Quantcast
Channel: Vývařovna
Viewing all 347 articles
Browse latest View live

DÍTĚ V ŘÍŠI DIVŮ

$
0
0


Disclaimer: tohle bude kurva sentimentální a dramatický, protože miluju drama a pathos jako v italských operách, amerických rom-comech a velkých románech.
Nečtěte dál nebo si ode mne v metru odsedněte, pokud tohle není váš šálek matcha-latté, protože tohle jsem já, holka, který občas tečou slzy jako hrachy, když nad Libní zapadá sluníčko a v uších jí hraje balada od Troye Sivana.

Asi si říkáte, že je divný, že jsme se vrátily z Tokia a nikde žádnej zápisek.
Žádný vyznání lásky se vším, co k tomu patří, víte, takovýto vyznání, co se říká na svatbách v romantických komediích – včetně legračních historek s nejrůznějšíma momentkama plnýma roztomilýho nedorozumění, který vás nakonec o to víc sblížilo.
Takový ty chvilky oťukávání, pomrkávání, který končí dokonalým sexem a pohádkovou svatbou „happily ever after“ (o tom následným „after“ se ovšem v rámci těhle příběhů diskrétně mlčí).

A ne, žádný svatební proslov se konat nebude. Tokio nikdy nebude můj životní partner.
I když jsem si ho vysnila.
Tokio je milenec.
Někdo, kdo je to všechno, o čem jsem snila jako malá, kdo má plnej potenciál být můj životní partner, ale potkali jsme se v tu nejnevhodnější dobu.
Možná, že se prostě do konce života budeme potkávat a souznít, ale nejspíš si nikdy nevyměníme sliby a prstýnky před oltářem na našem „happily ever after“.
Jsou města a situace, na který vás jako malou holku nikdo nepřipraví.

LEXAURIN A UMAMI

Nenávidím létání. Je to pár let, co se ve mně probudila nesnesitelná panická hrůza, která víc nebo míň povoluje nebo sílí. Otravuje mně občas v metru, na rozhlednách, ale zaručeně v letadle. Na svým posledním letu před 4 lety na jih Itálie ji se mnou prožila Daniela a od tý doby mi věří, že umím být nesnesitelná a vycukaná ,jen co vystoupím z autobusu na Terminálu 1.
Jenže touha po Tokiu a kamarádi byli (bohudík) silnější, než iracionální strach a díky Becherovce, Lexaurinu a odpornýmu severo-italskýmu pivu jsem celkem se ctí překonala sama sebe a svoje strachy. Letěly se mnou tam a zpátky, žádný zázraky jako v Lourdech se nekonaly, ale za celých pár letů jsem nikoho neoblažila variací na legendární scénu z Bridesmaids.

Co by člověk pro lásku neudělal. Přesně jako pokaždý, když jsem i přes paniku a neskutečný závratě s nějakým klukem lezla na rozhlednu, kostelní věž nebo vyhlídku.

A pak se to stalo. Nabuzená a přiblblá po 12 hodinách v letadle, jsem po cestě rychlým vlakem z letiště do města a jednomu přestupu na nadzemku, vystoupila v srdci Tokia, v Shinjuku. My jsme sice pokračovali podle Google map dál směrem k našemu ubytování, ale jakoby se čas na chvíli zastavil. Všude vonělo smážo a umami, davy lidí, aniž by působily nekoordinovaně a chaoticky a ulice zněla úplně jinak, než jsem kdy byla zvyklá.
Mohli jsme zpanikařit. Zastavit se a pozorovat to.
Ale my šli dál, jako Alenky králičí dírou.

A já si poprvý uvědomila ten pocit, kterej jsem si následný týden pěstovala a chtěla si ho odvézt domů: najednou, ve městě kde žije 30 miliónů obyvatel, jsem se po dlouhý době necítila cizí a sama, i když jsem paradoxně právě v tý situaci byla.

Cítila jsem se dobře a komfortně. Rozhodně ne, jako doma, ale to je přesně ten pocit, který mě příjemně hřál. Nebyla jsem doma, ale cítila jsem se o dost líp, než kdybych byla.
Prostě jako ve splněným snu. Jako v anonymním hotelovým pokoji, kterej najednou shodou divných náhod na chvíli není vůbec anonymní.
Nic, co by bylo life-changing, prostě jen obyčejnej  pocit. Žádná panika. Žádný ztrácení v překladu. Co se týče komfortního pocitu, byla jsem doma. Na chvíli víc, než doma.


Přesně tenhle pocit, kdy jsem přecházela světelnou křižovatku nebo jsme se opilý vracely cizí nekonečnou metroplí „domů“, a bylo nám skvěle, i když jsme řešily životní shity, ten pocit, když se při pohledu z vlaku chcete jen tak rozbrečet, přesně ten pocit, že je všechno, jak má být, jsem si chtěla přivést. A víte co? Zůstal tam. V anonymním pokoji, kterej na chvíli vůbec nebyl anonymní. Místo toho jsem si s Danielou přivezla moře historek, krásný tenisky a čaj, ze kterýho se vyklubal instatní vývar s příchutí kombuchy a umeboshi.

Po prvních pár hodinách, kdy jsme se snažili rozklíčovat chování Japonců, v obchodech, na zastávkách, v metru, ve stáncích, kdy jsem chodila jako zhulená a připadala jsem si jako v anime, protože mi všechno připomínalo seriály, na který jsem jako dítě nábožně koukala a zastávky nadzemky a metra vyhrávaly při příjezdu vlaků znělky, který zněly jako leithmotiv ze Sailormoon, to Daniela shrnula v jedný větě – Japonci nám něčím připomínali děti.
Od jejich snahy vyhovět po zálibu v maskotech a libování si v kultuře roztomilosti.
Bylo mi v tom dobře. Protože jsi taky taková, řekla mi Daniela.

A je to tak.

Jenže Japonsko a Japonci nebyli jen to. Tokio byl jeden velký rozpor.
Od kuchyně, kterou si představujeme jako apoteózu zdraví, ale najdeme mraky smáža, tučnýho masíčka a (skoro) nula čerstvýho ovoce a zeleniny, přes náš kulturní šok z baru, kde ovínění místní neměli problém k nám hned přijít a bavit se s náma, klidně celej večer – a pak nás ještě pozvat na oběd! Nebo třeba zjištění, že megalopolis takovýho formátu má pár kilometrů cesty vlakem neskutečnou přírodu, jak z kýčovitý pohlednice. Že po celodenním chození městem v pantoflích, máte večer čistý ponožky, že po městě skoro nikde nejsou odpadkový koše, ale ani bordel na ulicích nebo že se takřka nekouří na ulicích, ale zato v hospodách a hernách dost.

Japonsko je o překračování komfortní zóny, o který vám nikdo nikdy neřekl, že ji budete kdy překračovat. A vy tyhle zóny rádi překročíte, možná i proto, že víte, že spolu nebudete muset být do konce života.



Když mi bylo deset, tak bylo Tokio můj vysněný manžel.
Ve dvaatřiceti jsem našla milence.
Nebudeme spolu, ale doufám, že se budeme do konce života potkávat.


JANA A DANIELA

LESNÍ PLODY

$
0
0

Už několik týdnů rozepisuji články, které nikdy nedokončím. Říkám si, že se k nim vrátím, ale to se nikdy nestane. Naopak načnu nový a skončí to s ním stejně zoufale. Přijde mi to pro moje nálady teď asi dost symptomatické. Něco mi tzv. najede a pak mě to taky rychle přejde. U některých návalů je lepší počkat, protože máte tendenci udělat něco, co vám 10 z 10 kámošů zakazuje. Takže uf, přešlo to. U jiných je to zase škoda, protože v rámci kreativního přetlaku by i vzniklo něco super…ale meh, už se mi nechce, pojďme si radši dát drink nebo pustit netflix. Řekla jsem si, ale že to nevzdám a zkusím udělat takovou selekci. je to dnes trendy vydávat výkřiky…tak tady máte moje momentální emocionální bublaniny, nedopečený, napůl syrový, ale při správných podmínkách myslím dost chutný kusy jednoho moučníku.


-------------------------

S ženskýma to moc neumím. Včera mi paní výčepní ve smíchovské nádražní restauraci Oáza připomněla, že 99 ze 100 žen ve službách na mě reaguje jako bych zlomila srdce jejich synovi a ještě svedla manžela. A řekla, že jejich svíčková je moc sladká a ty odrosty už jsou fakt hodně vidět…a nohou jim u toho dusím yorkšíra. Neříkám, že při dané příležitosti bych nezvládla zničit nějaké ženě život vším vyjmenovaným, ale věřte mi, že tohle spiknutí je vůči mě totálně nefér. Chápu, že práce s lidma, natož třeba v hospodě, musí být fakt náročná. Ale ženský se většinou tváří, že to nejnáročnější, co je v životě potkalo je to, že mě musí obsloužit. Už jsem pochopila, že v tom nejsem sama, power games ženského pohlaví jedou na plné obrátky a já si říkám, čím to je? Může jít jen o folklór českého pohostinství nebo jde o postoj, ke kterému se vypracuje každá správná ženská po letech praxe práce s lidmi? Girl power trend do Chlebíčku Letná nebo do Oázy evidentně zatím nedorazil…

Dlouho jsem si to brala velmi osobně, než jsem se poslední dobou setkala s podobným postojem u sebe. Reagovala jsem neskutečně popudlivě na slečnu, sice ne z pozice autority v pohostinství, ale uvědomila jsem si, že ji stírám čistě jen protože je jako obrázek narozený viditelně o víc než desetiletí po mně. Zmije. Pomalu mě přibývající roky pasují do role “ženský”, do oslovení “paní”, a tahle nová kapitola mého života bude mnohem delší, než ta předešlá. A bohužel se na ní necítím vůbec připravená. Jak se taky dá připravit na to, že stárnu? A že rodí nové a nové holky? :O Musím si na to dávat pozor, mám strach, že budu taková za zahořklá bába, co v tramvaji píchá do mladých holek špendlíkem… A má na hlavě holuba. A v kapse smažený květák. 

--------------------------
Včera jsem se vrátila z Tokia, kde jsem byla týden. Ano, byla to life changing experience. Ano, byl to jeden z nejlepších výletů mého života a všichni, co si klepou na čelo, že jsem tam byla jen týden, tak si upřímně trhněte, mně to bohatě stačilo a i 6 celých dní v nějaké zemi na vás může mít vliv takový, že na ně budete vzpomínat se silným pohnutím třeba celý život. Možná je to pro mě celé o to silnější, že výlet do Japonska nikdy nebyl vyloženě můj sen, jela jsem se původně hlavně dobře najíst. Na poslední chvíli se mi šíleně nechtělo odjet od koček a v duchu jsem si říkala, že bych týden raději spala a čuměla na kraviny v posteli. Tohle přiznávám ale až ted po návratu...

V Tokiu je prý na 40 milionů lidí. V metru, na hlavních třídách, na nádraží - všude bylo neuvěřitelné množství lidí. Chvílemi bylo to hemžení až takový hmyzí a já toho byla součástí, což ve mě vyvolávalo zvláštně ambivalentní pocity. Na jednu stranu totiž všechen tenhle pohyb lidské masy měl hladký průběh, beze zmatků, disciplinovanost pohybu ve veřejném prostoru byla stoprocentní. Všichni pospíchali podle daných pravidel, bez viditelného chaosu. Na druhou stranu to evokovalo i jistou beznaděj, bezvýznamnost, takové zvláštní potření vlastní důležitosti, vlastní sebestřednosti. Museli jste jít s davem, nešlo chvíli jen tak stát. Tenhle střet se pak ve mě během dní v Tokiu přeléval, chvílemi vědomě, chvílemi hraně. Stylizovala jsem se do momentu hlubokého procitnutí a uvědomění si důležitých životních pravd, abych stejně skončila u stejně přízemních shitů jako obvykle. Nešlo si z toho ale neodnést nějaký hmatatelnější závěr, než že kdekoliv na světě jsem to pořád já...

Jednu noc jsem strávila v depce, že mi v tomhle přelidněném městě neodepisuje na zprávy kluk na druhé polovině zeměkoule. Jeden kluk verusus nevím už kolik miliard lidí na této planetě, zatímco jiný kluk na stejném bodu střední Evropy byl zase neštastný, že neodepisuju já. V perspektivě klidné Letné by se pravděpodobně vše odehrálo podle obvyklého scénáře nějakého hysterického záchvatu. V kulisách Tokia to ale najednou (a konečně) nabylo směšného rozměru. Roky trápení kvůli věcem, které jsem těžko kdy mohla ovlivnit, protože byly rozhodnutím jiných lidí, se najednou zdály jen jako výmluvy, proč tu ve velkoměstském frmolu můžu v noci tiše brečet a shazovat se. Před chvílí jsem se přeci smála na plné kolo v malé místnosti vonící sojovkou a smaženým jídlem, pila pivo a kouřila a byla štastná s nejlepšími přáteli na světě. Vracela jsem se ale v duchu zpátky do své “vesnice”, kterou v tomhle příběhu zosobňuje Praha. Vesnice, kde každý spal s každým, a najít si životního partnera je těžší než získat hypotéku.
V Tokiu jsem si poprvé všimla toho, jak moc jsou Japonci atraktivní. Jsou vysocí, mají široká ramena a přitahovali mě.

Co dělají lidi na real vesnici, když se rozvedou? Asi se rovnou zabijou.

Pro lidi, jako jsem já, je cestování jeden z mála prostředků jak této divné vnitřní tísni uniknout. Pocit cesty je přesně ta iluze dynamiky, která mě vytrhne z přehnaného přemýšlení a čekání. Kdybych necestovala a neplánovala, byla bych podle mě nesnesitelná ještě víc, než jsem ted. Je to pro mě vlastně nejúčinnější terapie, kterou jsem zatím našla.

Jeden den jsme vyjeli jen pár desítek kilometrů za Tokio do tusristické Kamakury, odbočili z hlavních tras a vyšli k buddhistickému chrámu, kam asi 90% běžných turistů z lenosti nevystoupá a ocitli jsme se na vrcholu kopce uprostřed lesa s vyhlídkou na celé pobřeží. V dálce bylo Tokio a nechci mluvit za své spolu výletníky, ale ve mě ta celá scenérie vyvolala silný pocit analogie k mému životu. Jako bych koukala z nějakého pomyslného bodu svého “možného já” na svůj život v dálce. Na město, emoční přelidněnost, spěch a síť přestupů a adres. A asi to bude mnohým z vás znít směšně, ale měla jsem pocit, že to jde, že jde i blízko svého chaosu najít klid a že tyhle klišé příběhy, jakože ezo bláznivá ženská se zavře do tmy na tři dny a změní ji to život…no prostě tyhle klišé jsou taky z našich životů..z životů nás cyniků.

Jo a v Tokio jsem jedla. Hodně. A vrátily se mi díky tomu konečně prsa. Je mi prostě líp.

-----------------------

Umřel Beneš. Chybíš mi.

--------------------------

Minulý víkend jsem stála v 7 ráno vedle cizího kluka a koukala na východ slunce na Bukanýru. Pro neznalé - taková špína loď, ideální místo na několikahodinové šlapání zelí. Chtěla jsem tu noc jít spát do půlnoci a být tzv. hodná, ale přepadlo mě šílený FOMO a najednou tady stojím, unavená a zmrzlá na kost, protože jsem ztratila bundu i sako a jen v šatech koukám na nejkrásnější východ slunce a hot kluk mě objímá. Bylo mi krásně a strašně zároveň. Krásně, protože jsem se cítila mladá a happy… a strašně, protože jsem věděla, že ani mladá a ani happy nejsem, že všechny tyhle FOMO berličky nezakryjí, že kulhám pomalu ale jistě směrem ke čtyřicítce a že jestli rychle nenajdu svoje nové místo v tomhle světě - v tomhle věku - tak se ze mě stane joke.

