Quantcast
Channel: Vývařovna
Viewing all 347 articles
Browse latest View live

SKAPETIT 2014

$
0
0

DANIELA: Na Apetit Pikniku jsem byla naposledy před dvěma lety a matně si pamatuju, že jsem si to užila. Holky z Vývařovny mě tehdy zasvětily do tajů cidru a i tentokrát jsem si to hned rotvnou zamířila ke stánku Cidrerie. Už od prvních kroků kličkování mezi lidma jsem ale měla takový dost nepříjemný pocit, že je něco špatně...a když se najednou ozvalo z podia "Tak co děcka, rozjedeme to" došlo mi, o co jde...že moje mysl už nezvládá sebeochraňující režim a rytmy ska se pomalu prodírají dovnitř. Hudba. Jana si asi taky později přisadí, ale já si tohle neodpustím. Odpustím si ale nějakou vulgárnější rétoriku, i když ti, co trpěli se mnou, by to nepohoršilo. Akce zasvěcená prezentaci dobrého jídla není maturitní after party v roce 2003. Ani festival Špekáček u rybníka 15 kilometrů za Bechyní. Možná redaktorky Apetitu píšou svoje články v rytmu funky a ska, ale mě takový vibrace jistojistě o chuť k jídlu připraví. Když jsem ještě zahlédla reklamní stánek Flory, tak jsem málem odešla. Jako sorry, ale FLORA?! Rostlinný tuky? A vsadím se, že zasponzorovali hlavně tu hudební produkci. Zlo plodí zlo. 


Aperol na pomoc uším
No ale pak přišlo na řadu opravdu jen jídlo a pití a já postupně pookřála. Po cidru jsem si dala úžasnou Indii, kterou zajisté vynachválí do nebes Jana, který taky moc chutnala. Pak jsem pokukovala po umu Paula Daye (však víte, že mám slabost pro chlapy, co to umí s masem) a skončila zase u masa u Pampas Market. Masíčko za jedna! 
Argentinské maso
Kafe u Mama Cofee jako super bonus a potom...no pak jsme lily s Janou Aperoly. Jako dámičky s cigaretkou a proti všem, žejo. Jsem ale v závěru za takový akce moc ráda, protože strávit poledne/odpoledne s nejlepší kamarádkou popíjením, dobrým jídlem a setkáváním s dalšími známým a zase povídáním o jídle a zkušenostech při jeho konzumaci a vytváření, je hrozně fajn. Škoda ale, že mi k tomu nehrálo jen Janino roztomilé hihňání. 


JANAApetit piknik je bezva nápad, provedení je občas diskutabilní, ale snaha je vidět a cení se (jsem prostě taková, smiřte se s tím).
O reklamních standech se zmínila Daniela, já jsem tak nějak nemohla strávit hudební dramaturgii. Proč jako? Piknik je o válení se lidí na dekách, o společensky tolerovaném obžerství a alko-oparu celý den, proč, probůh proč tam je vypohoděnej týpek, krerý na vegetící vypohodění lidi z kanclů v rytmu funky křičí, aby si trsli, hodili bokama a tleskali (ve stoje)?
Bylo to bolestivý a dost trapný. Jediná přijatelná byla kapela, která hrála tišší nenápadné a podkresové covery francouzských songů (prováns, anyone?) a brazilských písniček (myslím, byla jsem už po dvou Spritzech). O to jde, ne? O podkresovou nerušivou hudbu. Chete jíst a trávit ne, skákat na skáčko, probůh, šli jste na piknik, ne na nepovedenou verzi Mighty Souds. Takže prosimvás. Náš kroužek hudebního hejtu vám vzkazuje pro příště: klidně stačí i reprodukovaná hudba, ale prosímvás něco z čeho se vám nechce zvracet (jíme) a slyšíme se navzájem (pardon, ale mám pocit, že tahle akce je o potkávání se a povídání, mimojiný) nebo klidně žádná.
Jinak jsem dodatečně nadšená ze Sexy Curry Company, dlouho jsme neměla něco tak dobrýho jako jejich hovězí curry s extra chilli. 
SEXY CURRIES

Ovšem zvítězila u mě karlínská Frida, před kavárnou sympaťák griloval burgery, který byly obrovský, s oblohou a stály do stovky, co do stovky, do devadesáti. Dala jsme si burger s chipotle a na nachos extra jejich domácí pikantní mayo a byla jsem v sedmým nebi. 
SEXY SYMPAŤÁK Z FRIDA CAFE



Pak už jen všechno promíchat se cidrem od Jáchyma a Aperol-spritzem a bylo o mně postaráno, ještě, že tam letos pro lenivý jako my byl HM Home lounge s falešným trávníkem a pravýma dekama a polštářema. Za mě za jedna. Za rok zase, se špuntama v uších.

SEXY JANY NOŽKA NA ZÁVĚR 


HOŘICKÉ TRUBIČKY

$
0
0
Zatímco všichni jeli do Varů na oplatky já jsem si zajela do Hořic na trubičky. Byla to báječná volba. Nejen, že Hořice jsou rodným městem například takového velikána ilusionismu a machismu jakým je Pavel Kožíšek (jeho rodný dům jsme bohužel nenašli), ale samozřejmě místní trubičky jsou famózní a světoznámé.
Jako jeden z mála českých výrobků mají autenticky certifikovaný zeměpisný původ a nesmí se s touhle ochrannou známkou vyrábět jinde než v Hořicích a okolí.

Pro jejich historii rozhodně doporučuju jejich Wikipedii, už dlouho jsem neviděla tak obsáhlou a krásně zpracovanou jako je ta jejich, včetně receptů jak na trubičky doma i ve velkovýrobně!
První košt proběhl v cukrárně na náměstí- nic moc, chtěla jsem se dorazit indiánkem, ale nakonec na něj nedošlo (paní prodavačka se na mě soucitně podívala).
Až teprve kousek od centra je podniková prodejna (hledej znak veselé sovy s trubičkou) s pár stolky, kde si můžete koupit i dárkové krabičky s různými druhy na doma. Já nejvíc ocenila jemnou klasiku: trubičku pouze procukrovanou a se skořicí. Ani lískooříšková náplň není věru špatná, kupodivu jemná a nadýchaná a ne tolik tuková jak by se mohlo zdát. V cukrárně na náměstí jsem se odvázala a zkusila náplň kokosovou, bylo to celkem waikiki, ale na klasiku to nemá.
Cukrárna na náměstí "U Barborky"- obří indián na výloze sliboval blaho
Jinak jsou Hořice velmi malebné: město plné plastik s rozhlednou, obzláště bizarním domovem důchodců a krásnýma místama kam se jen tak ztratit. Jo, a jejich spolek přátel žehu je velmi aktivní!
Copywriting 2.0 Hořice vyhrávají!
Hit z Penny- Gigant. Aneb proč mají všechny velké nanuky v čokoládě sexuální podtext?

Pohoda!

PRVNÍ PIKNIK S DVĚMA TŘETINKAMA A DVĚMA SEDMIČKAMA

$
0
0
Metaxa má letos v létě svítící koule. Oceníte po setmění a jedné lahvi.
Zní to jako nějaká úloha ve který se musí převádět míry, co? Tyhle úlohy jsem nesnášela, brr. Ale dvě třetinky tady znamenají Danielu a Pakočku, dvě třetiny Vývařovny a dvě sedmičky jsou dvě lahve pětihvězdičkový Metaxy, které jsme se rozhodly "degustovat" (opít se). Zbytek napsal sám život, jako vždycky.

Chtěly jsme si udělat piknik, pohodičku. Jenomže pršelo. Chtěly jsme vařit, ale byly jsme líný (já obzlášť) a Daniela měla plán na bezvadnou paštiku (protože jestli někdo na Vývařovně opravdu umí vařit jako z Alcronu, pak je to ona), ale večer před piknikem jsme se trošku zasekly v Neone (Daniela méně, já odjížděla na kole v půl šesté a všem doporučuju: od 3 střízlivět a pak jet domů po svých, zamávat z mostu na lidi na Bukáči, dát si guilty pleasure číze a spíte jako miminko). No a z jatýrek se tedy dělala pouze...jatýrka!
Kuřecí játra s granátovým jablkem
Ovšem Danielina jatýrka jsou esence jatýrek- byla měkká a kromě cibulky hojně podlitá (snad víc než my později) Metaxou.
No a jak jsme vyřešily počasí? No přece vystěhováním nábytku z Danielina obývacího pokoje!
Pizza Letná je kamarád líných odpolední
Ukázalo se to jako jeden z nejlepších nápadů, indoor piknik se vyrovná koupání v bazénu v oblečení.
A dokonce přišli i lidé. Ano, nepodceňujte tento velice důležitý komponent každé zábavy.
Řešíme horoskopy
Nakonec se jako tvrdé jádro pikniku ukázal náš miláček Šimon, Cakeový mudrc Míra Valeš jeden bad boy a jeden laureát (tedy už vlastě držitel, že). Stavilo se pár dalších dobrých kamarádů našich srdcí.
Tohle piknikové odpoledne se protáhlo do pozdního večera, padly čtyři celé pizzy, pánev jatýrek, pixla sušených rajčat, několik baget a dvě lahve metaxy. Taky pár pomerančů a několik krabiček cigaret, dva dortíčky z cukrárny Alchymist, sedm indiánků (král mezi zákusky) a lahev tonicu. A určitě ještě něco co si nepamatuju.
Zjistili jsme, že ty malý panáky po nalití Metaxy svítí a jak jsme vůči tomu zjištění byli zezačátku chladní, po první lahvi nás tahle neskonalá trapárna začala bavit.
Probrali jsme snad všechno- sexem se sklíčkem a bez počínaje, konfliktem na Blízkém východě konče. Tematicky od českého showbyznysu po náboženství. Kdybyste chtěli konverzační typy, určitě nám napiště (korespoňďák), máme pár tipů v rukávu. Například předčítání inzerátů mj. z věznic z mého oblíbeného ezo-lifestylového týdenníku.
A pointa? Když prší, piknikuj doma, rada jak z banánovejch rybiček Haliny, co? Ale co bystě chtěli, vždyť tu zábavu, tu si musíte udělat sami, tu vám nikdo nezařídí! A lamer tip od banánový rybičky Pakočky: když se ti nechce vařit, tak prostě nevař! A piknikujte v míru!
Poslední indián
světlušky


Přehoz z HM Home a lev salónu k nezaplacení

Nejlepší hostitelka! (tip: když jsi nervozní z hostí, prostě přidávej Metaxu)
Umčo



P.S. za piknikový gear a oblečky děkujeme H&M a H&M Home, za fotky Šimonovi a Bohu díky za to, že existují neděle a mírné kocovinky.)

DUBNOVÁ MALAGA

$
0
0
Čauky, jsem Hannah a jsem na Vývařovně nová! Ne, dělám si legraci, dávala jsem to tu kdysi před lety dohromady, ale vzhledem k mé delší odmlce jste na mě už možná zapomněli. 

Hannah na pláži. Jahody, kozí sýr a tuňák z běžného supermarketu. Kdyby se někdy česká lahůdkářství vyšvihla na podobnou úroveň...that would be great.

