Quantcast
Channel: Vývařovna
Viewing all 347 articles
Browse latest View live

SKORO MANŽELSTVÍ

$
0
0
Letos slavíme s Letnou kulaté výročí. Bydlím zde až na malé pauzy už deset let. A jelikož se za ezo návaly po třicítce už stydět nemusím, dost se mnou cloumá dojetí. Při každodenní ranní procházce přes Letenské sady do práce jsem se dokonce zarazila přívalem sentimentu natolik, že jsem si pohledem na Prahu pobrečela. Je to tak, Prahu miluju. A Praha je pro mě prostě Letná.

Někdy mě napadá, že těch deset let, co tady bydlím v tom samém bytě, možná bude nejdelší vztah, kterého se kdy v životě dočkám. Asi to bude znít přehnaně fatálně, ale někdy mi přijde, že je mému bytu souzeno poslouchat moje pofňukávání, loupání v zádech a vzteklé přivolávání kocoura, jemuž je pochopitelně nejlépe, když mu dám svatý pokoj. Pamatuji si den, kdy jsem si byt šla prohlédnout úplně poprvé. Bydlela jsem před tím v podkroví jednoho smíchovského šmajchl pokojíku a středobodem mých nadějí byla touha bydlet na Letné. Zdálo se, že mě tato adresa katapultuje do zářných zítřků. Nepodařilo se. Myslím, že i se Smíchovem na krku bych byla, kde jsem ted, jen bych asi míň brečela dojetím nad krásou rozkvetlých kaštanů. Nebo ne? Nebo rozjedu naplno ezo a přistoupím na to, že jsem přesně tam, kde být mám, že je tohle můj domov a nikde jinde být nemůže a že i přesto, že jsem v tomhle bytě zažila hodně špatného, dokážu v něm dodnes spát krásných osm hodin v kuse a nedávno jsem utírala za kredencem a byla tam jen jedna suchá pecka od meruňky. Žádná plíseň, žádná hniloba, žádný strašák, ze kterého bych omdlela. Moje space čakry jsou očividně vymeteny.


Kocour nedávno začal maniakálně lízat zeď a odhalil růžový podklad. Úplně jsem zapomněla na to, že bývala v ložnici několik let růžová. LOL. Taky jsem tady v bytě mívala pověšenou lebku s parohama. Někdo mi nedávno tady na blogu napsal, že jsem tupá...no tohle by tomu docela odpovídalo. Došlo mi, že at už se mnou tady bydlel kdokoliv, vždycky to byl můj byt. Je zvláštní, jak vnímání místa a prostoru v tomhle ohledu i nevysloveně dokáže podvědomě působit na vlastní sebevědomí a mezilidské vztahy. Tohle je a vždycky byl můj byt (pardon, musela jsem to zopakovat) Dnes v něm bydlím zase sama a není mi z toho smutno. Vybudovala jsem si v něm tak silnou autonomní energii, která nejen, že by se neměla nabourávat, ale ani to nejde. Jednou odusd odejdu jak El Mariachi z hořířího města. Nebo taky ne...třeba mě vyžene exekutor s kocourem v igelitce.

12 let v Praze způsobily, že na otázku odkud jsem, odpovím, že odsud, z Prahy. Maloměsto je úspěšně zapomenuto. V knize o něm trochu píšu, pár vzpomínek na dětství neublíží. Třeba mi pak někdo napíše milý email s názorem. Letnou prostě znám tak jako málokteré místo. A jak ji dobře znám, tak jsem si tady prožila s každým koutem nějaký příběh, zkušenost a na všechno mám pochopitelně názor. S některými místy jsem se rozešla hodně ve zlém a už jim nikdy nedám druhou šanci. Existuje ale i pár podniků, kam jsem vkročila špatnou nohou, ale dali jsme si zase šanci. Naposledy mě tohle trklo u Mr. HotDog. Když dám pýchu stranou, musím uznat, že částečně z osobních důvodů, částečně kvůli špatné kvalitě rohlíků v počátcích jsem se tomuhle místu dobré dva roky vyhýbala. Náhoda mě tam před několika měsíci zavedla a od té doby tam chodím skoro obden. Jejich naked slider se salátem je to nejlepší, co si na Letný můžete dát zdravého. A hranolky s rozteklým čedarem? Můj zadek napovídá, že jen ze salátu živa nejsem. Podnik, který je věčně plný, nepotřebuje reklamu, píšu to tady spíš, abych ukázala, že nejsem zapšklá čarodějnice. A že nepřeslazenej domácí ice tea v Praze existuje! Další ze seznamu je Bistro8. Tam jsme společně sešli z cesty jedním Vývařovna instagram postem o vejcích. Vše už díkyBohu odvál čas a když si dám ruku na srdce, Bistro8 má na Letný nejlepší kafe. Byla to první kavárna hodná zmínky tady ve čtvrti, takový místní pionýři, a vzdávám jím tímto hold.

Znovuobjevila jsem ted po letech zase hospodu U Veverky na kraji Dejvic, kterou mám procházkou Bubenčí z Korunovační 10 minut od domova. Chodívala jsem tam ve 20+ s "partou" na pivo, pak jsem na jejich pivo a smažené jalapenos zapomněla a poslední dobou tam pravidelně dávám nedělní svíčkovou nebo kachnu. Je to jako potkat starého kamaráda a vzpomínat na staré dobré časy. U dobré omáčky s kvalitními knedlíky se takto vzpomíná velmi hezky. Jo a nejlepší cenově dostupný sushi ve městě dělají na Strossu. Nevím, jak se ten podnik jmenuje a jsem líná to googlit, ale je to naproti zastávce tramvaje 26 a 8 směrem na kopec.

Na Letné je pochopitelně mnoho nových podniků, bister, kaváren, které stojí za zmínku a kam ráda chodím. Tohle znovuobjevování ale má taky svoje kouzlo. Ušetřena jsem ho snad jen v letenské Bille, kde za 12 let změnily regály jen dvakrát. Když se z Delvity stala Billa a když prohodili vchod s východem. Na to jsem si zvykala v roce 2010 asi půl roku. Na tunel Blanka jsem si už zvykla, asi si časem zvyknu na všechny změny, které se tady "doma" stanou. U Prašivky vyjíždí účty z terminálu. Brzo se tam nebude kouřit. Základ ale zůstává. Můj byt a píchnutí u srdce, když zapadá slunce nad Dejvicema <3



GASTRO TUNES

$
0
0
Mastný písničky, smažený videoklipy. Někdo se připodobňuje k bufetu, někdo vaří vesmírný párky, kečup teče proudem. A hraje k tomu hudba.

Beyoncé má sice možná hot sauce in her bag (swag), ale Mr. Oizo se pálivejch omáček teda taky nebojí. Totální bizár klip na track, který se jmenuje "šunka", rozhodně tabascem a umělou krví nešetří. A nešetří ani diváka. Chudák Flat Eric, ale co jinýho čekat od francouze, který natočil celovečerní film o pneumatice v poušti? A ano, viděla jsem to, a ano, je to opravdový bizár. A ano, Quentina Dupieux bych chtěla poznat. Můj Flat beat hrdina.



Jestli je život raut, tak podle Katy je raut taky sex a tím pádem se rovnice uzavírá: život je sex. Podle jednoduchý rovnice textařů Katy Perry #asio. A víte co? Mně to nevadí! Naopak, takovýhle text popový písničce bych chtěla napsat taky. No a co. Vývar z Kejty ála carte. Možná, že na poprvé vás to nechytne, doporučuju si přidat.
Hope you got some room / for the worlds best cherry pie.





Hrozně mě baví jak je celý tohle příjemně civilní, vychillený jako Brno. Intergalaktický párky, nákupy v supermarketu, igelitky. Celý to je takový obyčejně neobyčejný. A návykový.



Vzpomínky na Itošku. Protže k večírkům v každým velkoměstě patří hodně smáža. Myss Keta má mimochodem taky dost zábavnou cooking show (Cooking With Keta). Dobrou chuť.
Milano-Coka-Sushi-Moda. Asi jako Piko-Rybíprsty- Braník- StylKabo.



Kosmetika, móda, nehtový studio. Nejstylovější napichování hranolek. Víc, prosím!



O ČEM SLUŠNÝ DĚVČE NEMLUVÍ

$
0
0
Jsou věci, o kterých se moc nemluví, nepíše a vůbec se tak nějak ještě dělá, že se to nesluší a už vůbec nepatří. Jo. Už dlouho přemýšlím o tom, že na každej opravdovej foodblog (a ještě víc na foodblog, který asi ani není foodblogem) patří článek o nejdůležitější věci hned po smažáku:



Kakání. (Od začátku vnímání mluvený řeči dodnes - furt ok)

Sraní. (ve třiceti se cítím dostatečně ok to říkat nahlas a nezčervenat)

Chození na velkou. (můj nejoblíbenější eufemismus, na českoitalským gymplu jsme si vymysleli bliblabli doslovný ekvivalent "jdu ala grande", dodnes mě to rozesměje jen při tý vzpomínce)



Člověk požívá potravu, co tělo nevyužije (nebo si nenechá ve formě podkožního tuku, achjo), to vyloučí. Je to přirozený a je to tak správný. To, co za sebou necháváte v porcelánových mísách, je zpráva, kterou s váma vaše tělo komunikuje:

"O dvě Becherovky včera míň a mohlo ti být líp."
"Pho a lívance byly dobrá volba."
"Mekáč ve tři ráno? Levný víno? A pak sis myslela, že to napravíš freshem a veganskou snídaní, víš, co? LOL."


Mimochodem, v Japonsku mají i srací muzea. Učí děti zdravýmu přístupu ke stolici a vylučování jako normální součást života. Jako jídlo a smrt. Me like.



Definitivní rozhodnutí napsat článek o chození na velkou padlo (jak jinak) v Brně. Možná proto, že si tam celá Vývařovna zažila takovou malou Indii. Víte jak to myslím. A to je právě to - tyhle náznaky. Srát na náznaky. Jasně, že na pracovní večeři s klientem asi nezačnu otvírak tím, že bych se ho slušně zeptala, jak se ráno vysral (nehledě na to, že to dost často je poznat, sami víte, jak jste ráno v práci příjemnější, když všechno na záchodě funguje, jak má, na mě to rozhodně poznat je, zeptejte se kolegů). Náznaky stranou, Brno nám dalo zabrat. Možná se to nezdá, ale jsme trémistky, velký. Před naším vystoupením na Pecha Kucha, po skoro tříhodinový cestě po D1 (to je takovej folklor ty pracovní uzavírky a ty krátery?) našim dívčím tělům došlo, že jsme daleko za autobusovým nádražím Florenc a začalo na nastálou situaci reagovat návalem rozporuplných emocí kdesi mezi tlustým a tenkým střevem. A víte co? Byla jsem šťastná. Brno nás přijalo s otevřenou náručí a my jsme si zažily po dlouhý době společný holčičí víkend. A věřte mi, že nic vaše rozdělené cesty nespojí tak, jako střevní potíže.


Mekáč na D1, mkrve v rohlíku od paní Růženky z Kuchařek bez domova, přesezená kocovina, Club Maté, Cola, pivo Slavkov říznutý točenou oranžádou, půlnoční smažák v pitě, Becherovka, Becherovka, Becherovka, malá Becherovka, Becherovka, pivo, pivo, Maté Cola, Becherovka, malý točený Starobno v nonstopu. Plus krabička cigaret. K snídani čerstvý smoothie, vajíčka, labbrusco a turecký čaj. Pizza ve Speranze, špagety ve Speranze. Naše brněnský menu by si žádnej účastník Prosřena za rámeček nedal. Jsem velice pro pestrý jídelníček a taky si už umím užít tu situaci, když během nekonečnýho večírku musíte v klubu na velkou. Jsem holka, kterou život naučil být na lidi slušná a vždycky u sebe mít aspoň malej balíček vlhčených ubrousků. Ale nebylo to tak vždycky.

Pecha Kucha Praha v Brně: Gastro Ediont. Tři holky a návštěva vtipných záchodků v Praze v Brně během 60 minut cca. 6-7 x. No a co jako? 


Záchod je chrám


Od malička jsem to tak měla. Znala jsme to z mámina bohémskýho okolí. Záchod byl chrám. Od dětství je můj sen mít na záchodě výklenek a v něm malou knihovnu. Ale nebylo to vždycky. Do osmi let jsem bydlela na Letný (pravověrná dělnická Letná, kde nebyla Billa, ale Delvita, naproti byl krámek s pivem, kde máma kupovala Měšťan a asi to bylo jen pár let potom, co na rohu naší ulice zrušili tvrdou hospodu, kam se za komunistů bála i moje hardcore máma, protože se tam "hrálo plátýnko" a štamgasti nevypadali jako kamarádi do deště). Náš dům měl kolem sebe lešení, který neznamenalo logicky opravu, ale podivnou stagnaci. Byl začouzenej od vývodů starých naftových a plynových topení. Náš dům měl pavlače. Takový ty pavlače, kde sdílíte záchod s dalšíma partajema (přesně tohle slovo, ne jiné).

V době ranýho dětství jsem s mámou, která na mě byla sama, žila v bytě, kde nebyl záchod. Pro novoleteňáky tohle je asi šok, co? Myslím, že cena našeho tehdejšího bytu je dneska až absurně vysoká. Lešení už tam pár let není (ale bylo tam až donedávna) a ještě před pár lety bylo na oprýskaným zvonku naše jméno. Byly doby, kdy jsem byla za mámino rozhodnutí se odstěhvat do panelákovýho bytu na Barrandově nepříčetně naštvaná. Kdykoli se ale hezky vykakám, pochopím. Nejdůležitější roky dětství jsem totiž trávila čuráním do umyvadla (abych nemusela třeba sama v noci přes strašidelnou, tmavou a nekonečnou pavlač) nebo kakáním na studeném hajzlíku společném pro 3 partaje (ano, přesně tohle slovo). Třešnička na dortu byla bláznivá sousedka z vedlejší (wait for it) partaje. Neustále jí něco sralo a moje máma, sama s malým dítětem a snem o krásném zrekonstuovaném bytě na Letné s novým záchodem (to byl původní plán, ale znáte to, život...), který odešel bůhvíkam s tátou nešla pro slovo daleko. Šílená sousedka nám jednou třeba vylila samo na dveře. Jen tak. Byly s mámou jako Alexis a Crystal, jen v ošklivým pavlačovým domě hrůzy a v podstatně jiným stylingu. Mně bylo pět a moc spoko a dvakrát nadšená jsem nejspíš nebyla. Klidný sraní jsem se naučila mít až v malý barrandovský garsonce. Máma vedle záchodu umístila originální grafiku našeho známého akademického malíře (kde jinde má člověk tolik času a klidu na konteplaci umění), v košíku byly časopisy, na dveřích plakát nebo kalendář, aromalampička. I když raná Letná poznamenala moje střevní pochody až do dospělosti, naučila jsme se milovat možnost "trůnění". Nikým nerušená sedět, číst nebo luštit křížovky v časopisu Spirit. Možná, že i proto si i dneska na záchod nosím mobil jen opravdu výjimečně. V mým chrámu sraní je to o bizarních časopisech a dobrých knížkách.

Holky jsou víly



V životě holky jsou takový situace, takový zažitý modely. Třeba, že holky nekakají (musím prásknout, že třeba Hannah tímhle syndromem šeříkové víly trpěla ještě loni). Tenhle nezdravej folklor je zlo. Moje z dětství pokroucený trávení nabralo na střední další rozměr. Nebyla jsem moc fyzický schopná se v klidu vykakat o přestávce. Tolik lidí kolem! Co když bude něco slyšet, cítit? Omg. Často jsem chodila na záchod během hodiny. Jenže - zase si musíte hlídat čas, aby pak ostatním nedošlo, že jste byla nějak moc dlouho a - srala. Byla jsem plná rozporů - nevadilo mi se o tom s holkama bavit, ale zároveň to fyzicky prostě občas nešlo tak dobře, jako to povídání. Chápete. Ráno jsem nesnídala, milovala jsem tukový rohlíky z kantýny s hermelínovou pomazánkou a koli kolu, školní jídelnu, nakládaný hermelíny v hospodě, tousty v kavárně. A často jsem trpěla na křeče v břiše. Dost často se mi chtělo na velkou ve chvíli, kdy to prostě nebylo možný (v autobuse, tramvaji, v hospodě s klukem, co se mi líbil..) a já se naučila ovládat dokonale svoje tělo. Jako robot. Zadržování stolice jsem se naučila dokonale. Moc příjemný, no fakt, doporučuju všem (prosim vás, ne). Pokažený trávení od dětství, s přispěním a nepříjemných pocitů toho, že nebudu přitažlivá, protože o mě kluci budou vědět, že kadím, mi vydrželo v podstatě až do vysoký. Hrozný tlaky (doslova).
Shutterstock - místo, kde saláty vyprávějí vtipy a na záchodě se utíráte kuchyňskýma utěrkama. Ok.

Jenže i tohle je něco co prostě souvisí se životem. Když poznáte člověka, který je pro vás hot i když víte, že chodí na záchod, je všechno, jak má  být (a za život takových je celá řada). Když máte s klukem ten moment, kdy je s váma při otravě jídlem (sleďový chlebíček) a i tak to pak funguje (protože to je život). Když se konečně vyserete (pun intended) na to, že máte důležitou schůzku a během ní jdete na záchod, protože prostě musíte a není důvod se měnit v robota. Když vám celej život všichni říkají, že při zkouškách si máš tvoje zkoušející představovat, jak sedí na záchodě. Když vám na gastroenterologii předepíšou glycerinové čípky a vám dojde, že si radši dobrovolně zlomíte sama ruku, než byste si to zavedla. Když přes všechno co se vám v životě děje, začnete se svým zažíváním spolupracovat. Když je psylium na nic a vy radši čínskou polívku z pytlíku. Když je vám #30ok a už si docela rozumíte. Když ho naučíte, že smažák je dobrej, ale že jíte i salát a že vína nebudet pít tolik. Kluci nejsou na furt. Ale s vaším zažíváním budete žít až do smrti. A co Bůh spojil, člověk nerozděluj.