Snažím se přijít na to, odkud tenhle pocit neustálého unikání pramení... Mám rozhodně strach, že se už nezamiluju...jo to je asi moje největší lítost tyhle dny. Že už nezažiju takovou tu bezstarostnou lehkost, kdy se zamilujete a píšete si a chcete být jen spolu a děláte drobné nesmysly a i ležet na dece v hnusným městským parku a hrát šachy je ta nejromantičtější věc ever. Na druhou stranu...jsem taky hamižná. Pamatuji si, jak jsem byla ve 23 zamilovaná. Dodnes se červenám, když si vzpomenu, co jsem tehdy s tímhle klukem zažila. Bývali jsme celé dny zavření v bytě, protože lol, tehdy ještě neexistovala práce, pili jsme levné víno a vařili si těstoviny. Nakonec to špatně dopadlo. Přijde mi, že dnes zůstalo už jen to "špatně to dopadlo", zatímco já toužím po tom všem ostatním.

Měla bych směřovat k nějaké pointě... jediná, která mě napadá je, že uvidíme. I když se dnes lidský věk prodlužuje a máme pocit, že 30 je nových 20 a 40 nových 30 atd., tak mi to celé přijde jako taková skrytá past. Já si rozhodně myslím, že oproti kamarádům, kteří měli děti v mid twenties jsem si pomyslně prodloužila svých dvacet něco. Dostala jsem samu sebe do ale takového zvláštního vakua. Mám hrozně moc ráda svůj život, mám skvělou práci, kam ráno opravdu ráda chodím, mám hodně věcí, na které se těšit, mám hrozně vtipnou kočku a že nemám dítě mě netrápí. Je ale tohle tedy ono? Drobné radosti, projekty, plány, večírky a výlety? A během toho všeho se snažit vypadat dobře? A rok za rokem potlačovat lítost, že dělám to samé, co už tolik let, ale jsem starší? A starší. A zase jen starší. A že místo abych to řešila až o hodně let později, najednou mě tyhle depky chytají "už" ted? Nepřišlo to brzo?

Shit, vždyt jsem vlastně slíbila, že to nebude depresivní… Z mých posledních pár příspěvků jde strach, že hned jak to dopíšu, dám si okolo krku oprátku, dokoukám všechna instastories a skopnu židli. Pravda je, že jsem chtěla napsat spíš nějaký easy článek…třeba o fazolích v japonských dezertech. Ale nebylo by to od srdce. Vtipné články se těžko píší, když si vás někdo už půl roku přitahuje a odstrkuje podle momentálních nálad bez ohledu na to, jaký to má na vás následek. Vaše srdce pak spíš kontempluje nad stárnutím a nad tím, že přesně ví, jak se trápí holky, ale holky ještě neví, jak se trápím já.

------------------------------

Ležím doma nemocná, mám hlad a hroznou chuť na banán s burákovým máslem a pršutem. To už není zbytek nějakého postu, to je právě teď moje realita. A jestli jste to dočetli až sem, prosím politujte mě, protože Košík přijede až v 7 večer :-( 

VÝVAŘOVNA ZASE O ROK MLADŠÍ

SVÁTEK ZMATEK

$
0
0

Svátek matek mi začal jako stereotyp života pozdní mileniálky v ještě pozdějším kapitalismu: do plnýho koše v koupelně mi spadla nová rtěnka od Rihanny. Začala jsem se hrabat ve zbytcích použitý gázy, chomáčů chlupů a mastných ubrousků a rtěnka v ceně 3 průměrných hodinových mezd se propadala pořád hlouběji a hlouběji do ulepených sraček. A já do nich hlouběji a hlouběji nořila ruce.


Nejhorší na tom nebylo ani tak to, jak moc celá tahle scéna působila jako metafora mýho života, ale že jsem automaticky spustila přinasranou samomluvu. Jsem to pořád já, ale čím dál tím víc se začínám podobat svojí mámě. Ruka zapadla do polovyschlýho šušně. Našla jsem rtěnku. A taky svojí mámu ve mně.
Je to ve mně jako v koze. Moje máma. Poslední dobou mě rozčiluje, dokonale mi rozhodí sandál jakoukoli maličkostí. A následně mě vyděsí to, jak jsem v jí v lecčem podobná.



Jasná volba, kdybych se někdy nějakým nedopatřením ocitla v Prostřenu! Lepenej piškoťák se zakyskou zalitej želatinou z pytlíčku. Osobně pak preferuju plechovkový broskve a šlehačku Dr.Oetker z pytlíku. Kouzlus mňamózus jako blázen!
A polohlasná samomluva do týhle kategorie patří. Patří taky ke stárnutí a já moc dobře vím, čím mě máma tak rozčiluje: stárne. A moje naštvání je spíš projevem bezmoci.

Mám pocit, že všechno to, co o svý mámě nevím, nakonec nevím o sobě. A mám pocit, že o ní vím vlastně hrozně málo.
Vím, že moc neumí vařit. Vyrostla jsem na instantních polívkách, rybích prstech a lepených dortech. Všechno zmíněný dodnes miluju. Vím, že chvíli chodila s mladším kamioňákem, kterýmu často vařila puding a říkala mu pudinkový král. Bohužel nevím, jestli to spíš nebyl jen nějaký humor na jeho mladší věk. Taky vím, že chodila s tátou, kterýho si následně vzala a narodila jsme se já. Byla to jeho druhá žena. I babička byla dědečkova druhá žena, vzali se za války, v roce 1943. Muži z druhý ruky nám jdou. Možná je to nějaká magická formule, kdy se ženy vrhají na ty tzv. poučenější s tím, že tohle zákonitě přece musí vyjít. Babi, mami, začínám mít čarodějnickou obavu, že mě taky nějaký „poučenější“ čeká. Třeba to dopadne. Třeba je to rodovej osud. Jako z tragický opery. Což samo o sobě zavání průserem. Děda předčasně umřel, táta odešel. Oba se nepřímo postarali terapeutům o šek.
Třeba za to nemohli. Třeba jsme si měly líp vybrat, řekl by jistě Bělobrádek.

Což mě vede k další věci, co vím o svojí mámě – zkraje devadesátek, jako nadšená katolička plná ideálů, v atmosféře, kdy bylo možný snad cokoli, kandidovala, tehdy už jako matka samoživitelka v komunálkách za KDU-ČSL. Čumíš, Bělobrádku?
Na volebních plakátech, který tehdy zaplavili Letnou (jo, žila jsem tam než to bylo cool), byla máma se mnou jako novodobá Madona. Máma je katolička i jogínka. Máma je živoucí paradox. Bělobrádku, doufám, že pořád lovíš čelist pod židlí.
Vím toho samozřejmě daleko víc. I to je ovšem pořád málo.

Ale. Budu v životě moudřejší, když toho budu vědět víc? A navíc jsem si skoro jistá, že ať už ještě zjistím a objevím cokoli, moje životní rozhodnutí to stejně neovlivní. Stejně, jako nic neovlivní naši podobnost s rodičema. I když je to často nahovno a nevíme co s tím, ta mentální pupeční šňůra tady je a bude. Bohužel a bohudík. Jsem živoucí paradox. Díky, mami.

Obrázky: Contrapoints, nějaká knock-off verze Mimibazaru a servery specializující se na slevový letáky (aka internet).

NAROZENINY S BRUCEM

$
0
0
Mám ráda Bruce Springsteena. Ne náhodou mám na stehně vytetováno velmi ošklivě provedenou poctu mé nejoblíbenější písničce Hungry <3. Když jsem tuhle vzpomínala na to, jak jsem k tomuhle asi největšímu sympaťákovi v naší galaxii přišla, došlo mi, že to byla deska ve vinylové sbírce kluka, se kterým jsem kdysi dávno pradávno žila. Něco mě v té dychtivé horoucnosti, se kterou Bruce zpívá, uhranulo a dodnes když slyším jeho hlas, těžko ovládám slzy. Jde ale i o jeho texty…klišé, jistě. Ale Hungry <3 mě tehdy trefila přímo do toho mého hladového, popleteného a věčně hledajícího srdíčka, aby se tam zavrtávala rok od roku hlouběji.
S klukem se sbírkou desek jsme oba hladověli po jiných věcech a když jsme se rozešli, začala jsem chodit na terapii. Snažila jsem se zahnat úzkost právě z pocitu prázdna, který po rozchodech přichází. Nakonec jsem se u paní doktorky zasekla na dva roky. Už je to pár let co jsem k ní přestala chodit, ale nedávno jsem se dozvěděla, že skrze doporučení kamarádů k ní chodí polovina mojí sociální bubliny. Říkám si, co si asi skoro 80letá terapeutka myslí, když nás tam všechny poslouchá? Co si asi myslívala o mně? Chodila jsem k ní docela intenzivně dvakrát týdně na psychoanalýzu. Přestala jsem v momentu, kdy mi řekla, že celý život jen hledám tátu. Zaraženě jsem na ní chvíli koukala, pak jsem se myslím i zle zasmála a odsekla, že to je možná pravda, ale co z toho plyne za řešení? To mi pochopitelně neřekla, navrhla dalších deset let terapie. Měla jsem pak nějakou dobu vztek…je těžké přijmout diagnózu celoživotního prokletí za něco, co jste nemohli nikdy ovlivnit. Co nikdo nemohl ovlivnit. Připadáte si pak jako vadné zboží. Jako věčný Hungry Heart. Tak to asi stopro Bruce nemyslel, ale já to tam slyším jen pro sebe.



Hungry Heart tak pro mě znamená být holka, co je tzv. moc. Co hledá a zůstává hladová. Co se bojí, že ten hlad nikdy nepřejde. V dny jako jsou například vaše narozeniny, je to ale extra náročný. Narozeniny a Vánoce jsou přesně ty chvíle, které miluju, když jsem ve vztahu nebo min zamilovaná. Jsou to dny, které plánuji týdny dopředu a dokážu si je užít s dětskou naivitou. Poslední Vánoce byly peklo na zemi a dnešní den – ano, mám narozeniny – nepatří k o moc lepším. Od rána jsem střídavě propadávala paranoie, že jsem všem u prdele, a úzkosti z toho, že jsem takový paranoidní magor. Nikdo mi nezavolal, přišlo jen pár zpráv s přáním. Srdíčka. A jestli jsem z něčeho kdy měla dostat doktorát, tak z umění sebelítosti. Stála jsem na zastávce tramvaje, poslouchala Bruce a regulérně mi tekly slzy. Byla jsem o to smutnější, že to všem okolo bylo fuk. Mým přátelům, rodině, celému světu. Ani moje kočka mi neupekla dort. Malá rozmazlená Daniela, co čeká na tátu.

Nejlepší na těhle stavech ale je, že přejdou. Nebo aspoň mě přejdou. Někdy samy od sebe, někdy tím, že se přeci jen stane něco, co vám dá zpátky nějakou hodnotu, která se v blbých dnech těžko hledá. Celé se to pak otočí a jako správnému psychopatovi je mi ted hrozně fajn. Nalila jsem si doma paňáka vodky a chci takhle popřát všem, co hledají ty, které už nikdy nemůžou najít…protože jsou fuč, ať už dobrovolně nebo ne. A i přes to všechno budeme dobrý. Tahle vodka je tak hnusná, že nás zvládne vykoupit všechny, slibuju <3 


LANGOŠ, SMOOTHIE, PAMÁTNÍK PSA A ROZČTVRCENÁ PROSTITUTKA

$
0
0
Začala sezóna zahrádek, piva do kelímku, langošů a vůkol český pohody s vůní smáža a upatlaných grilů. A tak jsem se rozhodla zahájit sezónu u stánku na místě, který byste nejspíš nečekali.
Uprostřed městečka malebná vesnička, dalo by se říct. Protože místo, kam vás vezmu na poctivýho langoše by kousek od magistrály čekal málokdo. Kašlete na Riegráče nebo unifikovaný zahrádky na Letný a pojďte se mnou na daleko lepší místo. Za odměnu vás čeká chlazenej Ferdinand do kelímku a mrazivý Četnický humoresky.






Vikslajvant s potiskem patinovanýho mořenýho dřeva. Jak se staví sen vibes.



Horor s příchutí piva a párku
Kdyby někdo chtěl natočit autentickej českej horor, a zároveň u toho mít nejčeštější z českých cateringů, mám pro něj tip - Muzeum policie Český republiky. Když za I.P. Pavlova zahnete rovně a projdete kolem Apolináře, urologický kliniky, několika ústavů (fysikálního a meteorologickýho, například) skončíte na horním Albertově. Celá tahle část Prahy má naprosto nečeskou atmosféru, je to tu velmi anglický, každý dům působí jako z Harryho Pottera a výjimkou není ani klášter, kterej najdete na konci cesty u ústí magistrály na Nuselák. Původní gotickej klášter s kostelem byl v 17. století přestavěný ála baroko a tuhle fasádu si drží dodnes, už jako objekt spadající pod Ministerstvo vnitra. Původní policejní archivy začátkem devadesátek ovšem nahradila skutečná perla českýho muzejnictví - Muzeum Policie ČR.

Většinu nabídky nemají. Neva.
Představuju si to asi takhle: celej film začíná klasicky praštěným nápadem party středoškoláků, který se rozhodnou udělat si noční mejdan v muzeu, který je v bývalým klášteře, navíc propojený s tajemným kostelem. Netušej, že muzeum je plný exponátů nejen všemožných zbraní, ale taky dalších mučících nástrojů těch nejsadističtějších vrahů v československý historii. A už vůbec netušej, že se tam schovává noční hlídač, kterej se do dějin kriminalistiky hodlá zapsat poctivou masovou vraždou bandy přiožralejch puberťáků. (c)

Upřímně - člověk nemusí být ani v hororu, aby mu v tomhle muzeu bylo tak úzko, že se mu potí chodidla. Vyzkoušela jsem za vás. Naštěstí je tu báječná zahrádka s pergolou, policejním vrtulníkem, pitoreskním dětským dopravním hřištěm, obstojným pivem a poctivým koupákovým langošem.

Stačí projít přes vrátnici kolem automatů na svačiny a oblíbeným kávomatem Kafe plus co a můžete si užít stánek U Otakara. Nemusíte ani platit vstupný do muzea. Na druhou stranu, když už se tady ocitnete, byla by škoda tuhle perličku na dně nenavštívit. Ale postupně. U Otakara najdete nejen tradiční "koupákovou" nabídku čítající párek v rohlíku, langoše, klobásy, ale taky smoothies "Zelný detox" a "Červená krása". A tou jsem tady začala. Kdo by u stánku s pivem a klobásou čekal chia semínka nebo spirulinu? Já teda ne. Well done. Říkala jsem si, jestli si po tomhle dám langoš s kečupem, tak můžu jen doufat, že místní záchody budou trošku menší bizár, než místní expozice.
Protože po startovním smoothie nastal čas vyrazit na prohlídku expozice.

Pomáhat, chránit a děsit k smrti
Pamatuju si, že policejní muzeum jsem poprvý navštívila ještě na základce. V nějakých osmi letech jsem se tak seznámila s příběhem, kterej mě od tý doby jednou za čas pronásleduje v nočních můrách - nález rozčtvrcenýho těla pražský prostitutky Otýlie Vranský.
Otýlie Vranská
?!


Čirý sadismus




"Veselé kousky Otýlie Vranské" neznámý pachatel v apartních kufrech poslal vlakem - pár kousků do Košic, pár do Bratislavy (mimochodem, kousek dál najdete taky případ "Čubírková" - ta pro změnu na záchodku vlaku do Trnavy nechala hlavu svýho boyfrienda - posílat části mrtvolek na Slovensko byl nejspíš oblíbený dobový trend). Kdo zabil Vranskou se dodnes neví. Co se ovšem ví, je poslední oběd milý Otýlie: v pronajatým bytě na Vinohradech jí bytná po prospaným dopoledni dala polívku a 14 švestkových knedlíků. Budiž ti země lehká, Otýlie, tomu říkám výkon!
Autonehoda
Pondělí be like
Láska na pracovišti?