Jsem úplně v pohodě holka, co má ráda antropošku, techno a cestování a co nesnáší telefonování, sociologii a kretény, teda až na ty úplně největší, s těma chce totiž chodit, a všem místo pozdravu preventivně doporučuje, aby shořeli v pekle.

Mám tu nějaký fotky a pocity z Malagy, kde jsem byla v dubnu se Šimonem Holým, kterýho taky asi nejspíš neznáte, a jestli jo, určitě to není z těhle stránek. 

Šimon v naší kavárně. Koláči a čaji dává za jedna.

Hannah Saleh, slohová práce na téma "Mé prázdniny, 4. třída ZŠ":


Do Malagy jsem jela v dubnu se svým kamarádem Šimonem. Jela jsem navštívit kamarády, kteří tam žijí a mají byznys a už dlouho jsem jim slibovala, že se zastavím. Chtěla jsem si udělat pracovní dovolenou a tak jsem se bála vzít někoho s sebou, abychom se jen neváleli na pláži . Nicméně Šimon potřeboval dokončit své temné album Ř, a tak jsme se rozhodli jet spolu.

Letěli jsme z Berlína v pondělí ve tři odpoledne. Já šla předtím ještě na den do technosolárka, co se jmenuje Berghain. Asi jsem nepoužila dostatečný ochranný faktor anebo jsem tam byla moc dlouho, nevím, každopádně cesta letadlem na lačno mi pak úplně nesedla a málem mi během ní slezla většina kůže a vlasů. První pořádný jídlo toho dne byl kebab v devět večer. To je ironie, kterou skutečně vymyslí jen život (ten můj).

První tři dny jsme se procházeli, odpočívali, jedli, a koukali na Project Runway All Stars. Moc jsme se u toho nasmáli. Dostali jsme přezdívku Ajťáci a všichni kolem se taky moc nasmáli. Nám.

Moji malažští kamarádi mají obchod jamon.cz a očividně vědí, co dělají, a tak jsme se měli opravdu dobře (jinými slovy: plná penze). Myslím, že horší návštěvu ještě neměli, ale byli tak hodní, že nedali nic znát. 

Snídaně.

Dva kuchaři z jedné hradecké restaurace, co od jamon.cz bere jamon, tam přijeli na miniškolení, jak správně vařit španělskou kuchyni. To jsme si dali do trumpety. Tři druhy paelly k večeři a tak. 

Trhu v Malaze by Šimon zpětně, po zavedení nového hodnotícího systému, dal určitě za jedna a já taky. Všechno čerstvé, skvělé a komicky levné. Našli jsme si kousek od bytu kavárnu, kam jsme párkrát zašli na snídani a na kávu. Říkali jsme jí naše kavárna. Pak tam byl taky obchod s neonovým nápisem, kde měli španělské sladkosti, tam jsem byla jednou, maximálně dvakrát, ale i tady je na místě nejvyšší hodnocení.



Naši hostitelé, Jana a Lukáš, pak odjeli do Čech a my měli tzv. privát. Protože jsme se ale společensky unavili na party v Torremolinos, asi nejhorším party letovisku na světe, zbytek pobytu jsme jen pracovali jako šílení. Šimon komponoval a já psala a vymýšlela. Jana s Lukášem nám tam nechali kýtu jamonu a my ji samozřejmě, v našem rozkošném neumětelství, zprznili jak naprostá hovada. Ale jak říkám, jsou tak hodní, že se kamarádíme i nadále.

Poslední oběd. Jamon, chřest z trhů a pro Malagu typické sardinky.


Na to, jak moc jsme si to užili a odpočinuli si, jsem překvapená, kolik jsem toho udělala/vymyslela. A Šimon určitě taky. Tuhle informaci jsem ale dávám malými písmenky, protože informační hodnotou převyšuje a tím pádem rozbíjící celý článek.


Čůros namáčený do čokolády.


Co že jsme teda v Malaze udělali?
- Šimon přehodnotil, co bude na albu Ř, které dal dohromady v naprosto obdivuhodné rychlosti po svém návratu. Typněte si, kdo fotil přebal. Já. To je, co. Jaká je vaše nejoblíbenější písnička? Moje Give Me My Time Back, protože je depresivní a ze života.

- Nafotili jsme spolu dva fashion editorialy. Jeden, rádobyvtipnej, pro Freshlabels a druhý, trochu serióznější, pro H&M. Oba vyšly na Fashionbook.cz - najdete je tady a tady.

- Já dala připravila, se Šimonovo pomocí, svou část kampaně pro SALTHEAD, svěží a boží sprej na vlasy, který můžete koupit ve všech obou dvou pobočkách Freshlabels. Odkaz na stránku je tady a na FB prozměnu tady.

- A do toho jsem chystala natáčení svého prvního dokumentu, což je věc, která mě momentálně zaměstnává a těší nejvíc. 

Malaga je svérázné, autentické město, dovolenou jsme si velmi užili, počasí nás nezlobilo a vařili tam moc dobře. Už se těším, že přijedeme zas. 

Tak ahoj a zase za rok! 


V Malaze i na Vývařovně, LOL.











Rozmarný Jureček

$
0
0
Jureček itself
Vyjely jsme si s Janou za město na koupaliště. Za město znamená do Říčan u Prahy. Jely jsme sem na doporučení ve stylu "nádherná plovárna ve stylu rozmarného léta s výbornou a vyhlášenou restaurací". Pochopitelně jsme si řekly, že se nejdřív najíme. Tak asi hned zkraje nutno dodat, že jsme nezapadly. Netušila jsem, že to v tak bezprostřední blízkosti Prahy bude problém. Okolo nás se to hemžilo rodinkami tvářícími se jakože "vyšli jsme si do lepší restaurace a naše děti vůbec nemají vyrážku z kupovaných přesnídávek až za ušima". Jo a cyklistama. Jedni si hned sedli vedle nás, starší pár, místo konverzace si četli katolický týdeník a pokaždé sebou znatelně cukli, když se od nás ozvalo "prdel, píča, anál, kondom, výtok, hamás, cikán" a takový ty další slova, co se do tak fajnový staromilecký restaurace nehodí. K tomuhle páru se vrátím později.
dramatická s banánovou polévkou
Dámskou část obsluhy jsem nerozněžnila ani já, což je co říct, většinou mě personál miluje a leží mi u nuhou. Mužská část byla o trochu lepší, ale v celku trpěli na takovou tu kastovní stratifikaci zákazníka, s čímž se setkáte skoro všude mimo Prahu a v Praze jen někde. Vyloženě neslušní ale nebyli, a tak jsme neodešly. Na jídlo jsme čekaly přesně 50 minut, cyklisti vedle nás přesně hodinu. Janin španělský ptáček byl prý fajn, zato moje roštěná se sázeným vejcem za dost předraženou sumu byla tuhá. 
masová
Ale nutno dodat, že jsme si z toho všeho dokázaly dělat obstojnou srandu. To se nedá říct o katolickém páru, jejichž rozhořčení je vehnalo i do interakce s těma divnýma flundrama od vedle. "My tuhle restauraci dostali na doporučení a je to teda hrozný zklamání. My nejsme nějací hogofogo". Tak nějak jsme si přitakali. Ale paní se i tak nedala, vrátila nedodělané kuře a byla z toho taková malá scénka. Shodli jsme se při loučení, že příště raději ke kiosku v areálu plovárny a na shledanou. 
A proč to píšu vlastně...Protože mě takový místa neskutečně štvou. Máte nádherný místo s tradicí, kam prý rád chodil Oldřich Nový, nedá vám to, natřískáte nesmyslný množství stolů na zahrádku, pak nestíháte, nevadí, blbý lidi počkají a že pak při placení vypadají zaraženě, nevadí, dálnice z Prahy sem pumpuje další a další lidi, obsluhu chceme nějakou jakože na úrovni pro tu podnikatelskou třídu, co sem jezdí, tyhle kluci se stříbrnýma řetízkama a holky s pořádnýma gumičkama přeci ctí zákazníka (toho pravého ale) nade vše. Když jsem byla minulý měsíc U Štěpána, tak jsem měla naprosto podobné pocity. Jídlo tady ale bylo skvělý, bez chyby, takže zůstala jen obsluha s kolíkem v prdeli, nezvládnutá výzdoba a snaha o světovost, která hrozně smutně křičela malostí. 
Rada Vývařovny: nefunguje to, zkusit jinak. 
zlý Jureček restaurant číhá v dálce

Ale plovárna je rozmarná krásně. Až na lidi. Poslední dobou jsou ale všude, prý chodí i do obchodů. Neznáte místo, kam nechodí? 

#slovinskoforever

$
0
0

Na cestě mezi Vipavou a farmou Abram <3 
Vrátila jsem se ze Slovinska. Byla jsem tam týden a pěkně po dvou dnech jsem si dala Ljubljanu, hory ve vinném kraji Vipava-Nanos a koupáníčko v Piranu. Vyvrátila jsem si několik "už nikdy" jako třeba už nikdy nebudu stopovat, přespat u lidí, který jsem stopla, chodit v horách s desetikilovou krosnou....ne, že bych tim opovrhovala, naopak, ale nějak jsem už nečekala, že třeba ještě někdy sednu na kolo nebo budu spát ve spacáku. No prostě žila jsem ve lži! Každopádně všude jsem jedla a co jsem jedla se muselo přizpůsobit daným okolnostem. Ljubljan přeskočím, v městském prostředí si člověk vždycky najde to svý. V horách jsem ale narazila na první slovinský poklad, na který nemůžu zapomenout. A v Piranu ho doplnila dalšíma dvěma. Takže: Noky s houbovou omáčkou.


Noky a Jota <3
Jednoduchý jak facka, vim, zní to jídelnově, taky vim, ale v domácí podobě s hřibama je to něco tak nebesky lahodnýho, že bych se doživotně vykašlala na všechno sushi světa (a to je ode mě hodně silný statement). Oni totiž ve Slovinsku zdá se věci tak nevosíraj jako u nás. A když se připlazíte každý večer na horskou chatu, široko daleko jedinou, tak vám nedají pod nos klobásu nebo utopence nebo magi česnečku, ale prostě domácí kuchyni, poctivý mazlavý noky s houbama nebo hovězím masem, protože proč by vám dávali něco nelogickýho...taky vám ještě můžou naložit fazolovou polévku, Jota, kde je skvělý kyselý zelí. 
Noky s houbama a s hovězím masem, vždy servírované s parmazánem
Možná se to zdá tučný, ale po celodenním šplhání po skalnatých cestách, je to jako rukulový salátek. Co ale už bylo moc byla tradiční slovinská Gibanica.
Gibanica
Co se zbylých dvou věcí týče, nejde o žádnou novou Ameriku, ani o slovinskou specialitu, ale já si to ted týden užívala až až, tak si o tom musíte přečíst. Pršut a zmrzlina. Klidně spolu, klidně nejdřív zmrzka, nebo třeba i na přeskáčku. Dobrý pršut, který koupíte i v zapádakově, kde jen zoufale čekáte na bus do Piranu, je prostě základ mého štěstí. Neumim si představit lepší věc, kterou budu rukama uždibovat na lavičce uprostřed ničeho. Nemá to punc ničeho luxusního, babička nad váma neohrne nos, že vám vysočina neni dost dobrá. Je to prostě samozřejmost a umět si to i tak užít v zemi na půl cesty mezi Itálií a Balkánem, je prostě super. U zmrzliny jsem přísná a ani tady jsem neochutnala žádnou vanilkovou, protože už podle barvy jsem poznala, že to nebude ono. Ale objevila jsem super druh - tmavá čokoláda s hruškou, nebo jogurt s medem. A normálně jsem u toho vzdychala. Prostě jsem byla trapná.  
<3
A vůbec, jeďte tam, prosim vás.


