Quantcast
Channel: Vývařovna
Viewing all 347 articles
Browse latest View live

BERKASOVO/BAPSKA

$
0
0
Je tu ještě jeden rest za rok 2015. Fotky ze Srbska, kde jsem byla v říjnu na týden jako dobrovolník.



Svačina po cestě. Turek z ešusu, diskuze, jak se má správně zalívat a první polívka - k snídani.

Polní guláš s rýží. Všudypřítomné gumové rukavice.

Polívčička a noční chvilkový útěk do kuchyňky.



Když někdo donesl asi dvanáct pizz, všichni si mysleli, že to je legrace. Nebyla.

Plazma? Pardon.

Den volna.

A prozměnu čínský polívka. Při třízení kosmetických potřeb.

Lifechanging.





ZÁKLADNÍ ŠKOLA FRANTIŠKY PLAMÍNKOVÉ

$
0
0

Konečně zpátky ve škole. Aby nedošlo k mýlce, tohle není věta z nějaký holčičí je-mi-skoro-třicet verze "Vrať se do hrobu" (I když...jsem teď spíš Milan Steindler než Tina Fay). Ani taková ta nostalgie po pár vínech na třídním srazu (tomu ze základky se úspěšně vyhýbám, mohlo by se tam vyskytovat až nebezpečně moc mimin a těhulí, au). Jen mám prostě ráda vůni školní jídelny. Taky její specifický zvuky. A ze všeho nejradši tam jím (překvapení, co). Za svých dvacetdevět let jsem prošla několika zásadníma školníma jídelnama.
První byla kuchyňka s jídelničkou na základce. Základní církevní škola sester Voršilek. Ta mini jídelna v přízemí se vlastně využívala jen prvních pár let co jsem do školy chodila a ne uplně jako jídlena. Sestřičky nás tam učily vařit v hodinnách rodinky (špagety byly už v osmi letech můj majstrštyk). Tehdy se to tak dělalo. Stejně jako se nechávaly celý třídy očkovat v tělocvičně na TBC. Nebo jako se dělaly protidrogový prevence na kterých vám bejvalej feťák vyprávěl jak na piku řídil tramvaj. True story.
Další školní jídelna byla pár let na prvním stupni ta na základce ve Vojtěšský ulici. Tam jsem dělala poprvý mlejnek, zatoužila jednou ve frontě stát se skautkou a v bufetovým okýnku si pravidelně kupovala pěnový bombony ve tvaru velkejch myší. Ještě teď z toho mám díry v žaludku.