V sekci "kriminalistika" najdete jeden vedle druhýho ty nejznámější případy:
Smrt stopařek, sadistickou Čubírkovou nebo Orlický vraždy. Nejděsivější nejsou nakonec fotky z místa činu, náčrty rekonstrukcí vražd a zločinů, ale reálný vražedný předměty - sekery, nože, kusy látek nasáklý letitou krví. Už jako malá jsem byla naprosto fascinovaná a vyděšená k smrti (pun intended).
Co muzeu dodává další úroveň děsivosti je samozřejmě umístění v bývalým klášteře. Vysoký štukovaný stropy, chodby s mramorovou podlahou a prostor dodávají místu v kontrastu s expozicí stísněnou atmosféru jako z televizní detektivky (a myslím spíš na Malýho pitavala než na CSI Miami).

Čirý sadismus podruhé
Expozice je podivnej průlet časoprostorem, kterej lemujou starý zátěžový koberce, děsivý figuríny policistů i pachatelů, uniforem, metálů ve vitrínách a starých pokojovek. Tu na vás vykoukne autentická gilotina z popraviště v Ruzyni, tu karťák dopravního policisty. Nic z toho není legrační, všechno je podivně ponurý, včetně paní biletářky u vstupu. Během slunečnýho odpoledne tu navíc nepotkáte ani nohu, takže vám třeba padesátník vycházející zpoza plenty pro zaměstnance s příručním kufrem na kolečkách přivodí malej infarkt. Budiž ti země lehká, Otýlie Vranská.

Terapie langošem
Z expozice jsem zbrocená studeným potem hezky rychle vyběhla zpátky do vnitrobloku, abych stísněnost zajedla langošem. Poctivej langoš kečup/sýr nebo česnek/sýr za 45 korun je přesně to, co potřebujete po průřezu (pozor, slovní humor) českou kriminalistikou. Poklidný odpoledne a měkký slunce, prostě balzám! Jenže, jak jsem se poučila na výstavě, nic netrvá věčně a explozivní koktejl (pun intended) smoothie a langoše mě donutil navštívit taky místní toalety. Najdete je v chodbě (tip pro všechny, kdo se náhodou ocitnou s akutní potřebou na Karlově) a ani sem nemusíte platit vstupný. Jako bonus si navíc hned vedle wc můžete přečíst něco o populárních vykrádačkách bankomatů z nultých let (včetně ilustračního bankomatu). Záchody estetikou nijak nezaostávají za zbytkem muzea, papír je jednovrstvý, ale pevný a neřeže. Pomáhat a chránit. A já nemám co dodat.

Holčička se švihadlem a pohraniční stráž na dopravním hřišti

Policejní pokojovky

Léto na "L": langoš!



Úzký profil

Po výkonu velmi spoko
Summertime sadness



Muzeum Policie ČR
Ke Karlovu 3
Út-Ne 10-17
Vstup pro dospělé: 50 Kč
Stánek na zahrádce včetně wc: zdarma



SMAŽÁK, BUŘTY A PARAZIT: KVIFF 2019

$
0
0

Popelka v Grandhotelu neboli Puppelka (za tenhle humor by mě měli zavřít, já vím)

Grandhotel Pupp má odjakživa auru opulence, toho lepšího v životě, všeho toho, co obyčejně v naší každodennosti chybí. Hotel Pupp je pro mě dokonale šťastná představa dekadence, jakou si romanticky spojuju s Paříží v době kurtizán, Římem Gabriele D’Annunzia, s kompletně celou La Traviatou nebo stylizovaným světem Wese Andersona. Máma mi jednou za čas ráda vypráví, jak byla ve Varech na ozdravným pobytu v šedesátým osmým, v srpnu. Jak těsně před příjezdem tanků tančila v hotelu Pupp na skleněným parketu. Nevím, jestli si to celý trošku nepřibarvila. Já si to hýčkám v hlavě jako krásnou vzpomínku na něco, co se nejspíš nestalo, co jsem sama nezažila, ale o to jasněji si to umím vybavit do maličkejch detailů.
Pupp je prostě říše snů obyčejných lidí.
I já, trpící lucidním sněním, jsem si v životě často představovala pohádkový příběhy o Popelce v hlavní roli se mnou (promiň, Libuško), později možná Pretty Woman (promiň, Julie), který se odehrávaly v prvním případě na plese pohádkovýho grandhotelu, v druhým v dekadentním Becher’s baru. V těhle snech figuroval skoro vždycky Bartoška, teda spíš moje fantaskní verze prince na bílým koni s jeho ksichtem. A cigaretou v ruce.

 

Jak už to tak v životě bývá – realita se se sny míjí úplně dokonale.


Místo tajuplných postav aristokratek a aristokratů, excentrických umělců typu Marchesy Casati nebo mecenášů se na zakončovacím rautu v Puppu potkávají známý tváře (počítám sem i Podhůrskýho), novináři, samozřejmě lidi od filmu a vůbec lidi všeho druhu. Nechybí samozřejmě sponzoři, partneři, partneři partnerů, missky a třeba já – se svojí doplňkovou akreditací. Sny jdou stranou. A vy se místo v La Traviatě ocitnete na načinčaný verzi maturitního plesu v Lucerně. Na jednu stranu pro vstup na večírek panuje přísný dress-code, který se kontroluje, jako nikde od Prahy po Valašský Meziříčí, na druhou stranu vás čeká moment prozření. Místo šampaňskýho, kaviáru a podivuhodných laskominek ála Dalího mravenci v cukru, přítmí svíček a operního podbarvení, místo druhý verze Marie Antoinetty od Sofie Coppoly, vás čeká ochutnávka regionálních salámů, mísy beraních rohů, ošatky korbáčiků nebo opékání buřtů. Dědictví od Chytilový, na který ani nemusíte chodit do Velkýho sálu hotelu Thermal, protože si ho můžete prožít jako jednu velkou reality show.
Můj smysl pro český bizár jásá – kde jinde uvidíte dámy ve velký večerní a pány ve smokingu s buřtem, na druhou stranu jsem za tohle ve svých pubertálních snech klíčema necinkala.

Zvlášní paradox – podnikatelé, střední management nejrůznějších podniků se dotýká pomyslné střechy lokálního luxusu, ve který se samo zrcadlí. A ruský kaviár se stal buřtem a přebýval mezi námi. Pobavily mě dámy, který si během noci sundaly podpatky a bosý nohy skrývaly pod lemem dlouhých sukní, ráda jsem okoukla Bartošku (ozdoba večera), očichala a ochutnala všechno, co nabízel raut a nebylo toho málo a bylo to lahodný, na druhou stranu jsem se na konci večera přistihla, že sedím na schůdku otevřené terasy, ve svých pečlivě vyžehlených šatech, koukám lidem na nohy a na to, jak nosí sem a tam piva, kterým kape pěna na zem, po smokingu, po košilích, po šatech.

Sen o tanečním parketu z benátských zrcadel se rozplynul ve vůni grilovaný svíčkový a kuřecích filetů. A jak řekl někdo moudrý – sny se neplní, plní se papriky!



Podivuhodná setkání různého gastro druhu druhu

Co může vypadat a působit zvláštně až nepatřičně v kulisách krásnýho hotelu Pupp, je naopak všude kolem během festivalu právě to, co mě baví a o čem tenhle festival je. Karlovy Vary jsou celý o kontrastech (rozpadající se překrásnej Thermal, vyřvaná Becher zóna, opulentní Moet party, stanový městečko, Malý Versailles), o smalltalku a o jídle, který byste si nejspíš na Vinohradech nedali, ale právě tady ho budete milovat. Nepřijela jsem na filmovej maraton s tím, že budu večeřet pečený holoubata na stříbře, ale s tím, že s sebou budu tahat láhev s vodou, dám si smažák v okýnku, nejúchylnější kombinace na pizze v celým vesmíru a v nouzi mě zachrání banán nebo meruňka.


1.     Never-spresso
Největší Kviff zklamání putuje letos do Nespresso baru. Předchozí dva ročníky to bylo místo, který mě dennodenně zachraňovalo od spánkovýho deficitu. Čekala jsem, zhýčkaná, že i letos se budu přes týden potkávat s usměvavou obsluhou, která toho sice nejspíš naspí ještě míň než já, ale nikdy nejde pro úsměv daleko a i ve velký frontě je schopná pohotově reagovat. Lol, tak to jsem se přepočítala.Tentokrát byla obsluha zmatená a chvílema docela nepříjemná (to jste rovnou mohli za ten bar šoupnout mě). Jestli jsem někde čekala malou Prahu, co se týče kafe, navíc hned u Thermalu (protože obvykle prostě spěcháte z filmu na film a rozhodně nemáte čas lítat po městě zaplaveným lidmi a hledat cool kavárničku kde vědí, co je ledový latté a že i mandle můžou mít mlíko), tak tady.Ale jo, podle menu by se mohlo zdát, že je to výhra – grepovej espresso tonic, ledový latté macchiato a další mileniálský zhůvěřilosti na vývěsce figurovaly, ale provedení jsem moc nechápala. Jakžtakž jsem vyloudila espresso tonic s kávou s kofeinem (is it just me nebo se tady pije kafe právě kvůli tomu? Byla jsem jediná, kdo nechtěl u pomalýho Chilskýho filmu klimbat? Proč je ve standartní nabídce bezkofeinová kapsle? A proč se musím cítit jako kráva, když požádám o kapsli s kofeinem?). Jakžtakž jsem přežila potupný protočení očí, když jsem se ptala na rostlinný mlíko do ledovýho latté (máme mandlový, ale to vám nenašleháme, to vůbec nevadí, jen to zalijte, jééé, ale ono tu není, to bych pro něj musela nahoru, aha, jaký jiný tu máte, bez laktózy, ok, může být, tak mi dejte to ---- následuje čekání, který ukončím tím, že odejdu, protože se na mě, problémovou holku, pravděpodobně už zapomnělo) a dokonce jsem přežila i espresso na malinovým ledovým pyré (vypadalo to jako když desetiletý děcka dělají v kuchyni pokusy podle pejska a kočičky, chutnalo podobně). Ale byla jsem zpruzená.A nezachránily to ani lahodný salámový houstičky. Sumasumárum – bylo citelně poznat, že tenhle bar už není pod správou Cafe-Cafe. Nevadí, ráda se pro příště kapslovýho kafe vzdám úplně. Ještě teda nevím, co s tím usínáním, ale lokální piko od usměvavýho dealera by mohlo být taky řešení, rozhodně ekologičtější (vy snad ještě šňupete plastovým brčkem, čuňata?). Na druhou stranu místní fronta skýtala nekonečnou inspiraci na small-talky, královskou disciplínu Varskýho festivalu. A mimojiný jsem zjistila, že už netrenduje označení „preso“, ale „expreso“. Nemáte zač.


2.     Vary nejsou Itoška, ale vyhrává pizzoška 

Sympatický místo, který by podle nových gastrotrendů už nejspíš nemělo existovat, ale u mě to letos ve Varech naprosto vyhrálo. Pizzerie Mamma Mia / juice bar Cocopelli má všechno, co čekám od český pizzérky – výmalbu na oranž, neskutečný množství pizzy pojmenovaný bizarními názvy s ještě bizarnějším toppingem (pizza se sekanou pro mě napořád bude v mým soukromým seznamu kulturního dědictví), absurdní saláty, báječný poháry… a navrch tu nejmilejší obsluhu. Která vám uvaří a ještě se usmívá a vtipkuje i po desátý večer. Specialitkou je tady Oreo shake, oceňuju i nealko míchaný drinky. A kdo zvládne aspoň tři chody, vyhrál. Já letos určitě tak dvakrát minimálně.
Nastává samozřejmě otázka autenticity – ale já nejela do Neapole, jela jsem do Karlových Varů. Jela jsem za smažákem v housce, za pizzou Havaj a Horkou láskou (horký maliny s vanilkovou zmrzkou). Každýmu, co jeho jest. Ve svý podstatě je tohle daleko menší bizár než buřty v Puppu, tady prostě víš, že Madeland a niva na pizzu patří, že si můžeš pokecat tílko a že ofrňování se nad zvadlou rukolou je tak nějak zbytečný.


3.     Sluníčko na hnoji
Bistro sluníčko je to nejlepší z devadesátkových pokusů kloubit příjemný s užitečným. Teda spíš zdravý s nezdravým. Jídlo na váhu, hotovky, kde najdete jak hermelín v těstíčku, tak červenou čočku a bulgur, pečenou řepu, guláš nebo špaldový kafe. A taky klasický zákusky, jako je punčák nebo piškotovej pohár s ovocem a zakyskou. S tácem do fronty a budete si čvachtat. Stejně, jako to buclatý sluníčko v logu.



A jako zákusek taky filmy! Já jsem hodně do Itálie, takže můj hot tip je film „Il Campione“ o fotbalovým young thugovi se zlatým srdíčkem, který díky panu učiteli k rozumu a štěstí přišel. Úplně šablonovitej a předvídatelnej doják, kterej vás ničím nepřekvapí, ale je to dokonalá esence Itálie. A já se dojmu ráda, zvlášť, když oba hlavní hrdinové jsou hot (female gaze na maximum). Itoška dala taky slušný drama o jednom z prvních mafiánů, kteří se rozhodli spolupracovat se státem a pomohli rozkrýt složitou síť organizovanýho zločinu – „Il traditore“. Velkolepý scény ze soudního procesu snad s půlkou sicilský mafie jsou jeden z mých letošních vrcholů festivalu – totální Itoška na druhou, budete otřesený a budete se smát jako dlouho ničemu, dostanete chuť si zapálit přímo v kině a rozbít jen tak pár talířů- zaručuju! Romantická roadmovie totálních vyvrhelů „Ovunque proteggimi“ je další italskej zářez, kterej nepatřil k vrcholům festivalu, ale dojal mě, ač hraničil (zase) s mnoha klišé a kýčem. Nevím, na mě klišé a kýč fungujou, jsem taky jenom člověk! A obzvlášť na mě funguje spojení stárnoucího alkoholika s Bojackovskými rysy, kterej bydlí s mámou, nonstop leje, je osamělej a frustrovanej, protože nikoho už nezajímá jeho hudba (hraje na vesnických tancovačkách tradiční sardinský vypalovačky) a aby toho nebylo málo, tak hraje maty a bláznivý (doslova) pětatřicítky, kteří si dají cestu po Sardinii, aby z lokální verze Klokánku „osvobodili“ syna týhle třísklý, ale něžný ženský. Samozřejmě se seznámí v blázinci, ale to už je jen třešnička na dortu. A jak to celý dopadne si zkuste domyslet.
Ze Sundance přijela all female delegace s černobílým coming-of-age „To the stars“. Americkej buranov v šedesátkách, highschool, chvílema Mean girls, chvílema kýč a klišé (asi je to můj oblíbenej žánr, nedokážu odolat), ale krásná kamera a (spoiler alert) lesbická zápletka. Další holky přijely ze Slovinska – film o dvou extrémně nesympa nevlastních sestrách „Polsestra“ je v první půlce celkem pomalej, ale rozjede se do konverzačky i situačky, kde nechybí ani ostrá albánská kudla zabodlá do ruky. Po tomhle filmu budete chtít jet někam do Jugošky, úplně kamkoli a každýho tam posílat do prdele. Jen tak bez pardonu.

Polsestru a další filmovej tip – vítěze letošního canneského Un certain ragardu, „The invisible life of Euridice Gusmao“, spojuje skoro totální absence kladných mužkých postav. U tohohle filmu si uvědomíte, jak příšerný je být ženou a ještě horší je být chlápkem. Hlavně v Brazílii v padesátkách. Slabší odvar klasický Suspirie (a Inferna z trilogie o třech matkách) od Argenta je novej film „In Fabric“ Petera Stricklanda (The Duke of Burgundy). Skvělá hudba Cavern of Anti-Matter mě hodila do doby, kdy jsem sjížděla witch-house a pár skoro doslovných citací Suspirie, jednoho z mých nejoblíbenějších filmů, mě potěšilo. Stejně, jako viktoriánský prodavačky art-decovýho očarovanýho obchoďáku, který měly hodně vyndanej marketingovej slovník, vešly se do výtahu metr krát metr a místo registrační pokladny používaly potrubní poštu. Vtipná a vizuálně lahodná horor komedie. Jen bych těm vraždícím šatům trošku zkrátila dýlku, prostřih by Stricklandovi docela slušel. A ty zbytečný a hlavně doslovný sexploatace taky.
Absolutní vrchol je pak film „Parazit“, kterej bude k vidění v běžný distibuci pod hlavičkou Aerofilms. Když napíšu, že je to alegorie o parazitování chudých na bohatých a naopak, bude to málo. Situační a slovní humor, několik absolutně nečekaných zvratů, vizuální alegorie, trošku moliérovská hra o lidech, krev i napětí, všechno tam najdete. Není náhodou, že tenhle film letos vyhrál hlavní cenu v Cannes.