P.S. A ne, nemusím se o sraní bavit na potkání s každým. Nejsem posedlá. Emoji hovínka skoro nepoužívám. Všechny polštářky a plyšáčci ve tvaru iPhonových hovínek mě děsí. Není to věc, kterou bych chtěla výslovně sdílet na prvním rande. Asi ani na druhým. Mám ráda, když si lidi nenechávají otevřený dveře, chci soukromí a respektuju ho. Jsem totiž úplně normální. Stejně jako je chození na velkou.

DÍVČÍ ROMÁN

$
0
0


Sanislav Rudolf - rohlíková romance

Pamatuji si na knihovnici v dětském oddělení městské knihovny, která mě nenáviděla. Byla ráda ostrá na děti, co neuměly asertivně zdravit. Mně se napoprvé nepovedlo říct Dobrý den příliš ukázkově a měla jsem holt smůlu. Svoji cestu k Metráčkovi od Standy Rudolfa jsem si ale přesto našla a paní mi ani v budoucnu nezabránila odnášet si domů úlovky ze skce "dívčí romány".

Divný fatshaming v podobě příběhu  Nemožně tlusté holky Jitky Pažoutové, který vlastně fatshaming být neměl, ale já z modrých kraťásků dodnes trapností musím zahánět pocit nevolnosti paňákem becherovky a při vzpomínce na Jitky napínavý hod koulí, který závratně promění její milostné šance mě nedojímá, naopak. Metráčkovo budovatelské štěstí mě nechalo zmatenou, protože v perspektivě všudypřítomného mileniálního Cosmpolitanu nebyl prostor pro hvězdnou dráhu koulařky. Přesto jsem si řekla, že by bylo fajn se zavzpomínat v gumačkách a v šatech, co mi byly tak trochu malý, na Standu Rudolfa a jeho veskrze nemožnou knihu. 




Lenka Lanczová: Podej mi ruku, Jano!


Půjčovala jsem si je v městský knihovně tajně, aby to máma nezjistila. Dívčí románky. Moje královna byla Lenka Lanczová. Čte se to "lančová"? A je tahle spodoba znělosti s fonetickým "lančem"čistě náhodná? Spíš ne, než jo, řekla by Hannah.
V roce 1997 vydala svojí prvotinu u nakladatelství Petra Eva Herzová, devatenáctiletá studentka FF UK.

"Měla na sobě novou křiklavě oranžovou minisukni a černý krajkový živůtek. K tomu všemu černé kožené šněrovací boty až po kolena. Živůtek hezky tvaruje jinak na moc velká ňadra a koketně odhaluje pupík. Mini zase dává vyniknout štíhlým stehnům a kulatým kolenům. Podpatky jsou taky velice užitečný vynález."

Přesně o 20 let později se jiný hlavní hrdinky ne nepodobně připravujou na #páteček. Svět se zrychlil, ale krajkový živůtek možná žije dál. Vzpomínám si na svoje odhalený břicho v Karlových lázních. Na to, jak jsem se zabouchla do souseda na sídlišti. Na diskotéku Sauna v Semilech. Na Berentzen jablíčko, na Semafor. Na propíchnutí pupíku. Na přesně takovýhle potisky na krátkých tílkách se skříženými ramínky. Z umělýho materiálu. Bůhví, co jsem tehdy vlastně jedla kromě jogurtu s rohlíkem. Ale románky jsem u těhle svačin zavřená v panelákovým pokojíčku hltala hodně. Dokonalý příběhy, hypperealita časopisu Dívka. Holky holkám.



10 věcí, co mě během dospívání naučila Alexis a ze kterých těžím dodnes:
– hrát Dostihy
I bought all of your holding including this house and there is absolutely nothing you can do about it!

– sebeuvědomění
I’m what I am and that’s why I’m where I am. Don’t you dare forget that.

– začít se orientovat v čase a prostoru
As mommy used to say: Time serves us, or we serve time.

– fakturovat
You don’t get rich if you don’t take chances.

– orientovat se v čase a prostoru jako skutečný profesionál
At six o’clock, I like to slip out of my shoes into something more comfortable – like a drink.

– nezaspávat práci nebo schůzku o tři hodiny a více
You think that I’m sorry is gonna make things alright again? Well it doesn’t turn back the clock, Amanda! You made your choice and you’re gonna have to live it it. Take it like a woman and not like a child and think of all the suffering you’ve caused!

– hezky se oblíknout na raut
Dicks! This is a ballet opening, not a costume party!

– způsobně se na něm najíst
That’s caviar, Mark, not peanut butter.

– vyjádřit svou případnou nespokojenost
The champagne was flat, the caviar was mushy and some of the company – to put it blunty was very, very dull.

– těšit se na věci
I just can’t wait for the day when I see you walking out of this house carrying the same two cheap plastic suitcases that you walked in here with.



FOTKY: PEPA DVOŘÁČEK
MUA: NATHÁLIA VIŠŇOVCOVÁ
STYLING A OBLEČKY: MARTINA /RECYCLE WITH LOVE
BOTY A PONOŽKY: TOMS, CROCS, HAPPY SOCKS /URBANLUX
TEXTY: VÝVAŘOVNA.COM

#ŽIVOTJERAUT

$
0
0
Vydaly jsme knihu. Jmenuje se ŽIVOT JE RAUT a slovy Dity P. - je nejúžasnější ne světě a rozplývá se na očích. Není to kuchařka, není to dívčí román, je to hodně #vývařovna. Co byste taky čekali? Teda...dost lidí do poslední chvíle čekali receptář. Fakt. Žádný recepty tam nejsou. I když to receptář vlastně je, ale asi ne úplně "príma" nápadů. Spíš receptář na to, jak přežít. Furt zklamaní, že žádný vaření, omg? Ok, dám vám se RECEPT na náš ultimátní rautovej stůl:

ŠUNKA
SALÁM 
(když ti klient proplatí fakturu, tak si zajdi do Lidlu, mají tam lahodný sušený salámy a šunky, který tě nezruinujou, zrovna tady platí, že čím víc, tím víc/líp. Bez pečiva, prosím. Když peníze dojdou a nový prostě nejsou, protože sociálka se rozhodla, že posvětí exekuční a dluhopisové statistiky ČR a pošle vám exekuci, tak gothaj nebo junior jsou jasná volba. Nepotěší, neurazí, pečivo je v tomhle případě víc než vhodné, i gumovej rohlík bodne).
OVOCE
HŘBITOVNÍ SVÍČKA
(nikdy nevíš, kdy vypadne na Vinohradech elektřina nebo přijde zombie apokalypsa, mimochodem, z Vývařovny na ní je nejlíp připravená Daniela, Jana to nejspíš zaspí a Hannah protančí na technu).
TERMOFÓLIE
(efektní sci-fi ubrus, praktická při nejrůznějších životních katastrofách)
KOKTEJLOVÉ TŘEŠNIČKY
TŘI HOLKY
(Není v životě nic jistějšího/nejistějšího než kombinace 3 holky - 6 let - alkohol - jídlo - kluci)
SKVĚLÁ ART DIRECTORKA A FOTOGRAF
(Trochu retro inspirace, trochu jako stůl u nás doma, trochu jako esence všech rautových archetypů. Tohle všechno domyslí, sestaví a vyfotí dva nejlepší - v našem případě Lucie Šatková a Jaroslav Moravec).

Dobrou chuť! A nebo víte co? Přečtěte si tu knížku, jo?


Knížku se nám podařilo 15. června 2017 důstojně pokřtít ve vinohradském baru Bullerbyn s pomocí tří kmoter - Marthy Issové, Radky Sirkové a Apoleny Rychlíkové, která ke knize napsala předmluvu. Tyhle #holky jsou takový naše lepší já. Hannah se svým dětským snem stát se módní návrhářkou pozvala Radku Sirkovou, která společně s Annou Tuškovou tvoří CHATTY. Já, zmatenej idealista, jsem si pozvala Apolenu, protože doufám, že jednou vyrostu a stane se za mně taky holka, která má ocelový vaječníky a názory, který umí brilantně formulovat (a být ready to kdykoli a kdekoli osquatovat). A Daniela si pozvala Marthu, protože krev není voda a to ani přes koleno.
Jestli něco nebyla voda, pak to bylo taky #prosecco a panáky Becherovky, kterých bylo víc něž míň a já jsme nakonec skončila skutečně jako dáma #nabaarovou. Naštěstí jsem se ráno probudila oblečená a bez Goebblese. Děkujeme za báječnej večírek všem kdo přišli.
P.S. Knihu jsme pokřtili jak jinak než naší svatou trojicí na "B": Bublinky, Becherovka, Braník.




Tuhle krásku si můžete v Praze koupit například v Page 5 nebo na eshopu nakladatele ZDE.



Jana a Daniela
Fotky: Tomáš Slavík 

DOVOLENÁ: NA VÝCHOD OD VÝCHODU

$
0
0
Člověk má furt pocit, jak je jediněčnej. Že se nikdy nestane součástí nějaký tabulky nebo koláčovýho grafu, že to dělá všechno úplně jinak. Bohužel, od dob volejte řediteli a Železnýho populárních koláčů, jsme součástí nějakých nesmyslných tabulek - sledovanosti, poslechovosti, volebních preferencí, zákaznickýho chování.
Panebože. To zoufalství, když hledáte smysl života a zjistíte, že jste jen bod v nějaký datový analýze? To jste nevěděli? Google je totiž Bůh.



Mně tabulky vždycky sraly. Kdysi na gymplu na hodinách informatiky jsem se sice naučila v Excelu vytvořit funkční vzorec (na vysoký jsem složila i zkoušku z mikro a makro ekonomie s podvojným účetnictvím v italštině - jak? To dodnes sama nechápu, ale když jste v Římě, tak to asi funguje jako zesilovač modliteb nebo co), ale to je všechno pryč.

Vlastně - s těma tabulkama a mýma znalostma praktický informatiky je to fakt zajímavý, vzhledem k tomu, že nám náš mladej profesor spíš většinu času pouštěl první youtube legrační videa ever - takže z informatiky jsem si do života než vzorce a kódování odnesla kulturní základy v podobě Keybord Cat, chlápka, co umí hrát na klavír penisem a hodiny finskýho diska ze sedumdesátek.



Analýza raut: niva vždycky zbyde, první mizí losos.

Mám den před dovolenou, hypnotizuju bufetovej stůl s chlebíčkama (kterej ještě chvíli z falešný slušnosti nechávám ladem) a poslouchám týpky v košili a jejich koláčový grafy o českejch dovolenejch. Moje nejoblíbenější části koláčů jsou ty šadivý místa - "ostatní", "další" a "různé". Moje šedivý zóny, kde se cítím komfortně, jakobych se mohla vylhat z toho, že i já jsem ve finále součástí nějakýho numerickýho celku, že jsem jen číslo v tabulce a promile v grafu.


"Lidi vyhledávají pomocí aplikací například taxislužby..". Jo. Zrovna včera jsem si půl hodiny snažila objednat přes appku taxíka, štval mě život, seděla jsem na nábřeží, dopíjela drink, kouřila jako fabrika a do toho brečela jako Křižíkova fontána. A všechny taxíky obsazený. Tohle asi vystihuje moje chování (nejen) na dovolený. Někdy prostě žádná appka a vyhledávání nepomůže. Analyze this! A dej to do tabulky. Bláznivou ženskou do excelevý tabulky nezavřeš.


"Češi vyhledávají vše související s dovolenou nejčastěji v pondělí v 9 hodi ráno." Překvapivě - všichni totiž víme, že to není nenávist k pondělkům, čím všichni trpíme, ale, že ve skutečnosti nenávidíme kapitalismus. Jakoby ze systému šlo uletět letadlem.

No a kam jedete letos na dovolenou vy? Já jedu do Varů (filmy? Becherovka!). Nejsem na tom o moc líp (hůř), než průměrnej občan ČR, víte, že během posedních 2 let jako destinace, kterou vyhledáváme rapidně trenduje Bratislava? Dovolená na východ od východu, to je nám podobný. Na prvním místě je pak stabilně Vídeň, což je sice rajská zahrada pro všechny středostavovský slovenky (ahoj, Petro Polnišová), ale proč do tak nudnýho města chce hromadně jezdit většina čechů, tomu moc nerozumím, možná, že je to taková ta typická potřeba pokukování po sousedově trávě, která je vždycky zákonitě zelenější. 

A kdo jezdí k nám? Briti, italové slováci a poláci. Nepotřebuju analýzu a koláč, abych tohle pochopila: hezký centrum, hezký holky, levný pivo. Stag parties, italský školní výlety (a puberta ztrávená v Karlových Lázních) jsou prostě turistický stálice. Škoda, že trdelník z centra vytlačil XXL klobásy a smažák v housce teď na Václaváku stojí 60 Kč. 


Dávám si chlebíček a espresso s tonicem (elegantní volba, když chcete už v 9 ráno něco, co působí jako koktejl, ale nechcete bejt úplně za vožralou ženskou). Dávám si další chlebíček. Dávám si pátej. Pak začínám vybírat ze sýrovýho tácu cheddar. Pak uzenej sýr. Dám si i jahody a rybíz. Niva jako vždycky zbývá, nikdo jí nechce. Hele, limonády v korporátních barvách. Začínám se stávat součástí koláče. Velkýho barevnýho koláče. Požířám jako egypstká kobylka caprese. Jsem taky koláč. Pouťovej.




DOVOLENÁ NA RŮŽÁKU (#KVIFF)

$
0
0
Na západ od východu (od autobusový zastávky ÚAN Florenc) leží Karlovy Vary. Je to dobrých deset let co jsem tam nebyla, a poprvé, kdy jsem si dala celej filmovej festival se vším všudy.
Ty roky před tím jsem se tam stavila 2x - dala náhodně dva filmy, ne moc dobrý drinky, hodně teplých oplatek, první koncert Midi Lidí v životě a náhodný setkání na jednu noc s někým, kdo bydlel v hotýlku na hlavní ulici a byl tzv. "od filmu". 
Takže ne, nevím, co znamená, když je někdo "typickej" návštěvník KVIFFu, tím pádem nevím, jestli se do týhle kategorie po deseti dnech a 27 filmech můžu řadit. Asi ne. Každopádně- myslím, že místo ústavního zákona o držení zbraní, bych chtěla po týdnu ve Varech ústavně zakázak fedory jakožto reklamní předmět, jakožto i jejich nošení a jakokoukoli další distribuci. Záplava lidí ve fedorách mně totiž zneklidňovala svojí masovostí snad ještě víc, než tříhodinovej portugalskej film o továrnických odborářích za asistence levicových filosofů.

Každopádně - přežila jsem hektolitry prosecca a Becherovky, film Čiara i jeho delegaci, která se nejspíš před premiérou šla vykoupat v Opiu od YSL (od téhle premiéry necítím nic, díky), přežila jsem polosyrovou palačinku ve 3 ráno a snídání kroket, takže považuju za vhodné vám dát pár festivalových tipů. Samozřejmě, čistě subjektivních.

Sídlištní výčep a já po 10 dnech festivalu. Obojí level středně umolousaný spoko.

NA RŮŽÁKU

Za hlavním kruháčem, přes kterej přijedete do Varů a kterej budete potkávat každý den na svojí pouti k/od hotelu Thermál vede most, nad ním je lesopark, nad kterým se v hromadě stavebních prací snaží napůl schovat a napůl zlověstně trčet nový vlakový nádraží. Podivná skloplechová stavba zářila do noci pokaždý, když jsem se vracela domů a ráno mě zase vítala.
Jedno dopoledne jsem cestou do centra potkala před vlakáčem partu blondýn v šortkách a krásně konturovanými obličejíky, jak si fotí selfíčka s velkou cedulí stavební firmy Strabag. Ošklivý nový nádraží je pomyslnou vstupní bránou na sídliště Růžák. Klasický paneláky se sektorovým nábytkem a křehkým bytovým jádrem, hospoda, ukazatel směru "krematorium" a večerka. To bylo deset dní moje varský sousedství. V hospodě točili Gambáč 12 (letos v létě jsm se poprvý setkala s dvanácti stupňovým Gambrinusem) a nefiltrovanou desítku (22 Kč). Milej vietnamec, kterej stál za výčepem mi klidně ochotně natočil pivo do skla s sebou. Musím říct, že půllitr jsem poctivě vrátila. Fakt.







ŽIVOT JE RAUT

Ve Varech tohle platí každej den. Není dne bez rautu, není premiéry bez drinku, není luxusních šatů bez skvrny od červenýho vína kolísavý kvality. A stejně, jako na rautovým stole vždycky zbyde niva, na tom s alkoholem vždycky zbyde červený. Pokud máte štěstí, můžete (jako dáma) někde narazit na nedopitý bílý a umíchat si růžový (no a co) nebo se rozhodnete pro klasickou postupku: bublinky, bílý, červený (level sebedestrukce znamená končit pivem, kterýho, bůhví proč, stejně zbývá nejvíc). Nejzábavnějším rautem letoška se pro mě stal večírek seriálu Pěstírna - možná proto, že tam míchali zábavný drinky v padesáti odstínech zelený, možná proto, že se tam všude válely bongy a místo květinový výzdoby byla všude tráva, což vám o půlnoci přijde jako velká zábava a ani vám nemusí být 14. Ve stejným duchu byly zábavný i zelený matcha lívance a fusion catering - tohle všechno smíchejte a protřepejte s Jamesonem a bublinkama. Nad ránem v Aeroportu naproti hotelu Thermál jsem si jako totální fusion pak připadala já. Ale jak by řekl kamarád Radek: "vo co de, ne?"
Legrační rautovou dramaturgii obstaral večírek FAMU, kde kromě alkoholu podávaly jenom dezerty a slaný tyčinky. Doteď přemýšlím nad touhle metaforou.
Vrcholný večírek se konal už v neděli a pořádala ho HBO. Nás tam pustili - dokonce jsem ani nemusela securiťákům ukazovat, že si každej měsíc poctivě platím HBO Go. Prosecco teklo proudem až do rána, nálada u stolu byla báječná a nikomu se nechtělo domů. Proč taky, když můžete ještě skočit na ranní kafe do Mekáče a pak ho slavnostně vylít do fontány. A co si nikdo nepamatuje, to se samozřejmě nestalo.