Milá jídelna byla ta v Černý ulici u dominikánek. Řádový sestry mě provázely celou základku. Mimochodem, nedávno jsem se dozvěděla, že z "děcek z církváče" vyroste prej to nejhorší. Dobrý vědět. Díky za důvěru, proberu to se svojí terapeutkou (pizza z Papacipolla).
Když se lámal první a druhej stupeň základky postavili nám u Voršil fungl novou moderní vysokokapacitní jídelnu. Šéfoval tomu nadnárodní Eurest a mě se otevřely úplně nový hranice jídelního stravování: 3 jídla, dvě polívky, salátovej bar a chlaďák s ovocným salátem nebo postmix. Fakin postmix. Postmoderna školní jídelny. Úplně se nám z toho točila hlava a zvyšovala hladina bílýho cukru.
Jistě nejzábavnější byla naše jídelna na víceletým gymnáziu v Bohnicích. Separé budova přesně na pomezí dvou obrovských paneláků propojených soustavou chodeb a areálem psychiatrický léčebny. Myslím, že poloha naší gymnaziální jídelny ji přesně definovala. Normalizace a čirý šílenství. Soustava předem definovaných kuchařek: ta zlá, ta hodná, ta upocená, ta s knírkem. Kromě UHA a sladkýho čaje z granulí jsme se vždycky vespolek těšili na místní opus magnum: bohničínu. Kuchařskej copywriting už tehdy dosáhl svýho vrcholu a dosud nebyl pokořen.
Teď se do školních jídelen dobrovolně vracím. V kolektivním prožitku někdy dobrýho a někdy otřesnýho jídla hledám svojí životní rovnováhu, uklidňuje mě to neměnné schéma. Porád lepší než motivační knížky a Paolo Coelho.
"Nováku, můžeš s sebou hodit? Můžeš už to prosimtě dojíst? Seš zase poslední, všichni na tebe čekáme. Poslední jako vždycky. Jako ve všem."
Ani v roce 2015 se pedagogickej dozor nemění. I v příštích deseti-dvaceti letech zajistí "pančelky" pravidelný příliv třicátníků do kanclů soukromých psychoterapeutů. Nebo se malej Novák zatne, vystuduje dobrou vysokou a jednou si nás všechny, jak tady sedíme u masa, omáčky a rejže, koupí?
Ve Františce Plamínkový je všechno jak má být. Snad jen fakt, že děti mají školní uniformy (což byl na základce můj sen, ale spíš jsem jen moc četla japonský holčičí manga). Skvadra kuchařek a pančelek je naprosto modelová. Šéfka je nekompromisní, přísná a má přesně ten votřesnej typ melíru, kterým se "voživujou"účesy ve všech okresních městech od Hostivaře dál (to není překlep). A samozřejmě knírek. Nepřekvapí fakt, že KLUCI DOSTÁVAJÍ VĚTŠÍ PORCE. Pravidelně o jeden houskovej knedlík. Reklamace se nepřijímají. A taky se nepřidává. Přirozeně.
Dospělí hosti sedí vzadu. Naprosto skvělá observační poloha. Můžete sledovat dětskou logiku "u cant sit with us" v praxi. Nepřekvapí atmosféru navozující gastro-zátiší na obrazech. Ani náhodné seskupení palem a tchýniných jazyků.
Uklidňující fakt je, že jídlo se takřka nemění. Dýňová polívka chutná jako rajská. Uho je standartně dobrý, podle nálady (pani kuchařky s melírem). Rajská je vždycky dobrá. Což je univerzální pravidlo, který se řídí pouze preferencí "sladší-kyselejší". Někdy je dezert (pribiňáček v mističce) a to jsou takový ty drobnosti, který vás za šedesátosm korun dokážou dojmout. Stejně jako granulovanej čaj v barelu. Brečim.
Taky brečim, když vidím důchodkyně s jídlonosičem. Mám ve frontě vždycky chuť je obejmout a ukázat jim moje tetování (ale pak mi dojde, že by mě asi hnaly svinským krokem, takhle "si hyzdit tělo").



Pokud nemáš čip, oběd se vydává na korálek. Který si za zmíněných 68 korun můžete koupit u paní hospodářky. Ještě jednou. Na korálek. Taky už brečíte?

LÍDA BAAROVÁ: ŽIVOT JE AU.

$
0
0
Před hodinou jsem se vzbudila. Před spaním jsem do sebe v kuchyni se spolubydlící ještě nalila jeden Cordial-ginger, abych zahnala případný noční můry Pauhofový a Markovicze naklíčovanejch do blbě vymodelovanejch krbovejch plamenů. Život byl tentokrát spíš au než raut. Kocovinu mám spíš morální a ještě mi hlavě rezonuje nejen ten šílenej českej posynchron, ale hlavně nejšpatnější filmová hudba za hodně dlouhou dobu.
Samozřejmě, že na premiéru jsme šly plný předsudků, je v tom taková malá vnitřní naděje, že na konci dne třeba zjistíme, že jsme se nemusely obávat nejhoršího a že to třeba něco zachrání. Třeba špatný film povznese pohádkový raut. No, nestalo se. Ano, hlavu z prdele jsme si vytáhly, ale musely jsme obě konstatovat, že realita mimo bublinu prostředí ve kterým se běžně pohybujeme, není realitou ve které bychom chtěly žít. Nicméně tyto setkání třetího druhu jsou velice poučné.
Film bych osobně zhodnotila už jen jeho "slavnostním" uvedením. V multiplexu nataženej červenej koberec plnej, Libor Bouček balancuje na hranici společenského humoru vzor ranní show Evropy dvě a slavnostního očekávání, vyvolává si k sobě pod obří plátno celý štáb, bodře konverzuje, neváhá předvést šarmantní angličtinu a překladatelský skills v jednom. Nicméně forbína před plátnem kde defilují hvězdy a Libor není nijak zvlášť osvícená, takže z toho máme spíš hovno (asi je to tak dobře) a jako bonbonek za celou touhle přehlídkou na tom obrovském plátně v nekonečné smyčce defilují produktový videa a fotky nejrůznějších sponzorů. Ano, už dlouho jsem nezažila nic bizarnějšího než lesklou pleš Soukupa vážně a slavnostně se uklánějící před dojatým (to bylo ještě před tím než nás Renč ubil svým umem) publikem  na pozadí neméně lesknoucího se pozadí polonahý cvičenky zvedající činku ve fitku. Smyčka- výrobní pás proteinových tyčinek- usměvaví lidé oblečení jako z Cosmíčka 2005 nešikovně pózují před autem jisté taxislužby-aerobic- zvedání činek- upocený svalnatý zadek.