Zvláštní ocenění v kategorii dobový bizár: Egypský muziál (už tohle slovní spojení je prostě bizoš jako prase)"Můj miláčku". Břišní tanečnice, hodná holka, zpovykaní chlápci, taková muzikálová Eva tropí hlouposti made in Káhira. 

Další fotky z rautů, čínský hospody, nočního smažáku a ze sídliště najdete ve výběru KVIFF 2019 na našem insta.

Tak dobrou.





PRÁZDNINY V PRAZE

$
0
0
Pro někoho jsou prázdniny ve městě tím nejdepresivnějším, co se se může v životě dospělýho jedince přihodit. Já se sice ráda v chóru kolegů, kamarádů a náhodných kolemjdoucích (ok, to už kecám) přidávám k soustavnýmu pindání na počasí, horka a sucha, na rozpálený tramvajový zastávky, na upocený tyče a sedadla v tramvajích a na ulepený koženky v autobusech, kde si musíte dát dobrej pozor a v krátkých šatičkách si na ně nepřilepit zadek, abyste tam pak nenechali srdíčko potu s typickým potupným zvukovým doprovodem. Píčuju, jako každej, kdo musí trávit většinu léta ve městě, na rozkopaný ulice, nesmyslný obmněny v jízdních řádech, odstávky vody, odstávky metra, odstávky soudnosti většiny obyvatel zmožený vederem, únavou, prací, prachem a chlastem.
Jenže jako člověk, kterej nemá v DNA zabudování plánování, využívám každý chvilky k tomu, abych mohla lozit poloprázdným městěm, hlavně místy, kam se normálně sotva dostanu. Neplánuju, chodím městem a nemrzí mě, že nejedu k moři, který jsem stejně neplánovala. Hledám moře ve městě. A nacházím. Stejně, jako jsem našla uprostřed města stánek s koupákovým langošem.



Povaha neplánování je často nepraktická, čím jste staší, tím se stává složitější a často je vnímaná negativně, jako alibismus. Jenže já už se v životě tolikrát přesvědčila o tom, že plánovat vlastně tak úplně nejde. A proto jsem se naučila courat rozpáleným městem. Sedět, čumět a poslouchat. A vymyslet si univerzální odpověď na všetečnou otázku "kam letos jedeš na dovolenou".
Summertime sadness jak vyšitá.




Praha, Bourdain a hajzlíky na Malovance

Štěstí je divnej lidskej konstrukt. V podstatě neexistuje, ne z biologický podstaty. Já jsem byla na pár vteřin šťastná. Plavala jsem v poloprázdným bazénu a mhouřila oči do pomalýho západu slunce.
Na ručníku mi ležela rozečtená knížka Anthony Bourdaina a já si šla dát pár temp zrovna po první kapilole, kde popisuje svoje dětský kulinářský prozření. Popisuje tam svoji první ústřici a já ponořená po nos v chlórovaný vodě s přimhouřenýma očima myslela na svoje dětský prázdniny v Itálii.
Na italskej salám, mozzarellu a rajčatovou omáčku. Ale hlavně na studenej rýžovej salát na pláži a čerstvý kokosový kousky za pár lir, který prodávali s hlasitým vyvolávámním plážoví prodavači. Čichala jsem chlór a v puse cítila jihoitalský chlebový suchary politý minerálkou ze zelený skleněný flašky a s tuňákem přímo ze škatulky. Nevím, jestli může bejt člověk opravdu šťastnej, když už není dítětem, ale v tu chvíli jsem na moment byla. Chlór nebo mořská voda byly na chvíli jedno a to samý.


S vědomím, že maličký chvilky štěstí existujou, jsem se rozhodla courat tentokrát po souši a najít smažák. Protože nic neříká štěstí víc, než fritovaný pokrm. Plastový pantofle mi při chůzi legračně i otravně čvachtaly a já se dočvachtala až do jedný malý legendy, kolem který jsem vždycky jen projížděla nebo postávala čekajíc na autobus na Strahov. Záchodky připomínající gastroprovozovna na Marlovance je legendární nonstop, kterej dodnes drží večery nahoře bez, pivo, utopence, smažák a jukebox. Legrační je nárůst cen, nesjpíš kvůli blízkosti hotelů a Pražskýho hradu, podle všeho prostě majitelé ví, jak snadný je pro turisty čvachtající jak zmatený včely dokvačit až sem. A turisti pravděpodobně nemají pud sebezáchovy nebo přezíravosti, kterej k podobným podnikům můžou chovat místní. Z okna dokonce návštěvníka víta americká vlajka a vlajka Evropský unie (!), na tabuli denní měníčko (kulajda a hovězi guláš 4k) a veselé oznámení o grilování a o tom, že "vaříme i v noci". Interiér prošel rekonstrukcí, dřevěný obložený ve šmolkově modrý připomíná provence, žlutá omítka pak zajímavý cit pro colour-blocking. Dřevěný boxy i plastový židle a bar.
Tenhle nonstop má taky venkovní zahrádku, nečekaně schovanou vzadu.

Lokálu vládne blonďatá provozní a stejně blond, jen starší dáma, velí friťákům a plotnám. Seděla jsem, pila pivo, obdivovala jsem plastový držáky na sůl a pepř a jedním uchem poslouchala mladší ráznou blondýnu, jak si stěžuje na to, že někdo zas přestavěl stoly, kde jsou jídeláky, a že se vsadí, že zas bude ten jeden zapadlej za chlaďákem. A když si jen pár stolů ode mně obě společně sedly ke smažený večeři, cítila jsem se jako na večeři doma. Otevřenýma dveřma jsem koukala na západ slunce za protější činžáky a za kopec Hanspaulky a snažila se vybavit si detaily z bazénu hotelu Praha, kde jsem jako malá párkrát byla plavat a jediný, co jsem si dokázala vybavit byla malinká oblá krabička s logem hotelu a malým mejdlíčkem, výhled na Prahu a smažák po plavání, kterej chutnal úplně stejně jako ten, co jsem dojídala. Štěstí je lidskej konstrukt. Tohle léto necestuju, zamilovanost mi zhořkla jako nedobrý pivo, ale ještě pořád se dokážu dojmout vůní chlórovanýho bazénu a chutí třicítky z friťáku.



TINDERMAPA PODLE PAKOČKY

$
0
0
Že jsem dosáhla pomyslného dna Mariánského příkopu svýho zoufalství poznám obyčejně tak, že si po objednání pizzy, na kterou je můj budget už velmi těsnej, z pizzerie Da Antonio, stáhnu Tinder.

Nejdřív si ovšem musím pořádně poplakat, nejen, abych se utvrdila ve svý sebelítosti, ale prakticky proto, abych ty fotky svalů, motorek, wakeboardů, nažehlených bílých košil a vysmátých opálených borců na velbloudech viděla pokud možno co nejrozmazaněji.

Zaručeně pomáhá otevřít si Braníka a zjistit, že jeden váš ex je ženatej, druhej má dítě a třetí má už pár let podle všeho (zdroj zaručené informační deprese známý jako Instagram) šťastný a idylický vztah.

Bohužel ne s váma.


Vy máte podle Instagramu sice nový boty a nabitej pracovní program, ale IRL čekáte na to, jestli Wolt pošle aspoň pěknýho poslíčka, v ruce máte pivo z večerky, na sobě tepláky a rozmazanou řasenku.


Večeře by byla. Teď přijde na řadu real-deal-breaker. Menu ála Tinder. A já se nemůžu zbavit dojmu, jakobych se znovu probírala meníčkem dovážkový appky, která mi přiveze večeři. A nejspíš to nebude big sausage pizza. Máme tu hlavní kategorie - podobně jako na Woltu - Asie, Itálie, Indie a orient, Česká kuchyně.

Pak přichází podkategorie - i tady mě zarazila podivná podobnost s appkama služeb zaměřených na gastronomii. Exotiku necháme na jindy, co nabízí česká kuchyně?

Dnešní meníčko: já a moje vyplakaný oči při svajpování Tinderem.































1. Hrozná legrace


Fun guys, legrační brýle, trička s legračním nápisem, vysmátý fotky ze stag parties (obvykle opět s legračními brýlemi z Ptákovin), pivka s kámošema, hory s kámošema, případně legrační fotky zvířátek a navrch nějaký humorný popisek o tom, jak se nemá život brát příliš vážně.
Prostě tindrovej ekvivalent jídel a drinků, kterým provozní dávají humorný jména - Vodníkovo sperma, Hraběnčiny měsíčky, Královnino prso, Játra mrtvého pošťáka. Hahaha. Haha. Ha. Radši si lehnu do vany a budu si číst Trnky brnky. Neironicky.

2.  Korporátní světoběžník

Tyhle týpci jsou něco jako Potrefená husa Tinderu - aktivní, podle vlastního popisu zábavní a do nepohody a neskuteční fandové do cestování. Na jeden profil objevíte fotky na velbloudu v Tunisu, ze suku v Maroku, u bazénu v Dubaji, na wakeboardu ve středomoří, s phočkem ve Vietnamu. Marně přemýšlím, jestli tohle všechno usměvavej sympaťák stihnul během jednoho roku nebo je to pečlivá selekce z dovolenek, který dotyčný absolvoval v posledních pěti letech. Tyhle profily působí jako CVčko sestavený korporátním HRistou na firemním workshopu. Podobně, jako působí meníčko ve franšízových hospodách pro office manažery. Neosobní zaměnitelnej pelmel toho, co byste měli prezentovat podle americký příručky nebo magazínu Firstclass. Najdete tu kuřecí křidýlka s barbecue omáčkou i smažák. Ale žádná třicítka, tohle bude podle popisku uzrálá holandská goudička. Nejspíš s tatarkou za příplatek.

3. Táborák pod širákem

Outdoorovoví milovníci všech zemí se spojili a nabízí svou milujícíc náruč plnou společných výšlapů na Alpský vršky, sjíždění vody, více či méně luxusních puťáků. Rybaření, lyžování a zimní bundy s kostičkovaným vzorem jsou must-have, stejně jako lezecký stěny. Tihle kluci budou určitě hodní a nepohody, poslední co by potřebovali, je pinda, co by nejspíš nevydejchala kostičkovaný kalhoty ve městě a na hory šla v teniskách (a zdolala v nich i Sněžku tbh. Dvakrát.) Výlety miluju, ale při slovních spojeních jako "toulky přírodou" nebo "společná cesta životem" mám pocit, jako bych se propadla v čase. A ne takovým tím způsobem, kterej si představujete, když sníte o cestování časem. Spíš je mi znovu 15, mám manšestrový zvonáče s ucouraným lemem a myslím si, že můj první kluk se mnou zůstane do konce života. Jenže první kluk má tři děcka s jinou a manšestráky vzal bohudík čas. A já milé, ale naivní uzenky na ohni posílám v tomhle případě doleva.

4. Ta ošklivá, zlá slovíčka

Možná je to nemoc z povolání, nad kterou se jiná nepozastaví a třeba se připravuju o lásku svýho života. Nebo taky ne. Žena na lumpárny, lumpačinky, víno a sranda, pokec a pivko (nebo dokonce PIFKO), filmík, čajomil nebo čajomilec. Nemám čas randit ironicky. Na Slova z pekla je instagram a jídelní lístky v okresních restauracích. Zvláštní cenu pak získávají citáty - a na to je i meníčko v restauraci v Roudnici nad Labem krátký!

5. La Degu aneb michelinská hvězda za aroganci

Skutečný fine-dining Tinderu jsou seběvědomí macho muži, kteří vás hned v popisku přesvědčí, že jsou úplný kokoti: nemám čas na hledání holky na večírku, protože vedu několik firem, budem hrát podle mých pravidel, pokud mě svajpneš doprava, očekávám, že mi napíšeš, nejsem tady, abych ztrácel čas...aroganci a macho-kokotství si do svýho života pečlivě selektuju a obvykle ne podle fotky z posilovny nebo u drahýho auta (je vůbec tvoje, taky nerada ztrácím čas). Tenhle fine-dining testosteronu si nedám. Radši smažák, děkuji.

6. Kuře tajemné chuti

Podkategorie sice menší, ale ne neobvyklá! Podobně jako u jídel v čínských restauracích doprovázená fotkama z fotobanky. Stejně tak, jako návštěva český číny může znamenat příslib nečekaného dobrodružství, který končí na záchodě, i tady se vás potenciální nápadník snaží nalákat na dobrodrůžo s příslibem tajemna - ať už jde o masáž nebo sex v hodinovým hotelu, samozřejmě, aby se to nedozvěděla manželka. Tajemná chuť v tomhle případě znamená plíživý obšournictví. Upřímně - radši se pozvracím z otravy kuřetem tajemné chuti.




Nikol Moravcová v rozhovoru pro Flowee mimojiný říká: "Za Tinder jsem tedy tehdy byla fakt ráda, protože s mým metrem osmdesát a podpatky by bylo těžké se seznámit, i kdybych byla naprosto neznámá osoba."Nikol prý potřebovala v okolí nějakej testosteron, jak se dozvídám dál v rozhovoru. Pokud Nikol stačil vyšší týpek, kterýmu z vousů kapal norkovej olej a testosteron, závidím! A teď vážně - kde je hranice mezi snižováním standardů a předsudky? Jak moc tenká je tahle hranice, když je ti přes třicet? Nejsem Carrie Bradshaw, takže vám můžu s klidem říct, že nevím! Kdybych věděla, nejspíš by jedinej tvor, co mi teď olizuje obličej nebyl pes mojí spolubydlící. 




P.S.Poslíček z Woltu byl docela hezkej. Pizza byla skvělá. Odinstalovávám Tinder. Aspoň budu mít víc místa na ošklivý fotky dobrýho jídla.




Obrázky světic trpících za všechny ty cringe profily na dejtovacích appkách Sadanduseless, WTF Art History a toto.

SELHÁNÍ

$
0
0
Je půlka srpna. Nedá se nic dělat…jako v neděli po obědě, už prostě víte, že co jste nestihli doteď, tohle léto už nedoženete. Mně se ale někdy podaří si ještě užít i nedělní večer a noc a v pondělí ráno strkám v práci hlavu do písku co nejhlouběji, abych pak prskala a vytřepávala ten zalezlý písek ještě ve středu. Tak je to i srpnem. Může být ještě fajn, babí léto si jde hezky užít, ale shit, podzim je na dohled.

Protože mě už letos nečeká nic, tak si dovolím retrospektivu tohoto léta takto v předstihu. Odjakživa pro mě totiž léto začíná v průběhu června, aby vyvrcholilo právě v těchto dvou měsících, které ráda přirovnávám k víkendu. Stejně jako jsme naprogramovaní žít na dva dny v týdnu aka víkendová zrychlená haluz, tak od dob povinné školní docházky moc dobře víme, že léto – tedy sluníčko, bezstarostnost, koupání, výlety a smích od ucha k uchu – to je červenec a srpen. Dvě kapky radosti v deseti měsících vrstvení ochranných izolací před okolním chladem. (Čti s vědomím skrytých jinotajů!)