TIP: Když během noční poutě po kolonádě narazíte na končící raut, neváhejte se číšníků odnášejících lahve luxusního prosecca optat, jestli by vám jednu nedali. Na kontrolní otázku, jestli jste partner, pak  samozřejmě musíte opáčit, že rozhodně ANO. Vary mají evidentně svojí kódovou řeč vožralý ženský.



Varský Baťa nabízel po dobu festivalu Beton!


NÁDOBÍ

Z rautů, večírků a dalších příležitostí se sluší odejít s nějakým pěkným nádobím do výbavy (ale jak už jsem psala, půllitry z Růžáku jsem poctivě vrátila).
Přemýšlejte statisticky: kolik skleniček se průměrně na společenských akcí rozbije? Aha! Takže, když jste dostatečně talentovaní a nic nerozflákáte, máte na jednu skleničku s nápisem "Bohemia Sekt" nebo "Habánské sklepy" teoreticky a statisticky nárok. Nechci se chlubit, takže přesný počet skla na nožičkách, který se mnou přijel z Varů do Prahy neprozradím.
V sekci "bizár" v kategorii nádobí pak Vary jednoznačně vedou díky porcelánovým pítkům na horký prameny. Letošní cenu Czech Grand Design bych rozhodně věnovala měňavým porcelánovým koníčkům.

HLAD

Je sice převlečená žízeň, ale horký prameny a prosecco (v jakýkoli kombinaci) vám desetidenní přežití nezajistí. Tedy možná ano, pokud toužíte po zážitkový dovolený ztrávený na klozetech Thermálu - ožralý a s křečí v tlustým střevě. Kde se va Varech sakra najíst, aniž byste museli někomu darovat orgány nebo se měsíc prostiuovat v odloučených lokalitách Sudet? Mám několik tipů.




1) česká pizzoška s příchutí exotiky

Zkombinovat pizzošku a fresh bar je super nápad. Zkombinovat na pizze to, co dokážou v Mamma Mia kousek od hlavní karlovarský třídy, je nápad vhodný oceněný za přínos lidstvu. Nikdy by mně nenapadlo, že někoho napadlo dát na pizzu sekanou. V Mamma Mia jdou od nápadu k realizaci bez mrknutí oka. Všechno, co jste si kdy zhulený v patnácti chtěli dát na pizzu, vám bez uzardění donesou o patnáct let později právě tady: Madeland, mandarinky z plechovky, klobásy. Vražedná kombinatorika porevoluční exotický gastronomie na vás kouká z každý pizzy. Buď vás to udělá šťastými nebo ne. Stejně překvapivá je pak sekce těstovin s výrazným zastoupením gnocchů (kterým rozšafně milá vrchní servírka říká mazlivě "knočky") a plněných raviolů. Jediné "klasické"špagety" tu pak najdete v úpravě "po mexicku", což je příjemná nostalgie prvních pokusů o domácí vaření s plechovkou mexický omáčky, fazolí a kukuřice od Uncle Ben's s dostatečným množstvím sýra.
Na rozdíl od předraženýho Fruitissima se ovšem právě tady můžete dát pořádnej ovocnej koktejl za lidský ceny a jako bonus třeba Oreo Shake.



2) smážo 24/7

Před hotelem Thermál každoročně stojí klasický stánek se smážem všeho druhu, nechybí oblíbený halušky a masový i vege směsi z pánve (velký jako tři pánve) a další stálice český stánkový gastronomie. Halušky z plastu, 200 g za necelých 70 Kč byly standartní mastná alternativa čehokoli, ale symfonie v jakoukoli denní a noční dobu byly místní krokety - vždycky perfektně zlatý s tatarkou z pytlíku. Tyhle krokety, občas i se smažákem, mi zachraňovaly žaludek a důstojnost.





3) Luna

Můj největší objev je učňovská restaurace Luna. Vývěsní štít jako z plážového bistra kdesi v Chorvatsku, na chodbě slušná sbírka monster. Otevřeno každý všední den do 19.00 s poledním menu za 85 Kč. Když dojde menu, objednávky jsou ála carte - vývar s domácíma nudelma za 35, palačinky s broskvema, šlehačkou a karamelovým topingem za 55 nebo třeba španělskej ptáček za 85. Svíčková střední kategorie za 99. Buďme upřímný - podobnou kvalitu dostanete v každý druhý český restauraci/hospodě, v případě festivalových (a nejspíš i turistických) Varů jsou ceny za "střední spoko" minimálně dvojnásobný. Tady navíc dostanete jako bonus atmosféru jako z posledního filmu Akiho Kaurismakkiho, včetně vitrínky na jeden dezert a pubertálních učnic v černých sukýnkách a bílých košilých. Hledání ztracené broskve na kuřeti nikdy nebylo stylovější a melancholičtější. Tady se čas tak trochu ztratil.
Díky, Luno, díky, paní trošku napruzená mistrová, díky, děcka z učňáku.

TIP: dá se tady platit kartou, ale hlaste to dopředu. Jako fakt dopředu.

4) Nespresso Bar

Dobrý kafe hned po ruce u Thermálu zajišťoval Nespresso bar v režii Cafe Cafe. Stejně jako v pražský kavárně pro zlatou, stříbrnou, platinovou a bramborovou mládež (všech věkových a profesních kategorií od blogerů po podnikatele) na chod osobně většinu času dohlížel Richard Hrádek. Kafe stálo tak akorát, abyste neměli pocit turistický okrádačky (můj pocit z většiny varských gastro podniků) a navíc tady servírovali alko i nealko verzi Esprosso Tonicu, která byla levnější než v Bistru 8. A když chcete dát až 5 filmů denně je kafe vitální. Ideálně pak v dobrým poměru s vodkou, samozřejmě.

TIP: věnečky z Cafe Cafe - vždycky čerstvý a lahodný. Protože občas prostě není čas na hrdinství, ale na rychlý, ale poctivý cukry a tuky.


5) Bokovka

Kšána otáčející se jako čamrda a standartně dobrý burgry, pražská šunka (s křenovou pěnou) a další stálice z Našeho masa. Hodně vína, prosecco a Plzeň. Samozřejmě ideálně en plein air. Ceny standartně vyšší, ale jistota dobrýho jídla za tu cenu zaručená (což se nedá říct o většině turistických pastí na ose Masarykova třída - Pupp). Jakkoli se v Praze už víceméně Ambiente vyhýbám, ve Varech se jedná o jistotu pro (neexistující) střední třídu (na kterou si aspoň jednou do roka můžete úspěšně zahrát).

6) Lázně 3

Nejhorší improvizovanej kinosál s kancelářskýma křeslama na kterých se jakýkoli film stane nedobrovolnou tortúrou, která se projevuje masovým ošíváním se a měněním poloh má jednu výhodu: párek v rohlíku. Jasně, nestojí 18 Kč jako stával v bistru Flip na Masaryčce, ale mezi filmovýma prolukama je to záchrana na ose Thermál - Pupp za necelých 40 Kč.





7) Oplatky

Jestli něco zůstalo ve Varech nedotčený turistickou a festivalovou přirážkou, tak jsou to teplý lázeňský oplatky. Téměř všude je dostanete za 10 Kč a jsou lahodný. Držte se při zemi - nejlepší je stejně klasická oříšková a prosim vás, nezapíjejte to vřídlem.

8) přežiješ ( a můžeš platit kartou)

Na hlavní Masarykově třídě je Billa, už po 2 dnech festivalu je většina sortimentu lehce vypleněná, ale mají teplý pult se sekanou v housce, kterou si budete moct dovolit i když večer před tím pozvete půlku hostů na koktejly v Public Interestu (a stejně zapomenete rozdat vizitky i když jste si předsevzali, že letos v létě budete novej Jan Cézar). Cestou do kina Drahomíra se pak nachází malý ráj v podobě dobře zásobenýho Lidlu no a nechybí ani Mekáč. Pozor, chyták - není nonstop!

TIP: Kousek od Billy na Masaryčce (šikmo od Mekáče) je Rossmann. Modří už vědí, že k týhle německý drogérii tíhnu. Táhne mně to tam jako námořníky volání sirén. Tenhle Rossmann se pak ukázal jako bezprecedentní záchrana - nabízí totiž vlastní sortiment bio potravin, který při vší úctě válcujou ten DMkovej. Stay vožralá - Stay healthy.









9) Čínská lidová republika (jídelna)

Vedle kina Čas v pasáži, kde se čas zastavil u asijský konfekce a starýho reklamního banneru Anděla Páně je pořádná česká lidová čína. Kromě smažených věcí tajemné chuti a sladkokyselých polívek a omáček nechybí ani SMAŽENÁ ZMRZLINA nebo kapr jako veverčí ocas. Neptejte se, ochutnejte.

No Go:

Fruitissimo

Nápad dát největší prostor právě fastfoodu s freshi, zmrzkou a nesmyslně drahými sendviči je trošku na pěst. Kdo chce ve 3 ráno fresh? Kdo vůbec chce třeba melounovo-grepovej fresh za 100 (a víc)? Podle stálých návštěvníků festivalu na místě fruitbaru dřív stála cenově i gastronomicky rozumná bageterie Boulevard a taky jsme jí řádně oplakali. Tahle gastrodramaturgie byla poněkud nešťastná. Jediný plus byla zmrzlina - kopeček za 30 kč a ta alko za 50 - když to berete jako nutričně výživnější verzi odpoledního panáku ve společensky přijatelný formě dezertu, pak je vše, jak má být.

Turistická past

Je pro mně po několika procházkách Thermál - Pupp skoro všechno na týhle trati. Vrcholem místního "lepšího gastro života" je restaurace, která se už na průčelí pyšní sérii fotek šéfa s celebritami (všechno je vkusně zasazeno do filmovýho pásu a patřičně rozostřený). Polívky za 400, hlavní chod jako kdekoli jinde, jen s jednou nulou v ceně navíc. Vyloženej výsměch pak jsou přílohy v řádu několika set korun. Dražší hranolky budu ochotná sníst tak možná ve Finsku, hodně opilá. Opravdovej smutek ve mně vyvolala navíc historka, kdy nad ránem přijela dodávka se zbožím ze který personál začal nosit do lokálu...mražený ARO hranolky. Ještě teď je mi smutno.

FILMOVÁ GASTRO TURISTIKA

Přestat na pár dní žít svůj život, abyste mohli žít nepřetržitě několi životů naráz v průměrný stopáži dvou hodin, je fajn. Jak líp zapomenout na nepodstatný problémy bílý privilegovaný holky ze střední Evropy, než u filmů  o rwandský genocidě nebo nemožnosti žít podle morálního svědomí na současným íránským venkově? Viděla jsem 27 filmů (včetně Terminátora 2 ve 3D) a některý mi utkvěly i díky nenápadný gastronomický lince. Jídlo totiž nenápadně procházelo hned několika filmy, který stály za to.

TOTÁLNÍ ITOŠKA

A Ciambra je coming-of-age ponor do autentický kalabrijský romský komunity. Silnej příběh nenápadně doputoval i do scény velký romský italský večeře - těstoviny a plastový kelímky na víno a hodně hlasitá konverzace. Při týhle scéně jsem si vzpomněla na to, proč mám tu Itošku vlastně tolik ráda.

Ukřičený římský předměstí, přesně takový, jaký si ho pamatuju ze svýho života tam, pak najdete ve filmu Fortunata. Čert vem, že kritici se shodují na tom, že to je klišovitá telenovela. Tak trochu si myslím, že to tak má být. Absolutní reminiscence na italský televizní filmy (a kultovní osmdesátkovej film o feťácích z Ostie "Amore Tossico"), ale i pokus o trochu manýristickej revival neorealismu s hlavní hrdinkou, která je špatně obarvená, ale trpí a žije svůj život jako Anna Magnani. U Fortunaty dostanete chuť jet do Říma, najít první bar u autobusáku a pít tam celej večer Campari a hrát bingo.

GRUZIE

Víceméně meditativní road movie Chibula, které vypráví o cestě bývalýho gruzínskýho prezidenta překrásnou krajinou. Je to konec jedný éry a jednoho člověka, dokreslený neskutečnou gruzínskou přírodou s velkou dávkou gastrofrustrace: snad kdykoli někam prezident se svojí suitou přijde ve chvíli největšího veselí a opulentních venkovských večeří už zas musí dál. Díky tomuhle filmu vím, že v gruzínských horách se hodně pije, chlápci po několika skleničkách pálenky tancujou a všude se dobře a hojně jí.

FINSKO

Kaurismakki natočil film, kterej se z velký části odehrává v dost bizarním bistru. Taky mi připomněl, že matjesy jsou český sushi a že film o syrským uprchlíkovi může mít břitkej humor, být dojemnej, ale nemusí být patetickej.

Na premiéře vítěznýho filmu Křižáček - vkusně. 

Film, který to u mně vyhrál.
Veduty:










BOKOVKA



VONNÁ ČIARA SI FOTÍ FESTIVALOVÝ SELFIE




ELLE BEAUTY LOUNGE 









PORTO - MĚSTO, KDE STAČÍ DOBRÝ ALKOHOL

$
0
0
Zdá se, že Bibionem roku 2017 se letos pyšní Porto. Levné letenky a server Cestujemelevne.cz zařídily, že se české instagramové účty zaplnily fotkami modrých, bezpochyby ručně malovaných, kachlí. Možná jste taky záviděli kámošům jejich vysmáté a romantické fotky z Portugalska...Já ne, já si romantickou vykachličkovanou dovču v Portu užila na vlastní kůži a byl to jeden z nejhezčích výletů ever. Porto je všechno, co jsem si mohla přát - je akorát šmuci, autenticky oprýskaný, ale přitom má skvělou infrastrukturu, lidi jsou milý a ochotný, ceny víc než příznivý. Když mi ale kamarád Radek psal, že Portugalsko je země hnusného jídla a levného piva, ještě jsem nevěděla, že mu dám za pravdu. To, co mi Portugalsko nedalo na talíři, mi ale nalilo do sklenice, což je v závěru to nejdůležitější. 

Ekonomická krize a velká nezaměstnanost se zemí asi docela zatočily, takže jsme vedle nápisů "TOURISTS GO HOME" zažili i největší profi servis v restauracích, co pamatuji. Dobře to ilustruje rozhovor s majitelem rybí restaurace. No rozhovor... My mluvili anglicky, on portugalsky, dobrých pět minut to tak bylo. Nakonec jsme vytáhli červený šátek a zjistili, že red je tinto a červený víno bylo na stole. Následoval krab a sardinky, na ty jsme už taky jen ukazovali. Ani jednou nebyl agresivní, podrážděný, byl celou dobu neservilně profesionální a za nejlepšího kraba v mým životě, co vážil 1,5 kilo, láhev vína, talíř grilovaných sardinek, salát, dvakrát chleba si naúčtoval 50E. Spoko.

Na krabovi se nedá nic zkazit, ten se živý hodí do hrnce s vařící vodou, pak se mu otevře tělo, kde se vnitřnosti s jikrama zamíchají, zakapou citronem a voila - máte jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Nervozita, že nebudeme vědět, jak používat kladívko a háček v rodinném podniku plném Portugalců, co si nás zvědavě měřili, rychle vyprchala s prvním soustem krabího masa. Bylo tak nasládle dobrý, že bych ten krunýř loupala i nehtama, abych z toho dostala všechno.


Tím ale dobrému jídlu na týden odzvonilo.


Netušila jsem, že by někdo jižně od Alp vařil rybu ve vodě a to ne za účelem rybího vývaru. A ano, v Portu jsme si omylem objednali vařené všechno. Rybu, brambor, kapustu a uvařili i cibuli. Ale všechno zvlášť, protože kdyby to bylo dohromady v hrnci, tak by byla šance nějaké chuti. Museli jsme to jíst tzv. na směny, protože jsme opět byli v podniku rodinného typu, vedle slavil děda narozky, zatleskali jsme mu k dortu a styděli jsme se odejít a nechat něco na talíři, natož něco vracet :-O Rozdělili jsme si to - já snědla kapustu, bramboru a mrkve, rybu spolykal bez kousání můj kluk.



Rychle jsme pochopili, že vařená ryba byla sice lokální hvězdou, ale že místní kuchyni tvrdě vládne friťák. To by mě a priori nevadilo...ale! Smažené všechno se skrývalo i za Dumpling Empire v našem super průvodci. Jelikož miluju asisjké dumplings, moje mysl vyfabulovala obraz nadýchaných taštiček. LOL. Bylo to smážové peklo nejhrubšího zrna a když řeknu, že i Jana Pakočka by se upejpala, tak už to samo vypovídá hodně. Nechali jsme si je s díky zabalit a upíjeli víno, které bylo všude výborné. Krabičku jsme dali pak o tři bloky vedle koše a já doufám, že se jednou nebudu smažit v pekle hlady, že mi ten smažený rybí pařátek nebyl dost dobrý :-(






Rissóis jsme si už nekoupili. Že se pravý gastronomický očistec před námi teprve otevírá, jsme zjistili záhy. Jestli mi někdo ještě někdy řekne, že česká kuchyně je nezdravá, odpovím jednoslovně – 
Francesinha. Toto typické portugalské jídlo, původem dokonce z Porta musel vymyslet nějaký barbarský národ a do Portugalska připlul recept v láhvi plné Pandořina prokletí. Musím uznat, že po vygooglování popisu jsme s objednáním váhali. Zvědavost zvítězila, přeci jen jsem už v životě sežrala ledasco. Ale kombinace chleba, párku, hranolek, sýru a pivní omáčky se zdála v 30C a dusném parnu jako moc divoký rodeo. Nakonec jsem vyhecovala svého kluka, který se hrdinně obětoval. Dodnes žije, ale snědl tohle:

Elegantně znějící jméno Francesinhy evokuje Francii nebo něco aristokraticky sofistikovaného. Wikipedie nám napoví nejen o historii: It is said that the Francesinha was invented in the 1960s. Daniel da Silva, a returned emigrant from France and Belgium, tried to adapt the croque-monsieur to Portuguese taste. Other versions date the Francesinha to the 19th century. It is a very popular dish in Porto and is associated with the city, although it can be sometimes found elsewhere in Portugal. A classic francesinha meal would include the sandwich, surrounded on a bed of chips doused in the famous sauce, and complemented with a fino, literally meaning thin or fine, which in this context refers to draught beer. 