To ani nezmiňuju, že v celým multiplexu nemají šatnu, voda v půl-litrový lahvičce stojí 45 korun (pro srovnání- taková ta malá lahvinka vína tamtéž je za 59), měly jsme hlad a cestou do sálu pořád narážely do zmatených hloučků lidí a celebrit z jiného světa než je ten náš. Vytočená k nepříčetnosti jsem si koupila Kinder Bueno (za 25 korun), protože nálada slavnostní premiéry byla fuč (myslím, že v tom slováči se tedy ani neukázala), jen cesta dlouhými eskalátory do rudě osvícené chodby byla příslibem nefalšovaného pekla. Co vám budu povídat, Daniela si nakonec to Bueno koupila taky. Myslím, že to nám zachránilo život. Bezprostřední dojmy z filmu jsme shrnuly na našem instagramu.
Po filmu nás čekal další zmatený walk of shame mezi Martinou Gavriely s Markusem Tranem, bulvárními fotografy a dojatými lidmi středně vyššího věku s prázdnýma krabicema od popcornů, abychom konečně našly důvod naší přítomnosti v onom polosvětě- RAUT. Tady už šatna byla, samozřejmě s ručením omezeným. Upřímně nás překvapil sál- byl vpravdě opravdu hezký. Jako welcome drink jsme dostaly vyvanulou bohemku a vyvanulý úsměv hostesky. Kdo čekal blyštivou reminiscenci na hvězdný večírky v baru Lucerna s živou kapelou, byl zklamán (já). Místo toho se podávalo standartní bílý a červený víno, Mattonka (mimochodem- opravdu úctyhodnej product placemement je, když si "Adina Mandlová" na baru Lucerny objednává "jednu Mattoni") a nějaký džusy. Tak jistě, na pozvánce bylo napsáno "číše vína", ale my jsme to nevzdávaly. Já tušila, že kde jsou stolečky, bude i jídlo a Danielin zjitřený instinkt se intenzivně prvních deset minut snažil identifikovat nakyslý odér ve vzduchu jako "pražská šunka", případně všeříkající "chlebíčky".


Nakonec se vše odehrálo v duchu filmu- vlk se nažral a koza zůstala celá. Z chlebíčků se vyklubala mladinká hosteska roznášející mezi hosty spíše něco co bych nazvala chlebíčkové jednohubky. A protože jsme ten večer vytrpěly už dost, bylo to jako najít svatý grál. Ovšem objektivně- když ze 4 druhů chlebíčků zvítězí ten salámový, není to znak dobrýho rautu. Nezachránily to ani marcipánové dánské sušenky. Je teprve leden a zdá se, že už tu máme vítěze o nejsmutnější raut roku.
Do jiné reality nás vracelo nejen chlebíčkové zklamání, ale také přehlídka jiných lidí...
"Bože, právě se na mě podívala Helena Vondráčková, vypadalo to, že se chtěla pokusit nějak zatvářit, ale její obličej jí to nedovolil."
"Ale postavu má pěknou, asi cvičí, co?"
"Prosímtě, postava v tomhle věku...to si prostě vezmeš stahovací punčochy a dobrý, já myslim, že by měla nosit burku."
"A myslíš, že šuká?"
"No stoprocentně!"
"No tak to ale žádný stahovací punčochy nezachráněj, neměla by teda tu burku nosit radši v ložnici?"
"Hele, pán v teplákách a pokecaným tričku!"
"No tyvole, vždyť i ten Jákl má voblek."
"Kde jsou nějaký sexy němci?"
"Hele, pani co má vlasy jako Rod Stewart."
"Támhletoho odněkud znám...kde jsem ho jenom...tyvole, to je ten z Úsvitu, jak stál na Albertově vedle Zemana sedmnáctýho!"
"Nene!"
"Panebože...podíval se na mě, je fakt strašidelnej, ale dobrý, zhodnotil nás jako untermesche...a teď, koukej, seznamuje se Vondráčkovou!"
"Pojďme radši na cígo."
"Ještě jedno víno, ježiš mě je z toho divně."
"Můžeš mi říct co to má na sobě Renč? Měli slevy ve špatným oddělení NewYorkru?"
Po čtyřech vínech, jednom selfíčku s Komisařem Rexem, po Jiřině Bohdalový, která si vehementně klestila cestu do šatny, aby si sama mohla vzít kabát (ano, nezastavil jí ani pultík a armáda hostesek, prostě došla přímo mezi věšáky), po jednom epileptickém záchvatu na schodišti, jednom Zemanovi, kterého z obou stran musela podpírat ochranka, po opravdovém komisaři rexovi, který zkontroloval jestli někde nejsou pokladený výbušniny a dvou cigaretách, jsme usoudily, že tady nás nic dobrého nečeká.
Raut byl hvězdný, bohužel tahle hvězdnost byla upocená jako orosená pleška Soukupova, špatný jako osmdesát procent účesů tamních žen a smutný jako fakt, že tenhle film nejspíš za rok slízne pár Českých lvů.