Opovažte se komentovat, že máte rádi podzim…že nejhezčí roční období je jaro. Že v zimě jsou Vánoce. Shořte v pekle všichni. Jsme fixovaní na léto, ať už si to přiznáme nebo ne. A možná jste freelance pololidi nebo makáte na dlouhý a krátký týdny a neznáte život v poměru 5:2, gratuluji. Nemusíte číst dál. Já se letos min od února, ale spíš od 1. ledna, stresovala tím, co budu toto léto dělat. Bála jsem se, že celé budu jen pasivně čumět doma do stropu přesně jako jsem strávila zimu. Bála jsem se, že mi proteče mezi prsty asi jako protékají roky po třicítce. Všechno se hrozně zrychlilo, a přitom mám pocit, že se nic neděje. Nakonec jsem se ocitla naprosto neplánovaně a nechtěně na pár místech, na které budu během dlouhé zimy vzpomínat. Není to ani Toskánsko, nejsou to Filipíny.


Pouť

Tenhle spontánní nápad – jet po letech na klatovskou pouť – mě nadchl poté, co jsem se smířila s faktem, že nepojedu letos do Varů, na Creepy Teepee, do Ostravy a ani na fucking Stromy. Protože jsem stará grumpy cat a nepotřebuju žádný tyhle akce, abych si připadala jako lepší člověk. Nebo jsem se spíš bála potkat všechny svoje ex, jejich nový holky nebo holky, se kterými si myslím, že zrovna messujou, abych si v krátkým očním kontaktu s jejich smutným pětadvacetiletým (v horším případě ještě dvacetiletým) čumáčkem připomněla, že opravdu neexistuje spravedlnost na tomhle světě. A jestli existuje nějaká jistota, tak je to to, že nikoho z mojí sociální bubliny rozhodně nepotkáte v Klatovech na pouti. Možná kdyby cestou na šumavský víkendový treat píchli pneumatiku, vybil se jim mobil a oni shodou divokých náhod došli zrovna do města, kde se zavře celá jedna největší třída společně s náměstím a zaplní se kombinací toho nejnižšího z nejnižších. V jakém smyslu? V tom nejnižším smyslu!!!

Fotky budou mluvit asi za všechno. My s Janou se bavily královsky, ale někdy nám úsměv zamrzl. A ted nejde o elitářství, kterým ani jedna netrpíme, ani o pražský egocentrismus – já v Klatovech prožila pubertu. Ale o naše hodnoty, které se neslučují s vyšisovanými džínovými capri kalhoty s tričkem s číslem, trojbarevným melírem, obezitou a hrubým křičením na děti. Not in my name.




tady pán nám vytisknul selfíčko na hrnek <3

Dánsko


Poprvé v životě jsem v létě místo na jih vyjela na sever. Nechtělo se mi, ale jela jsem za klukem, což bylo značné lákadlo...ale ne, nechtělo se mi. K severu mám vztah založený na mixu předsudků a předsudků a už od cesty z letiště do Aarhusu jsem dostávala jednu facku na tu svoji tvrdohlavou tvář za druhou. Příroda wow, moře wow, služby double wow a jídlo a pití…triple wow. Ceny not wow, ale atmosféra ve veřejném prostoru natolik svobodná, že jak nudistické koupání v moři za bílého dne, tak popíjení alkoholu venku se odehrávalo za naprosté pohody, která díky respektujícímu okolí prošla bez nepříjemných následků. Bylo to skvělý. A pak mi týpek vyrazil dech – gauč na střeše jedné z nejvyšších budov v Aarhusu, kde má kancelář, s vychlazenou láhví prosecca. Západ slunce. A podezřívavá Daniela, která na romantický kýč není zvyklá. Vlastně na romantiku obecně, jsem spíš cynik a zlomit to ve mně vyžaduje nadšení hodný šťastného retrívra s roztomilostí Setha Rogena. Tohle obojí se setkalo se vzhledem Chrise Hemswortha a bylo vymalováno, moje ledový srdce zjihlo.

V Aarhusu mi zjihlo i v hale plné street foodu. Už jsem se na instagramu vztekala, proč něco takového nemůže fungovat i u nás a proč se musíme smířit s existencí něčeho jako je Manifesto, kde jsem nikdy nebyla a nikdy nepůjdu? Tato hala je hned vedle hlavního nádraží, což dává smysl, a je plná všeho. VŠEHO. Není to snobský, není to špinavý, je tam zdravý i tučný, pivo i víno a byznys lidi vedle chudých. Aleluja. Zamilovala jsem se. Kluk v Dánsku zůstal, já se vrátila. 





Krkonoše


Neznala jsem. Jak už jsem psala, na sever já nikdy nejezdila. Pouze jednu roubenku v Železnému Brodu, do Doubice taky do roubenky a do třetice jsem jela s Janou do Semil, odkud pochází její máma. Jinak pokaždé mě to táhlo na Šumavu, na mnohozelenou a tlející Šumavu. Krkonoše na mě měly jiný vibe, takový slatinový. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme byli na místě zvaném Sněžné jámy už v Polsku (kde bylo hodně Poláků lol) ale prostě to byla totální Bouřlivá výšina hadr, každou chvíli jsem čekala Haethcliffa nahánět Catherine (nebo mě) a že mi na hlavu spadne nebe, na který se dalo dosáhnout. Připadala jsem si mega dramaticky a doslova mezi nebem a zemí, sama se svými strachy v přírodě, která nás všechny děsila odjakživa a najednou je jen bezzubá a stejně jsme se nepřestali bát. Strach všude, ze zakopnutí, ze zmoknutí, z únavy a ze zadýchání. Strach, že tahle krása skončí, že nebudu mít děti, který se nad tím dojmou, že nepotkám nikdy nikoho, kdo pochopí tyhle drama přetlaky na místech, kde je smrt přirozenější než goretexový boty. Asi mi nerozumíte…to je fuk. V Krkonoších se mi prostě líbilo a ne, nelupla jsem si na Labský boudě extázi. Jen lépe zvládám na takových místech nechat věci být…nadechnout se a pustit ten tlak, co mi poslední roky, nebo spíš od rozvodu, když mi bylo 30, tlačí na hrud.  Nadechla jsem se a konečně se vypnula ta smutná písnička, co mi 8 měsíců hrála v hlavě. A bylo ticho…až na tu polštinu.

Bydleli jsme v roubené chalupě a jedli ovocné knedlíky při západu slunce. Někdy je smutný, jak na málo se ceníme. Já jsem si upřímně nemyslela, že se mi tohle léto stane něco tak obyčejně hezkého. A rouhala bych se do poslední buňky tý mojí nenapravitelně zakomplexovaný hlavy, kdybych nepřiznala, že jsem byla šťastná. A není žádný shame to přiznat, i když se bojím, že jsem si z bolesti udělala za poslední rok trochu fetiš. Ale neprodávám písničky. Nemusím. Jen je to někdy snazší…zůstat v prdeli. Je to snazší pro vás i pro vaše okolí.

Jo a ta roubenka byla ve špatném stavu, všude běhaly myši, pařily celou noc ve zdech a děsily mě. Cesta na kadibudku roztřískanou pavlačí byla někdy hodně intense stejně jako zatuchlost a štítivost ke starým matracím. Ale jen první sekundy. Překvapila jsem sama sebe. Opláchla jsem se ve vaničce s dešťovou vodou a pak v samé vodě uvařila ty ovocné knedlíky. A cítila jsem se na 15. Což je v mém věku pocit, za který se platí desetitisíce a vsadím se, že do půl roku to trenduje Monika Marešová v ELLE.



Zlínský kraj


Tak tady jsem taky byla poprvé, já vím, jsem trapná. Byla jsem víckrát v Itálii než na Moravě. Ve Zlíně jsem bydlela v cool Baťově domku a musím přiznat, že to město je celý cool. Aspoň architektonicky, takový skanzen cool baráků, památníků a domečků, ale bez obsahu. I tady se natáčí Prostřeno a nosí džínové capri kalhoty. I tady nechtějí imigranty. Ale jak je to na Moravě zvykem, nechtějí to v hezčích kulisách než v rozpadajícím se Jablonci nad Nisou. Přišlo mi to celý takový ambivalentní… památkáři vám určí vkus a díky bohatšímu kraji máte na lepší auto. Ale neměla jsem pocit, že bych potkávala o tolik jiné lidi než na klatovské pouti. Kam tím mířím? Chci jen, aby mi sem někdo do komentů napsal, že jsem blbá píča a píšu haluze, tam mířím.

Ve Zlíne jsem ale navštívila dvě skvělý místa – moravskou alternativu mého milovaného Country lifu na Letné, který mě zruinuje – Dary našeho kraje, kde si můžete koupit Kontušovku nebo skvělý hovězí maso a cukrárnu Zlíňanka. Ta mě uhranula. Domácí šlehačka na kompotovaném ovoci byla k snídani jako mix Prázdnin v Římě a Snídaně u Tiffanyho. Cítila jsem se jako Audrey Hepburn, nepatřičně dětsky a přitom žádoucí. Mrzí mě, že tyhle místa v Praze mizí nebo nenachází nové zákazníky mezi mladší generací. Nechceme asi snít…chceme tiramisu a panna cotu, abychom si oblečení jako stádo připadali světově. Závan Itálie, ach, jak příjemně to všechno chutná servírované na Asko nábytku. Já si raději zadřu třísku do zadku při bourání větrníku, aspoň svět vidí, zač je toho pořádný ženský splín.

A Zlínským krajem končím úmyslně. Seděla jsem zrovna jako spolujezdec na motorce a v helmě řidiče jsem viděla svůj odraz. Usmívala jsem se. Před tím, než jsme vyrazili na projíždku Valašskem, řekl, abych se ozvala, jestli pojede moc rychle. Slíbila jsem, že ozvu. A v jeden moment jsem cítila, jak už je to moc, že se začínám bát… ale nic jsem neřekla. Všimla jsem si totiž, že se usmívám. Nechala jsem to na něm a bylo to super. A možná vám to přijde banální…ale pro holky, co se naučily být silné a zvládat jeden životní shit za druhým, je někdy těžké nechat věci být…uvolnit se. Ztratit kontrolu nad životem znamená totiž selhání. Selhání, co ale zrovna mně mega sluší. Krásný nedělní podvečer (a zbytek srpna) všem <3

¨





JAK JSEM DÍKY ARIANĚ GRANDE OBJEVILA CHUŤ NORMALIZACE

$
0
0

Kdybych napsala, že jsem měla za sebou pár špatných dní, byla bych si škodná. Fakt je, že konec letošního léta, který jakoby vlastně snad ani nebylo, začal tak nějak pi°ou ke zdi.



Víte, na co se těším, jako malý děcko, celých pár měsíců?

Přežiju váš ironicky zvedlej koutek, ale těším se na koncert Ariany Grande (toho času zítra a já nemůžu dospat). Pár měsíců jsem měla přislíbený lístek, který jsem si i během tisíce dalších povinností byla vyzvednout. Po peripetiích s tím, jestli ho opravdu budu mít, jsem ho konečně držela v ruce, pravej, s měňavým vodoznakem, svatý grál mých posledních pár měsíců. Jen se smějte. Nad Dejvicema zapadalo slunce a život byl nádherný.


Druhý den v práci, mezi jednou povinností a jedním breakdownem na záchodě, jsem se chtěla přesvědčit, že se mám na co těšit...takovým tím fyzickým způsobem, víte, ne? Vytáhla jsem lístky z kabelky a chtěla je narovnat, působily tak pomuchlaně, tak smutně...jenže jsem zapomněla, že mám auru holky, která projde metr od pyramidy talířů a sklenic v zázemí kuchyně a ta SPADNE (to se mi fakt stalo na brigádě v jedný římský pizzérii). JEDNÍM NEŠIKOVNÝM POHYBEM, KTERÝ TRVAL SETINU SEKUNDY JSEM ROZTRHLA ODTRHÁVACÍ ČÁST LÍSTKU. Panika. Slon v porcelánu. Můj život stojí za hovno. Nešikovná. Blbá. 

Když prvotní panika polevila, díky duchapřítomnosti přátel na chatu jsme místo oběd vyrazila směr nejbližší prodejní místo Ticketportálu. Kde mi slečna sdělila, že duplikát na Arianu mi udělat nemůže, že musím na centrálu. Ta, bohudík, nebyla daleko. Na centrále jsem asi musela působit podezřele a zoufale zárověň, jen si to představte - Prada brýle (z druhý ruky) a roztržený lístky na vyprodanej koncert. Novinářský. Podezřelý. Nakonec ovšem vyhrál soucit a za poplatek jsem dostala fungl nový lístky. Děkujíc Bohu (který je žena) jsem vyšla na Politických vězňů a pokračovala za nosem doufajíc, že na mě nespadne ani piáno ani neuklouznu na banánový slupce, při čemž mi lístky zahučí do kanálu. Když v tom BUM! Žádný padající klavír ani seroucí holub, žádný blesk z čistýho nebe, který by zpopelnil můj poklad. Přede mnou byl vchod do starýho domovního komplexu, s vrátnicí a cedulí s nabídkou hotovek do stovky. Kantýna. 
Jaká ironie, že opravdová kantýna je hned vedle svýho moderního já, denně plnýho turistů a manažerů, kteří v záchvatech obžerství tláskají Naše maso proložený panáčky něčeho-víc-než-jen-slivovice.
Další paradox je, že jsem se dívala přímo do sídla KSČM, která sídlí přímo na - ano - ulici Politických vězňů. Promiň, mami, tati, všichni, ale musela jsem. Chvilku jsem se ochomýtala kolem cedule, nechala se zlákat čevapčiči za hubičku a než jsem stihla zaplout do budovy, ujmul se mně vrátný, který byl jako postava z Ženy za pultem. Příznačnej dědek s dobově podezřívavým tónem "vy snad něco hledáte, madam" ode mne slyšel jen "já se jdu najíst" a než mě stihnul nasměrovat, provlíkla jsme se pootevřenou mříží a zamířila podle šipky.





Tohle sídlo je stejně temný, jako zbastlený a pitoreskní, dokonalý podobenství toho, kdo tu sídlí. Nad vchodem do rozlehlýho dvora je tak velký znak Haló novin, že by ho nepřehlídl ani zástup slepců.
Od moderního výtahu se pravděpodoně původním domem, který tipuju na začátek 20.století dostávám do chodby, kde rozbujelou secesi nebo novorenesanci nebo kýhovýra, přerušuje béžově žluklá normalizace v podobě žlutavě hnědýho odchlíplýho lina a neméně ošklivých kachliček na zdi, soulad je perfektní, tón v tónu úplnej fashionweek Jiřiny Švorcový.
Vedle sebe dvě umyvadla, v zásobníku ani jedna papírová utěrka. Dokonalý. Škoda, že místo toho nebyl takový ten ohmataný navlhlý ručníček a místo mýdla v zásobníku kostka v síťce. Na hezkých, ale omšelých dvěřích červený nápis kantýna. Šipka. Na konci linoleového snu pak chodba další, zdobný zábradlí a nosný pilíře vnitřní balustrády s kudrtlinkama. Přestup do tůzných časových os na týhle stanici je otázkou dvou kroků. Nechybí ani něžný dotek nultých let ztělesněný v detailu ozdobných hodin v rohu chodby, zakroucený závěsný rám z kovu a ozdobný ciferník kdesi mezi stylizovaným westernem do poklidné provence, že by se nemuseli stydět ani v Jak se staví sen.




V bufetu mě vítá poloprázdná ledička s nápoji a pupkatý šéf v neonovým tričku s humorným nápisem. Čevapčiči má poslední, bohudíky, jen brambory budou opečené. Labůžo.
Flekatý ubrusy v tmavě červený, výzodba průlet od devadesátek do nultých let s doteky osmdesátek. Všechno sedí. Za chvíli mi pán donese čevapčiči. Brambory plavou v oleji a maso chutná - počkat, nechutná tahle trošku jelito? Přemýšlím nad tatarkou a hořčicí. Tohle není správně a právě proto to správně je. Rozumíte. Mezi tím, než dojím dojde pár strávníků, kteří na mě letmo nevraživě kouknou, když se dozví, že čevapčiči už není- ovšem šéf jim klidně udělá i něco off menu - tresku a opečnený brambory. Tady to vypadá jako někde, kde dost dobře nejde rozlišit mezi úslužností, která by měla ve službách být a mezi podpulťáčkem pro známý z baráku. Slušně odložím talíř na místo a jdu si dát ještě malou prcházku časoprostorem. Kantýna, konečně jsem díky Arianě Grande našla tu pravou. 
Moje kantýna

Pro všechny ostatní je tu tahle


SUDETY V DUŠI A MÍSTO NÁHROBKU MOTOREST

$
0
0
Podzim. Znamená třeba to, že vám ve dvaatřiceti dojde, že nestačí nastavit termostat na havajských pětadvacet, ale musíte si na karmě zapnout topení. Konečně tak můžete přestat chodit po bytě ve vlněným svetru a outdoorových ponožkách a tvářit se u toho, že je to fashion choice.