Ano, "portuguese taste" je očividně sofistikovanost sama. Zajímalo by mě, jestli tohle dávají za úkol v portugalským Masterchefovi. Představuju si Gordona Ramsay, jak křičí na soutěžícího "ne, víc toho kukuřičnýho škrobu, sakra, musí to být víc gelový a všechny ty hranolky se musí namočit".

Další smážo na naší cestě Portem bylo už příjemnější, i když těžko mi bylo solidně. Churros a verze plněné čokoládou. Mohli jsme si vybrat z pěti barevných variant, asi šlo o barvený a ochucený pudinkový krémy, ale čokoška je jasná volba. Byla nasáklá olejem a teplá čokoláda vše krásně rozblemtala.  



Hodně mě mrzí, že jsme nestihli zkusit místní šneky. Před lety jsem je měla možnost ochutnat v Andalusii. Ve Španělsku je na rozdíl od Francie nevyndavají z ulit a nevaří zvlášť, ale uvaří je rovnou ve vývaru, takže pak při jídle trochu křupou...ehm, ty kamínky a zbytky ze střev křupou... Tady je ale podle výlohy překvapivě smaží. Doufala jsem ale, že by je taky mohli vařit v omáčkách...no nic, příště.


Tohle byla neskutečně přesolená a docela gumová sépie. Nechtěla jsem to přiznat, aby neměl můj kluk zase blbý pocit, že mi nechutná a poctivě jsem polovinu sežvýkala. Takhle zpětně to ale můžu přiznat a on stejně Vývařovnu nečte, takže - byla fakt nedobrá a divím se, že to moje čelistní klouby udržely. Očividně to okusování chrupavek z vývaru nese svoje želatinový ovoce. 

Před návratem domů nám zbývala ještě zastávka v Norimberku. Krásné čistě německé město, tak německé, jako málokteré místo. Vše na svém místě, vše opravené a čisté.  Žádný mrd nikde. A přitom, když jíte výborné bílé klobásky s křenem v Bratwursthausle jediný na co myslíte, je mrdání. A tím bych svůj cestovatelský gastro deníček asi ukončila. Nějaké dotazy? 


JSI MŮJ MEKÁČ

$
0
0
Existujou věci, který chcete, aby se nikdy nezměnily. Konstanty, který musí zůstat tak, jak jsou, aby byla zachovaná rovnováha vesmíru. Nebo minimálně vaše vnitřní rovnováha. Čím jsem starší, tím hůř snáším změny. Oplakala jsem zavření cukrárny na Újezdě a smutno mi bylo ze zavření mlíčňáku na Dejvický. Zavření bistra Flip na Masaryčce a fakt, že do pár let se celá tahle oblast nejspíš změní v anonymitou zastřený místo podobný jakýmukoli jinýmu podobnýmu městskýmu uzlu, mně vlastně docela děsí.
Dítě devadesátek, co se v každý vesnický hospodě dokáže radovat z prostýho faktu, že tam prodávají žužu myši, ve mně prostě pořád žije a nevypadá to, že by se chtělo jen tak vzdát.
A stejně jako zvířata hledají místa, kde se cítí dobře a necítí se ohrožený, já si hledám tyhle schovky ve městě, který se mění a roste čím dál rychleji.


A pak je tu Mekáč.

Pro děti devdesátek mýtický místo, kde dodnes končí nejeden večírek papundeklovým čízem a nejedna kocovina postmixovou kolou a vyšisovanýma hranolkama.
Kdo jako dítě netoužil po oslavě v Mekáči? Kdo nechtěl sedět v "salonku" vedle dětskýho koutku s papírovou zlatou korunkou na hlavě a připadat si jako královna svýho dětskýho gangu? A ten svátek, když vás rodiče konečně, jednou za uherák, do Mekýse vzali?
V pubertě byl Mekáč můj záchytný bod na nádraží Holešovice. Středobod holešovický pustiny, ze který se rozjížděly autobusy do nekonečných periferií pražských sídlišť. Bohnice. Čimice. Ládví. Prosek. Na trase Barrandov - Bohnice byl Mekáč zářící oáza mezi paneláky a tunely metra.
Mekáč u nás získal auru lepšího místa, zhmotnělá představa západního blahobytu vtisknutýho do pochybný placky v gumově nasládlý housce.


Pak taky přišla spouta otázek. Spousta interentu a videí z výrob "kuřecích nuget". Film Super-size me a vědomí, že kromě cukru, kterej u Mekáče funguje snad líp než karlovarský piko, je mekáč ultimátní zlo snad na všech myslitelných rovinách. Ale proč jen ten číz chutná pořád tak hypnoticky báječně?
Mekáč dokáže kocovinu vyhnat stylem "vytloukání klínu klínem". Ale nějakým záhadným způsobem to pořád funguje.

Mekáč je jako dlouholetej vztah, patologickej, smutnej. Ale pokaždý, když se potkáte, tak to tam je. Nemůžete si pomoct. Milujete ho. I když víte, že ve finále z toho bude jen mrzení a těžký žaludek. S kocovinou se bude snoubit ta morální. I tak už v ruce držíte další číz. Kolikátej v životě?

Ale plíživý změny se dějou i v týhle katedrále rychlýho občerstvení a zlatý obloučky už se nesmějou z červenýho pozadí, který nahradila prapodivná zelená. Trend zdravý výživy, dobrýho kafe a cool cukráren se vplížil do strategie marketingových plánovačů, kteří se v rámci posílení návštěvnosti rozhodli nám nenápadně naznačit, že Mekýs může být zdravá volba, kde si můžete dokonce dát makronku (lol) nebo kafíčko jako od baristy (lol x 2).

My, děti devadesátek, od malička rosteme s mantrou "buď sám sebou", mantrou, která přišla ze "západu" stejně jako tyhle milovaný a nenáviděný zlatý arkády. Možná, že by bylo hezký, v rámci zachování rovnováhy vesmíru, aby si Mekáč přestal hrát na oázu lepšího života a zůstal tím, čím byl: trashovým fastfoodem. Protože tak ho máme rádi a takovej prostě je.


Fantastický fotky z histori českýho Mekáče jsou patří iDnes. Doporučuju celou galerii. A nezapomeňte si k prohlížení dát shake a vzít si papírovej kapesníček.

U ROZVAŘILŮ S MIMI POND

$
0
0
Znáte Mimi Pond? Pokud čtete Vývařovnu a rádi chodíte do bufetů, bister a jídelen, tak byste měli. Autorka stripů a komixů, která mimojiný napsala první díl Simpsonů. A pak jí k tomu nepřizvali. Proč se dozvěděla až nedávno a můžete si to celý přečíst v rozhovoru na Jezebel (fakt si to dejte, je to vážně zajímavej a hezkej rozhovor).

Menu - karbanátek s kaší, řepa, voda a vývar s nudlema.


"Over Easy" napsala a nakreslila na motivy několika let, který těsně po ukončení studia na umělecký škole trávila jako servírka v americkým zaplivaným dineru v Oaklandu. Je tam všechno: životní gastro-metafory, servírky hledající svůj kousek štěstí se zákazníkama i kolegama, první vztah, konec hippie éry a začátek punku, cítíte smrad laciných cigaret a volských vok, životní ambice utopený v přepuštěným másle nebo spálený v trávě, ale bez patosu, protože to je prostě život a tak to chodí. Bistro je vlastní mikrokosmos, má svoje vlastní pravidla, hierarchii a rodinný vztahy. Kdo někdy pracoval v pohostinství, tak ví. A Mimi Pond je obyčejně chytrá pozorovatelka s citem pro banální drobnosti, který přesně vystihují ducha doby, místa a života.




Jako když jí provozní v rámci intimního small-talku řekne, že vlastně není hezká, ale je talentovaná a má náhled na život, který ten správnej člověk ocení. V dalším stripu se Mimi probouzí ve svým pronajatým bytě. Žádná sláva, starý kamna a spotřebiče a tapeta přemalovaná na bílo, na zemi se válí její servírkovská uniforma a další drobnosti, který válí po pokoji každýmu. Mimi otevře oči a pozoruje mikrokosmos bílý zdi. Pod lacinou omítkou v jednom místě prosvítá tapeta. Jsou to starý noviny. Pod nánosem nenápadný, jednotný a nezajímavý bílý barvy jsou slova...





Krůtí na paprice a okurkovej salát



No a co může být lepšího, než vzít takovouhle knížku a věnovat jí dva obědy v jídelně, kde jí kompletně celou přečíst. Kde jinde, no. Jenže na Těšnově je přes poledne frmol. A je trošku neslušný vůči ostatním tam vysedávat nad dojedeným sojovým gulášem a dvě hoďky do zavíračky si číst. Tenhle typ poledního frmolu mně paradoxně uklidňuje, poslouchám rozhovory, útržky z hlášek kuchařů, zvuk kasy, cinkání skleniček a příborů, hučení z kuchyně, zavadění velkých naběraček o nerezový gastronádoby, šoupání nohou v žabkách. Je to jako cd s meditační hudbou, moje ASMR. A každá jídelna zní jinak, i když voní podobně. Zvuk neošálíš.











Ideální lidovka na čtení a hlubokou meditaci systémem civění do blba přes kancelářské žaluzie je U Rozvařilů. Legendární jídelna, která se před pár lety přestěhovala z pasáže vedle divadla Archa nahoru do Bílý Labuti s dloužkem skoro 7 milionů korun. Svůj legendární flek (který okupovala od první republiky jako vyhlášený bufet) přenechala Starbucksu, ale jede dál ač na pokraji zhroucení a několika falešných zprávách o jejím zavření (dodnes si myslím, že to byly hoaxy, který jí měly zvýšit návštěvnost - na mně to fungovalo).

I když musíte projít až do 6.patra poloprázným strašidelným zámkem, který byl kdysi luxusním chrámem konzumu, stojí to za to a podle návštěvnosti v době obědů to stojí za to docela početný a rozmanitý skupině strávníků. V jídelnách je to snad pravidlo, že jsou strávníci vskutku různí.

Skupiny lidí vypadaly jako to, co nestihl pojmout Těšnov plus velice zenově působící penzisti, často (s míň zenově působícími) vnoučaty.

Rozvařilovi jsou rozdělení do několika časovivých pásem: gril, který e zavřený a působí jako místo, kde se provoz zastavil snad hodinu před tím, než jste přišli, devadesátková část jídelny, s pompézním (nefukčním) barem a koženkovýma židlema s kovovou konstrukcí a část, kde je výdej jídla, která vypadá jako z ranných částí pořadu TV Prima o stylovým předěláváním bytu (včetně části, kde jsou stoly v pseudo rustikální chaloupce. Je až neuvěřitelný, že plastový červený a zelený židličky, který jsou jakýsi podivný rip-off Kartellu (potažmo Ikey) z roku 2005, tak neuvěřitelně kontrastujou s koženkovým rájem devadesátek jen o 3 kroky a jedny dveře vedle. Vstup vede navíc přes bývalou čínskou restauraci, která je plně vybavená stolky a židlemi, ale zmizely dělící skla s vyleptanými pandami v bambusových hájích. Prostě jen takový duch doby pro pamětníky.

Nabídka je klasická - od řízku se salátem, po kuřecí tortillu, smažák a hranolky. Ceny jsou rámcově o 10 korun vyšší než na Těšnově (největší rozdíl je pak u salátů - okurkovej tady stojí 25, kdežto na Těšnově 12!), ale menu za 139 Kč se vypalatí - pití, salát, polívka a hlavní jídlo.

Na vytrávení doporučuju nekomentovanou prohlídku poloprázdnýho obchoďáku. Zadní schody skýtají bohus v podobě zvláštní výtahový hudby, která vás hodí do nálady, kterou by Lynch rozhodně ocenil. Český Twin Peaks - to jsou polovyklizený zákoutí s práznými regály, boxy s obchody s podprsenkama a pletenou módou (!?) nebo věčně prázný hračkářství. Taky pulty s pseudoluxusní kosmetikou neznámýho původu a jeiich prodavačky obědvající nezúčastněně svoje dušený kuřecí prsa se zeleninou. Nesmíte rozhodně vynechat showroom vše za 10 a za 20, kde seženete prošlý fajnový oříšky za deset korun nebo zubní pastu Tesco Value a trička s portrétem Spice Girls. Dole nechybí Lidl a uprostřed se možná, tak jako já, ztratíte v universu značky Kika a budete se několik minut motat mezi nevkusnýma rámečkama na fotky a podsedákama na zahradní nábytek, který byste rozhodně nechtěli mít ani ve sklepě, natož na zahradě. Bílá labuť je skvělá. Ve vší svojí obnažený nahotě perfektního bezčasí.









GASTRO BUBLINA

$
0
0
Chodila jsem kdysi dávno s klukem, co o sobě rád prohlašoval, že žije v bublině. Mlčel, když jsme s přáteli a rodinou řešili politiku a společenská témata...do své bubliny nepustil nic kromě pár svých koníčků. Netrápilo ho, že si pletl Stalina s Hitlerem a když jsem měla letět do Bejrútu, zaměňoval to s Kuvajtem. Trefil se do regionu a to mu stačilo. Já jsem to v rámci studentský horlivosti brala úporně, chtěla jsem tehdy nasávat nejen alkohol, ale hlavně co nejvíc informací a jediný bubliny, kterýma jsem se oháněla, byly ty akciový.

Dost silná polarizace nejen český společnosti v posledních letech mě ale utvrdila v tom, že jsem taky dorostla do limitů svojí vlastní bubliny, kterou pojďme nazvat gastro bublinou s přesahem do lehké sociální fóbie. Ne, že by společnost okolo nás rozděloval názor na smažák a používání solamylu k zahušťování guláše (fuj, hnus!), ale přeci jen, není v závěru důležité provětrat někdy i svojí gastronomickou bublinu? LOL, to zní lehce perverzně, lidi prosím nevětrejte bubliny doslovně, ok?


Já bych svůj vztah k jídlu přirovnala k postraumatickému syndromu týrané ženy. Vím, že mi něco nedělá dobře a nechci v tom pokračovat, ale v závěru přenáším vinu na sebe a ve vztahu pokračuju. A budu asi navždycky. Miluju kachnu nebo svíčkovou v neděli, když mám blbý den v práci, tak musí skončit kolínkama s máslem a kečupem, fast food nasaje alkohol na cestě domů z baru. Že jsem ale dítě svojí subkultury, nezapřu. Všechny hříchy vykupuju a věci, o kterých vím, že mému post třicetiletému tělu úplně nesvědčí, konzumuji vždy se špatným svědomím. Můj pravidelný režim se za poslední roky ustálil na zdravé snídaně, které by se daly fotit na instagram s hashtagy #superpotraviny #healthyliving #green #gogreen #lovemylife #ditapsyndrom. A ano, miluju asijskou kuchyni, bunbonambo a sushi bych jedla dennodenně. Večeře je ideálně maso a zelenina, rybyška a rajčata s červenou cibulí ( A BALKÁNEM!!!!) atd atd. Mám problém hraničící se zkolabováním s instantním kafem, nízkotučným mlíkem, šlehačkou z rostlinných tuků, vlastně ztužené rostlinné tuky obecně ne-e, kromě kokosového pochopitelně. Kupovaným knedlíkem bych spíše ucpala díru ve zdi, než si ho ohřála na talíř. Doslova se štítím levných čokolád a solamylu, všechny zahušťovací škroby a pomazánková másla jsou na mém seznamu masových vrahů. Nemůžu si pomoct, rubikon jsem už překročila. 

A i když by se mi někdo mohl snadno vysmát a ukázat na moje krabí saláty, těstoviny s máslem a pizzu, tyhle moje lásky mají v mojí bublině svoje místo hezky vedle fair trade kávy a špenátových smoothie. Patří do šuplíku dětských nostalgií a bezstarostných momentů, o které se nehodlám nikdy ochudit. A i když se snažím si opakovat, že životní hodnoty nejsou o vyváženém kalorickém příjmu a co nejvíc fresh potravinách, tak v tomhle selhávám...v tom smyslu, že jsem už tak posedlá a zblblá "kvalitou"jídla, že mi uniká jeho primární účel a to je nasycení. No prostě jsem se někde na cestě od Cosmopolitanu v 16 letech k instagramu plným Bjukitchen nesmířila sama se sebou, se svým tělem a s tím, že kdybych poslouchala jen svoje chutě, tak jim od rána do večera kváskový chleba s máslem, na kterým by se střídal med se šunkou. No a ono to nejde. 

Život nás (tedy většinu z nás) nenechá ukotvený na jednom statickém místě. Zjistila jsem ale, že to nebyly smažené vepřové kůže na Bali a ústřice v Londýně, co mi posunuly gastro hranice, ale naše krásné české hrady a zámky, kouty české mentality, které mi často posouvají hranice dál, než bych chtěla. Což apriori není špatně, ale klasifikovala bych to jako porod s nastřihnutím. Asi nejbolestivější tři zkušenosti, které s mojí gastro bublinou dost otřásají jsou české reality show, all inclusive zájezdy s českou cestovkou a návštěvy příbuzných. Prostřeno nebo Výměnu manželek můžete kdykoliv vypnout a uklidnění přijde záhy, když si uvědomíte, že jste stále v bezpečí své domácnosti a svojí bio, eko, fair trade ledničky. Svět bedýnek je na cestě. Etiopská káva už bublá v moca konvičce. Kocour přede.