Nám to samozřejmě slušelo, díky Vendy!
Jo, a přiopilý jsme musely konstatovat, že ten Pavel Kříž na tom celým nám fakt vadil ze všeho nejmíň. Pro faktickou recenzi filmu se obraťte na Kamila Filu.

U SVATÉHO ANTONÍČKA: ŽIVOT MÁ SMYSL

$
0
0

"No dobrý den, děvčátko, tak co to dneska bude?" vítá mě s úsměvem drobná servírka kolem padesátky. Za tu dobu co k Antoníčkovi chodím spolu máme takřka mateřský vztah. Někdy si totiž děsně vymejšlím, třeba, když chci místo knedlíků k hotovce těstoviny. Nebo brsalát ke smažáku. Extravagance lidových kombinací mi není cizí. Pro paní mámu od Antoníčka to nikdy není problém. Jak sama říká "já za vás v tý kuchyni zaoroduju". Amen.
Fakt, že na světě existuje místo, kde vám někdo říká něžně děvčátko (což jste naposledy slýchaly ve školní jídelně na gymplu, ale z úst vousaté kuchařky to působilo jako jízlivá závist nad pubertálním mládím) mi dokáže zlepšit den. Kdykoli.
"Tak co to bude?"

Poprosím o rajskou a zase si vymýšlím, rajská s rozvařenýma kolínkama je moje radost. Nestydím se za to a ani po letech v Itálii nelámu snobsky hůl nad starým dobrým českým rozvařeným kolínkem. Suďte mě jak chcete, rajská s těstovinama u mě nepatří do kategorie guilty pleasures, je to jen čisté pleasure za kterým si budu stát, i kdyby mě ústřicema kamenovali.
Za pár minut se paní Antoníčková vrací a spiklenecky na mě mrká:
"Tak a je to. Budete mít svoje zlámaný potrubí."

Usmívám se na ní a pak už jen s hlavou v dlaních pozoruju tiše chlápky nad pivem. Antoníček je místo kam nejraději chodím sama. Kde můžu koukat do blba a necítit se jako úplnej blb. Je to místo kde se mi několikrát v tichý meditaci koulely po tvářích slzy jako hrachy. A místo kde to nikoho nepřekvapí. Se štamgastama se nemluví. Ale spojuje je zvláštní synergie. A zvětralý pivo s fernetem.
Antoníček je schovaný Automat svět trendy Letný. A vaří tu poctivou čtyřkovou kuchyni.
Za posledních pár měsíců pak mám pocit, že se kuchyně lepší. Na druhou stranu nečekejte Imperial. Ale třeba smažák od Antoníčka má u mě speciální místo v srdíčku a na mým osobním žebříčku je jedním z mých nej. Dokonce tu přetrpím i ten Gambáč, mají tankovej. Ale nejradši si tu stejně dávám oranžovou točenou limču. S hotovkou z denní nabídky to pak málokdy vyjde nad sto deset korun a obvykle se vejdete do rovný stovky. I s dýškem.
Momentkama od Antoníčka jsem za pár měsíců stihla zaspamovat náš Vývařovní instagram, takže o sortimentu český hospodský klasiky si udělejte přehled přímo na něm TADY.
"No děvčátko, dneska jste tomu moc nedala, určitě to už můžu odnýst?"
"Dneska moc hlad nemám, omlouvám se."
"No tak příště bude líp."
A kdo ví, třeba vážně bude.
Amen

A TEĎ SE PODRŽTE - ANEB MALÝ KROK PRO ČLOVĚKA...ZNÁTE TO:

#antonicekdaily #stamgastka #uantonicka

MORTAL COMBAT: MRE (MEAL-READY-TO-EAT) ANEB TESTUJEME INDIVIDUÁLNÍ POTRAVINOVOU DÁVKU

$
0
0

Ok, Leželo mi to ve skříni už skoro rok a tak byl nejvyšší čas. MRE- Meal ready to Eat neboli bojové individuální dávky potravin,
Jako soundtrack k ne příliš zábavnému čtení vám nabízím vše co jsem si ten den poslechla. Nelžu. Samotnou mě moje hudební chutě překvapily (až na královnu Bey, samozřejmě).
Premisa: dopředu upozorňuju, že tohle nebude asi úplně o chuti, ačkoli pár věcí z balíčku příjemně překvapilo. Jedná se o balíčky, které mají pokrýt potřeby vojáků ve výcviku/terénu na 12 hodin, ale podle nejrůznějších fór (ano, dostala jsem se i na stránky postapo.cz) se s dávkou dá vyžít celý den.
U mě tohle bylo o čirý holčičí zvědavosti. A taky nikdy nevíte kdy se bude hodit umět použít bez-zápalný ohřívač. Do skauta jsem nikdy nechodila a nejsem ani trochu "postapo", takže nehrozí, že bych najednou v záchvatu šílenství začala ve sklepě a skříních hromadit konzervy a individuální potravinový balíčky. Prostě- nezbláznila jsem se, jen jsem byla uplně normálně zvědavá.
Kromě postapo.cz mě vyděsili i nejrůznější instruktážní youtube videa podivných amerických redneck výletníků, kteří vypadali, že kromě výletování v bojových podmínkách rádi semtam zajdou na blešák pro novou brokovnici, ale i tak maj rádi k smrti svýho papuška. Creepy. Takže ano- pochopili jste správně- první testovací balíček byl provenience US Army.
Balíčky koupíte on-line nebo v armyshopu a ceny se pohybujé kolem 150-200 kč/balíček.
Amerických potravinových MRE balíčků existuje 24 verzí, včetně vegetariánských. Já jsem si v army shopu koupila v záchvatu nekontrolovatelného nadšení menu č.23- Chicken Pesto Pasta.

1) DESIGN
Funkční mimikry hnědosti některým kolegům v kanclu připadaly na první pohled jako cosi neuvěřitelně designového. Ano- pár drobností skutečně působí jako minimalistický skandinávský design. Za jedna například kartonové sirčičiky se skvělou zápalností (i ve větru!) nebo třeba jeden list toaleťáku pečlivě naskládaný do papírového rukávku. Celkově balíček a jeho komponenty působí vcelku elegantně. Taková nenucená techno-elegance a funkčnost. Malé balíčky třeba s vakuovanými italskými chlebovými tyčinkami nebo skořicovým bochánkem mají vyloženě kabelkový formát. Vskutku pro dívky.
doplňky


2) SNÍDANĚ
Ráno jsem nesnídala. Dala jsem si jen sklenici vody (dokonce bez citronu, protože v zákopu asi taky těžko seženete čerstvej citron) a tabletu chlorelly (to je moje denní rutina a omluvila jsem si to formou- tedy tableta, to se může, to si klidně i voják může nastrkat po kapsách na dobrý trávení a rovnováhu organismu. Lol.)
A taky jsem si povolila cigarety. Ty podle mě v žádným zákopu nikdy nechyběly.
A pak už jsem se jen těšila na překvápka v balíčku.
Místo kafíčka (který taky balíček obsahuje, ale nechtěla jsem si ho hned vystřílet) jsem začala elektrolytickým nápojem v prášku s "přírodní a umělou" příchutí hroznů. Překvapila mě barva. Modrá laguna od Zonky by bledla závistí. Další zajímavá vlastnost tohdle pitíčka je jeho vcelku překvapivá močopudnost. Do zákopu nevim nevim. Nebo to takhle funguje jen na vyhladovělý holky v kanclu. Kdoví?
Jsou i momenty kdy zatoužíte po Jacobs instatntu...
Pak jsem si trošku zahřešila a šla si do kuchyňky ohřát vodu na kafíčko. Samozřejmě balíčkové. Slaboučká parodie na granulovaný kafíčko vcelku zachránil třtinovej cukr a sušený mlíko (bez obsahu mlíka- tohle mi vysvětlete).
3) OBĚD
Nejzábavnější část dne- jako vždycky. Tentokrát jsem musela před ohřevem použít youtube (ok, v přírodě bych asi zatím nepřežila), ale v pořádku, jednou za čas si musím na youtubu najít i jak použít otvírák na konzervy z Ikey. Celá já.
Ohřívací sáček funguje bez zážehu, pouze vložíte pytlík s obědem (který vypadá jako větší verze kočičí kapsičky) a přilejte vodu po rysku. Vložíte zpátky do krabičky a nakloněné poloze necháte "uvařit" zhruba šest minut. K termoreakci dojde takřka okamžitě...bohužel nevím proč se mi jídlo ohřálo tak nějak polovičatě.Po otevření ohřáté kapsičky mě čekala podivá masa kousků- těstovin a kuřete. Naštěstí všechno přebila chuť pesta a tu a tam jsme našla i sušené rajče! Ve finále musím konstatovat, že tohle není o nic horší gastro zážitek než vám dopřeje třeba Amore mio nebo njiný podobný insta-těstoviny s omáčkou. A kdyby bylo jídlo vyloženě horký a mohla jsem si ho posypat navrch sýrem- asi bych byla spoko.
Oběd