Možná vám vypovíme nájemní smlouvu. Možná mám ještě v lednici ještě zbytek burákovýho másla. Možná mám někde zapadlou poslední cigaretu. Možná bych si měla přestat kupovat oblečení, ve kterým mně nikdo nebere vážně. Gentrifikace postupuje. Kdo vyhrál kolik cen Emmy. Kruhy pod očima. Otoky kolem očí. Ten chlup, co mi pravidelně raší kolem pihy u levýho rtu. Nekřupej si pořád záda. Když se do čtyř odpoledne nenajím, tak do šesti ještě určitě neomdlím. Kolik kafe jsem dneska vypila? Před pár lety jsi vypadala tak zdravě. Všechno má strukturu, když ji neznáš, nemůžeš dělat věci pořádně. Lidé pozdního kapitalismu.Další svatba v instagramovým feedu. Je to na stěně pavouk? Je nám líto, vaše objednávka byla zrušena, vaše Dámejídlo. Bude Lidl na Letný v listopadu nebo v prosinci? S mejkapem vypadám líp. S mejkapem vypadám starší. Proč mám kolem oka otoky? Poslala jsem ti zadání do mailu. Dostane se moučný červ do čaje z Marks & Spencera? Ne, nemám čas s vámi probrat vaši novou nabídku bankovních produktů. Zkuste to v pondělí. Hello, thank you for the delivery but I got wrong items, see the attached order number below. V kolik zavírají na poště? Ta nová Výměna manželek byla k zblití. Bezlepkový Birell. Nepřeháníš to s rozjasňovačem? Greta. Ježiš, dneska jsem si zapomněla vyčistit zuby. Hezký den, díky za vaši zprávu, vaší žádosti se budeme věnovat jakmile to bude možné. Možná bych si měla vzít paralen. Piju pivo bez alkoholu a kouřím trávu bez THC. Autobazar jaromíra Soukupa. Můžu pít čaj na močový cesty, protože mi prostě chutná? Ne, Černobyl jsem neviděla. Jedna notifikace. Dvě zprávy. Blik. Blik. Je vidět, že se v tom vlněným svetru nadměrně potím? Flek od kafe na oblíbených šatech. Košile z COSu jsou mačkavý. Umřel Karel Gott. Už jsem ti ukazovala, jaký se mi líbí boty na tom e-shopu? Smrdí odpad nebo to je kočičinec? Rihannina přehlídka prádla byla skvělá. To je tak roztomilý, jak v Japonsku oblíkaj pejsky do námořnických oblečků. Ten rohlík v lednici je starý asi pět dní. Na to nemám názor. Kde je toustovač? Jak se máš, mami? Já se mám dobře. Další emo meme. Už nemůžu poslouchat Mø. Nechceš se konečně naučit s Excelem pořádně? Oběma nám je přes třicet a moc jiný už nebudeme. Ten prach vymetu zítra. Zadání jsem četla, pracuju na tom. Kdy je u domu kontejner na objemnej odpad? Ve dvě je meeting. Omlouvám se, byla jsem nemocná. Nekupuj si nic, co musíš žehlit. Michaela Jonášová. Nemáte někdo Multisportku? Poprosím shellac na nohy a na ruce. Čekáme tě v zasedačce. Můžeš tam být v šest? Vědci zjistili, že podzimní úklid je prospěšnější, než ten jarní. Tamara Klusová. Kdy začíná Stardance? Pardon, mám zpoždění, ale jsem na cestě.


Je podzim. Roční období, který mám ráda, nejspíš proto, že jsem se na podzim narodila a možná taky proto, že mně to baví říkat. Každej přece miluje léto. Když se řekne podzim, vidím vlhkej podvečer na autobusový zastávce mezi paneláky v Semilech. Tmavě oranžový světlo starých pouličních lamp polyká sychravá mlha a já čekám na autobus. Za celej život se tenhle obraz nezměnil. Mrznou mi nohy, protože se odjakživa hůř prokrvuju a čekám. Žádná romantika spojená s cestování vlakem, žádná rosa na kolejích, žádný horký čokolády nebo čaje s rumem, žádný barevný listí a zvířátka z kaštanů, žádná vlněná deka a kniha u krbu, žádná Jana Eyrová na romantickým vřesovišti, žádná dřevěná chata, ani houbaření. Můj podzim není instagramovatelnej. Podzim ve mně je upršenej autobusák někde u Sudet.



Minulý víkend jsme byli v Úštěku, kerej by mohl být malebný město, ale není. Oprýskaný, kdysi krásný domy, velká prázdná hospoda se starými ubrusy a s šipkama. Vietnamská večerka na náměstí. Bizarní pizzérie s loveckou výzdobou a papouškem, který zpoza deky na kleci vykřikuje nesouvislý věty. Muzeum čertů. Muzeum sladkovodních ryb ve sklepě. Muzeum pohlednic. Galerie, kde koupíte  Františka Ringo Čecha. Starý židovský hřbitov. Motorest. Maličká synagoga. Kemp, kde by se měl natočit pořádnej českej horor. Jezuitskej kostel na náměstí. Diskotéka Laguna u silnice. Muselo to tu být krásný. Prohnalo se tu dvacátý století se vším všudy a z malebnosti zůstaly bizarnosti a vykořeněnost. Jakoby se tohle všechno vtělilo do příšerně modře vymalovanýho domku přímo u rybníku pod náměstím. A do kostení lavice u bankomatu ve spořitelně na náměstí.
Nejzvláštnější je v Úštěku motorest u silnice, naproti diskotéce Laguna- Hotel Racek. Na první pohled na něm vlastně vůbec nic zvláštního není. Snaha o kvalitní rekreační zařízení, kde vaří hotovky i minutky. Zelenkavý dům s meruňkovým průčelím s dotekem rustikálnosti nultých let vypodobněný do dřevěných balkonů kolem dokola. Mají dokonce wellness - selskou saunu a vířivku!

Motorest Racek začali úštěčtí stavět koncem osmdesátek. V tý době taky tamní okresní výbor navrh likvidaci židovskýho hřbitova. Zamítnuto. Jediný, co se se povolilo bylo stržení obřadní síně. A materiál se použil na základy moderního rekreačního Motelu Racek.

Líbilo se mi tam, nejen proto, že jsme mohli hrát Scrabble v prázdný hospodě a cpát se u toho Studentskou pečetí a mastnýma brambůrkama, ale připomínalo mi to právě ten můj podzim. Kdy se celý roční období smrskne do jednoho výjevu holky čekající v mokrý mlze na autobus. Kam? Copak já vím? Jediný, co vím je, že až umřu, měl by se někde postavit motorest u kterýho bude autobusová zastávka.



MOŽNOSTI MILOSTNÉHO ROMÁNU PRO SINGLES STARTERPACK

$
0
0

Měla bych chodit na rande, ale místo toho většinou ležím ve vaně, pojídám sýrový koule a čtu. A přemýšlím nad tím, že moje naděje na to, že to brzo bude lepší, měsíc co měsíc odtéká odpadem…


Je to přesně týden, co jsem přečetla Možnosti milostného románu od Jana Němce. Je to přesně týden, co mě ta knížka dojímá a sere zároveň. A nejsem si tak úplně jistá, jestli je to vážně jen ta kniha nebo její autor. Těžko to odlišit, což byl pravděpodobně záměr, s přidanou hodnotou umělecké licence slovutného mladého literáta. Tak se o něm referuje. Ironický, že já už jsem se pasovala do kategorie „stará“, evidentně literáti do tohohle šuplíčku přejdou až zešediví, obličej jim zmoudří vráskami do kterých se vepsal jejich vnitřní a vnější život, kdežto ženy stárnou s každým měsícem rychleji a rychleji. Kadencí neoplodněných vajíček odtékajících co měsíc nazmar odpadem.


Tak předně – tohle není recenze knihy. Tohle je unboxing. Přiznávám, že představa „pokleslýho“ a „vysokýho“ mě vzrušuje odjakživa. A v rámci dialogu já x Němec je tahle dichotomie symptomatická. Muž literát, který popisuje i ty nejbanálnější situace jazykem, který vyvolává nechtěné erekce v porotcích Magnesie Litery. Žena bloggerka, která si svoje 4 nejpoužívanější emojis nechala vytetovat na hřbet prstů.

V tý krabici z Lidlu, co se mi několik týdnů válela pod psacím stolem je všechno, co potřebujete, abyste přežili následky trapnýho Tinder-rande, rozchod nebo čtení románu.
Tak předně. Tři balíčky sýrových koulí. Falešný Oreo, čokoládový čipsy, sladká šlehačka ve spreji, láhev vína, prosecco, ořišky, pistácie, dvě tuby šumáku a pleťový masky. Bonboniéra. Prémiová čokoláda. A KRABICE PAPÍROVÝCH KAPESNÍČKŮ. Dárkový koš pro všechny, co se cítí zároveň jako poslední loseři i královny všech objevených vesmírů.

Při čtení Možnosti milostnýho románu jsem měla chvilky, kdy jsem tahala jeden kapesník za druhým. Čím jsem starší a navenek cyničtější, tím víc jsem uvnitř měkká a smířlivá, jako smažák. Němec mě dokázal naříznout tupým příborovým nožem, abych vytekla jako eidam třicítka, dokázal to díky pasážím, který popisovaly jeho prarodiče, idealizovaný vztah mezi nimi, jako dojemnej film pro pamětník, občas taky detailními popisky nemožnosti mezilidský komunikace nebo fascinace druhým člověkem. Banální vzpomínky na věci, který jsme zažili ve vztahu každej z nás byly jedny z nejhezčích. Slzy mi tekly a došly mi sýrový koule. Čas na to se naštvat. A dát si pleťovou masku.

Štvala mě hlavní hrdinka, tedy spíš její absence. Papírová přítomnost blonďaté nadženy, která je trochu dítě a hodně žena. Přesně taková, jakou máte od malička být, protože jen takový se stávají ozdobou románů. Přesně takový, do kterých si představujete, že se může mladý spisovatel zamilovat. Samozřejmě, že takovou nikdy nebudete. Kdo by chtěl hlavní hrdinku, který nevadí sex během menstruace, potí se, pije pivo z láhve, má krátký vlasy a ŠOK dívá se na porno.

Nemožnost milostnýho románu pro mě spočívala v nemožnosti vidět v hlavních hrdinech lidskost, která by přetekla mimo papírový listy. Dvě papírový postavy uvězněný nafurt v těch 400 stránkách. Možná, že pro opravdovýho Němce je tohle jediná možnost hollywoodskýho happyendu. Zavřít dvě fiktivní postavy navěkyvěků do bichle. Je to jako dívat se na Queer Eye a brečet dojetím. Prostě víte, že tohle není skutečný. Je to realityshow vyprávěná tím nejvybranějším jazykem. Raut plný humrů, kaviárů a vytříbených paštik.

Snaha nechat hrdinku mluvit tohle jenom zvýraznila, nespisovnost a uvolněnost byla pořád legračně papírová. Autentická asi jako lidovost z Ambiente Lokálu. Stejně jako rozhovor autora se sebou samým. Byla to ironie? Nebo ironie na druhou? Nebo proč si už v rámci svýho díla to dílo musí obhajovat? Jako by se styděl, že píše sám o sobě, jako by psaní o sobě nebylo dost, možná, že je tahle poloha najednou moc bloggerská a málo literární. A tak se naštvaný mladý muž navěky zavřel v čtyřstránkový bichli. Bohudíky, že mu tam dělá společnost ta kráska z papíru.

Ale já jsem se ztratila, radši si dám čokoládu!

Ok, teď, když jsem se uklidnila čokoládou a šlehačkou ve spreji, můžu se zase vrátit k hrdince, která není hrdinkou, ale doplňkem hrdiny. Nakolik je to reflexe prožitýho vztahu (ona se beztak podle autora-vypravěče vnímala jako jeho doplněk, něco, co jí znemožňovalo naplnění milostnýho vztahu) a nakolik romantizování literáta, který si nutně bere do života, protože žije pro krásu a krásné ženy?
Němec napsal Dějiny světla, knihu, kterou mám ráda, a která je silná v tom, v čem pro mě Možnosti selhávají. Je uzavřená v nějaké době, mluví jazykem, který se k ní hodí, mluví magicky, mysticky, literárně. Přesně tak, jak nemluvíme mezi sebou navzájem, jak spolu nerandíme a jak většinou nepřemýšlíme, jak nechatujeme, jak nepomlouváme kamarády a nepřipravujeme se na rande. Všechno nebo nic. Formální hrátky citací a odkazů na písničky mi nepřidají revoluční, ale nezbytný, ale přepis výběru smajlíků na dvě stránky mi přijde jako hrátka, kterou mě někdo má donutit k smíchu, usměj se, blázínku, žijem v šílený době, kdy spolu lidi už nemluví, víš, podívej, používají obrázky (pamatujete na hieroglyfy, že jo)?
Jo, trochu jako 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Jen na papíře. Jako nadávání na dobu, která je zlá, protože se změnila a nic není jako dřív a dřív všechno bylo lepší, ženy krásnější, víno odrůdovější a romány romantičtější. Snaha literáta reflektovat sama sebe v době, která je tak zatraceně neliterární a neromantická, podle parametrů z jiného století, je vlastně skoro dojemná. Zavání mi to všemi těmi puristy, kteří se brání anglismům a novotvarům, a přitom jim uniká, že nejčastější a nejryzejší projev dneska může prostě a jednoduše být červený srdíčko. Sent. Seen. Není potřeba se tomu smát, ohrnovat nad tím nos nebo se snažit o sofistikovanost propojení s – křižujme se – vysokou literaturou.


Musím si utřít pusu od šlehačky a čokolády. Ta kniha je dobrá, Jan Němec nemá ty ceny náhodou. Ta kniha mluví, někam vás odvede a nechá vás se dívat. Ale budete z toho chvílema dost bezmocný a budete se chtít vrátit zpátky na zem, kde ženy mluví a nejsou jen postavičkami, kde není nic špatnýho na tom si krknout nebo použít slovo šukat a kde posílání si memů může být formou tý největší romantiky. Jazyk se vyvíjí, i technologie a komunikace. Ale na konci dne jsme všichni jen lidi, co si dávají na polomáčenky šlehačku ze spreje a s někým tyhle intimní chvíle chtějí sdílet. A není na tom nic špatnýho, vážně, pane Němec.
A až budete chtít nějakou živou hrdinku, dejte vědět. Nebo ne, myslím, že Nemožnosti milostnýho románu si dokážu napsat sama.

Fotky: Jasmína Orlická Věci: Lidl Kniha: Host Brno

ROK 2019 PODLE VÝVAŘOVNY

$
0
0
Jakoby s příchodem dvacátých let a s blížícím se koncem roku měli všichni plný ruce práce s rekapitulováním. Já osobně spíš kapituluju, většinou před překlepy a špatnou interpunkcí. Ale ani to mi nezabrání udělat výcuc ze všeho, co jsme pro vás během roku 2019 napsaly. A jestli čekáte nějaký předsevzetí, tak ode mne se ho nedočkáte. Já si přeju jen ležet ve vaně, číst si a dívat se na další řadu Drag Race. Vy si můžete vzít třeba mobil a pročíst všechno, co jste nestihli. Od toho tu tohle období, kdy nevíme, jestli je den nebo noc, středa nebo sobota, přece je!