O to brutálnější je ale bezmoc, kterou pocituju v hotelové restauraci v Řecku. Jsem na all inclusive zájezdu ve 4 hvězdičkovém hotelu. Zdánlivě by to napovídalo, že bufet bude přetékat pod náporem čerstvých ryb, mořských plodů, tradiční řecké kuchyně a čerstvé zeleniny a ovoce. LOL. Pouze zdánlivě přes zamlžené sklo jídelny. Všudypřítomné hranolky ujídám z talířů své rodiny, protože sama si je nenadám...mám ale hlad. Ceny zájezdů jsou na minimu, řecký personál tak obsluhuje někdy ještě chudší turisty a zjistil, že jim stačí málo. Laťka je nízko, proč se tedy snažit. Bezejmenné maso v UHO omáčkách. Cítím se divně izolovaně, jsem jediná z rodiny, která ohrnuje nos. Jsem namyšlená. Vždyť jsou ty kuřecí paličky v bílé omáčce super...Hmm, vážně? Co asi může být základ bílé omáčky? Mouka a máslo? Jo a ještě mléko. Pro to jsem snad na řecký ostrov jezdit nemusela. Obrovský kontrast to tvoří s obyčejným supermarketem, kde pulty s čerstvými uzeninami a sýry nabízejí úžasné lokální speciality. Por Čechy, Rusy a Němce ale asi zbytečně drahý...

Když už jsme zmínily rodiny, tak to bývá další zatěžkávací zkouška, kterou ale teď píšu se silným vědomím rouhání a nevděku. Jiná generace, jiná zkušenost, jiné každodenní výzvy. Tam ale většinou odmítnout nemůžu, musím, jinak urazím. Instantní kafe a zmrzlina se sprejovou šlehačkou. Omáčka smíchaná hořčicí a kečupem. Rohlík s eidamem. Život není peříčko, naopak, a rodina nikdy nezaváhá to připomenout. Peníze mají svojí cenu a já žiju rozmařilý předražený život. Cena avokáda snad nikdy nebyla tak astronomicky extravagantní jako v obýváku babičky s perfektně bezprašnými vitrínami. Stydím se. A asi budu do konce života.

Tak si na počest všech bublin pusťme písničku :-O 



JEŠTĚRKY

$
0
0
foto: Ondřej Konrád

Jana:

Vyjely jsme si na víkend do Liberce. Nebo spíš - byly jsme pozvány. A to je dost důležitý. Fakt, že můžete s holkama nasednout do auta a jet společně do Sudet je bezva. Připadáte si jako Destiny's Child. V Liberci pak teda spíš jako jejich česká odpověď - Black Milk.
Kolo jsme píchly až při slavnostním vjezdu do tohohle krásnýho města. Díky Ředitelství silnic a dálnic jsme vjely na kousek nešikovně daných zátaras v zatáčce obchvatu za kterým už se skrývá chrám devadesátkový zábavy aquapark Babylon. A bylo.
Nahodily jsme signalizační trojúhelník a pět minut se snažily samy sebe přesvědčit, že tu gumu přece zvládneme vyměnit samy. Představa luxusního hotelu Imperial se vzdalovala. A veškerá emancipace 3 holek na cestách taky. Nakonec jsme usoudily, že kdo čím zachází, tím taky schází a poprosily dělníky z rozvrtaný silnice, jestli by nám gumu nevyměnili. Smáli se a s poznámkou o holkách za volantem nám jeden z nich gumu vyměnil. My jsme seděli na patníku a dělaly, že se teorie možná jednou promění v praxi a při příštím píchnutí už to zvládnem samy. No nevim. Já dokážu i za střízliva zakopnout o vlastní nohu a blbě sestavit i tu nejzákladnější polici z Ikey. Na druhou stranu za sebou mám kurz přežití v přírodě a vím, že díky youtube tutoriálům umím otevřít konzervu sebedivnějším otvírákem. Pánovi jsme poděkovaly a Daniela mu svůdně do náprsenky jako projev díků strčila i přes jeho námitky 2 stravenky, aby si na nás při obědě vzpomněl. Myslím, že tohle by se v romantický komedii dost vyjímalo.


Když nás někdo pozve, abychom představily nás a naší knížku na technoparty, pak je vhodný nás ubytovat v nejlepším hotelu ve městě. Celý týden jsme trávily chvíle mezi pracovníma mailama virtuální prohlídkou pokojů v libereckým Imperialu, hotelu Pytloun Group. Vyfasovaly jsme rodinný pokoj s vířivou vanou. Ale nebylo to zadarmo. Na recepci jsme nejdřív musely překonat ubytovací rituál dvaceti německých motorkářů ve středním věku, včetně chytrý horákyně, která si udělala výlet bez občanky i pasu a divila se, že jí bez dokladu neubytujou. No dobrý den. Radši jsme si rychle v jídelně objednaly deci prosecca a celý výjev pobaveně pozorovaly. Mladíci z recepce, dbající na veškerý procedurální standarty a dodržující pečlivě všechny pravidla se nám docela líbili a když jsme přišly na řadu už jsme jen málem spadly pod stůl, když omluvně opáčili "no tak, jsme přece Češi, žejo". My jsme zavtipkovaly něco o odsunutých motorkářích a dekretech, protože jsme doufaly, že humor nás automaticky odsune do našeho pokoje v pátým patře s vířivkou.




Asi hodinu nám vydrželo zkoušení postele, čtení hotelový bible, zatahování a roztahování záclon ovladačem, televize (!!) a podsvětlení postelí a dalších interiérových prvků na další a další dálkový ovládání. Měnilo to barvy, chápete? Být sudetskými Beyoncé prostě není vůbec špatný, zvlášť když zjistíte, že sprcha má i funkci "tropická mlha" a vedlejší pokoj se jmenuje "50 shades of gray" a další designoval Bořek Šípek. Pokoj Polygon nás nechal chladnými, přece jen, techna jsme si měly užít až až. Dilema mezi tím, jestli si nechat přinést snídani do postele nebo ne nakonec rozsekla Hannah, která na jedné z kartiček zjistila, že v hotelovým baru mají sekt pro dámy zdarma. V Sudetech se prostě tradičních hodnot nehodlají vzdát. A tyhle tekutý hodnoty my máme rády. Spíš míň jsme ocenily výhled na protější paneláky rámovaný z jedný strany billboardem Františka Ringo Čecha a z druhý Tomia Okamury. Naštěstí byl na horizontu Ještěd. Uff.


Z Liberce jsme ten den stihly: místní nákupáč s galanterií, místní nail salon (ceny jako v Praze, manikérky spíš nešikovný), pivo v Atelieru (předtucha devadesátek, která se později vyplnila na večírku). Asi nás někdo bude muset pozvat ještě jednou.



Hotelový bar jsme si ujít nenechaly. Hannah tam nakráčela jistým krokem ženy, která už zažila nejeden raut:
"Četla jsme na pokoji v letáčku, že máte sekt pro dámy zdarma, tak třikrát, prosím." objednala rovnou a na bar položila obrovskou maketu naší knížky. Já na barovou židličku rozložila igelitku s "Dámou s hermelínem" a vedle makety položila naší krásnou zlatou labuť a dvě Harlekýnky.
"Tohle jsme totiž napsaly a jdeme to prezentovat." Dodala jsem já.
"A kam? Na pokoj?"
Dojem luxusních prostitutek nebo úplně bláznivých holek umíme výborně. Nakonec jsme podaly barmanovi naší knížku, začetl se do anotace a při čtení se pohodlně opřel o kávovar. Zafungovalo to. Nalil nám po okraj a řekl, že sice zavírají ve 2, ale pro dámy z Vývařovny by klidně udělal výjimku. Do 4. Damn! Ty Sudety, to je asi ráj!



Ačkoli nás barman poslal do Výzkumného ústavu, nenechaly jsme se ošálit a zázračně hned napoprvé trefily tzv.klub Výzkumák. Kulturní prostor v bývalým výzkumným ústavu textilním s u-rampou a revampem starých arkádových her, kterým jsme sice vůbec nerozuměly, ale nakrmily ho  desetikorunou a vypadalo to, že u nich budeme trávit celou noc. Danielu to hodně chytlo, až jsme se bála, že aftomaty nás budou stát všechen cash vyšetřenej na Hannah exkluzivní drink večera RIP OD JEŠTĚD.

foto: Ondřej Konrád



Jizerskému tichu se nakonec povedlo zorganizovat solidní technovečírek, který jsme  měly tu čest otevřít. Ještě teď moc nedokážeme pochopit jak se to stalo, ale náš stand-up dokázal zaujmout i partu ne úplně střízlivých místňáků, kteří se vypravili na techno a rozhodně se nebáli ho hlasitě dožadovat. Hannah si užívala fakt, že jsme se staly ofiko předskokankami český technolegendy Loktibrady, aka českýho Svena Vatha. A já s Danielou jsme si užívaly neopakovatelnou atmosféru, která připomínala 90 ještěří technopárty mixnutý s poctivou diskotékou. Hashtagem večera se stalo Daniely #bailando (nikdy jinde jsme neviděly tolik párů, které by na techno tančily tělo na tělo bizarní variace na Hříšňák včetně kluka v košili, který vypadal jako sudetská verze Tomáše Kluse) a Hannah #alfakrtek, což je ještěří pravověrná variace na módní kapsáče a trička s nápisem techno. Čím větší kapsáče máš, tolikrát jsi člověkem. Nebo tak nějak. Demna Gvasalia z Vetements by na týhle akci plakal radostí. A my nakonec taky. Ještěři a ještěrky, starší i docela mladí, všichni jsme se nakonec bavili pod taktovkou techna. Vyslechly jsme fragmenty několika rozhovorů, který by vydaly na knihu (nevěry, dluhy, blbej sex, zlomená ruka...) a roztechnařeně jsme se pak vrátily do našeho ráje luxusu, podnikly nájezd na minibar a usnuly u Výměny manželek. Úplná hotelová poezie. A to všechno bez mekáče, můžeme na sebe být vyloženě pyšný.

Režisérka uvádí svoje video <3

#bizár 



Daniela:
V neděli v poledne jsme navštívily Kavárnu bez konceptu, kde nastal zásadní spor v momentu, kdy se Jana rozhodla objednat lívance. Zasněně zavzpomínala na lívance v pražské kavárně Moment, kde ráda pravidelně brunchuje. "Pardon, na co že tam chodíš? Na lívance? Ty asi myslíš placky, Jano, lívance tam jako vegani těžko připraví." opáčila Hannah. A Vývařovna schizma bylo na světě. Jana žije ve lži, já jsem v táboru lívancových pravd. Jinak kavárna fajn, opravdové lívance super, káva také, až na moje zmatkování s parkováním a nervózní troubení ještě asi nenasnídaného Liberečana za námi to bylo příjemné kocovinové ráno. Po dvojím přeparkování jsem poslala holky napřed, protože moje 20 let staré Audi svítilo všema kontrolkama a já musela zavolat svému klukovi, abych se zeptala, jestli se tímhle vozem kdy vrátíme do Prahy. Potřebovala jsem spíš uklidnit, protože po výměně kola jsem byla z auta ještě trochu nervní a věděla jsem, že přes telefon mi stejně moc nepomůže...Za 15 min jsem naštvaně vrazila do kavárny se slovy "ježíš ten mě tak nasral" a měla rozhodně pozornost všech přítomných. Můj kluk totiž telefonát završil větou "No tu rezervu jsi měla jet nafouknout na benzínku už včera". PROSIM?! VČERA UŽ NENÍ, UŽ JE DNESKA, BYLA TA POZNÁMKA ZAPOTŘEBÍ?! TOHLE SI NECH PROSÍM AŽ BUDEŠ DĚLAT DOKTORÁT Z ALTERNATIVNÍ HISTORIE!!!!!!!!!!!)

Život v pravdě! Lívance <3

Jana:
Liberec byl super. Je to místo, kde je čas relativní. Kde můžete sedět nad lívancema a přemýšlet nad zádasníma otázkama, jako jestli bychom chodily do solárka, kdyby se právě teď psal rok 95. A já myslím, že jo. Chodily bychom do solárka ironicky. Ironický opálení a opojný šmak devadesátek nám vydržel až do Prahy. Googlily jsme si vily slavných českých celebrit a představovaly si jaký to asi je, být soused Haliny nebo Zbyňka Merunky.

Alternativní dějiny módy: ironický nehty a ironický opálení


P.S. Klidně nás zvěte víc. Už dosahujeme úrovně zábavy silvestrovskýho kufru s Pavlem Zedníčkem. A navíc bychom jako opravdový Black Milk mileniálů rády, aby nám taky něco vkusnýho spíchnul Pepa Klír. Samozřejmě, že ironicky. Nebo post-ironicky? Být Destiny's Child je prostě lepší, než být Julia Child. Včetně ironickýho opálení.



Děkujeme za pozvání Jizerskému Tichu aBistru Široká, které naši knížko zařadilo krátkodobě do svého chladícího pultu <3 
Fotokredity: Daniela, Jizerské Ticho a Grand Hotel Imperial, člen Pytloun group <3

GASTRIFIKACE A ZOBCOVÁ FLÉTNA U HADA

$
0
0
Jakou má příchuť gentrifikace? Tedy její gastronomická podoba? A prochází gentrifikace žaludkem? Určitě prochází. A hlavně prochází gastroprovozovnami. A mění je. A některý dokonce nechává v tichým (i hlasitým) zapomnění zmizet. Mlíčňák na Kulaťáku. Bistro Flip. Všechno ulepený se musí vyčistit, všechno s lehkým nánosem prachu oprášit. A přesto kouzlo některých míst je právě v tom lehkým nánosu mastnoty a prachu. Není čas ztrácet čas. Mezi prací a životem od výplaty k výplatě se musí žít. A je dost jedno, jestli u toho budete sedět na designový sesličce nebo starý sektorový židli z Aska.

Kaťák deluxe a sladkokyselá verze "cool" okurkový limonády - okurkovej salát za 12 Kč z Lidovky na Těšnově. 

Nikdy jsem moc nepochopila proč musíme za každou cenu být světoví. Proč propadáme donutům, když máme koblihy? Je ta podivně umělohmotná poleva fotogeničtější než třpytivě lesklá marmeláda, která vyteče z čerstvý koblihy, když se zakousnete těsně vedle "dírky" (koblihy jsou stejně překrásně perverzní). Pakliže se gastro-gentrifikace smrskla do instargramovýho sex appealu jídel a gastrozařížení, proč neukážeme, jak "sexy" je trnková marmoška, nebo že dobrej "kaťák" je vlastně docela dobrý lečo s masíčkem z biofarmy (volba termínu není čistě náhodná).

Tenhle díl SaC je další důvod, proč nejíst donuty.

Ok, budete namítat, že tohle se přece děje. Ambi začalo svojí kariéru na (a podotýkám vůbec ne špatným) konceptu redesignu klasický český soc-hospody. Jenže když se z hezkýho nápadu po čase stane stále se zdražující byznys plán, přestává mi to vonět. Iracionálně mně znervozňuje, když forma nahradí obsah, který se vyprazdňuje, stejně jako se z kdysi nejsympatičtější obsluhy (U Bílý Kuželky) stanou podmračený pinglové, kteří mi připomínají podniky z Kamaráda do deště (Stormovka). A nezachrání to ani zdánlivě nejlepší smažák ve městě. Možná jsem ze starý školy, ale žiju ve světě, kde smažák za dvě stovky (s přílohou a tatarkou) prostě není ok. #sorrynotsorry


Víte proč? Protože život je tak trochu jinde. A nemluvím o Instáči. I ten k dnešku přirozeně patří. Ačkoli kdo mně zná, tak ví, že jestli mně něco baví, pak jsou to upřímný a nepřiklášlený instafotky, který v reálným čase a bez složitýho komponování zachycujou život. Moje guilty pleasure je třeba instáč S. J. Parker - koukněte se a pochopíte proč. Nebo instáč lasvegaský maminy Britney (která mně jako puberťačku nultých let prostě přirozeně dojímá). Život se má žít. Ne složitě instalovat, aby vypadal tak, že vám ho bude každej závidět. Stejně nakonec zjistíme, že není co závidět. Že ten dokonalej pár, co umí používat cool filtry a dobře komponuje se za měsíc bude rozvádět. A že nejlepší večírek je ten nečekanej, než ten, na který jste se měsíc těšili a dvě hodiny chystali. A že ten krásnej řízek byl jen hezky vyfocenej, jinak byl uplně průměrnej. Toho se všichni bojíme nejvíc - průměrnosti. v době, kdy i ošklivost a vyloučenost nese potenciál coolness a sexappealu je to právě obyčejná průmernost, to, do čeho nechceme spadnout.

Takhle fotí jídlo SJP. Normálně.

Jsme totiž všichni hrozně průměrní. A je to dobře. Mám ráda místa, kde na tohle nikdo nemyslí. Kde je obyčejnost a průměrnost vykompenzovaná něčím mnohem důležitějším, než je hezkej nábytek a správně udělaný kafe a dokonalý selfie bez vrásek a dvojitý brady - mám ráda místa, kde lidi žijou. Připomínají mi, že si nemám nic dělat z toho, že každá druhá vypadá na instáči líp než já nebo, že neumím hezky vyfotit kafe (proč taky) a že je fuk, že mám debilní bad hair day. A kde lidi v Čechách žijou? V hospodě, přece. To, co je pro Itošku bar, kde strejcové hrajou karty a důchodkyně na krásných kolech v neděli dopoledne jezdí na Aperol a smaženou mozzarellu, je pro nás hospoda s pivem jako křen a nakládaným hermelínem. Co funguje, není třeba měnit za něco novýho a cool. Itálie a její bary s devadesátkovým plastovým nábytkem a kafem za euro jsou toho důkazem. A koneckonců i příjemná nenásilná aktualizace Lidový jídleny Těšnov je důkazem, že i u nás to jde uplně přirozeně, bez frustrujícího a vyprazdňujícího marketingu a nesmyslů.