GRILOVAČKA

$
0
0
Grilování- nikdy mě na to neužilo, ve skutečnosti jsem spíš odkojená buřtama na klacíku a tyhle trendy z dovozu mě míjely. Nicméně- ano, musím uznat, že grilování je tons of fun a dobrá nálada se u týhle příležitosti vytváří uplně sama.
Se Šimonem jsem letos grilovala (kdyžtak mě oprav) přesně dvakrát (to se hezky pamatuje). Otevřeli jsme to u něj v Hudlicích (kde jsem se spíš než grilu věnovala přípravě bezlepkovýho těstovinovýho salátu, podle trendy hashtagu #glutenfree) a po druhé při jeho návratu z Hudlic (město, které je prý známe díky narození Josefa Jungmanna, já jsem žel Bohu netušila o jeho existenci skoro celý svůj život a maturitu mi i tak dali). Vrátit se z venkova zpátky do města je totiž kulturní šok. Zmírnit ho grilováním v parku na Vinohradech se ukázalo jako bezva nápad.
 Dorazila i Hannah, kupodivu zrovna nebyla na žádně techno-misii ani nemusela na čaj o páté (ranní) do Berghainu. Byli jsme moc rádi. Je to naše technozlato.
Šimon byl velice hrdý na svůj nový krásný gril, který se při prvním roztopení samozřejmě celý sloupal (tedy jeho parádní lak v barvě slonové kosti), takže jsme se úpěnlivě tvářili, že ten vojetej prováns look je fakt cool a must have #najletaever. Dařilo se, řekla bych.
Díky víkendu v Hudlicích jsme se stali téměř profesionální grilmasteři- úroveň nebe a ještě výš. Sice nás znervózňovalo počáteční čouzení a neměli jsme pepo, ale zvládlo se to.
Můj vklad (jak jinak) spočíval v dohrabání se do nejbližšího supermarketu (Albert v pavilonu opic) a s jazykem na vestě po práci dle instrukcí nakoupit jídlo:
J: "Kolik nás bude?"
Š: "Tak pět-šest?"
A byli jsme tři.
Nevadí.
Pár tipů, kterýma bleskový nákup na grilovačku nikdy nezkazíte:
- alkohol (jedno co, ale nemělo by toho být málo)
- maso ready na gril, nejlépe s přiloženou marinádou nebo přímo v ní
- maso ready na gril před expirací, abyste na kase dostali slevu a ujištění, že to maso je naprosto v pohodě, že je moc dobrý a že nedostanete pětadvaceti procentní slevu, ale rovnou padesátku!
- dvě-tři cukety (cuketa ještě nikdy nikoho nezabila)
- kostka tofu, nejlíp marinovanýho nebo uzenýho (nikdy nevíš kdy se na tvojí grilovačce objeví nějaký arogantní vegan)
- vakuovaný klobásky nebo v Albertu tzv. tyčinky (neptej se co v tom je, stejně se vždycky najde někdo komu přijdou vhod)
- avokádo (na gril ho nedáš, ale nikdy s ním nic nepokazíš)
- kopec dobré nálady (v Albertu bohužel dlouhodobě vyprodáno, kdo máte blízko Lidl, doporučuju shánět tam)
- brikety (captain obvious)
- pro náročné je tu pak haloummi (prosimvás, ne v Albertu, samozřejmě)
 Mimochodem, Riegrovy sady nejsou na grilování vhodné, naopak, je tam zakázáno grilovat, což jsme samozřejmě zjitili až zpětně. VPraze je ovšem moře míst kde si můžete hezky pogrilovat- Gril spoty najdete např. ve Stromovce, v Kunratickém lese, v Šárce, Hostivaři- a pro vinohradský tu je spot i v Havlíčkových sadech. So cool. Nicméně pokutu jsme nedostali, asi jsme sympatičtí.
Tak kdo nás pozve na grilovačku?
Fotky: Šimon Holý (c)

KLUBOVÁ KLEVELA

$
0
0
Zkusila jsem si uvařit tradiční jablečnou klevelu trochu jinak a dát jí takový sladší (ano ještě sladší) chut a to hned díky dvěma věcem. Hnědému cukru demerara a Clubu Mate. Club Mate je moje jasná závislost, který mám doma věčně celou bednu. Jemu přičítám svůj magisterský titul a také jemu vděčím za to, že zvládám se svoji chaotickou povahou bezproblémově řídit. Donedávna jsem mohla říct, že i díky němu jsem zvládala tři práce. 
Klevelu dělám každý rok, protože mám od mámy vždycky košík jablek, který zasyrova zrovna nemusim. Tentokrát jsem koupila pytel v Kauflandu a ty od mámy pak jen krájela čerstvá do štrůdlu, ale o tom až na konec, Teď teda ta klevela. Co je klevela všichni víte, nejste blbý žejo, to přeskočíme. 
Na Klubovou klevelu potřebujete tohle a jen tohle:
start
Na tři kila jablek jsem použila 300g cukru, jedno celé Matéčko, tři citrony a odhadem tak tři lžíce octu. Jablka jsem nejprve oloupala, pochopitelně, a pak nastrouhala. Přidala cukr, zalila nejdříve půlkou Matéčka, abych zjistila, že to klidně snese i celý, přidala citron a ocet. Dokumentace zde:
oloupáme


strouháme

přidáme cukr
pauzička

citron a ocet
Pak se celý tenhle zázrak dá minimálně na jeden den do lednice. Některý recepty radí i dva dny. Já to tam měla 8 hodin a podle mě to bohatě stačí, aby tam cukr, Matečák s octem a citronem rozjely tu správnou party. Následně se dá směs vařit. Jak dlouho se nedá přesně říct...určitě to taková hodinka bude, protože se musí zredukovat všechna tekutina. 
klevelka
Výsledná klevela vydrží v lednici tak týden, ale netušim, jak dlouho vlastně, protože u mě vždycky zmizí hned za tři čtyři dny. Bud si ji přidávám ráno do ovesný kaše, ke zmrzlině nebo si ji beru jako přesnídávku do práce. Tentokrát jsem ji ale přidávala do závinu a podle mě to byla sakra dobrá volba. 
na klevelu ještě přišly čerstvý jablka, rozinky a skořice
 Rozdíl oproti klasickýmu štrůdlu je v tý neskutečný vláčnosti a ehm...takový vlhkosti. Club Maté je tam cítit podle mě docela dost, zpestřuje pro někoho už tak nudnou chuť jablek.

závin v celé kráse

Neni to žádná věda a haute cusine, i když proč ne. Mám pocit, že dneska lidi v honbě za něčim extra zapomínají, že i za pár stovek dokážou připravit něco fakt skvělýho, zdravýho, budou vypadat chytře, až budou vysvětlovat, co je to klevela, a můžou se radovat, že to lidem, který milujou, chutná <3 
Poslední dobou jedině sentimentálně! 





INDIEMUSIC/SGR GLDR UVÁDÍ: VÝVAŘOVNA V OKÝNKU

$
0
0
Ty dvě vína na piánu (který kupodivu neni na ulici) fakt nejsou naše. A úsměv.
Jak určitě víte z našeho FB jedem tohle léto živě v okýnku Kobzovy kanceláře, které ústí na nádvoří jeho Cafe Naustadt (sorry za ten připečenej koberec, ale má to teď ten správně trampskej šmrnc).
Už jsme tu byly celkem třikrát v rámci hudebních letních večírku, který pořádá Indiemusic společně se SGR GLDR (což se mi ani za střízliva nikdy nedaří vyslovit na první dobrou, slušnej jazykolam, nic pro amatéry.)

Odstartovaly jsme táborovým buřtgulášem a pusinkama, pokračovaly koloniální červenou čočkou a flapjackama a přidaly i limonádu a naposledy- jak vidíte- jsme to hodily do klasiky: brsalát na chlebíčku, závin s matéklevelou a drink byl tentokrát limonáda o něco obohacená (vodka je správně).
A protože zítra je poslední možnost kdy nás vidět naživo vařit rozhodla jsem se vás trošku nalákat a zároveň si zabilancuju.
Několikrát jsme obě ztratily nervy, nadávaly u pečení (Daniela, já jsem předem věděla, že na takovýhle pečení nervy a šikovnost prostě nemám), POKAŽDÝ minimálně dvě věci zapomněly a zjistily to až na místě, nikdy jsme neměly nůžky ani lepenku, ale vždycky nervy (na pochodu). Taky jsme ovšem zjistily- že jsme schopné odhadnout množství pro více než 50 strávníků, že lidem chutná a ve finále to vždycky jistí pití (rozuměj alkohol), po které vždycky, ale vždycky roste hlad (kdo tohle nezná ten ať okamžitě opustí Vývařovnu). Milujem od tý doby chválení a začínáme víc chápat číšníky a hospodský. A ještě o maličko víc nesnášíme lidi. Teď se mi chce uplně napsat: Bohudíky, že zítra už bude konec, ale tak to není. Na zítřek se těším a protože bude poslední, užijem si ho. Takže jasný, že zase budem mít nervy na pochodu, ale bude to okýnková party jak má být A jak to tam u nás obvykle vypadá? Koukej:

 Detail na chlebíčky s brsalátem- Danielina letní variace bez vajec a s majonezou/jogurtem doplněná o báječnou šunku "vyválenou" v rozmarýnu.
Styling v low-key stylu. Ano, je to modrý toaletní papír (neparfemovaný, samozřejmě).
Šimonův smysl pro detail: citrony a limety se koupou v Club-Maté Kraftstoffu a vodce. Měly se fajn, vo tom žádná.

Lehké postižení a velká hrdost.
A teď ještě fotoromán o tom jak to lidem chutnalo:
Nikola a Mirín: počáteční nedůvěra (ano, dole opravdu plove kompotované třešeň)
Jde to!
LOL. Je to rozhodně jedna! Ledy prolomeny!
A nechyběl závin s klubovou klevelou, hodně vysmátej závin.
Takže zítra, tedy ve čtvrtek, jasný? Link na akci tady.
Fotky: miláček Šimon Holý (c)

P.S. Jo a mimochodem, Vývařovna je vždycky #nofilter a #nophotoshop, FOTKY NEUPRAVUJEME, sebe samozřejmě ano (rády se malujeme a taky rády nosíme sukýnky). Vývařovně to prostě sluší takhle. Na férovku.