LEDEN

V lednu jsem konečně vyrazila do jídleny, která mě lákala už dlouho. Jen pár kroků od Vltavský a Letná to není, milý pane!


ÚNOR

V únoru jsem se zamyslela nad konceptem toho nejlepšího nakonec. Jak to dopadlo?

Daniela prošla velkou životní zkouškou, kterou provázela naprosto šílená nemocniční dieta na dětským stomatologickým oddělení v Motole. Tohle si rozhodně musíte přečíst!

A koncem měsíce nás navždy opustil štamgast hospůdky Na Korunní (která nás taky opustila, aby udělala místo dalšímu Lokálu) Jirka Pomeje. Budiž jim oběma země lehká!

BŘEZEN

Těšila jsem se do Japonska! Proč? Na tom přece nesejde, ne?

O filosofii hladu, vlastním těle a odpírání. Hlad může popsat jen ten, kdo ho prožil.

DUBEN

Jsme sedmikrásky. Loučíme se s trojjediností a máme k tomu krásný fotky od Johany Pošový.

A o tom, jaký to Japonsko nakonec bylo. Skvělý, nepopsatelný a bizarní. Bohudíky za alkohol a Lexaurin na palubě letadel Alitalia.

KVĚTEN

Myšlenky, nikdy nedokončené texty, drobný, ale významný životní situace. Lesní polody.

ČERVEN

Daddy a mommy issues. A taky rybí prsty a polívky do hrnečku.

Daniela měla narozeniny. Připijte si s ní a s Brucem Springsteenem. Zaslouží si to oba.

Já jsem v mezičase bloumala městem a objevila stánek s langošema a nejdivnější muzeum v okolí.

ČERVENEC

Týden rautů, alkoholu a filmů. Už po několikáty jsem shrnula KVIFF.

A po zbytek měsíce jsem se víceméně věnovala svojí oblíbený disciplíně - courání městem.

SRPEN

Chtěla jsem začít randit. Místo toho jsem si musela postěžovat nad tím, jak to máme my holky v pozdním kapitalismu s randěním přes aplikace těžký. Kdo zná Gastromapu, měl by znát i Tindermapu.

Daniela cestovala. Objevila Krkonoše a Zlínský kraj. A taky fakt, že léto, stejně jako život, utíkají tak nějak rychleji, než si dokážeme uvědomit.

ZÁŘÍ

Ariana Grande mě dovedla do jídelny ústředí strany!

ŘÍJEN

Vyjely jsme do Sudet. A našli krásu, bizár, nostalgii a střípky z historie zakletý do jednoho motorestu.

LISTOPAD

Dostaly jsme balík z Lidlu a já k němu přelouskala nový román Jana Němce.




A co dál?


Všechno ostatní najdete na našem INSTAGRAMU. Předevčírem nás začal sledovat i Dominik Feri, takže to je asi vážný! Co bude dál? Míra Kalousek? Karel Janeček?


To, že máme už pár let knížku, nejspíš víte. Ale víte, že teď je zlevněná o 30 korun? Můžete mít knihu a ještě si koupit pivo. Život je někdy docela fér.





TAK ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2020! 








P(ostgastrální) F(uk) 2020

$
0
0
Když nás Respekt oslovil s anketní otázkou, jaké máme předsevzetí na rok 2020, pochopitelně jsem neváhala. Maminka bude mít radost, ukáže to možná i strýcovi, možná se podívá i učitelka dějepisu z gymplu. Marné radosti mého života, dotáhla jsem to až do anketní rubriky prestižního časopisu. Wow. Aniž bych to ale chtěla shazovat (ráda zodpovím jakoukoli otázky komukoli, opravdu!) musela jsem se sama sobě trochu vysmát a současně se ušklíbnout nad svojí odpovědí. Napsala jsem ji spontánně za deset vteřin a věřím, že to bylo podobně i u Jany. Emoce jsou u nás při psaní důležité. Obě se psaním živíme a když už nás za to nikdo neplatí, musíme to psaní zadarmo tzv. cítit. Asi jako když máte silný PMS a lehké křeče v břiše naznačují, že se ženský úděl letos už podvanácté připomene s tím, že život bolí. Bolí ho vytvořit, bolí ho v sobě zadusit, bolí ho udržovat na světě i ho bolí nechat být. Takže to tak teď berte – dostala jsem psací krámy.
foto:Johana Pošová, já jsem ta vlevo 
Pokud vás zajímá, co jsou naše předsevzetí do nového roku s krásně symbolickou číslovkou 2020, můžete si to přečíst v odkazu ZDE. Já byla cynická a Jana ještě víc. To mě trochu trápí, protože z nás dvou byla Jana vždycky ta optimistická a pozitivní kotva v moři mých nenávistných výroků a zle přimhouřených očí. Byla i ďolíčkem v mých nasupených tvářích. V roce 2019 jsem se ale já posunula lehce k životnímu přístupu, který by se dal nazvat smířlivostí a Jana zase pustila trochu temné síly dovnitř. Rok 2019 byl prostě jako když chcete s velkým máchnutím prasknout nafouklý papírový pytlík, ale ono to jen tak „prdne“. Udělá to takový to „prfrrrrprd“. A ještě se o ten papír pořežete a musíte dávat pozor, abyste nevykrváceli…jo takový byl rok 2019. Sledovala jsem demonstrace proti klimatickým změnám, lidi, co se někde zabíjí, nešťastně umírají, hořela Notre Dame a bylo mi divně smutno, když zemřel Gott a polovina mého Facebook feedu se posmívala lidem, co stáli fronty, aby mu vzdali věčnou čest…asi stokrát jsem si pustila Shallow a nedivila se, když vyhrál Boris Jonson předčasné volby (ale byla jsem velmi překvapená, že jeho celé jméno je Alexander Boris de Pfeffel Johnson :O)

Všechno to zapadlo do neodbytného pocitu marnosti, který se sem vloudil. Ne, nebyla jsem ani jednou na shromáždění lidí, co pak jdou na pivo nazvaném Miliony chvilek pro demokracii. Proč taky? Můj společenský život je i tak natolik živý, že ho demonstracemi resuscitovat nemusím. Co tedy zbylo? Hodně hodně osobního drama, hodně smíchu i slz, samota, strach, víra v přátelství, poznávání, truchlení, nahoru a dolů. Škála emocí osobních vztahů byla pestrá jako pražská gastro nabídka. Zatímco zájem o politické dění, společenská témata, katastrofy, prezidenti, premiéři, války a utrpení jsou na unisono linii deziluze. Rezignace. Žijeme na nejlepším místě na světě, a přitom nic nemá smysl. Jen důstojně žít, i když jiní nemůžou a já se drtivou většinu času snažím na to nemyslet. Daří se to střídavě.

Mám kamarádky, které svoji existenci omotaly okolo svých dětí natolik, že by ted neváhaly ani minutu dodat, že moje občanská pasivita je spojená s mým bezdětným stavem. Nojo, většinou se usmívám. Téma, které nenechává spát většinou jen těm, kterých se netýká. Ano, je mi 34 a nemám děti. A možná je nikdy nebudu mít. Nebo budu prvorodička ve 40. A vyžeru si všechny nepříjemnosti s tím spojené. Ale věřte mi, že ani já a ani ostatní stejně „postižené“ vrstevnice to nedělají vám naschvál. Neděláme to, abychom s tím byly neustále konfrontované a ani, protože by nám to dělalo radost. Prostě se to tak stalo…taky se stalo, že jsem vyrostla s čumáčkem hluboko v devadesátkovém mýtu kariéry, přesněji – rodičovství a kariéra jsou v protikladu jako černá kabelka a hnědé boty. Až se smrtí nultých let jsem i já pochopila, že tato kombinace může fungovat. Že se mi to ale začalo líbit teoreticky neznamená, že to budu sama nosit… Je mi totiž dobře ve vkusu, který jsem si vybudovala navzdory všemu tomu módnímu marasmu, který se na mně vyřádil. Jo, furt mluvím o dětech, ale taky trochu o módičce.

Tuhle jsem se ale zapekla nad jednou představou. Kdybych měla dceru v 18 a ona měla taky dceru v 18, tak bych teoreticky za rok byla už babička. Jsem v teoretickém věku babičky. Fucking babičky. Nikoho kromě mě tahle informace nerozhodila. Když jsem jim to s vyděšeně vykulenýma očima Teoreticky popisovala, koukali na mě spíš stylem „tvl danielo, že máš čas řešit takový píčoviny“. No, nemám. Pracuju na trojsměnný mentální provoz a někdy mám problém najít čas i na sprchu, protože ze zápřahu „dobře odvézt práci – cvičit a vařit si, současně ale mít i osobní život“ nechci za žádnou cenu slevit. Ale i tak jsem vyšilovala, než to zase přešlo. Je absurdní, kam až můj mozek dokáže zajít, když řeším roky a roky…ted mě napadá, že mojí babičce bylo třeba 60. Pointa? Že je to fuk.

A bude to fuk i v roce 2020. Hrozně moc věcí je totiž vážně fuk…bude fuk, jestli budu mít víc vrásek, a i letos nedopnu kalhoty z roku 2014. Bude fuk, jestli nepoletím znovu do Jihovýchodní Asie a pojedu jen do Chorvatska. Bude fuk, jestli i letos nekoupím mámě lázeňský pobyt v Luhačovicích a jestli zase nedotáhneme plán na novou knihu s Janou. Bylo by pochopitelně fajn, kdyby to vyšlo, jedno z toho, nebo rovnou všechno. Ale…nezáleží na tom. Záleží na tom, jestli dokážu být Janě lepší kamarádkou, jestli dokážu ovládat svoje návaly vzteku, jestli se přestanu shazovat, začnu tady být víc pro ty, kteří se mnou být chtějí a nebudu zle ironická. K čemu? Jsem už ve věku babičky, musím být smířlivější. „haha“ Ježíši a musím mega mega šetřit, protože tenhle svět je něčím neuvěřitelně krutý v momentu, kdy začnete ignorovat zákony tvrdého kapitalismu.

Dneska to bylo dlouhé, omlouvám se. Asi je fuk, jestli jste dočetli až sem poctivě, nebo jste si přeskočili rovnou k světoborné pointě plné té nejbodřejší selské moudrosti, za kterou by se nestyděl ani váš prastrýc z Humpolce, co volí SPD, má rád hokej, a i když by berlí přetáhl kohokoli, kdo by mu chtěl pomoct s taškou, tak vás měl vždycky rád a se slzou v oku vám dá o Vánocích dvoutisícovku, abyste si to pořádně užili. I tenhle prastrýc by se mnou souhlasil, že je to všechno fuk.

Jaroslav Kubera, Vondráček a Babiš nám 1. ledna 2020 pronesou ve státní televizi projev. A víte co? Uhádli jste 😊

TŘETÍ SVĚTOVÁ

BONBONIÉRA LEFT ON READ

$
0
0
Vítejte v Klubu přátel člověka v časové tísni.

Nejsem na sladký, ale je půlnoc, došel Braník a nastává čas na otvírání bonboniér.
Je zvláštní, kolik bonboniér má člověk doma i přes to, že je nejí.
Já jsem samozřejmě bytostná horderka, takže i potraviny dokážu hromadit jako v předzvěsti 4 jezdců Apokalypsy. Na expirační data věřím jen u mlíka a sýrů. Jinak je to hoax, jako chemtrails nebo léčba rakoviny savem.
Ve špajzu mám třeba podivuhodnou švédskou rybí pastu, kterou nikdy nechci otevřít, protože má vážně hezký obal (a představa toho, co je uvnitř mě vlastně v porovnání s ním zas tak neláká).
Taky tam mám španělský fazole, tuňákový konzervy, pšeničný nealko piva, melounový žvýkačky a rýžový chlebíčky. Sušený rajčata. A ledničku narvanou pleťovýma maskama. Někdo mi říkal, že prý existuje seznamovací appka, která páruje lidi na základě obsahu, který mají v lednici. Podle téhle rovnice bych pravděpodobně měla chodit s manažerem nejbližší pobočky Sephory. I to poslední vajíčko, které mezi nekonečnou zásobou pleťové hydratace přežívá, pravděpodobně padne na můj obličej.

Na co jíst, když můžu pít pomerančový fresh přes den a po nocích se cpát pralinkama, který mi sice nechutnají, ale jmenují se jako hrdinky z dívčích románů (Vanessa nebo Melanie) a v těch to přece vždycky dopadne dobře. Někdy stačí jen se nechat konejšit obalem- ty fonty plné kudrlinek, stylizované fotky pralinek na servírovacích podnosech, krásný vylhaný svět.

A co teprve čokoládové bonbony ve tvaru mořských plodů. Chtěla bych vtoupit na moment do hlavy člověka, kterýmu přišlo jako skvělej nápad modelovat čokoládovou hmotu (a ztužený tuk) do podoby malých mořských hvězd, lastur, svatojakubek nebo neidentifikovatelných škeblí. Génius každodennosti. Rozhodně nedoceněný. Asi jako já v půl třetí ráno. Tyhle mramorované hnědobílé mořské plody vypadají spíš, než cokoli jinýho, jako malý mejdlíčka. A mejdlíčka mám daleko radši než bonboniéry. Zamyslel se někdy nějaký produktový inovátor nad tím, jestli exitují dárkové baxy maličkých mýdel v krabičkách evokujících bonboniéry? Myslím, že tahle preference dokonale vystihuje, jak se poslední rok cítím - jako duševní babička.
Dejte mi hezký voňavý mýdlo, vyšívaný kapesník, Becherovku a bonbošku a budu spokojená.
Budu sedět v ušáku, zabalená do deky, očichávat růžovou mýdlovou kostku, kousat pralinky podivných tvarů a náplní a představovat si scény z milostných románků. Ale i dědové milujou romantický bonboniery. Děda děsně rád chodil na čokoládový bonbony. Ale podobně, jako rád chodil do hospody tajně, aby to babička nevěděla (samozřejmě, že to věděla) a on mohl mít lepší pocit z pivečka díky tomu, že nad babičkou "vyzrál", tak rád chodil bonboniery, "důmyslně" schovaný babičkou vyloupávat. Měl na to samozřejmě dokonalej systém - nožík, ostrej jako skalpel, kterým nenápadně narušil celofán, vytáhl platíčko, půlku bonbonů vyjedl, aby ho pak opatrně vrátil a celou operaci zamaskoval. Několikrát se stalo, že babička při následných rodinných oslavách podarovala příbuzenstvo polovyžranou bonboniérou.
Na tohle myslím, když nemůžu usnout. Honí mě deadliny, strach ze smrti, ze samoty, z vrásek a PMS. Myslím na všechny svoje životní faily a když už nemůžu poslouchat tichý křupání vinohradskejch zdí a pozorovat blikání výtahu z vnitrobloku, vstávám a jdu sama sobě vyloupit poslední nedožraný bonbony.

Bonboniéry jsou prostě gastronomickým ekvivalentem červené knihovny a romantických filmů z Rakouské nebo Německé produkce. V tomhle analogie z Forresta Gumpa prostě nesedí. Život není bonboniéra. Bonboniéra je společný stárnutí, zlatej retrívr a západ slunce nad jihočeským rybníkem.

Bonboniéra je Harlekýnka, romantizující představa života, ke který se můžeš tak maximálně upnout, ale žít jí z podstaty nelze. Ale podobně, jako se v životě upínám k věcem, který se nemůžou stát, hltám bonbon za bonbonem v touze po naplnění svojí představy o tom, že aspoň jeden, jeden jedinej, bude dobrej. Na konci je spousta nakousaných bonbonů, bolí mě břicho, trnou mi zuby.

Jsou 3 ráno. Mám deadline. Bolebřich. A ve zprávách left on read.




PEČE CELÁ ZEMĚ. A JE TO OK!

$
0
0
Peče celá země a mě to baví

Nová reality soutěž České televize má sledovanost přes milion diváků. Proč mne baví sledovat taťku, mamku a další péct variace na štrůdly a laskonky? Teda krom toho, že to potvrzuje můj status mentální důchodkyně...