Důležitý na hospodě je nejen dobrý pivečko, ale taky sousedský setkávání. Faktor sousedskýho klábosení, neformálního piva v teplácích, při kterým můžete sledovat nezúčastněně fotbal nebo o něm naopak se spolustolovníky hodně zúčastněně debatovat je něco, co korporátní hospody nemají. A z principu mít nemůžou. Tady se na výčepu řeší životní situace nebo čučí do zašedlý tapety s pocitem toho, že jste doma. Takovýhle hospody, podobně jako jídleny, mlíčnáky a špinavý bistra, kde přesně tenhle pocit toho, že někam patříte máte, i když jinak třeba nepatříte vůbec nikam, mizí. Mění se. Musí se buď korporátně napodobit nebo vyleštit a přivézd do nové doby, kde je jaksi nepřijatelný vypadat zašle. No a navíc se jako provozní klasickýho pajzlu už třeba nemusíte doplatit na nájmu. Tak jak se to děje třeba v Karlíně, kde nedávno zavřela knajpa U Zpěváčků. Tak, jako kvůli rekonstrukci Negrelliho viaduktu ta U Fandy (moje oblíbená, protože právě tady jsme před pár lety ještě před polednem zapíjela lacinou vodkou výsledky - negativní - svých prvních HIV testů v nedalekým Domě světla). A přesně tak, jako kvůli gentrifikaci mizí nebo se mění klasické, obyčejné, zaprášené putyky...

Viper / neboli Hospoda U hada a Bufet od Libuše Jarcovjákový


Do konce měsíce tady, v Karlíně, který má dneska úplně jiný vibe, než jaký měl před velkými povodněmi, najdete knajpu U Hada. První pop-up hospodu, která se nijak neliší od jiných. Až na to, že to je ve skutečnosti galerie a hospoda je výstavní projekt, který můžete navštívit do konce měsíce.

Já jsem se tu objevila s Danielou minoulou neděli, tak trochu náhodou. Bylo kolem sedmé večer, neděle, podzimní podvečer a my se po dvou deci bílýho v Divokých matkách táhly Karlínem, nutno podotknout, že krásným Karlínem, protože nic není černobílý a karlínská renesance má samozřejmě i pozitivní stránku. Pro mně osobně třeba povedenou rekonstrukci restaurace Globus. Můžete namítat, že si nevidím pod ruce, když tohle píšu. Pamatuju si tenhle rozpadající se dům ještě před povodní, jak jsem zarezlej globus obdivovala jako malá holka a představovala si tam bůhvíc proč taneční bály. No a jsem prostě upřímně ráda, že ho hezky opravili.

Jenže Karlín nejsou jen dobrý cool kafíčka a plzeňky. Karlín jsou taky čtyřky, zaplivandy, kde po pár pivech lítaly půllitry na nevítaný hosty ze Žižkova. Čtyřky, kde se žije, nejen život předstírá. A přesně do jedný takový jsme šli. Vzpomněla jsme si, že na mně někde bna internetu bliknul projakt U Hada, který na mizení hospod, který fungují mimojiný i  jako jakýsi "sousedský hub" klasických čtvrtí, upozorňuje.

Ten večer byla na programu sousedská večeře. Neměly jsme co na stůl nabídnout, ale aspoň jsme si koupily pár dobrých plzní a gambáčů. Zato ostatní (sousedi, bývalý výčepák od Zpěváčků, umělci z MAKu a další příchozí) přichystali lahodnou večeři:  jemnou sekanou, veganský mini karbanátky, coleslaw a domácí chleba a koláč na plech. Seděly jsme u společnýho stolu s neznámýma lidma a bylo nám dobře. Povídaly jsme si a fakt si připadaly jako doma. Nikdo netrpěl nervozitou a předstíranou bodrostí. Koem nás visely fotky Libuše Jarcovjákový, která podobný bufísky a hospody fotila za socialismu. Hudba hrála z jukeboxu, který prý taky bývalý majitel Zpěváčků vytáhnul z utrob sklepa a později se plynule přešlo na sledování sportu v telce. Ani ta prostě v hospodě nesmí chybět.



"Víte jak si připadám? Jako na nějaký středověký hostině." Vykřiknul do vodrhovačky od Alphaville vesele mladej výčepák  (prý také původně od Zpěváčků). Připadala jsem si v tu chvíli, že vážně zůstanu navěky mladá. Zakonzervovaná ve světě, kde se žije a život jenom nepředstírá. 


NOVÝ DOTAZNÍK

ČESKÝ RAUT

$
0
0
Máme za sebou náročný víkend. Prezident rozdal státní vyznamenání, zavřelo Neone. Foukal vítr a já zase neuklidila a ani jsem nedopsala resty, co jsem měla odevzdat už před týdnem. Navíc jsme si sobotu s Janou zpestřily mazáním 50 chlebíčků a smažením asi 80 kusů různého smáža. Když nás před pár měsíci oslovily holky z projektu Czechia s návrhem, abychom jim pomohly s občerstvením v rámci jejich prezentace na Designbloku, tak jsme neváhaly. Projekt zněl skvěle, tři holky (návrhářka, fotografka a zahradní architektka) cestují po Čechách a svoje cesty mapují svérázným způsobem. Sbírají inspiraci pro přetváření symbolik každého regionu v novodobý folklor. Jany slabost pro bizár zaplesala a já jsem zase doufala v úspěšnou propagaci knížky. 


Naše fantazie se rozlétla do všech koutů české země. Daleko jsme ale jít nemusely, stačilo prolistovat Vývařovna knihu, o které si stejně všichni myslí, že jde o kuchařku. Na základě knížky se nám holky prý i ozvaly, takže bylo rozhodnuto. Ještě jsme se ujistily, že jim opravdu nevadí trochu toho realness, který na Designbloku moc nebývá, ale prý ne. Ať je to Čechia. 


Chlebíčky, smážo a majonézová fontána byly základ. Já se neovládla a rozhodla se přidat jeden akvárkový aspik. Všechno najdete v našich kapitolách podle skvělého stylingu Lucie Šatkové. Hannah vymyslela kečupový welcome drink. Všechno se zdálo jednoduše proveditelné, stačí v pátek zajet nakoupit, neopít se a v sobotu svižně po obědě začít, v pět být na místě, zakomponovat do instalace a bude. To se v zásadě i stalo. Předpokládala jsem, že mě budou záda bolet víc a něco se určitě posere, ale nakonec všechno klaplo až překvapivě hladce. Aspik ze tří vrstev sice trochu povolil, ale vypadal i tak dobře. Přitahoval společně s majonézovou fontánou největší pozornost. Teda jinak... ti, co jedli spíše očima, tak byli zaujati. Pak jsme se ale ocitli v obklíčení těch, kteří jedli všemi údy, kterými disponovali.

Fontána po zapnutí nevyprskla majonézu do výšky plachtové střechy, čehož jsme se obě bály a současně v to tajně doufaly. Dohodly jsme se, že upozorníme všechny, aby raději teplou majonézu nejedly (aby pak na nás Hugo Hromas nepsal hejty kvůli další epidemii salmonelózy) a přesměrujeme lidi k misce s tatarkou. Ano, to jsme měly původně v plánu, na který nedošlo. Stačilo dát na stůl chlebíčky a smažený jen 15 minut před zahájením a okolo stolu už se srocovaly řady očí upřených jen na stůl. Jedna paní dokonce jen ledabyle šla okolo a chmátla po chlebíčku. Neovládla jsem se a donutila ji ho vrátit. Prý že je hnus, že už na něj sáhla. Já tedy osobně považovala za větší hnus její drzost. 


Sice nejsem takový rautový přeborník jako Jana, ale pár rautů už za sebou mám. Pár jsem jich zažila i s velkým hladem a s touhou urvat co nejvíc. Upřímně doufám, že jsem u toho ale nikdy nespadla do hysterického nandavání jednoho kusu za druhým. Myslím, že ve dvaceti lidech zkonzumovat za necelých sedm minut 50 chlebíčků a skoro 100 kusů smaženého jídla je výkon hodný záznamu v kronikách. jediné, co mě mrzí je, že to nikdo nenatočil a nemůžeme záznam použít jako nové propagační video knihy. Tak silnou parodii na #životjeraut bych těžko hledala. Ano, život může být i raut, kde vám cizí nevychovaný lidi sežerou bez zájmu o vás celý stůl. 



Jana se jako čistá duše snažila pro vše najít nějakou omluvu. Lidi už prý odvykli dobrých rautům. Já v tom viděla spíš silný závan dob minulých, kdy hodnoty ve světě veřejném měly spíš pokřivenou podobu. Věkové složení hodujících ale byl značně pestrý. Od starších lidí po mladé páry. Horko těžko jsem se snažila představit si někoho, koho znám, na jejich místě. Neúspěšně.

Když se svět vrátil po sedmi minutách zpátky do svých běžných kolejí poté, co se dav rozptýlil, aniž by si všiml, u jakého stánku vytřel řízkem teplou majonézu, uvědomila jsem si, v jak nepříjemném napětí jsem celou dobu byla. Jednu paní jsem málem pleskla přes ruku, když se natahovala pro třetí chlebíček. U instalace zbyl příjemný počet lidí, kteří si spolu mohly v klidu popovídat, prohlédnout knížku a obdivovat aspik, který jako jediný ustál nájezd divé hordy hladových barbarů. Jediný střet civilizací, kterého se já bojím.

Fontána se přehřála a dofontánovala, majonéza se pak vychladnutím zdrcla. Jediné, co zbylo k jídlo byly zalité matjesy v aspiku, které před osudem smrti nadarmo zachránila slečna, co si je vytáhla a snědla. Konečně trochu naděje.






Když jsme pak unavení koukali doma na předávání státních vyznamenání, kde Zeman opět formou nepřirozeně volených slov prezentoval svůj pohled na kulturu a pomalu se prodíral jednou glosou za druhou k pointě, tedy že i zde existuje kultura pro pár a kultura pro miliony a že ta druhá svojí kvantitaivní převahou má tím pádem větší opodstatnění bytí a i právo na řádné ohodnocení státní cenou... nemohla jsem setřást divný pocit z ironie toho, že jsme si právě dnes na akci pro pár hrály na Česko a ono vlastně přišlo. A hrálo tvrdě na kvantitu.

Fotky od Ondřej Stára
Další fotky Karásek Čejková Photographer  ZDE
Díky Bistru 8 za půjčení fontány. 


PAKOČKY VÁNOČNÍ TIPY

$
0
0
Máte krizi s nakupováním dárků? Až vám někdo z obdarovaných bude nakonec váš dárek omlacovat o hlavu (snad jen slovně) aspoň se můžete vymluvit. Na naše blbý rady. Mít to na koho svést je prostě to hlavní. Vybrala jsem pro vás a vaše milovaný (i nemilovaný) to nejlepší (i nejhorší), co každýho zaručeně potěší (nebo taky ne). I když vím, je je teď populární být dospělý a ultra-zodpovědný a nakupovat dárky průběžně během roku, vyrábět si domácí adventní věnce a ideálně taky grog a vajáček, jsou prostě chvíle, kdy (jako obvykle) zjistíte, že už je prosinec (skoro půlka - lol) a vy budete tak akorát rádi, když celý tyhle svátky klidu a rodinné pohody zvládnete bez újmy na svým i cizím zdraví přežít a pokud možno užít si s grácií a bez dalších šedivých vlasů a vrásek navíc.
Jojo, vánoční trhy a výroba domácích dárků a balicího papíru jsou sice krásná představa, ale vůbec se nemusíte stydět, jestli jste tak jako já absolutní tragédi co se týče rukodělnosti a time-managementu. Dám vám tipy na dárky dražší i laciný, který i tak udělají parádu. No a jedna z mála  věcí, co je na naší zpovykaný době bezvadný je to, že můžete dávat dárky taky ironicky nebo postironicky. Já považuju za dárek (lidstvu) každý povedený humor na internetu. No a pro ty opravdu bez peněz doporučuju zúčastnit se vánoční soutěže originálního Sklepmistra. Tři kartony vína jako když pískne se během svátků budou hodit.

Klasifikace je podle žánru dárku. Začínáme u těch tvrdých. Drogy a chlast tentokrát vynecháme, to si necháme na Velikonoce.

TVRDÝ DÁRKY STŘEDNÍ CENOVÝ: KNÍŽKY

1. CHCÍPNI DO RÁNA NA CHLUPATÝ ZUBY (A NA HOREČKU OMLADNIC)
Bezva blog Vágus.cz letos vydal ještě tučnější verzi svého druhého průvodce po nádražkách. my si vážíme jejich soustavné mravenčí práce, kterou mapování českých i světových (namátkou Maďarsko, Indie) nádražních restaurací je. Poctivý základ do každé dobré knihovny, cestopis Česka (nejen) skrz půllitry, utopence a záchodky, který se dají použít jen na požádání u obsluhy.




Kde?

Seznam prodejců TADY. Dá se objednat i poštou. Můj tip je každopádně 2.nástupiště Smíchovského nádraží ve stánku, kde si navíc můžete dát i párek v rohlíku. Prostě Vánoce!

Komu?

Rozhodně nikomu, kdo je štítivej a hospoda mu nevoní. Takový lidi nás snad nečtou. A jestli jo, tak by měli přestat (a hned), protože to bude ještě horší.

2. KŘIČÍM: "TO JSEM JÁ."
Tahle fungl novinka od Page5 je počin Miloše Hrocha, který se dloudobě, dalekosáhle a hluboce věnuje fenoménu fanzinu. Knížka vás provede jednotlivými typy českých fanzinů od osmdesátek. Čte se moc dobře a jako bonus skvěle voní. Nevoní totiž jako klasická nová kniha, ale...prostě jinak, možná jako zin? Nebo jako Brno? Nevím! Doporučuju očichat.



Kde?

V Page 5 (a pro líné a unavené životem je výše link - nemáte zač)

Komu?

Klidně někomu, kdo nemumí česky. Knížka je totiž bilingvní (CZ/ENG).

3. SVOBODNÁ A DIVOKÁ 90.LÉTA: PŘÍBĚHY Z DOBY, KDY BYLO VŠECHNO MOŽNÉ
Devadesátky - mýtická doba. Konečně je tu knížka, která katalogizuje i s příjemným obrazovým materiálem většinu českých devadesátkových sukces stories a každodenních drobností - od reklamy na Harvardský fondy s Bárou Basikovou, přes Lunetic (#metoo), Ivana Jonáka až po gumáky - pokud se vám teď vybavily holínky, tak jste nějaký moc mladý, ne?
Tahle knížke je pro starý. Mladý potěší obálka, ale jen proto, že si možná budou myslet, že to je nějaká post-internetová estetika. Neni. Je to překrásná ukázka čirých 90s. Ok, jsem stará, no a co. Všem, kteří se narodili po roce 1990 doporučujeme nicméně jako učební materiál, který vám přiblíží mýtickou dobu, na kterou starší mileniálové tuze rádi opilí vzpomínají a rádi k ní neustále, až otravně, odkazují.


Kde?

Kosmas nebo obchod Českého rozhlasu (Radioservis) na Vinohradské 12.

Komu?

Komukoli. Vážně, ironicky, postironicky nebo zcela neúmyslně a bezelstně.

4. BICHLA I, II, III (MACHLBERY BRO NEBO FEST BRBLANINA)
Ať už zvolíte jakýkoli díl týhle moravský epopeje, nešlápnete vedle. Naopak. Šlápete pokaždý...do..bře. Mám pro tyhle kluky slabost, Daniela to moc dobře ví a myslím, že má uložený hodně kompromitující screeny z našich konverzací, který to dokazujou. Letošní výherci Magnesia Litera Blogu roku, kterým jsme to opravdu přály ze srdce (a dalších přidružených orgánů srdci blízkých). Slovník Brněnštiny i podrobná analýza análního sexu pro začátečníky i pokročilý (v Brně se podle týhle bible snad už ani jinak nedročí), fantastických padesát odstínů hnědi v metaforách. Knížku můžete rovnou místo balení zamotat do trička "Piko a rybí prsty".


Kde?

V Brně. Asi. Nebo tady.

Komu?

Všem, kdo se smějou Brnu, ale stejně by tam chtěli žít. Nebo Drahomíře Jůzový. Mámě jedině s vědomím, že tomu stejně nebude rozumět. A mně, prosím, rozhodně!

5. FUCK, THATS DELICIOUS
Tak jste se dočkalii knížky o vaření. Jenomže Action Bronson je trochu jinej kalibr, než Dita P. a všichni milovníci instagood a pastelových dortíčků a domácího muesli by tohle nemuseli nést úplně dobře. Ovšem pokud se rádi díváte na stejnojmennej Actionův pořad a se zalíbením sledujete jeho cesty po luxusních reatauracích s lanýži i zhulený matlání burgru s přísadama, který by vás za střízliva ani nenapadly, tak tahle knížka bude vaše nová bible. A jo, kromě rapu je Action Bronson opravdu dobrej vystudovanej kuchař se slabostí pro recepty svojí albánský babičky, francouzský vína, jamajský jerk, mexickou kuchyni i italo-americký recepty. Podle anotací jde o receptář a průvodce gastro světem podle mota "nejezte blbě". Mno, Pavel Maurer by asi čuměl, vsadím se, že tohle si totiž tenhle nablejskaný pán pod tímhle heslem asi vůbec nedovede představit. Prostě receptář prima nápadů pro mileniály.



Kde?

Na internetech nebo u dobrých (zahraničních) knihkupců. Pokud se objevíte třeba v Berlíně nebo v Paříži, rozhodně neváhejte.

Komu?

Pavlovi Maurerovi, Ditě P. - ale bacha, aby jim nezaskočilo.




HODNÉ DÁRKY

Kdy jindy být aspoň na chvíli člověk s dobrým srdem, než o Vánocích. Dárky, který pomůžou lidem bez domova nebo potěší osamělýho seniora jsou asi ty nejlepší, který můžete zvolit. Ne, že by to mělo znamenat, že se dalších jedenáct měsíců budeme chovat jako bezcitná zvěř, žejo. Jen se na ty Vánoce tohle tak nějak dělá líp a vykročit do novýho roku jako aspoň o píď lepší verze sebe sama je úplně v pořádku. Navíc vás takovýhle dárek zahřeje zevnitř líp než domácí slivovice, za to ručím.

NOCLEŽENKY
Nocleženky pro lidi bez domova od Armády spásy pomůžou lépe a hlavně teple přečkat zimu, která pro ně může být fatální.