APULIE

$
0
0
DANIELA:
JEŽÍŠ TO BYLO TAK DOBRÝ
Když měl Wizzair někdy na jaře narozky, což nemám napsaný v kalendáři, ale vyskočilo to na mě na facebooku, s nabídkou 1+1 letenka zdarma, vypsychovaly jsme se s Janou natolik, že jsme spontánně koupily letenky v srpnu do Bari. Málokdo věděl kromě samotné italofilky Jany, kde Bari přesně je. No, je v Apulii. Jak se čtyřdenní výlet blížil, nejenom že jsem teda o Apulii věděla velký prd, ale ještě jsem ani nevěděla, co od výletu čekat. A nakonec se z toho vyklubal jeden z nejlepších výletů, co jsem kdy podnikla. Úplně jiný, protože jsme už starší a totálně specifický, protože poprvý jsem k moři jela jen s kamarádkou a ne s chlapcem. A holky to spolu přeci jen mají jiný žejo. Takže jsme byly permanentně v náladičce, ale bez extrémů, už jsme přeci #30ok.
#30 OK PŘES DEN
#30 V NOCI
Nakupovaly jsme módičku a bizárky, aniž bychom musely poslouchat mužský remcání a jedly jsme gluten, hodně glutenu, protože se za svoje navalený břicha před sebou navzájem nestydíme. A protože je Apulie země s největším procentem obézních dětí v Itálii, spíš jsme vynikaly štíhlostí. Za mě jsou gastro highlighty káva na led (Jano, jak se to řekne italsky?), focaccia od Albánce a zmrzlina.

Ale mimo to jsme zažily nejlepší komorní zážitek s italskou rodinkou grilující jehněčí vnitřnosti a klobásky, každé za 2,5E na náměstíčku malebným jako Malá Strana, kde nebyl ani jeden turista a my mohly jíst, pít pivo a pozorovat jihoitalský noční kolorit.
Večer žensky otevřely dveře a prodávaly domácí těstoviny


PAKOČKA:

Mám pár let problém- s lítáním. Nevím kde a jak se to přesně vzalo, ale ten nutkavej pocit, že je všechno špatně, jsme nad zemí a "že tam všichni určitě umřeme" je prostě nepřekonatelnej. Teda pardon, překonatelnej pouze s alkoholem v krvi.
Daniela mi svěřila, že jí zase bývá pravidelně špatně fyzicky. No my jsme se hledaly.) Na jaře, když jsme si tohle yolo uplně instinktivně koupily (akcím já prostě neumím odolat, proto miluju Lidl a slevy) jsem vážně nemyslela na to, že WIZZAIR je letecká společnost- tedy, že poletíme. Ale vlastně ani v den odletu dopoledne mi to nepřišlo, taky proto, že naše taktika "zastrašování" započala ještě cestou na letiště kdy jsme k mekdonaldovýmu menu (v duchu hesla yolo) degustovaly naložený rum s maté-kolou (týden naložený tuzemák se zázvorem a citrusy jsou vážně alkoholikovi Vánoce).
Anžto jsme to musely vypít před transferovou zónou (kde si stejně nevšimli mimojiný ani mého roztoku na čočky, možná by rumíček prošel) neváhala jsem v duty free koupit ještě jednu placatku "do nebes". Moc se mi líbí packaging do siťky s nálepkama. K Vogue ideální kombo. A věřte nebo ne nebyla ani turbulence a ani kocovina! Barský vzduch nás plesknul po čumáku a (paradoxně) probral.
A pak už byl ráj: levný gluten (v podobě tý nejlepší focacci a těstovin "oušek"- orecchiette) všude, zmrzlina, průzračný moře, místní víno.
Tak tohle byla naše kuchyně v hostelu, vskutečnosti starém paláci v centru Bari. Miluju tyhle starosvětský italský domy, kde se cítíte jako ve filmu a plynové linky jsou takhle parádní. mimochodem, kuchyní jsme chodily rovnou na balkon. Krása střídala nádheru.
Všude v moři, i na městských plážích byli krabi. Voda jak akvárko. A krabi. Ale to jsem asi už psala. No kdyby náhodou- prostě spoustu malých krabů. Fantazie.
Malý krab!
Polignano A Mare
Snídaně, oběd i večeře. Tohle totiž mohlo být cokoli a kdykoli: plejáda sušených šunek, které i ze supermarketu chutnaly skvěle, kafe, čerstvý broskve z trhu za pár centů, focaccia (od našeho albánce, půl kola za euro, protože jsme češky a on má rád Dubčeka) a sýr scamorza, typický pro regiony jižní Itošky (v Apulii pak specifický tím, že jeho regionální verze obsahuje buvolí mlíko, ale obyčejně je z klasiky).
Obecně kromě nejlahodnějších jídel s infarktově vysokým stupněm glutenu (haha) jako jsou právě focacci a těstoviny (orecchiette neboli ouška) je jižní Itoška (a Apulie není výjimkou) specifická velkým množstvím a variací smažených jídel- ať už sladkých nebo slaných, ale vždycky zaručeně mastných a poctivých. Příkladem můžou být "arancini" (fotka výše s pivkem Peroni, ta koule v mojí ruce je arancino) což je spíše sicilská specialita nicméně hojně se vyskytující i v Bari a okolí (a prostě na jihu): rýžová (rizotová) koule se sýrem (případně šunkou, hráškem atd.) obalená a hluboce smažená. Tahle koule většinou v "rosticcerii" stojí 90centů až jedno euro a nakrmí vás to jako oběd v restauraci.
Další neuvěřitelná věc celé jižní Itálie jsou sýry a mléčné výrobky. Pardon, slintám si na klávesnici. Nebudu dělat Wikipedii, to umíte sami, ale rozhodně musíte ochutnat pugliskou mozzarellu, tzv. "burratu" volně přeloženo "máslovku". Může, ale nemusí být z buvolího mléka, vtip je ale v tom, že vypadá jako mozzarella, ale uvnitř je krémová a skoro tekutá. Doporučuju jíst bez pečiva jen s čerstvým olejem. V tu chvíli byste chtěli uvíznout v časové kapsli a nehnout se. Už nikdy.
No a o tom, že všude jsou olivový háje, domácí oleje a místní bio vína (lahev v restauraci začíná už na 8-9 eurech!) už psát ani nebudu. Zbytečně bych se rozesmutnila.
Jinak je Apulie kraj chudý a lid původem zemědělný, který se naučil spotřebovat všechno- proto naváhají dělat špízy z vnitřností v jehněčích nebo kozích  střívkách, tzv. "nghiemeridde" (kdo to vysloví sprvně má u mě pivo)- přesně ty na který jsme narazili při našich večerních cestách městem (taky na fotce s rejžovou koulí, jsou to ty špízky na alobalu). Jinak je Apulie typická i konzumací koniny, protože tamní podnebí prostě spíš přálo chovu koní než prasat. Jojo, prý uplně nejtypičtějším receptem jsou "orecchiette s koňským ragú" a tímto zdravím všechny vegany.
My jsme do koniny nešly, ale rozhodně ne programově (krom toho po třech letech soužití s holkou z puglie mám o konině co vyprávět.), ale během 3 dnů prostě nemáte šanci ochutnat všechno (ani s mým kachním žaludkem). Dost mě mrzí, že jsme nestihly aperitiv na bázi mořských plodů a ústřic (a prosecca) v malém městěčku Polignano (s nejmalebnějšíma zákoutíčkama), kterej stál na halvu asi 8 euro. Ovšem tím pádem máme plán na příští léto.
Na letišti jsme to zazdili jedním z nejtěžších a nejtypičtějších vín: Primitivem. navodí příjemné stavy tolik potřebný k lítání. Jo a taky jsem se s Bari rozloučila dalším místním jídlem: tiella (riso, patate, cozze)- rýže, brambory a mušle. Tak čau za rok!

BIZÁR FESTIVAL

$
0
0
První věta, kterou jsem vítala ten den Míru zněla: "Dneska nemám uplně den těch nejlepších voleb." Začalo to obědem s maminkou v mém oblíbeném Café Louvre, který mě doteď nikdy nezklamalo. Bylo narváno, obsluha kmitala, ale neztrácela úsměvy, proto mám Louvre ráda. Další důvod proč jít na oběd do Louvru je jídlo- fakt mi tam chutná, jenže bohužel- houbové rizoto z denního menu bylo fakt zlamání, pakliže bych na na něj šla do Lidovky na Těšnově, pak bych byla nadšená. Jenže nikolivěk v Louvru- čekala jsem krémový rizoto, ale dostala jsem tři kopečky suchýho rizota styl jídelna, za kilo v Louvru to uplně nečekáš. Jenže obsluha byla tak báječná a já s vyhlídkou food festivalu, že jsem nic neřekla a běžela na Anděl užít si netradiční chutě s kolegou Mírou z Cake magazínu.
Chlupaté prsty nepatří Pakočce, ale Mírovi, jo?
Nejprve pár poznámek na okraj: název (uplně vidím ten kreativní brainstorming s řachandou) a vizuál (vím jaký to je snažit se o něčem přesvědčit klienta a jaká je cílovka...i tak, pomoc) festivalu nás nepřesvědčil (spíš naopak), stejně jako oblečky Milka hostesek (od tý doby co jsem dělala naposledy hostesku v otřesným Becherovka-Lemond oblečku se toho moc nezměnilo, a je jedno, že to necháte udělat "nějakýho šikovnýho studenta oděvu") a spojení s rádiem City (tolik příšernýho popu v rádio-editech musí budit hrůzou ze spaní snad i dýdžeje z Termixu).
Místo konání by mohlo být tématem k diskuzi, jak my blogerky tak rády říkáme, když se zamýšlíme nad problémy prvního světa. Nejdřív jsem byla pro "spíš ne než ano", které se ovšem celkem rychle přetavilo do "vlastně ok".
Prostranství na Andělu mezi hotelem, cineplexem, kancelářema a kousek od ócéčka je naprosto pochopitelný, když vezmete v potaz, že přece představujete novou čokoládu a nebýt toho rádia jsem vlastně v zenu.
Není tajemstvím, že se festival konal hlavně kvuli tomu, aby se našincům představili nový Milky feat. slaný krekry Tuc a sušenky Lu. Vymyslet si k tomu malej festival podivných a neobvyklých chuťových fůzí je vlastně bezva nápad a možnost jak představit lidem co tráví víkendy v multiplexu nebo v ócéčku nějaký vtipný gastro-trendy. Nebo minimálně budou kvitovat čokošku zadarmo, klasika.
Abyste si nemysleli, že jsem snobka- čokoládu zadarminko jsem si taky z centrálního Milka stánku vzala a vyzkoušela jejich roztopenou Milku s krekrama (a dost vám nedoporučuju to zkoušet- v tuhém skupenství je Milka s krekry super věc, tekutá teplá milka je, promiňte mou francoužštinu, hnus).
A pokud jsem vás ještě o svých záchvatech low budget divovství (od slova "diva") dostatečně na Vývařovně nepřesvědčila, vězte, že minulý týden jsem ze schránky vytáhla hned tři magazíny nějakýho ócečka, abych z nich mohla vyloupat reklamní pytlíčky čaje a pak je spoko popíjet se Šimonem u Top Star magazínu. True story.
Takže dál od roztopený Milky jsme se rozhodli, že naše několika chodové bizár menu začneme rybou. Stánek Rybáren Praha nabízel krásný rybí výběr plus nakládaný krevety jako utopence. Těm dávám rozhodně jedna, ačkoli mírovi tam přišla kreveta moc "utepená" já tam lehký krevetí ocas cítila a volba kapary/cibule v oleji mi přišla skvělá, třeba k pšeničnýmu pivu.
Ryba s wasabi omáčkou byla fajn, nic víc nic míň, omáčka mi ovčem konzistencí připomínala laciný chilli omáčky z večerky, nicméně katastrofální kombo byla ryba s čokoládvou omáčkou a chilli (ano, jak říkám, den špatných voleb). Fuj jak blázen. Čokoláda mi přišla zase nekvalitní (když už děláte tyhle sofistikovaný komba ty ingradience u takových chutí musí být prostě top- a když to řiká holka, co vyloupává čaje z reklamních tiskovin, tak to něco znamená), a chilli jakoby snad bylo jen položené nahoře a vůbec v omáčce. Krom toho, dobrá ryba je prostě dobrá a tohle jí zabíjí, uplně fatálně. A podotýkám, že hořkou čokoládu s chilli mám fakt ráda.
Mečoun s wasabi omáčkou- dáváme dva, a butterfish s hořkou čokoládou a chilli- nula a palec dolů. Palec hore dostává nakládaná kreveta.