Fotka patří České televizi, pečení patří všem

Více než dva týdny jsem se cítila left-out v jakýmkoliv chatu s Danielou.
Nervy to začaly být, když se na Peče celá země začal dívat i náš kamarád Míra, který dokonce podle jedné z výzev upekl koláč (a pochlubil se na Insta, další šokující znamení blížícího se konce světa, je totiž více než jistý, že jeden ze 4 jezdců Apokalypsy bude influencer).
Ačkoli obecně trpím tím, že čím víc se v mojí bublině o něčem mluví- od seriálu po knížku, tím méně mám reálnou chuť se do díla samotnýho zakousnout (nikdy jsem neviděla Most! nebo GoT, žalujte mě). Ale Peče celá země jsem si pustila. Jen tak, casually a přesně takhle nenápadně si vás to omotá. Ano, místo mozku mám teď čokokostku.
Není to reality show u který bych nemohla dospat dalšího dílu, ale vím, že se na něj prostě podívám. A nekonečně děkuju Daniele za doporučení. 

Pečení je bezpečí a vizuální ASMR
Proč mě baví dívat se na pečení? Pečení je pro diváka výsostně nedramatická disciplína per se, disciplína, která je někde na pomezí alchymie a chemie, dynamiku dramatu nabývá jen nečekaně (vykyne, nevykyne, spálí se, nespálí se, vyběhne, nevyběhne, bude lístkovat nebo ne). Navíc je tohle drama (na první zdání) ne tak univerzální, podobně jako, co já vím, vybírání a vyřazování v Trosečníkovi nebo v The Bachelor. Pečení je technologie, přesnost, věda - pečení je basically antiteze mne samotný. A možná právě proto mne fascinuje.


Zajímavý je, že rovnice baví tě pečení - bude tě bavit Peče celá země neplatí. Mně pečení "na vlastní ruce" nebaví, je mi bytostně fuk a vzhledem k tomu, jak manuálně nezručná a netrpělivá jsem, nejsem ani v nejmenším povolaná k tomu cokoli jen z vlaku podobnýho pečení provozovat a z logiky věci, by mě pozorování pečení mělo spíš frustrovat a nudit k smrti. Jenže - opak je pravdou. 
Mně to fakt baví.
Jsem z podstaty teoretik, takže vám u skleničky ráda povyprávím na kolik stupňů musí být zahřátá poleva ze základu kondenzovaného mléka, bílý čokolády a škrobu, abyste měli dort jak zrcadlo ze Sněhurky. Ale v životě bych vám to nedokázala (a ani nechetěla) předvádět. Baví mě péct, teoreticky.
Možná proto mne baví koukat na primetimevou reality soutěž na ČT?

Po 7 dílech a nekonečném analyzování sama sebe (přiznám se, že myslet na to proč se vám líbí nějaký televizní formát, je příjemnější a míň úzkostný než myslet na smrt svoji a svých blízkých, v čemž vynikám, zdravím svoji psychiterapeutku) jsem usoudila, že mi fakt, že pečení není kdovíjak dramatický, nevadí prostě proto, že mi celý formát dává jakýsi pocit nostalgického bezpečí.

Pekla babička, peklo se doma, vůně pečení a první buchty na plech, lepený dorty, želé dorty máme spojený s bezpečím dětství. Ano, bylo líp. Navíc za mne báječně funguje faktor pečení jako vizuální formy ASMR - hnětení těsta je hypnotický rituál, kuchyň v teplých pastelových barvách, milé tváře soutěžících. To všechno je bezpečí, teplo domova a veřejnoprávní Lexaurin bez předpisu. A to ani nemluvím o díle, kde jste se mohli zadívat do duhových lesklých ploch mirror glaze polev a s napětím (ano, tady bylo velký napětí) sledovat, komu se výsledná poleva povede a uspokojivě se rozteče po dortu ve vizuálním orgasmu. Není náhoda, že tahle vizuálně poutavá cukrářská disciplína je tak oblíbená napříč instagramem, kde variace na ASMR “pro oko” nabyly na popularitě - krájení barevných mýdel, modelování želé, hrátky s pestrým želé a ano - tekoucí poleva. Kde jinde platí více, že jíme i očima, než an Instagramu. A kde jinde se můžeme najíst aniž bychom snědli jediný sousto! A přitom se cítit stejně uspokojeně. Přesně, jako při poslechu intimního čtyřkanálového ASMR šepotu nebo česání...cítíte blízkost, bezpečí, zvláštní uspokojení. Oh, hello, už jsme doma ve stanu “Peče celá země”?

Hodná celá země
Je tenhle útěk do bezpečí, tehle eskapismus s vůní rumu a anýzu, strkání hlavy do písku? Určitě. Na druhou stranu, kdo občas nerad utíká do říše příjemné zábavy nebo do klubu nenáročného diváka? Ať hodí punčovým řezem. Peče celá země je navíc očima obyčejného diváka, kterým jsem, řemeslně dobře odvedená práce. Lokace, malebný stan, snaha o dynamický střih během disciplín, které jsou častokrát jakékoli, jen ne uplně dynamické. Viděla jsem pár dílů jeho britské předlohy a vystihnutí atmosféry je za mne 1:1. Ale samozřejmě, že tu nechybí “Českost” - což je jedině dobře, peče přece celé Česko, ne? Moderátoři jsou samosebou laskaví, jak se patří, ale ve výsledném těstě to nepůsobí dráždivě, spíš se to víceméně ztratí (není to Marek Eben, což mi tak nějak stačí, uznávám, že laťku nemám příliš vysoko).
Volba poroty i archetypů soutěžících jakbysmet - od pečlivé dívky, která bojuje s anorexií a neochutnává, přes zábaného gaye, mileniálku, která peče zdravě, domácího kutila po nejrůznější prototypy maminek. Krátné reportáže nebo “okýnka”, která osvětlují původy dortů, představují tradiční recepty a jejich historii můžou působit jako kýč (kroje ála skanzen a podobně), ovšem podobně jako občasná přílišná bodrost moderátorů, se to prostě více či méně ztratí. A já tak aspoň vím, že původně se buchty vařily (vlastně to byly v podstě kynutý knedlíky) a jak se v Německu a Rakousku říká kremrolím (všechno si to v podvědomí ukládám do přihrádky “smalltalk na Tinderande”).
Peče celá země je antitezí “zlých” reality shows jakými může být Prostřeno nebo Výměna manželek, ke kterým se vztahujeme častokrát kvůli zdání našeho privilegovaného ujištění se, že se máme líp, než paní, která neumí přečíst slovo Cheesecake. Peče celá země otočila tuhle rétoriku a místo plejády “asociálních případů” nám ze všech koutů země přinesla na obrazovky zástupce z českých domácností, které jako diváci prostě musíme mít (více či méně) rádi. To je za mne docela dost veřejnoprávní. V tomhle duchu tady fungují i recepty- tam, kde v Prostřenu krajovými a rodinnými tradicemi vziká nepochopení a prostor pro nízké hodnocení ("my doma děláme vývar jinak"), v Peče celá země je rozdílnost v provedení naopak prostor pro přátelský rozhovor, kde si soutěžící dávají tipy ("no to si musím vzít recept"), podle ohlasů v mojí sociální bublině je navíc právě tohle moment, který obecně baví, je to možná banální, ale v zásadě fascinující, kolik verzí jednoho receptu ("štrůdl") u nás existuje.
A proto mě vlastně ani moc nepřekvapilo, když jsem zjistila, že se na tuhle pohodu plnou závinů a buchet dívá velká část mojí sociální bubliny. A kdo se na ní nekouká přímo, sleduje recepty nebo komentáře. Mám prostě pocit, že v pečení, ať už nás baví samo o sobě nebo hledáme na hodinku úkryt před klimakrizí, americkými primárkami nebo frustrací z práce, se tak nějak našla celá země. A to nejen proto, že můžem být hrdý na buchty nebo Šumavu. Po dlouhý době si myslím, že veřejnoprávní médium v kolonce zábava plní svou službu. Stardance je mrtvý, ať žije štrůdl.
Pečení na zámku je nový Život na zámku. Jak se točí pečení?

Jana Hojdová a režisér Uroš Trefalt v procesu beauty shotu

V touze pochopení toho, proč mně pečení tak chytlo jsem se zeptala na pár věcí kameramanky Jany Hojdové, která tuzemský přebor domácích pekařů natáčela. Jak se dá vytvořit z několikahodinovýho pečení zdání dramatičnosti a co jí samotnou na nátačení překvapilo?

Co je pro kameramana největší Challenge při natáčení pečení? S čím jsi při natáčení nejvíce bojovala pří natáčení? 



Já jsem natáčela beauty shoty, medailonky soutěžících, reportáže a veškeré exteriérové záběry. Pro mě bylo asi nejtěžší natočit veškeré produkty tak, jak vypadaly ve skutečnosti a aby vypadaly lahodně. Natáčení jídla je poměrně těžká disciplína. U Peče celá země byl ještě jeden problém, že jsme měli poměrně málo času na natočení beauty shotů kreativní výzvy. Především ze začátku, kdy bylo soutěžících 12. U medailonků nám především šlo o to, abychom zaznamenali životy soutěžících a aby byly medailonky poutavé. Cestovali jsme po celé České republice. Bylo to moc zajímavé proniknout do soukromí soutěžících. Co
se týká reportáží, tak jsme natáčeli i v Anglii.
Jana Hojdová (fotky jsou z jejího archivu)
Dojídal štáb napečená jídla?
Ano.. Pokaždé po natočení daného produktu se celý štáb doslova vrhl k pracovním stolům soutěžících. Ze začátku bylo jídla pro všechny, ale postupně, když začali soutěžící vypadávat, sladkých dobrot ubývalo, a tak se dostalo vždy na ty nejrychlejší. Já nejsem
velký fanoušek sladkého, ale to, co jsem ochutnala bylo výborné.
Na celý pořad existuje „Bible", kde je všechno vypsané včetně rekvizit, rozměrů stanu, hudby,… Pravidla byly velice striktní. Producenti z Británie také přijeli na realizaci pořadu dohlédnout. Já jsem viděla některé britské díly, ale naštěstí jsme měli s režisérem Urošem Trefaltem určitou volnost, jak pojmout vizuální stránku. Mohli jsme stylizovat některé záběry.
Chtěli jsme, aby medailonky a reportáže byly atraktivní. Náš národ miluje pečení. Milujeme sladké. A máme rádi soutěže. Myslím si, že je tento pořad úspěšný proto, že není agresivní. Porota a moderátoři se nesnaží soutěžící ztrapňovat, naopak jim mnohdy radili. A i sami soutěžící si pomáhali. Samozřejmě, že stále mezi sebou soutěžili, ale nebylo to vulgární a
vykalkulované.
Výraz ,,drama“ asi u typu tohoto pořadu nelze užít. Já si myslím, že v tomto případě se jedná o milý, rodinný pořad, který nikoho neuráží a ženy i muži i děti se můžou naučit některé kulinářské postupy, které jim tato soutěž nabízí. A také se přiučit něco nového v reportážích, které pro mě byly velice zajímavé. Každý díl se natáčel dva dny. Materiálu bylo spoustu a tak se napětí budovalo ve střižně. Jistě bylo velice náročné budovat jisté napětí, dostat do pořadu humor a nadhled. Pro mě to byla skvělá zkušenost, něco zcela jiného než
hraný film. Naši hrdinové - soutěžící byli neherci. Stáli poprvé před kamerou, na kterou si postupně zvykali.
Jana Hojdová s tematickým doplňkem





ČAS OD ČAS

$
0
0
Nevím, jestli se to sem hodí…ale tak proč ne. Mezi komentáři o tom, že si máme vytrhat obočí a jaká jsem zlá osoba se určitě hodí návnada na další přídavky. Poslední dny se motám mezi stresy, co si vezmu na sebe na MBPFW přehlídku, kam se chystám vůbec poprvé v životě podpořit osobu mně blízkou (ne, není to Vanda Janda), kanceláří, stalkováním na sociálních sítích, řešením tun pracovních restů, jejichž důležitost se rovná mušímu prdnutí a to doslova… mezi tímhle vším moje nebohé oči zahlédly sem tam zmínku o jedné z nejsmutnějších humanitárních, lidských, civilizačních a bůhví jakých ještě krizí, které jsme dnes svědky. Děti v kobaltových dolech, Rohingyové, nedobrovolní dárci orgánů v Číně…ti všichni jsou odjakživa daleko. Jak daleko je ale Řecko? Každý rok tam jezdím s rodinou na dovolenou. Chci letět i letos. Moje oči roztěkaně uhýbají kdykoliv ty zprávy zahlédnu a nikdy nerozklikávám. Nikdy. Sháním šaty.

Možná to někteří z vás ví, pro některé je to asi novinka. Vyrostla jsem v Damašku a každé prázdniny trávila na vesnici v severozápadní části Sýrie. Ve vesnici žila velká část mojí rodiny, my vždy bydleli v domě mého dědy. Můj otec na tomto místě vyrostl, rodina byla vážená, k dědovi se chodilo na návštěvy, popovídat, posedět na terase. Moje teta vždycky, když jsme přijeli z Damašku, zabila kohouta. Nevím, jestli pokaždé…. přijde mi podezřelé, že by měla tolik kohoutů.., ale stalo se to symbolem našich příjezdů. Kohoutovi zakroutila krkem, oškubala ho, vyvrhla a upekla na ohni. Moje nejstarší teta se jmenovala Dalal. Nikdy se nevdala, asi i proto, že oslepla na jedno oko. Máma mi jednou vyprávěla, že měla zánět spojivek a ve vesnici se nedal sehnat Ophtalmo Septonex. Zůstala celý život negramotná a můj táta ji s sebou vzal jednou na návštěvu Československa.

Kromě slepic jsme měli ještě kozy, které jsem milovala. Hrávala jsem si s nimi v chlívě a jedla s nimi chleba ze země včetně všech slepičinců. Všude bylo křoví a dusno a vlhko, prach, vůně chlívu, divná kyselost, kouř a pečené maso. Dlouhé chvíle letargie a nicnedělání se střídaly s křikem, hádkami, smíchem a divným nepochopením. To se neslo v duchu klasického osudu „třetí generace“. Tou jsem byla já. Už jako ryze městské dítě jsem si sice užívala venkov a divokost a rurálnost všeho, můj osud už ale měl být jiný a taky nakonec takový byl. Vystudovala jsem univerzitu, nemusela jsem si nikoho vzít, nemám ve svých 34 letech z vlastní vůle děti. Moje největší trápení jsou kromě nemocí mých nejbližších klasicky peníze, že moje kočka značkuje na boty a hlavně, že nemám šaty na Fashion Week.

Možná je ted na turecko-řeckých hranicích moje spolužačka ze základní školy z Damašku. V momentu, kdy moje oko neuteče titulku nebo informaci ve zprávách, zaseknu se v točité spirále neuvěřitelné provinilosti, nepatřičnosti a strachu, že jsme fatálně selhali. Nevím ale vlastně v čem. Nemusím být historička, kterou čistě náhodou jsem, abych si připustila, že krutost a nespravedlnost jsou součástí našich příběhů odnepaměti. Že neexistuje bod v budoucnosti, kdy utrpení jiných vymizí. Ve dnech, kdy jsme si hodovala na kohoutovi kdesi mezi Homsem a Latakií, tak určitě zase umírali lidé jinde. Jen jsem si nikdy v životě nemyslela, že budou dny a dokonce roky, které mě postupně utlumí ve schopnosti mít naději, že všechno dobře dopadne. Nebo mě připraví o naději úplně.


Píšu to celé jen proto, abyste věděli, že žijeme ve světě, kde mohou dvě ženy identicky vzpomínat na dětství plné malých vařených cuket, nejsladších granátových jablek a hořkých oliv a přitom řešit tak diametrálně odlišné starosti, které nejdou ani slovy popsat. Asi vás to nešokuje, možná ale třeba dojme. Lítost a pokora je taky to jediné, co můžu dělat. Čas od času.

Viewing all 347 articles
Browse latest View live