JEŽÍŠKOVA VNOUČATA
Projekt Českýho rozhlasu a celé sítě domovů pro seniory, který nabízí seznam přání osamělých starých lidí. Podobně jako se plní Ježíšek pro děti z dětských domovů se totiž dají plnit Ježíšci i pro seniory. Vzpomeňte si na svoje prarodiče a zkuste najít v seznamu někoho, koho obdarujete. Přispět můžete i kilem na Slevomatu kde probíhá sbírka na takový ty dražší dárky jako jsou invalidní vozíky. A doporučuju si náspedně z feedu na FB tenhle projekt odebrat, tahle vlna plnění přání je totiž strašně nakažlivá a dojemná a já tak díky tomu vypadám během adventu jako surrealistická malba, protože si pokaždý u těch splněných přání rozmažu řasenku dojatým brekotem. Fakt.



KATEGORIE "BJŮTYNKA"

Tohle je moje oblíbená. Šminky, mejdla a krémy ráda kupuju i dostávám. Je trošku nešťastný, když vám teta dává každej rok dárkový koše od Avonu, protože je Avonlady. Nejsem moc důvtipná, takže neporadím, jak tetu nenápadně konvertovat, ale můžete jí zkusit tohle ukázat. Kostkový mýdla, přírodní a domácí kosmetika slaví obrovskej revival (haleluja), stejně jako Český značky, který častokrát ty světový nadnárodní korporace předčí. jestli jsem v nějakým směru vlastenka, tak rozhodně v drogérii.



DERMACOL MATTE MANIA
Tekutý matný rtěnky jsou moje achilovka. Ty ze Sephory drží sice jako helvétská víra, ale musím taky platit nájem, socku a zdrávku. Zkusila jsem tekutou matku od Rimmelu a přiznám se rovnou, že na popud Sharloty. Jáj bóže, hoď tam na ni tu sůl (true, Sharlota je čirej markething). To nebyla volba roku, shame on you, samozvaná dirty číčo!
Naopak tekutá Matte Mania od český klasiky Dermacol jo. Přežije raut, chipsy s jogurtem i střední kocovinu.



Kde?

Jakákoli drogérie nebo parfumerie, největší výběr pak přímo v prodejně Dermacolu. Třeba v Praze v OC Palladium. To chce během adventu nervy jako lana, tatranku, vodu a dobrý boty. Ale bude to stát za to.

Komu?

Sharlotě a kamarádkám.


LESK NA RTY (a sada pubertálního traumatu straší mileniálky)
Pokud v kamarádce chcete o Vánocích zaručeně probudit trauma vyvolaný nepříjemnýma vzpomínkama na pubertu, není nic lepšího, než lesk na rty. Pro dámičky Juicy Tube od Lancome, pro obyčejný holky od vedle bude stačit ovocnej s kuličkou. Pokud chcete vyvolat u stromečku ještě větší trauma můžete přibalit bokový bootcut jeans, choker falešný tetování a CD Avril Lavigne. Btw. mladší ségry lesk (i choker) naopak budou milovat. A když projedete šuplíky, možná, že ještě najdete něco po vás. Vánoce on budget.



Kde?

Drogérie - čím klasičtější, tím lepší.

Komu?

Mladší sestra (neironicky), kamarádka (ironicky).

ROZJASŇOVAČ
Já vám říkám, že ten lesk na rty se vrací a ani nebudete vědět jak, najednou ho budete mít v kabelce i vy. Lesky jsou super věc, je pravda, že když jdu v pondělí ráno do práce, nezvykle včas a pozoruju se pyšně jak pávice ve všech výlohách od Žabky po masnu, tak se kolikrát sama leknu, že jsem to s tím rozjasňovačem asi přehnala, protože odrážím světlo jako diskokoule a zdravě prozářená pleť vypadá spíš jako z 5.elementu, takže vždcky jednu vrstvu ještě poctivě těsně před vstupem do kanclu setřu. Ale nepoučím se, stejně se budu malovat v tmavý koupelně a nepůjdu k oknu do pokoje. Zvyk je železná košile. Rozjasňovačů je mraky, doporučuju se držet poctivý český kvality Dermacol - mají podkladový tekutý nebo kompaktní pečený pudr, který se dá použít klidně i jako stín. Možná, že si ho můžete i nadrtit do kafe místo sladidla, kdo ví. Od tý doby, co se začaly dělat latéčka do šlupek od avokáda se už nedivím ničemu.




Kde?

V drogeriích, parfumeriích nebo přímo v prodejnách Dermacolu - jedna taková je třeba v OC Palladium. Před cestou doporučuju jeden burger se smažákem u Mekýse na uklidněnou, protože lidem během předvánoční nákupní horečky docela švihá. A taky láhev vody a tatranku jako na výlet - extrémní koncentrace lidí a topení/klimatizace na maximum je prostě trošku náročná kombinace, ale berte nákupáče jako výsadkářskej tréning.

Komu?

Komukoli, kdo potřebuje rozjasnit den.


LIDL A PARIS HILTON
S naší láskou k Lidlu se netajíme. Samým dojetím z toho, když nám Lidl poslal na křest naší knížky balíček, jsem se zduněla, jako dlouho ne. Lidl je pro mě jako Ikea nebo Sephora - chrám konzumního zapomnění. Na světě i u nás se dějou šílený věci, systém je nespravedlivej, ale jsou místa, kde můžeš za pár korun zapomenout a cítit se jako...Paris Hilton? Samozřejmě! Lidl je jako sekta, náboženství, vyznání - a jeho novou papežkou je teď právě Paris. V Lidlu se dokážou trefit správně a potěšit postironický mileniály i tetu s babičkou (a navíc všechny, kdo milujou nářadí, bezlepkový produkty aniž by byly předražený a všechny druhy sýrů na světě).

Po bohyni Heidi Klum a její kolekci, která obsahovala hodně leopardích kousků (zase ideální balanc pro postironiky i neironický sestřenky z maloměsta), je tu kolekce "For Stars like you", která obsahuje SUŠIČ NA VLASY NEBO ROTAČNÍ KULMOFÉN (ano, zní to jako kdyby Zoolander sestavil atomovku) A DOKONCE I KREPOVAČKU!





Kde?

Lidl E-shop. Lidl prodejny. Lidl chrám. Lidl katedrála (to je ta v Berouně).

Komu?

Všem a hned. Protože jak říká Eva Máziková v "Čápi s mákem" (aka "Kapor na tortě"): "Všetci jsme tu hvězdy sami o sebe."


BARPON
Pastelový přelivy za pár korun. Tatrachema trenduje od socialismu aniž by vůbec tušila, že tyhle přelivy v tlumených barvách ocení v roce 2017 nejen babička, ale taky její vnučka, která je bude zuřivě objednávat za pětinásobek z nějakýho cool Londýnskýho kadeřnictví.



Kde?

Drogérie. Prostě obyčejná drogérie. Nikde, kde prodávají bezlepkový těstoviny a deset druhů sojových pitíček. Spíš tam, kde seženet ve vedlejší poličce Balakryl, Dulux a Solvinu.

Komu?

Rodinný dárek. Zkuste dát babičce dárkový koš všech odstínů a na Hod Boží u pohádek a u cukroví si můžete zhuntovat vlasy na jednorožce celá rodina. Já si tahle představuju vánoční pohodu.

SOLUTIO JARISCH
Jarischova voda je to nejlepší, co kdy zatím všichni slovutní dermatologové vymysleli na čištění pleti - na pupínky, suchou pleť, obyčejnou, starou, mladou, kojeneckou. Kašlete na micelární vody, i kdyby na ně stokrát dělal reklamu Ben Cristovao. Tohle je lepší, levnější a v hezčím obalu. Jarischův roztok si lékárníci vyrábí obvykle sami a prodává se v typický skleněný hnědý láhvi. Je velká a stojí kolem 80 korun. Velký spoko za malý peníz.



Kde?

V lékarně.

Komu?

Všem. A bude klid.

NORKOVÝ KRÉM A NORKOVÝ MÝDLO
Norkový krém a další skvosty, který nestojí víc než 100 a vyrábí se v Hostivicích za Prahou používám já, moje máma a svého času i moje babička. Tohle je tradice, která se fakt vyplatí, protože mámě je 70 let a i díky norku (pro vegany je tu olivový) vypadá dost dobře a hydratovaně. A hydratace a promaštění je základ (jako nesmrtelný kombo smažák a Becherovka - rozumíme si?).
Můžete vyrobit i dárkový koš instantního luxusu za minimum peněz - přidejte norkový mýdlo (bacha, jiný výrobce než ULKPraha) a klidně ještě konzervu sardinek - protože, proč ne?!



Kde?

Klasická drogérie - obvykle mají norkáče i v Rossmannu a Tetě.

Komu?

Užší i širší rodině a každýmu, kdo se rád hezky namaže.


BYLINNÁ VODA NA OBLIČEJ
Suchej vzduch a klimatizace všude a nedodržování pitnýho režimu. Potěšte kamarády nejen láhví bylinný Becherovky, ale taky bylinný vody od Havlíka na obličej. Stojí stovku a na zašedlou kůži po večírku je k nezaplacení.



Kde?


Komu?

Všem milovníkům HYDRATACE. Protože vláha je klíč k vlhkosti .





PROSTĚ VĚCI (drahý i levný)


JÍDLONOSIČ
Univerzální unisexový dárek, kterým snad z podstaty nemůžete nikoho urazit. Vykašlete se na design a zaměřte se na praktičnost a nadčasovost. Vzpomeňte si třeba na babičku (tu mojí), která si takovým kastrůlku nosila obedy z fabriky. A taky si vzpomeňte, kolik jednorázových plastových nebo papírových krabiček za tejden na take-away spotřebujete. Trochu hnus.



Kde?

Domácí potřeby, průměrně stojí obyčejný nerezový jídlonosič mezi 200-300 Kč.

Komu?

Všem, stylaři můžou použít i jako kabelku. Na rauty je to ideální. Nadčasový. Proč asi myslíte, že to máme v logu? Aha!

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY THINX
Muselo to přijít. Tyhle hezky vypadající (a ne úplně nejlevnější) kalhotky, který v sobě udrží až 2 normální tampony, používám už třetí měsíc. A za ty 3 měsíce jsem spotřebovala 3 tampóny - jeden omylem, když jsem to nečekaně dostala a dala mi ho kamarádka, jeden, když jsem šla plavat a jeden poprvý, když jsem si ještě nebyla úplně jistá, jestli to Thinxky fakt daj. A dají.



Kde?

Musíte si je objednat online z Ameriky a bohužel počítat se clem.

Komu?

Logicky všem menstruujícím bytostem:



NIKDY NEŠLÁPNETE VEDLE:

Rumový pralinky
kostkový cukr Bridge (bomboniéra pro každou příležitost)Becherovka
Pleťový masky - stačí i kočičí stelivo z bentonitu!
Stravenky

GASTROŠÍLENÁ

$
0
0
Bezmyšlenkovitě vejdu do krámu. Až po pár minutách mi dojde, kde to vlastně jsem. Stojím v sekci bio v DMku a můj skelný pohled se zastaví na nějkých biotyčinkách. Jsou to takovýty sladký výlisky rozšmelcovanýho jablečnýho, fíkovýho a navimjakýho pyré. Ve skutečnosti tyhle výživný raw amarouny vypadají jak zkažený šušně. Plný cukru. Okamžitě jich pět kupuju. Miluju je. Taky pytík kečupových biosaurů. Chipsy pro děti, který se tváří jako "zdravá alternativa" průmyslovýho zla z nějaký škrobový kejdy je ve skutečnosti snad ještě nezdravější. Bohužel, tohle funguje. Nálepka bio někdy dokáže vypálit sítnici a mozek nejedný biomatce a biotaťkovi. Mně je to jedno. jediný, co je teď důležitý, je opojná chuť cukru a mastný smaženosti s nádechem sladkýho kečupu.




Jdu dál. Albert. Vlastně bych měla svačit zeleninu. I v noci klidně. Ok. kupuju kilo Polabský baby mrkve. V protějším chlaďáku přibírám ještě bio uzenej tempeh. To bych taky měla jíst. A zrovna na to mám děsivou chuť. Jsem schopná sníst celou kostku za pár minut, víte to? Já už to bohužel vím. Nakonec dostanu ještě chuť na ořechy. Kešu? To jsem měla včera. Pistácie předevčírem. Makadamiový ořechy stojí jako průměrnej hodinovej plat. Meh. Takže volím uzený solený mandle, který chutnají jak tabák do vodnice a mají odér zapařených nohou. Když je otevřete, nemůžete přestat se cpát. Přemítám, jestli to stříkají esencí ve stejný fabrice, ve který se vyrábí kočičí granule. Je to hnus. Ale skvělej hnus. Mimochodem, kočičí granulky už jsem taky ochutnala. Na světě jsou mnohem horší věci.

Třeba moje příšerný PMS.

Který se mnou právě musíte prožívat. Je mi vás moc a moc líto, chudáčci.

Z Alberta s mrkví pod paží, mandlema v kapse a bio-tempehem v ruce v  stoupám nákupním chrámem konzumu až nahoru. Do food-courtu. Mám jeden jediný cíl - Zlatý obloučky.
Netuším, jak je to fyzicky možný, ale celý dopoledne mi vaječníky tlačí na mozek, který v absolutní paralýze nedokáže myslet na nic jinýho, než na CheeseKinga z Mekáče. Slintám na klávesnici jko Pavlovův čokl při představě, jak tuhle hmotu zapiju další hmotou - roztomile růžovým jahodovým šejkem. Blaho.



Ve frontě na Mekáč vypadám s náručí plnou mrkve a tempehu jako ultimátní šílená kráva. Hlavně šílená. Plánovala jsem si objednat ultimátní burger smrti s druhým smažákem navíc, okurkou a extra raclette sýrem, který by se roztejkal na tý křupavý slanině a protejkal až do vrstvy majolkovýho sosu. Jenže víte, že když si teď v Mekýsku objednnáváte tzv. po staru u poklady, tak si nemůžete do sýrových speciálů navolit extra přídavky navíc? To totiž jde jen u samooblužný pokladny, jenže tam zas nemůžete platit mekáčovou kreditkou. Život je jedno velký zklamání proložený extrémně složitýma situacema. A nakonec člověk skončí s obyčejným cheesekingem (1 x smažák a 1x hovězí burger) a blbě zamíchaným šejkem. Prosimvás, "šejk" se tomu říká z nějakýho důvodu. Zkuste nepopírat lingvistickej původ a význam toho slova. Prosím. Když si dáváte cukrovou vatu, tak se taky těžko spokojíte s hrstí růžovýho cukru krystal.


V tramvaji se snažím dvěma prsty držet madla tak, abych při prudkých trhancích nespadla, ale zároveň si dokonale promíchala tající šejk. Pod paží mačkám Polabskou mrkev a tempeh mi čouhá z kapes. V ruce mi stydne sýrovej král. Tramvaj jede cukavě a pomalu. Nadávám, šeptem, pro sebe, úplnej tureťák. Královna každodenní demence.



Na přechodu mě málem zajede tramvaj. Než se vrátím zpátky do kanclu, tak vypiju skoro celej šejk. Málem začnu natahovat. Celou dobu jsem si totiž představovala, jak jím budu zapíjet smažákoburger. Kterej mi už za těch 15 minut nekonečný cesty za Palladia na Letnou vystydl. Jdu brečet na záchod.

Tohle my holky 30 plus párkrát do měsíce děláme. I když máme práci (ale zaměstnání to není, milý pane), nejsme morbidně obézní a máme kamarády a bydlíme a pracujeme někde mezi Letnou a Vinohrady. Máme se skvěle. Taky máme chutě, potřeby, frustrace, mindráky z dětství, puberty a z Instagramu. A tělesný stavy, který mají tendenci nám to připomínat. Nejlepší je nalepit si na čelo post-it "nemluv na mě" nebo si vzít home-office. Změnit práci. Odjet. Nebýt. Nekontrolovat mobil. Stejně nenapsal. Ostříhat se. Přežrat se. Zapít to červeným vínem. Jít plavat. Jít do sauny. Nebo zkusit čokoládovej šejk. Onehdá mi ho doporučoval Stříbrnej Rafael. To je takovej ten kluk hezkej jako obrázek, idol středoškolaček a rapper, co má na Radiu Wave pořad o tom, jak se učí vařit rejži (nebo co). Když jsme se náhodou potkali jako pohrobci kapitalismu jednou v sobotu dopoledne v nejmenovaným obchoďáku v nejmenovaným řetězci s korporátní zdravou výživou a mě při pohledu na něj a na jeho salát málem upad'čerstvej fresh. A tak jsme si chvíli zasněně vyměňovali tipy na prapodivný gastro bizáry a já si připadala zároveň děsně stará a zároveň opojně mladá. 


Podobně rozporuplný pocity mám při každým PMS, který po třicítce přichází s nebývalou intenzitou. Bohudík, že existujou kuřecí nugety. Protože kdybych chtěla jídlo, tak půjdu do restaurace. Jenže častokrát potřebuju prostě spíš gastro-anxiolytika. A taky pocit, že mám na světě svoje místo. U zlatých obloučků je pokaždý. A je mi úzko a veselo zároveň. 

S AMANDOU JSME FRIENDS FOR LIFE

$
0
0
Poslední dny a večery trávím zavřená v pokoji s Amandou. Od vidění se známe už roky, ale pořádně jsme se začaly bavit až teď, když nepočítám několik parties z minulýho roku. Vy ji určitě znáte taky, minimálně z perverzní (špatně perverzní) reklamy na Kinder Bueno.



Znáte to. Někdy si nejlíp pokecáte s člověkem, co je na stejný vlně jako vy, ale je vám tak cizí, že nezná žádnou vaši dřívější verzi, která by vás brzdila v realizaci verze budoucí. Symbióza, lišejníky, vzájemně si děláte dobře, vzájemně si jste katarzí. Za poslední dny jsme se s Amandou staly friends for life.