Šli jsme si napravit chuť do foodtrucku Dishe, ten prostě nezklame. A taky nezklamal. Olomouc (miluju syrečky) a Porto (miluju portský) je dlouhodobě můj oblíbený dishí signature (ačkoli jsem tam dlouho nebyla) a Mírův burger s kozím sýrem a sušenými rajčaty zavál na Anděl trošku itošky...nebo prováns? Tak nějak. Bohužel jsme neochutnali naše miláčky #weareburgers, kteří na festu grilovali mletý masíčko v sobotu a v neděli je "střídal" právě Dish. Mimochodem- menší festivalová verze burgerů vyšla na 80-90 kč a stejně to byl pořádný kousek, musím říct, že někdy ty restaurační ceny nejsou uplně kamarádský. Zvlášť, když při mých posledních návštěvách byla obsluha spíš napučená než nenapučená. Ale jdeme dál.
Módní pozička a Anděl double denim realness za mnou.
Blogo-verité: neretušujem si kruhy pod očima a pupínky a když jíme burgra vždycky se pocintáme.
Po hutným burgeru a zdravotní cigaretce jsme se rozhodli dávat už jen jídla napůl. Tak jsme neodolali moderní vietnamské kuchyni v podání restaurace Gao Den. Byli jsme nadšení. Potvrdila se mi moje teze, že asijský způsob práce s (tučným) vepřovým je v současný době asi mým nejoblíbenějším- ať už je to bun cha ze zaplivanýho mastnýho bistra v Sapě nebo tohle rozpadající se tučné vepřové s jasmínovou omáčkou a vejcem (detaily si nepamatuju, nějaký francouzský slovo, který označuje dlouhé a pomalé pečení included). Do Gao Den bych rozhodně zašla, jen ta poloha (Stodůlky) je trošku...nepohodlná . Rozhodně fandím jakýkoli cenově nepřepálený asii (a vietnamu obzvlášť), která mi ukáže zase trošku něco jinýho než je pho (zdravím Radka) a bunbonamno. Další téma k diskuzi by mohly být vietnamské bagety. Tak příště.
GaoDen- prasečí zen.
Abyste se nenudili přinášíme i dokumetární reportáž- lidi z Anděla. Například holčička válející se po zemi. Dost dlouho. Byla mi sympatická.
Uf. Už se cítíte taky tak přežraní jako my včera? nevadí, jedeme dál. Teď bude dezert a tzv. funny part- totiž onen slavnej hmyz.
Dezert vybral Míra, který jak jsem pochopila oblibuje matchu. Malý stánek "Dortíkovo" nabízel jakousi variaci na cheesecake právě s matchou a citronovým krémem (to miluju zase já). Nahoře byly fíky a maliny a byl to náš další highlight festivalu po vietnamském praseti. Bylo to svěží, lehce sladký a zábavný. Jen vizuál a logo slečny cukrářky je, abych tak řekla slovy nákupných maniaček, lehce gýčový. Možná i víc. Není třeba cukrářství, pečení a sladkosti furt spojovat s princeznovskými vizuálními asociacemi. Ale na cílovku to asi bude fungovat, shodli jsme se s Mírou. Ale teď už zse pochybuju, protože Dortíkovo má na FB jen 88 likes. Ale dorty jim teda lajkuju rozhodně!

Jako kulturní vložku jsme si zvolili onen veselý hmyz a moučné červy a seznali že se chystá jakýsi food festival v klubu Cross- takže konečně příležitost kde vyvenčím svoje nové skřítkovské a batikované šaty od Jakoby, doufám, že půjdem, Šimone, když festival ezoteriky jsme uplně zazdili!

Zavzpomínali jsme v předvolebním duchu na Kremličku a jeho broučí degusté. Vpravdě předběhl dobu, trendsetter (vydržte do konce, Eda dokonce jako správný trendy hipstr nosí šortky, jezdí na kole a kníry má pořádný).

Myslím si, že Eda měl být obličejem a vizuálem celého festivalu...no kdo ví, třeba se potkáme na Ghettogestu v Crossu?
Cvrčcci na másle a česneku chutnali jako česnekový krekry. Mouční červi křupali a byli mastní. Vlastně jsem čekala tzv. "něco víc". Nicméně jsme se dozvěděli, že hmyz je plný proteinů a 80 g hmyzu pokryje denní dávku proteinů dospělýmu chlapovi. Nevím jak s touhle informací naložit, co vy?
Ok, tohle je prostě a jen---hnědý.
Brouci nenadchli a my šli do Foodparade foodtrucku pro Campari-želé (ale hlavně tam obsluhoval moc hezkej vousáč), který nechutnalo jako Campari, ale spíš jako grep s trochou Aperolu (s trochou fantazie, tedy). Míra poznamenal, že miluje Campari, já, že bych ráda opáčila, že miluju želé. Nakonec mě na tom naopak ta konzistence bavila za všeho nejvíc.
Abych nezapomněla- pili jsme taky. Limonády z domácích sirupů zemědělství Jakubcovi: libečková (libec) a tymiánová (fakt osvěžující).
Chci jen podotknout, že ten den jsem už nevečeřela a snídala jsem opravdu zlehka.
Za milý doprovod, fotky a hand-modeling děkuju Mírovi Valešovi (c).

P V P

$
0
0
Zrovna dvakrát nemusím takový to stěžování si na Čechy a na poměry v českém prostředí a prskání na to, jak je Praha nudná atd. Když píšu to "dvakrát nemusím", uvědomuji si, že to sama někdy dělám a vlastně s tím v drtivý většině případů musím souhlasit, protože to tak prostě bohužel je a nedá se svítit. Jenže. Jsem v Praze doma a miluju svůj domov. Proto to většinou nevydržim, když už toho hnoje na pražskou méněcennost je moc, a pak je problém. Co se nočního života týče, je to smutný až hrůza, s tim se nedá argumentovat a sama naopak tohle téma docela často načínám. Srovnávám většinou s Budapeští, kde jsem jeden semestr kdysi studovala a z takovýho betlu Praha vychází jako město hnusných diskoték a předražených pivnic a jedný dobrý párty za měsíc. Ale co se restaurací a kaváren týče, je to za posledních pět let obrovský skok dopředu mílovými kroky.
Jsem ted na měsíc v Paříži a budu sem jezdit i příští rok pracovně docela často, tak se tady rozhlížím echt pozorně. A povim vám teda o těch restauracích. No...kdo v Paříži byl, ví, že to neni zrovna levná záležitost, takže i když si v Praze docela žiju, v Paříži jsem spadla do kategorie "nižší buržoazní cmunda".
PRAHA V PAŘÍŽ ceny 1:0

Buďme za ně rádi! Jako fakt. Zajít si v Praze na luxusní (jo, vážně jsem napsala luxusní) hamburger do Palandy za dvě kila je totiž naprosto super, protože za tohle si v Paříži dáte leda tak ledový čaj. 
Další ne zrovna příjemný zjištění je, že jak naserete obsluhu (a to se může stát velice snadno), není cesta zpět. I když jsou tady ve většině profíci, tak taková ta francouzská namyšlenost je u těhle les garcons vybroušená do dokonalosti asi takhle: Neumíš francouzsky? Nevadí, já umim výborně anglicky, ale máš bod dolů. Budeš asi Američanka, máš dva body dolů. Aha, jsi Češka, deset bodů dolů. Nemáš očividně prachy, seru na tebe.
PRAHA V PAŘÍŽ obsluha 1:0
Jo a myslim to vážně. Budme  za ty nemotorný holky v bistrech a vekslácký hajzlíky ve Slávii rádi!
Zatim 2:O pro Prahu. No ale bohužel to pro naši matičku nevypadá dobře, protože ted přijde to, proč prohraje na celý čáře. Protože tohle je Paříž. Protože každá bageta, sýr a šunka neni zakomplexovaná postsocialistická komodita, která si musí vybojovávat svoje místo na slunci a obhajovat svoji cenu. Protože tady lidi rádi jí a pijí už odjakživa a nikdo jim do hlavy několik desítek let nevtloukával, že je to špatně. Protože tady i přes ty nehorázný ceny jsou všechny podniky plný (!!!), stojí se tady fronty na stůl (nekecám, stála jsem sama už ve dvou, protože v celý hip čtvrti okolo Oberkampf a v Marais se přes oběd nedalo nikam sednout) a vůbec máte pocit, že i když tady je na každým rohu Arab se stánkem plným toho nejkrásnějšího ovoce a zeleniny, jít do restaurace je prostě standard a ne žádná snobárna. Protože k životu ve městě prostě debužírování v restauracích a bistrech patří. A proto dávám 10. 
PRAHA V PAŘÍŽ atmosféra 0:10.

Tenhle článek nevznikl z příspěvku EU, ale kvůli tomu, abychom víc milovali svoje domovy, ale současně si víc jaksi žili, proto život je prostě (sem patří srdíčko)

MRKVIČKA

$
0
0
Lenost a hlad je docela nepříjemná kombinace. Blbost a hlad je ale horší. V naší krásné demokracii je prý možnost volby tou nejkrásnější vymožeností. Nádhera! Až na ty blbý volby, kterých  extra litujete, když dostanete v Paříži hlad. Kam tím směřuju... Tíhnu k tomu být blbá, když jde o peníze a moje sebeovládání se v pařížských ulicích udrží asi jen dva bloky od mého domova. Někdy i tři, ale až do Marais to chudák nezvládne. 
No a až vám dojdou peníze, tak po mámě, co vám je snad pošle, je nejlepší kamarád mrkev. S celerem a rýží je z ní super polívka, ale tím se dneska chlubit nebudu. Pochlubím se, co jsem večeřela včera po tom, co jsem zjistila, že i když vás do Galerie Lafayette nalákají slevy, jsou to slevy s velkýma uvozovkama, a vy budete večeřet mrkev. 

Recept z mrkve:
jedna mrkev, tymián, pepř a olivový olej


Mrkev nakrájíme na ty nejtenčí plátky, co to jde. Tohle je hodně důležitý moment. Musí být opravdu co nejtenčí. Na pánvi kápneme malinko oleje (jiný než olivový nepřipadá v úvahu, nebylo by to totiž dobrý) a bud ho rozetřeme štětcem nebo ubrouskem. Mrkev nesmí být moc mastná, zato musí chytnout tu olivovou chut. Pánev ropálíme a hodíme na ni mrkev. Mícháme a dojímáme se tím, jak se mrkev opéká a tak krásně se zroutí, trvá to 15-20 minut. Pak přidáme bylinky. Bud tymián nebo mátu, nic jinýho s mrkví nefunguje. A pak opepříme a osolíme. 
Dietní verze (když chcete vypadat dobře v těch šatech, kvůli kterým tohle jíte) je s rukolou a balkánským sýrem. Sytější, protože už máte fakt hlad, je s kuskusem a balkánem. Docela dobře to funguje i jako příloha k masu. Ale to je tady ve Francii drahý. Navrstvený na rozpečenou bagetu- delikatesa! 

No a protože jsem timhle ušetřila za večeři, moje mysl se uklidnila, stresy z toho, jak nevycházím s penězma se utlumily a já se včera zlehka procházela prosluněným Marais, abych nechala nehoráznou sumu (!!!) za nejlepší makronky ever v mým životě. 
To byla včera moje večeře. Sice moc nenasytila, ale mátový s čokoládovým penízkem uvnitř jsem ukousala na třikrát, a žila jsem si svoje YOLIPO - you only live in paris once. Protože víckrát mi to v práci nezaplatí. 

NÁVYKOVĚJŠÍ NEŽ ČERSTVÉ OPIUM: MAKOVÝ KOLÁČ

$
0
0
Milé anonymní internetové publikum, milí přátelé, milí stalkeři, rodino, hateři...Já, Karol, jsem na krátkých pár slov zpátky na tomto blogu jako host. Ráda bych s vámi sdílela recept na koláč, který má takový úspěch (sebechvála v případě čerstvě upečeného koláče vždycky jenom voní..!), že je zkrátka nejjednodušší ho pověsit na internet než ho posílat všem žadatelům individuálně. Enjoy!


MAKOVÝ KOLÁČ

INGREDIENCE~ na 1 ks, nízká forma o průměru 28 cm

TĚSTO
# 175 g hladké mouky
# 100 g másla nakrájeného na kostičky
# 1 žloutek (bílek si schováme do náplně)
# 4 lžíce vody
# 1 lžíce sušené nebo čerstvé citronové kůry
# 1 lžíce vanilkového cukru
# špetka soli


NÁPLŇ
# 200 g máku
# 350 ml sklenice borůvkového kompotu
# 3 lžíce medu
# vlašské ořechy (mohou být i mandle, pekanové ALE překvapily dokonce i arašídy..ano :))
# 1 vejce + bílek, který zbyde z těsta

POSTUP

# Všechny ingredience na těsto dáme do mísy a prohněteme na těsto. Zatím se mi nepodařilo to provést způsobem, který by dopadl špatně. Hotové těsto dáme na 10 minut odpočinout do lednice. Formu vymažeme máslem a vysypeme moukou. Těsto rovnoměrně rozprostřeme po celé její ploše, okraje můžeme udělat vyšší, jelikož se zdrcnou. Propícháme po dně na pár místech vidličkou.

# Troubu předehřejeme na 190 stupňů. Na těsto dáme kus pečícího papíru a vysypeme na něj hrst suchých luštěnin jako zátěž. Pečeme 15 minut, pak luštěniny a pečící papír sundáme necháme v troubě ještě pár minut, aby se zpevnil i střed. Pečící papír omylem nezapalujeme o strop trouby, jako se to jednou podařilo mě.

# Mezitím si připravíme náplň. Semeleme mák (dá se i bez popř. některými typy mixéru). Do kastrůlku dáme mák a všechny borůvky z kompotu. Štávy z kompotu dáme do směsi jen tolik, aby to byla hustá kaše. Nesmí být vodová. Krátce povaříme. Ochutíme medem, přidáme vejce a půl a vsypeme nasekané ořechy.

# Vlijeme do formy s těstem a pečeme opět na 190 stupňů 25-30 minut. Po vychladnutí servírujeme, vhodné např. když si chcete šplhnout u kolegů apod. Snad jsem na nic nezapomněla :)

 MIMOCHODEM

Aby byli uspokojeni i čitatelé tohoto blogu, kteří jsou především voajéry (vojeáry..voe...nevim!) a odjakživa ho četli především, protože je bavily sledovat telenovely našich životů, pořád pracuju v televizi a takhle teď vypadám, když stojím u ledničky a mikrovlnky a připravuju se na živý vstup. Jinou fotku z gastronomického prostředí jsem v mobilu bohužel neměla.


P.S. A takhle my, elitní představitelky televizního zpravodajství, někdy jíme. Petržel s cizrnou by Václavské bistro, rtěnky obě Rimmel, Lasting Finish by Kate Moss. Takže se u mě zkrátka vůbec, ale vůbec nic nezměnilo. A jo - přiznávám, chybělo mi to / chyběli jste mi! Slzička sice neukápla, ale...tak nějak byla na cestě. Tak zase někdy!

RENESANČNÍ KOBLIHY

$
0
0
Protože naše životy jsou hodně nudné a nezáživné, rády si je trochu komplikujeme třeba tím, že uvaříme 100 porcí bourguignonu nebo usmažíme 60 koblih. O celé akci se pochlubíme s Pakočkou až někdy jindy se spoustou krásných fotek, takže ti, co čtou Vývařovnu ne kvůli mým špatným článkům, ale kvůli naší kráse, budou určitě moc rádi. VYDRŽTE! 

Doporučuji kombinovat s kostkovaným kýčem pro absolutní atmosféru


No a teď k těm 60-ti koblihám...  Dost jsem se toho bála. Váhala jsem mezi povidlovýma buchtama a koblihama, ale vyhodnotila jsem buchty jako rizikovější, takže jsem pečlivě týden sbírala informace, abych je předem zkusila. Myslela jsem si, že Dita P. bude jistota. Nebyla. Nejen, že těsto mi nevykynulo, ale nápad s dáváním marmelády mezi dvě kolečka a následné spojení vykrojením je totální utopie (nebo se to někomu z vás povedlo??) Dito, styď se!

Jasně, že jsem propadla totální panice, že to v sobotu nezvládnu a budeme mít ostudu, ale uklidnila mě smířlivá babiččina tvář v receptu. Těsto dělá z hladké mouky a plní koblihy až po usmažení. Ke všemu její tip se syrovou mrkví je k nezaplacení, ani jedna se nepřipekla! Děkuju, babi Pechová.



Základ je těsto. Rozhodně sáhněte po hladké podle babi Pechové a spíš než čerstvé droždí zvolte sušené. To vykyne vždycky. Čerstvé je zrádné a nikdy nevíte, v jaké kvalitě se k vám dostalo. No a pak to kynutí. Jak už jsem napsala, napoprvé to nevyšlo. Zvolila jsem tedy napodruhé netradiční řešení. Moje postel očividně sama od sebe nevystačí, péřová peřina nedisponuje magickým kouzlem k přesvědčení lepivé hmoty ke zdvojnásobení objemu, proto jsem musela poprosit renesančního muže, který svojí všestranností a kosmopolitním kouzlem pomohl k vykynutí toho nekrásnějšího těsta, co jste kdy viděli. Že tomu ted moc nerozumíte? Nevadí, dělám si jen srandu, kterou ani nemůžete pochopit. Sorry.
Pochybuji, že jste v životě viděli něco hezčího

Koblihy jsem plnila máminou domácí marmeládou. Koupila jsem na to spešl plnící hračku, která evokuje hodně věcí. Víc fotek už nemáme. Koblihy se prodaly tak rychle, že se nestačily ani odfotit v plné kráse. Zničily taky několik mezilidských vztahů, jelikož hodně lidí nám dodnes nemůže odpustit, že jsme jim nedaly nějaké stranou. Na poslední chvíli mi to došlo a pokusila jsem se ji odfotit, ale bohužel...pozdě...

Koblihy a renesanci má totiž rád každý.




PAKOČKY NEJEN PODZIMNÍ TIPY

$
0
0
Nejdřív jsem si chtěla sypat popel na hlavu a kát se za svojí blogovací pomalost, ale pak jsem si řekla, že tohle je spíš náš blog a jak si ho děláme je naše věc (a popel na hlavu tak maximálně na Popeleční středu). Dost rády a možná pravidelněji vám taky budeme vyvářet a k zaměstnání a dalším aktivitám je toho na pár křehkých bytostí až dost.
Ale fakt je, že už dlouho si syslím seznam věcí, který mě poslední dobou těší a vás by měly taky. Můžete to brát i jako tipy na vánoční dárky. Lepší než drátem do oka.

MANDLOVÝ OLEJ
Patří do mojí oblíbený kategorie multifunkčních olejů, do kuchyně spíše na sladká jídla, ale i saláty (bacha na množství, stačí málo) a do koupelny místo krému po sprchování. Madlový olej je součástí širokýho spektra kosmetických krémů, takže proč nejít k podstatě věci- přímo k oleji? Doporučuju na kolena a lokty. Já ho kupuju za cca.90 kč/200ml v gruzínským obchůdku se specialitama (Korunní ulice), ale myslím, že ho běžně mají i v arabských a asijských obchodech. Mimochodem, stejně jako kokosový by měl být vhodný k mlgání, jestli vám to něco říká. Jestli ne- google it. Já se na mlgání chystám, můžem udělat třeba nějaký mlgací happening.

Nejen, že jsme je stáhly o 2 sklenice, ale ještě jim ukradly fotku z FB. Šikovný.
Tři kluci dělaj (zatím) zeleninový vývary. Jednoduchý a jasný. A celkem hot (ty kluci i vývar). Prý nemáme psát, že nás uplatili rovnou dvěma sklenicema, jedna byla těsně před expirací a Daniela nám z ní udělala uvítací houbový rizoto. Tahle věc je prostě k nezaplacení obzvlášť pro všechny kdo mají rádi polívky a rizota (já). Pomalu se šíří do větší a větší distribuce (viz jejich fb a stánky) a je sice dražší než obyčejná kostka, ale je to vývar. Kdybych šla do Prostřeno pak jedině s touhle sklenicí, vlk se nažere a koza zůstane celá (a ostatní ať si klidně sladí víno cukrem krystal). Mimochodem, kluci už mají ve schvalovací laboratorní fázi další level- vývar kuřecí. Pro hnidopichy: vývar je opravdu jen vyvařená zelenina (45 minut) a koření, žádná sůl a už vůbec nic dalšího, vydrží zhruba 12 dní (zavřená). Dáváme jedna. A je to můj vánoční tip pro všechny arogantní vegany. Vývar s náma.

KNIHA NÁDRAŽEK
Vágusova bible pro všechny co maj rádi autentickou nádražku (nebo cokoli v okolí nádražní stanice). My, milovnice bufáčů, lahůdek a umakartových cukráren tohle nemůžeme nemít v přízni. Kvituju podrobné a ucelené hodnocení rozdělené do kategorií (pivo, ceny, jídlo, klozet, atmosféra, obsluha). Knížka je osobitá asi jako každá z nádražek a potěší každýho kdo rád jezdí vlakem, pije pivo a má rád záchody na petlici. Takže každýho. Ideální pod stromeček pro celou rodinu, no fakt. Kde tenhle limitovaný skvost seženete si můžete přečíst zde.