Mám za sebou první semestr na FAMU, momentálně řeším jen zkoušky a jsem zavřená doma. Takhle systematicky jsem se neučila nějaký tři, čtyři roky. Hned na začátku mě vyděsila ta Pandořina skříňka prokrastinace, kterou jsem otevřela při prvním pohledu na vágní zápisky z přednášek. Proč se učit o skandinávský kinematografii 10. let 20. století, když si můžu vyhledávat vzory PVC ubrusů a nacházet přitom i transparentní a navíc na skleněných stolkách ,Vsadím se, že v televizi v tomhle obývaku futuristický minulosti běží reklama na Kinder Bueno.


A od téhle transparentnosti je jen kousíček k aspikům. Kdyby vás náhodou zajímalo nutriční složení toho kuřecího, tak tady:


Jinak jsem ale na internetu opatrná. I facebookové lamenty vidím rozmazaně, dál nejdu ani náhodou. S Amandou nemáme žádný diskuze, prognózy, analýzy a průzkumy zapotřebí, prostě na ně nemáme náladu, OK? Počkám si, jak dopadne 2. kolo voleb, přinejhorším konečně napíšu ten elaborát na téma Sádlo je českou odpovědí na avokádo. Jsem vůči zprávám z internetu opatrná i proto, že jsem se mezi dvěma po sobě jdoucími zkouškami dozvěděla, že si novinář Vojtěch Varyš – a fakt mě v tomhle případě nenapadá lepší spojení než – vzal život.

Vojtěcha Varyše jsem znala od chvíle, co v takovém tom no-go sloupku Reflexu (už si nepamatuju, jak se to jmenovalo) kritizoval něco, co se tematicky týkalo i Vývařovny v roce 2011. Samozřejmě jsem ho za to na FB vyhlásila. Nějak se to k němu dostalo, což mi za pár let při prvním osobním setkání připomenul a taky mě za mý dávný píčování pochválil. V rámci večera i dalších pozdějších setkání pak už následovaly jen urážky, který bylo ve Vojtěchově podání privilegium poslouchat.

Na zapíječce po pohřbu pár lidí vzpomínalo, kdy ho viděli naposledy. Myslím, že v mým případě to bylo jeden víkend na jaře, kdy jsem si dala v Zenitu jen tak pro zábavu (a odpracování sekery) směnu. Nastoupila jsem za bar, Vojtěch u něj seděl a v ten moment vešla dovnitř kamarádka, co tam měla hrát.

Hannah: Ahoj Ido!
Ida: Ahoj!
Vojtěch: A tahle holka je taky tvoje kamarádka?
Hannah: Jo.
Vojtěch: Existuje nějaký člověk, co není tvůj kamarád?
Hannah: Jo. Ty.
Vojtěch: Ale já nejsem člověk.

Nad Vojtěchem prostě nikdo nemohl vyhrát a to na něm bylo tak super.
A na tohle konto jedna smutná Amanda o životě:



Taky jsem si vlastně vzpomněla, že jsem nedávno dělala tenhle spot pro MeetFactory. Je to pozvánka na dnešní Soirée #2, kde bude super techno a taky komentované prohlídky a navíc se neplatí vstup. Pikantní je, že ve videu vystupuje Jan, kterýho jsem poznala na jedný námi pořádaný akci. Pikantní je i to, že když jsem ten den (nebo spíš noc) v MeetFactory dotočila, sešla jsem dolů, na party potkala Pakočku s Danielou a za 5 minut jsme se stihly pohádat, jak se #patecek a #vozralazenska sluší.



Moje míra prokrastinace právě dosáhla úplnýho vrcholu, pozná se to podle toho, že radši píšu příspěvek na Vývařovnu, než abych se učila na zkoušku, kterou mám za pár hodin. Už se vidím, jak vycházím jako zombie z bytu a doufám, že to dám, pokud ovšem nezkolabuju po cestě tramvají. Určitě mi k tomu bude hrát tohle. Protože s mindsetem Queen of Chinatown to vždycky dáte aspoň na C.




PS: Haha, teď teprve jsem zjistila, že ani jeden vložený klip nejde přehrát, kvůli právům. Když si ale prokliknete na YT, máte to i s choreografií.

VÍTEJTE V MENTÁLNÍCH 90S

$
0
0
Rautová sezóna je v plným proudu. Předjaří (nesmyslný slovo, neexistující roční období) voní v Praze laciným rautovým vínem, pozvraceným centrem Prahy, čpí antibiotikama, na kterých je střídavě půlka města a je cítit z lidskýho potu, voní jako soté a friťáky. Bude jaro - vykvetou stromy a do tý doby tu je intenzivní maraton rautů.
A je trochu legrační, že rautovej peak je během vrcholícího půstu. Kterej jsem se letos rozhodla držet. Panebože, ty to vidíš, ale v Česku to znamená si pod sebou podžíznout rautovou větev.


Nikdy bych byla neřekla, že budu s nostalgií vzpomínat na obří vegetariánský lví rauty Petra Vachlera v Lucerně. Přišlo mi to jako excentrickej nápad s devadesátkovou new-age příchutí jednoho velkýho devadesátkovýho egomanika. Dokonce mi přišlo správě česky subverzivní, když tam jednou nějakej humorista švejkovsky pašoval řízky. I přesto bývaly právě opulentní rauty, který zabraly celou hlavní chodbu pasáže Lucerna, vrcholem a svatým grálem rautový sezóny.
Chápu, že dramaturgie večera byla zvlášť v poslední vachlerovský době taky hodně pryč a oscilovala někde mezi Jardou Duškem, přechozeným sklepáckým humorem a bizarním panoptikem "pro lidi" (moderace Lucie Bílý, haló), ale aspoň dávala vyniknout tomu, co bylo ve finále to důležitý- raut a večírek (filmový průmysl a Česká televize nesouhlasně mručí).
Kde jinde máte možnost se zdarma hodně středním vínem ztřískat v šatech "na lepší", zapálit si vedle Bartošky, pozorovat opilý herce (já vím, nezní to až tak zábavně, ale někdy nepotřebujete ke štěstí zas tolik, nesmíte bejt furt tak needy) a cpát se smaženýma pakorama z góvindy a makronkama (ano, to byly doby, kdy byly makronky cool a vrchol světový cukrařiny, jsem oficiálně stará foodbolgerská pamětnice).

Já a vachlerovský Lev léta páně 2013. Najdi si na blogu. Je to včetně pravidel, jak vyzrát na (pořádnej) raut.


Pod záštitou akademie se najelo na úsporný opatření - zdánlivě kvůli znovunastolení dekora, vážnosti a noblesy - zvou se pouze lidi, kteří na předávání tzv.mají co dělat (haló, já tam teda pokaždý vždycky rozhodně mám plný ruce práce a co dělat, hlavně s držením několika skleniček ginger whiskey naráz) a ze stolů oplývajících vege strdím a vege mlékem se víceméně stal tzv. flying raut. Narovinu - dekorum stranou, Rudolfinum je menší a zdánlivě důstojnější, ale každá áftroška, pokud stojí za to, se musí proměnit v nepřehlednej masopustní obraz Hyeronima Bosche a jakákoli důstojnost je to poslední, co potřebujete. (Bohudík se přesně tohle nakonec na Lvech stalo.)

Shrnuto v jedný větě - musí se šetřit. Neříkám, že nerozumím matematice lítajících rautů (komu by to nedošlo, je to oblíbený model, kdy servis chodí s tácy mezi hosty, ale v reálu spíš hosti lítají za personálem), protože má catering větší kontrolu nad jídlem a zdánlivě se předejde plýtvání. Těžko říct, takhle z hlavy, ale neměla jsem pocit, že by ubylo tu a tam pohozených zbytků mezi nedopitýma skleničkama alkoholu, navíc je víc než ponižující běhat za číšníkama a navrch jako někdo, kdo je dočesně vyloučenej z potravního řetězce zahrnujícího maso, je tohle celý prostě maratón, kterej se dá zvládnout jen díky (bohudík) všudypřítomnýmu alkoholu zdrama.

A to se musí nechat, že v tomhle detailu Akademie moc dobře ví, že tady se nešetří. Takže - nesnědla jsem skoro nic, protože se mi personál neustále ztrácel a když už jsem někoho ochotnýho mi dát nějakou fancy jednohubku (Zátiší catering, létající rauty pro všechny, kdo se chtějí cítit jako lepší lidi) našla, tak jsem jí nemohla (maso). Bůh to vidí, takže ty dvě smažený krevety zapírat nebudu, ale strašej mě ve spánku ještě teď (už můžou být Velikonoce, prosím?).
Tah minimalizovat jídlo na úkor množství alkoholu není špatnej. Afterparty to byla náramná (ale o to nejídlo náročnější ještě dva následující dny, au) včetně kouření vedle Jirky Bartošky a opilých herců. Bohudík, že některý věci se nemění (a doufám, že Bartoška je nesmrtelnej).

Jenže pánbů mě za ty krevety potrestal po svým. Asi si řekl, že jsem rozmazlená nevděčná rautová nostalgička a dokázal mi to na zahajovacím rautu Febio Festu:
"Ty máš nostalgii po devadesátkovým Vachlerovi? Dostaneš full devadesátky (mínus Jonák), ale jinak komplet." Tak nějak si představuju, že mě Bůh trollí. Pardon, trošku si ho přivlastňuju, a co?
Od dobový moderace Jolany Voldánový se svatebním výčesem v plesovkách, až po zábavu (Prostřeno styl), kde si můžete vybrat živej jazz nebo reprodukovaný hity posledních 20 let (obojí ve velmi bolestivým provedení).
Raut byl zklamání - slovníková definice navoněný bídy. Oblbnout návštěvníky brsalátem s uzeninou a falešným šopákem je zločin. Stejně, jako k bontonu patřící nedobrý víno (v bohulibých dvouceckách). Stejně, jako mini dezerty, který nebyly dobrý. Stejně, jako všechny teplý jídla, který obsahovaly maso. Stejně, jako fakt, že tam nebylo kuřecí soté (když 90's, tak pořádně). Stejně jako fakt, že nejslepší drinky byly nealko powered by Mattonka. Stejně jako fakt, že akreditace na tenhle festival trvala vytisknout víc, než 15 minut. Dokonalá iluze stroje času.

Warm-up Českýho lva v nejlepší hospodě U Rudolfina. Kdybych to byla bývala věděla, tak bych si tam dala smažák jako paní.









Raut je ese

Raut je esence společnosti, toho, co očekáváš od života. Raut je místo, kde se k tomu nejlepšímu musíš proloktovat nebo vymyslet strategii, jak nad lidovou vřavou vyzrát. Je to společenská událost, kam přijdete s prázdou kabelkou, abyste se ráno vzbudili a našli v ní hranolky, řízek (nebo pakoru) a několik rozmačkaných Ferrero Rocher (a dali si to všechno k snídani ne nutně v tomto pořadí). Od kdy se raut stal smutnou zádušní hostinou, kam musíte předem přijít najedený nebo si přinýst vlastní jídlo? Od kdy mám v kabelce jen zmuchlanej kapesník, rozsypanej tabák a žádnou skleničku s logem Bohemia sektu?
Život je raut.
Je to tak smutný...a tak výstižný.
Když vás nebaví raut, nebaví vás žít.
Trochu se bojim, co bude dál. Trochu mě děsí, že tahle naše lehkovážná alegorie života dostává tak reálný obrysy.


P.S. Chuť mi zpravila producentka Juliána Slivoňová, která tzv. ručně maza chleby na premiérovým rautu k filmu "Švéd v žigulíku" (kterej doporučuju, stejně jako vege chleby Juliány).
P.P.S. Jeden svět jsem vynechala, ale letošní (stejně jako loňská) dramaturgie vegetariánství v hlavní roli s quichem by se mi asi letos dost líbila. Stejně tak, jako houba smíchaná podle vlastního poměru z červenýho a Kofoly. Nojo. Hlavně, že člověk (já) vyvenčil svoje tzv. šaty na lepší.


PRVNÍ A POSLEDNÍ RANDE NA NULTÝM NÁSTUPIŠTI

$
0
0
Byl pátek třináctýho. A ačkoli celý týden bylo konečně na pár dní něco, co se tvářilo jako jaro, v pátek odpoledne se nad Prahou zatáhlo a začalo nepříjemně pršet.
Jenža já věděla, že i přes to, že jsem se neoblíkla nijak extra prakticky a do deště už vůbec ne, tak tam musím. Na nultý nástupiště, prašným půlperónem až skoro k ústí tunelu, kterým vlaky opouští Hlavní nádraží. V pátek 13. byl totiž poslední den, kdy měla otevřeno malá nenápadná nádražka s bufetem ve zdi pod magistrálou.
Ten teplej déšť asi nebyl náhoda, stírala jsem svým nepraktickým baloňákem rosu na kolejích a moje promočený tenisky se obalovaly bahnitým prachem polozapomenutýho nástupiště.
Tohle místo pro mě bylo jedno z těch míst, o kterým víte tak nějak celý váš dospělý život. Pokaždý, když jsem opouštěla Hlavák a míjela tuhle nepravděpodobnou restauraci ve zdi, jsem si říkala, jak moc tam brzo půjdu. Jasně, tam prostě musím. Hned zítra, hned v sobotu, hned příští čtvrtek.
Ale nikdy jsem tam nešla.
Minulý týden sdílela kamarádka fotky právě odtamtud s notickou, že tahle legenda zavírá. Pátek 13.
Vypravila jsem se tam ještě ve čtvrtek navečer. Ale čekal mě jen zavřený slunečník a za sklem chaotický ježek.



I tak jsem se v pátek v dešti vydala znovu stejným směrem s nadějí, že poslední večer přece musí být otevřeno. Bylo.
Pod slunečníkem se tísnila parta mladých štamgastů, hudba hrála do pravidelnýho tepotu projíždějících City elephantů a naproti mi přišel brejlatej kluk s velkým deštníkem, aby mě doprovodil dovnitř a zachránil mi zbytek mikáda splihlýho deštěm. Uvelebila jsem se u štamgastskýho stolu vedle spícího pejska a dala si pivo. Vedle mě byla prázdná skleněná vitrína s malou Teslou (pro mladší: to je televize s anténou), dvěma mini-frankovkama a pár lahvema s vodou. A protože kouzlo prvních a posledních rande je v jejich nečekanosti a bezprostřednosti, začali jsme si povídat s provozním, kterýmu mladá parta štamgastů neřekla jinak než "Šéf" nebo "Baníček". Pocházel z Ostravy, Captain Obvious. Na jedné zdi to dokládala vyvěšená osvícená vlajka jeho srdcovýho týmu a z reproduktorů co chvíli vyhrával Jarek Nohavica "Ostravo, Ostravo"... Tedy ve chvílích, kdy se zrovna čerstvě dospělý osazenstvo nedojímalo nad Goťťákovou verzí "Forever Young". A že se u toho uměli dojmout jako parta pokročilých šedesátníků. V pátek večer se na nultým nástupišti zastavil čas. A my všichni jsme najednou byli stále mládi.



Ale zavírat se musí. Další fáze rekonstrukce nádraží je tady a Baníčkovi Český dráhy vypověděli smlouvu. To, že se tu i vařilo ("rozmražený, ale výborný, dokonce přes Dámejídlo jsme to rozváželi a tady po baráku, kadeřnicím, třeba"), ale hlavně pilo pivo a povídalo při pohledu na vlaky, že se tu křížili gymnazisti s partou uměleckých kovářů s vlakvedoucíma, zvukařema, dredařema, no prostě kýmkoli, kdo se tu mihnul, to na papír nedáš a Český dráhy neukecáš. Podle Baníčka tu nebude nic. Prázdná díra ve zdi a feťáci, poznamenal se skelným pohledem. Já si spíš představuju Starbucks. Kterej určitě nebude mít na stěnách vývěšky s názvy vlaků a starými jízdními řády.





Jak by se mohl na seznam kulturního dědictví dát ten pocit, co máš v nádražce? Vobouchaný skleničky na pivo, panáky rumu a záchody přes chodbu? Umí Unesco zapsat na seznam pocit, co jsem měla v pátek večer, když jsem koukala na dojatý gympláky, kteří přišli za Šéfem s Baníkovskou ručně malovanou kartičkou, kterou všichni podepsali a děkovali mu za to, že tam mohli chodit? Nejde to. I tak mě nekriticky dojalo, že jsem si hmatatelně vybavila přesně ten pocit, co jsme mívala U Bohouše, kde jsme se přesně takhle scházeli s mojí třídou bohnickýho gymplu. A pouštěli si regéčko, kluci hráli na harmoniku a měli jsme pocit, že budem mladý napořád.





"Já jsem se těšila, jak tu budu v létě venku vysedávat." Zaslechla jsem jednu z party, mezitím, co Šéf vytáčel poslední sud polotmavýho Kozla. Dvě plata panáků. Baníčkovo vyprávění o Tomáši Hanákovi, co si to tam šel obhlídnout a dost si to tam zamiloval. Někdo u vedlejšího stolu tiše lamentuje, že jen co to tu před pár dny objevil, už se zavírá. Nafurt. Jeho kámoš na to opáčí, že stejně vypadá, jakoby tu seděl už věky. A proč by ne. I to lino, jakoby tu už bylo celý staletí. Pořád stejný, prochozený. Venku už se setmělo.
Jako poděkování jsme došli Šéfovi pro flašku tuzemáku a jeho paní pro Bohemku. Demíčko, samozřejmě.


V mojí bublině jsem získala pocit, že podobný místa se do dnešní doby nehodí. Že zpovykaní mileniálové potřebujou fair-trade kafe, rychlou wi-finu a industriální betonový podlahy a avokádový sendviče. To, že si zamilujou místo, kde je tak maximálně turek do skla, stará televize, lino a rozmražená pizza, pro mě není důkaz žádnýho sentimentu. Chtějí prostě místo, který bude jejich. Kde si můžou dát dvě piva a líbat se u záchodů, hrát na kytaru a představovat si, že budou navěky mladý. A dneska je zase o jedno takový místo na světě míň.



A pro mě je tu zase míň o jedno místo, kde můžu tancovat na stole na Bodak Yellow. My mileniálové jsme prostě zpovykaný. I přesto byste nás měli nechat žít tak, jak chcem.
Viewing all 347 articles
Browse latest View live