ZUBNÍ PASTA VINCENTKA
Kdo nechce mlgat může furt čistit. Moje úchylka na českou kosmetiku mě navedla ne tenhle lázeňský skvost z luhačovický minerálky s bizarní citrusovou příchutí. Je to jízda. Po koprovce nebo chlebíčku jako když najdeš. Samozřejmě nejlépe chutná servírovaná na zubním kartáčku Spokar. Kde tenhle objev roku dentální hygieny koupíte můžete zjsitit přímo na stránkách Vincentky.

MATEŘÍDOUŠKA OD PANDY

Podzim- pijem bylinkový čaje. Mateřídouška s pandou stojí asi šestnáct korun (Tesco) a je to můj kauf podzimu. V Albertu můžete sáhnout po babičce Růžence, ale tak čistá a dobrá jako pandička prostě není.

ALBERT BASIC ŽVEJKY, 19,90kč
Jakkoli se pořád ještě nemůžu rozhodnout jestli nový low row produkty "basic" spíš jo nebo ne tyhle žvejky patří do kategorie stokrát jo. Ukamenujte mě, ale jde hlavně o formu- taky vám to tolik připomíná ty paltíčka, který jste dostávali jako děti na Mikuláše do punčochy? Zároveň je to totálně čistý a sterilní. Nezkoušejte plato lámat- nefunguje to, použijte nůžky. Žvýkačky samotný jsou průměrný, ale tenhle podzim a zimu to bude moje bonboniéra číslo jedna, tedy hned po rumových pralinkách.

KRČMA U PARAŠUTISTŮ: GASTROATENTÁT

$
0
0
Čím je moje maminka starší, tím má specifičtější a striktnější požadavky- nic velkýho, většinou se spokojí s řízkem a dobrým gambáčem. Jasně, neocení už třeba vietnamský jídlo ("ta polívka na konci chutná po mejdlu"), jakýkoli inovace v český gastronomii nebo třeba burgery ("to pro mě teda není normální jídlo").
Jo a taky jsem po mamince zdědila lásku k přímé úměře "čím víc knajpa, tím víc Adidas" a v tomhle duchu často k oboustrané spokojenosti probíhají naše nedělní rodinné soiré po pravidelné mši u Sv.Voršily.
Tentokrát jsme šly na blind a já tak měla možnost dozvědět se pravdu o tom, jak to tehdy bylo s těmi parašutisty. Řekla bych, že tenhle kuchař musel v tajných operacích za protektorátu sehrát klíčovou roli, protože dnešní večeře byla opravdová gastrogenocida.
Kotlík pro parašutisty? Chápu, že to radši zabalili...
Důvod návštěvy podobných míst není jen můj bizár-plezír nebo masochismus. Jde o to přesvědčit se, že "tam venku" lidé opravdu jedí diametrálně jinak a že Prostřeno je opravdové, doslova se ho můžeš dotknout a (bohužel) ochutnat. Následuje ono spíše řečnické "proč" na které už ale nemáš sílu odpovědět (mimojiný proto, že gastromengele završil svůj ďábelský plán a ty musíš běžet na záchod- true story).
Ale hezky postupně. Už jídelní lístek pobavil- sekce nápadů šéfkuchaře byl za mě perfektní ukázka gastro-trollingu na úrovni. Kaťák, roláda, bramborák, těstoviny s kuřecím a smetanou- no prostě to nejoblíbenější z českých kuchyní (myslím, že pokud opravdu chcete používat slovo "gastroporno" tak jedině pokud někdo začne vydávat gastronomický ekvivalent "českých ložnic", protože česká gastroestetika a chutě to je čistý laciný devadesátkový porno- nejdřív kaťák a pak nějak takhle).
Maminka měla jasno- řízek. Já jsem se rozhodla pro tzv."rychlou smrt"- aneb když už, tak pořádně: gratinovaný hermelín v bramboráku a abych si to trošku udělala hezčí tak ještě šopák (na tom se nedá nic zkazit, jak se říká v Prostřenu, že?).
gastrosebevražda aneb Prostřeno je skotečné.
Lol. Z omylu byla vyvedena maminka (ta si taky původně myslela, že řízek posrat nejde, ovšem já jsem jí světácky vysvětlila, že posrat se dá i smažák z polotovaru- hotel Kréta v Kutný hoře- takže jsem jí připravila jen o další iluzi a chuť v tomhle prašivým moderním světě dál žít) a samozřejmě i já.
Ne, nepochybovala jsem o tom, že gratinovanej hermelín v bramboráku bude "na úrovni", bylo mi sakra jasný, že tohle je gastroharakiri, ale že se dá zmršit i šopák jsem netušila. Gastrotrolling opravdocých mistrů.
Pláču nad šopákem a maminka statečně bojuje s řízky. Gastronomická obdoba druhý světový.
Jako minimálně kuchaři doporučuju jako základ si pustit Těžký pokondry- tam to má popsaný do detailů, včerně epického finálního "rostlinýýýýýý olej"- pro připomenutí prosím zde:
No, dámy a pánové, vážení televizní diváci, můj šopáček od Parašutistů za celých 60 kč (největší vtip byla ta cena) byla nakrájená paprika, okurka, rajče posypadá nastrouhaným sýrem. Tečka. Jako úplná. Mezi voči, řekla bych. Žádný "čerstvý sýr, navrch zálivka, rostlinný olej" natož pak "chuť ráje", protože chuť žádná. Vlastně zpětně ani nevím jestli jsem byla víc zklamaná (měla jsem na něj chuť) nebo nakonec pobavená tímhle fantastickým, nejspíše nechtěným, trollingem. Nebo snad trend jednoduchých, čistých jídel dovedený do extrému? Gastropurismus na úkor chuti? To by byl ovšem meta level.
Mezitím co já jsem se střídavě smála a snažila se pozřít bramborák plnej rozteklýho hermoše, maminka statečně bojovala s dvěma obrovskými řízky (klasicky česká láska k hojnosti), který byly minimálně v desetiobalu a vypadaly, že ten protektorát taky moc dobře pamatujou. Prostě takový nedělní řízek pro pamětníky.
Jako drobnost už beru servírku bez smyslu pro humor nebo záchod se zrcadlem za mísou (fuj, to jsem se lekla). Interiér za jedna (dřevo, parašutisti a podobná stylová přízdoba, nic jiného ani nečekáte) a osazenstvo jakoby nacastovali v nonstopu U Kotvy, devadesátkových snack barech a pivnici čtvrtý cenový.
(U stolu vedle probíhal mj. následující monolog: "To byl kretén, tyvole, čurák, sem mu to, tyvole, kreténovi, řek'do vobličeje. Vole, sem mu měl tehdy nabourat držku, rozbít hubu, normálně, kreténovi. Ten si, tyvole, nenajde ani holku, tyvole, jakej to je kretén, pičus, tyvole.")
Nedělní večer snů. Jak lakonicky shrnula maminka v smsce, která mi přišla za dvě hodiny po našem rozloučení: "Pivo dobrý, je mi ale fakt blbě po tom jídle."
A poznámka na okraj- nebylo to ani nějak extrémně levné, jak říkám, nakrájená zelenina za 60 kč je for roku, kuřecí vývar v podobný knajpě za 39 kč mi taky nepřijde jako low-class friendly cena. A ano, bylo mi jasný, že se dobře nenajím, ale opravdu, opravdu moc jsem chtěla zjistit, proč tohle většina čský populace ráda jí, jestli je to guiltypleasure ze kterého se stal standard, protě proto, že je to dobrý. Proboha není a myslím, že je férový si to prostě připomenout, abyste pak mohli o to víc kroutit hlavou nad kulinařinou v Prostřenu nebo na Mimibazaru. Protože tohle je pořád realita. Hyperrealita, řekla bych. A teď mě omluvte, jdu si koupit colu a doufat, že si moje peristaltika poradí.

A pokud byste opravdu chtěli zažít českou realness, odkaz tu vám napoví.

NIKDY NEZAPOMENEME: CUKRÁRNA ÚJEZD

$
0
0
Tenhle podzim a první zimní dny jsou snad jedny z nejšedivějších a nejtemnějších. Můj permanentní pocit života ve tmě mě nutí k nesmyslným stravovacím kompulzím (pořád bych jedla sladký knedlíky) a neobyčejně trudným myšlenkám.
Podzimní nostalgie mě v myšlekách zavedla zpátky do jedný cukrárny, kam už se nikdo z nás nepodívá. Na Újezd.
Místo kde dávaly lišky dobrou noc za totality i během devadesátek odnesl loni čas- neprovozu schopnost, nemožnost konkurovat, asi i vysoký nájem na lukrativním místě, prostě množina věcí, které majitelce a provozní nedovolily dál pokračovat v tom, co bylo v turistickém centru města snad ještě to opravdu autentický.
Spokojená turistka, level návrat do minulosti.
Vlastně netuším jak dlouho cukrárna existovala, fakt je ten, že pro mě tam byla odjakživa. Od mého "jakživa" a dál.
Interiér byla čirá normalizace: všudypřítomné ručně psané cedulky s nejrůznějšímy příkazy a zákazy ("odložte nádobí sem" nad plastovým nákupním košíkem na oprýskaným servírovacím stolku, "neotvírejte mrazák, vždy poproste obsluhu" a podobné návody jak tenhle prosto (ne)využívat), klasický zašlý pult s vitrínami, dva stolky a pár židlí, nádobí fasované naposledy v osmdesátkách z RAJe a jako fantastická tečka, král prostoru- zarámovaná fotka výstavního jorkšíra.
Výběr dortů a zákusků odpovídal: indiánci (miluju je), punčáky, kremrole, špičky. Kolem vánoc pak cukroví a domácí marokánky.
Tohle bylo místo kam jsem vzala nejednoho zahraničního hosta- vždycky s úspěchem. Z Vývařovna bedekru je cukrárna na Újezdě vymazaná, ale (dramatická odmlka) v našich srdcích bude žít dál.
Jen během spontánního zavíracího večírku (ačkoli byl přes den považuji ho za soirée) jsme mohli vyslechnout majitelku a provozní povídat o svém šampionovi, kterýmu to tam patřilo. Stejně jako nám všem.
(Potlesk, slzy, opona padá)

RESTAURAND DAY: BOHO FEAT. VÝVAŘOVNA

$
0
0
PAKOČKA (Fotky: Šimon Holý)
Zatímco Daniela si největší porci nervů pocuchala během pečení a kynutí koblih (v opačném pořadí), mně největší stres čekal v den D, tedy v den RD. Myslím, že to byla karmická odplata za to, že jsem nepomohla s bourguignonem. Ano, čekaly mě přílohy, čekaly mě kaše.
Skvělý bylo, že jsme dostaly jako zázemí nově otevřený kebab hned vedle Boho (mimochodem, náš restday jsme přímo tam završily v 19.00 kýblem hranclí a falafem s hummusem, tres bon!), takže jsem měla spoustu místa, což bylo třeba, vzhledem k tomu, že maniok (yuca, tapioca, cassava) může mít velikost menšího bochníku šumavy. Lol, nekecám.
Den před tím jsem si shlédla mraky tutorialů na yucca kaši (většinu ve španěštině, olé), abych klidně usnula s přesvědčením, že když to zvládne celá Jižní Amerika a půl Afriky k tomu, dám to i já. Lol dva. Maniok se sice nad očekávání snadno škrábal (podle tutoriálů jsem se snažila, protože ač neumím španělsky pochopila jsem, že když to pořádně neoloupeš, tak tě tě to může otrávit, podle popisu na titbit.cz to zas tak horký nebude, protože současně pěstovaný manioky už jsou bez kyanovodíku, lol číslo tři), nicméně jeho dřevitá struktura by si žádala větší nůž (ale šlo to i menším) a hlavně- fungl novej mixér. Já jsem nakrájenou yuku uvařila v osolené vodě- jako klasický brambory. Výhoda je, že se vaří o trochu méně, rámcově o 8 minut (ovšem ne tak tryskově jako třeba batáty). Podle mých vyčtených teoretických znalostí jsem se rozhodla udělat maniokovou kaši naprosto klasickou- sůl, pepř, teplé mléko a máslo.
Jako správná a hrdá majitelka tyčovýho mixéru jsem následně zapojila svýho ponornýho parťáka (tohle slovo jsme vždycky chtěla použít) a začala jsem uvařený manioky, zjemněný máslem a teplým mlíkem mixovat...A pak už vím jen to, že jsem se probudila ráno v nějaký neznámý posteli.
Ne, dramaticky kecám, žádná otrava kyanovodíkem nebo tak, uplně banálně to zasyčelo, hrklo, začmoudilo a tyčák odešel do tyčového nebe. Trošku mě to vyYUCCAlo, ale rozhodilo jen trošku. Zbytek jsem domačkala nerezovou naběračkou. Improvizace mi jde.
Fakt je ten, že díky tyčovému výbuchu tak bylo místo kaší spíš pyré, ale proboha, jsme snad v Prostřenu, aby někdo brblal? Další varianta byla ze sladkých batátů (moje nejoblíbenější brambory) a pak jedna mísa klasické bramborové. Co se týče preferencí u mě vyhrály batáty, u Daniely pak onen prokletý maniok, který je dřevitě nasládlý (ano, pořád je řeč o potravině a ne o parfému).

Kapitola druhá je o povýšení tuzemáku na ultimátní chic záležitost. Bohémský téma naší hostiny totiž vybízí k mnou poslední dobou tolik oblíbenýmu životnímu postoji high/low a co tohle vystihuje v oblasti drinků lépe než spojení dochucenýho a dobarvenýho (nom nom) potravinářskýho lihu a exotickýho ovoce? Odpovím vám (i když byla řečnická): Nic.
Exotický ovoce má tu výhodu, že dost často netušíte jak má chutnat a i kdyby vám vlastně za jiných okolností nechutnalo, poprvé prostě bude (zvlášť s rumem).
Recepis? Granátový jablka, pomela, kaki a karamboly (to jsou ty hvězdičky) jsem nakrájela (vyloupala, přemohla) a ve džbánku zalila rumem a dolila clubem Maté originál. Hlavně neprotřepávat.
Všechny nás to namotalo. Až odbyla sedmá a my jsme šly vyžrat kebabárnu o klub vedle. A o tom příště. Možná.

DANIELA (Fotky: Michal Barbuščák pro Boho)

Už jsem tady psala o koblihách a o tom, jak je super si komplikovat život. třeba bourguignonem, se kterým bylo sraní na tři dny, ale byl to nakonec největší hit. Z kližky se stalo krásný máslíčko a chutově je guláš prostě nejlepší až druhý den a to jsme taky splnily. Stává se to tím pádem našim highlightem a určitě se můžete těšit, že ho brzo zoopakujeme. Jana vám už napsala o exotice, takže k tomu už není co dodat. Za mě nejvíc spoko a velký dík Patricii z Boho, já si to moc užila a v nepohodlných, ale krásných šatech z HM to byla jedna nekonečná radost.


Poděkování: titbit.cz za všechny ty exoty, který nám a hostům zamotaly hlavu (a tyčový mixér), Patricii z Boho, Patrikovi, Šimonovi, Pavlovi, Hance, Jakubovi, Štěpánce, Adamovi, Mírovi a dalším, že přišli ochutnat a snad nás moc nepomluvili a Kátě a Vendy za boho-chic stejnokroj, týpkovi z kebabárny, že nás nechal vařit ve svým bistru a našim maminkám, Bohu, učitelům ze základky, sestrám Voršilkám, Clubu Maté (trochu míň) a Paolovi Coelhovi a Halině Pawlowský. Díky.

OPRAVDOVÝ DĚLNICKÝ VRŠOVICE: KVĚTEN A PAKOČKY PRAVIDLA NÁVŠTĚVY ČTVRTÝ CENOVÝ

$
0
0
Dneska jsem se o polední pauze vydala dolů do Vršovic. Ne do těch dolních, ale těsně pod Vinohrady. Udělala jsem oblouk kolem hipsterský Krymský a okolí a na Ruský (roh s Estonskou) na mě majestátně shlížela v celý svý zašlý totalitně šedivý kráse tahle dělnická paráda honosně nazývaná restaurace Květen.
Jako dívku v cukrově růžovým kabátu s mejkapem mě nezarazily zašlý závěsy na skleněných dveřích připomínajících sedmdesátkový sídlištní polikliniky, natož cedule s nápisem "vstup od 18 let" (tak snad jdu na hotovku a ne do pornokina, ne?).
Ovšem paní výčepní můj vzled vcelku zarazil, koukala na mě jako na zjev (a dost se mračila), zatímco já jsem si nonšalantně sedla hned k prvnímu stolu- asi štamgastskýmu.
Zdvořile jsem pozdravila a zeptala se jestli si můžu objednat hotovku- které mě nalákaly na venkovní nástěnce (ano, ne tabuli, opravdu nástěnce). Ještě pořád trochu podezřívavě souhlasila.
čekání na znojemskou- novodobá estetika ubrusu G a tradiční zavinutý příbor do lacinýho ubrousku.
Moc mě potěšilo, že struktura hospody byla podle starý školy- u vstupu výčep, za ním okýnko, do kterýho výčepní zamrmlala:
"Jedno znojmo...no nevim? Asi s rejží, ne?"
A bylo objednáno.
K pití jsem si nevymejšlela a dala jsem si malý pivo- za legračních 16 kč. Sál hospody je velkej a kolem oběda tu byly obsazeny tři stoly: naproti mě seděl dědek štamgast a na svérázným podstavci měl rozloženou knížku, kterou si celou dobu četl, hulil u toho a srkal pivo. Kousek dál byl další štamgastský stůl, dva chlapi a podobný výjev. Hlouběji v sále bylo mladší osazenstvo a znepokojivě jsem zaslechla i dítě. Asi pod stolem, protože jsme ho za celou dobu nezahlídla.
A teď přestávka na písničku:

Rádio hrálo devadesátkový písničky. Já jsem koukala kolem, nenápadně si vyfotila ubrus s vidličkou a vzpomínala na svoje dětství v Semilech a jak jsem se strejdou v podobný knajpě jako asi sedmiletá vyhrála na automatech- ten cinkot dvoukorun, na to se nezapomíná. A teď pauza na jídlo:

Znojemská v celý kráse. Pro představu- denní hotovky, kterých je asi deset stojí většinou 77 kč (moje znojmo taky), pak tu je pár hitovek za cca. 89 kč, ale tak nejsme v Alcronu, ne? Polívky jsou dvě (vývar je standard) a stojí 22 kč. K tomu velký pivo za 25 kč a malý za zmiňovaných 16. Čtyřka jak má být.
K jídlu- Uho standartní jako v jídelně nebo nemocnici, okurčiček, aby pohledal, našla jsem stopové prvky, ale cítila jsem kyselost (a moc jsem nepřemýšlela). Rýže byla rozvařená, ale maso kupodivu měkký a libový (nebo prostě dobře udělaný). A víc asi vědět v tu chvíli nepotřebujete a ani nechcete. Snědla jsem skoro všechno. I tu lehce seschlou cibulku "na krásu". Chvilku před tím se mě kamarádka ptala, jestli tyhle jídla opravdu jím, když jdu do hospody podobný kategorie. Je to tak, guilty pleasure is still a pleasure.
A teď další pauza na písničku z rádia Květen (nebojte se, změna žánru je i na vašich přijímačích):


Narozdíl od servírky, která si očividně myslela, že jsem si spletla podnik, právě přicházející štamgast (aka zvoník od Matky Boží) si to nemyslel ani trochu. Suverénně si přisedl, slušně se zeptal jestli mi to nevadí, popřál mi dobrou chuť a ostatním dědkům rozdal po jednom dnešní Metru nad kterým začali nahlas rozjímat nad daněma a kolik kterýmu letos vrátí. Padlo pár sprosťáren a folklorní nadávání na Kalouska. Zvoník si dal svoje (evidentně) obvyklý polední kombo velkýho piva a malýho štamprlete.
Mezitím jsem dojedla, dokochala se omšelým interiérem i debatou a poprosila o zaplacení.
Začala poslední písnička- změna žánru a návrat do současnosti:
Nechala jsem skoro deset korun dýško a odešla jsem spánembohem do mrazu.
Na závěr mojí polední cesty časoprostorem si vám dovolím dát pár tipů do poctivý čtyřky:
1)
Nejdůležitější pravidlo, který platí vždycky a všude je "no attitude". Je jedno, že jste foodie, že máte jiný oblečení než dělník u výčepu nebo zrovna vypadáte jako bezdomovec a v kapse máte poslední drobný do výplaty. Jakmile otevřete dveře do čtyřky celá se otočí a prolustruje. Obsluha vás odhadne (nebo taky ne), ale nikdy se nebude usmívat. Usmívat se budete vy. Pozdravíte, slušně se posadíte a vezmete v potaz, že jste na místě, kde pivo stojí šestnáct a ostatní jsou za to rádi.
2)
Nečekej Alcron. Hotovka stojí kolem sedmdesáti. Tohle není trendy bistro ani Potrefená Husa. Tečka.
3)
Zlatý pravidlo, který by se mělo aplikovat ve všech podnicích bez ohledu na jeho kategorii a už od malička mě ho maminka vštipovala: nikdy si nesedej zády do lokálu (nikdy nevíš, co se ti semele za zády). Krýt si záda se vyplatí, mít přehled se vyplatí. A když sedíš u zdi tak na tebe většinou netáhne.

4)
Poslouchej a bav se- ale s mírou. Nedělat vofrky a odpovídat na otázky štamgastů je tady zdvořilost. Klidně se můžete nechat pozvat na panáka. Ale jen do chvíle, kdy je vám to příjemný, pak dejte klidně najevo, že by měli brzdit. Může se stát, že si poslechnete zajímavý životní příběhy- třeba pana Míry, co už jednou seděl (Danielino zlatý pravidlo je nikdy se neptat za co) a měl několik sim karet, účtů na seznamce (to víte, opraváři praček) a natajňačku se chystal opustit ženu. Nebo se seznámíte s pánem, který vám povypráví o bývalým pivovaru v Buštěhradu a naleje vás Becherovkama. Ale to už jsou jiný čtyřkový příběhy...
Viewing all 347 articles
Browse latest View live