...a pak už jsem jen zybtek pracovní doby myslela na to, že si chci dát po setmění kalíšek nebo dva...



4) SVÁČA


Italský rozmarýnový chlebový "tyčinky" překvapily měkkostí. Otevřít cheddarovej taveňák v pytlíčku jsme se neodvážila...


"Patriotic cookies" chutnaly jako chudší příbuzný máslových sušenek, vlastně jako snídaňový sušenky, které jsme byla zvyklá snídat v Itálii. Ty z discountu. Přirozeně.
Nevyfotila jsme vám "cinammon bun", asi proto, že vypadal zhruba stejně jako ty měkký "krekry". A chutnal fajn.
Teď jsem právě pár hodin před koncem pracovní doby. Těším se na pivo. Na Becherovku na vytrávení. A na cokoli se Srirachou. A jsem unavenější než obvykle. Ale budu bojovat až do konce. A zítra mě čeká balíček francouzské armády. Takže možná bude i kachní paštika. Tak mi držte palce. Because I slay.
P.S. Absolutním vítězem testu se dnes staly 2 ks skořicových žvýkaček. To jim v Americe vždycky šlo!

HOLEŠOVICKÁ TRŽNICE: STARÝ BUFET V NOVÉM (SKORO)

$
0
0

Série životních náhod (Náhoda? Nemyslím si..) mě tento týden dovedla po půl roce konečně zase do Holešovické tržnice. Když se konečně sžijete s telefonem o velikosti menší televize, kterej konečně fotí decentně i v rukou takovýho technickýho antitalenta jako jsem já, tak je logický, že se musí rozbít. Navíc pokud ho mám na splátky, žejo. Asi mám nějak pokřivenou čáru života. takže zatímco jsem kontemplovala ve "Falešným jezeře" Heleny Hladilový v Prezidenským salónku ve Veletržáku, tak můj Vodafone telefon položený na zábradlí se rozhodl si odskočit. Do třímetrovýho voidu. Křus. Jaká jsem lemra ovše dokazuje spíš to, že mi už pár měsíců ležel doma můj druhý telefon (mimochodem k reklamaci po 3 měsících používání, vopravdu Acer nedoporučuju ani za trest), který jsem donesla reklamovat až po volným pádu mýho nesplacenýho Vodafonu, Bože, ty to vidíš a nesoudíš mě, že ne?
Konec omáčky (gastro oslím můstkem se přeneseme k omáčce jiné, lepší než můj posranej život)- musela jsem prostě jít do Alzy, což jsem se rozhodla spojit s příjemným, tedy podle mě nejlepším Pho ve městě v mastným bufíku en-plain-air mezi kartonovýma stánkama s nevkusnýma plesovkama, kesrama a asijskýma snapbackama.
Jaký bylo moje překvapení, když jsem na bufíčku našla ceduli, která informovala o přesunu do budovy bývalý pizzerie Mercato a taky informovala o novém jméně a titulu restaurace. Things are big in Holešovice, evidentně.
Trošku mě zamrzelo, že můj oblíbenej bufíček ztratí punc tržiště a obědvání na umaštěný lavici a mžourání do sluníčka na čerstvým vzduchu, nicméně musím říct, že v bývalý pizzerii si taky zachoval pár bufetových atributů, naštěstí. Ačkoli už k tomu nebude patřit tržnocovej soundtrack featuring reklamy na zlevněný maso a novinky v Normě (kde je mimochodem boží pult se sekanou, just sayin´)

Jmenovitě:
1) tácy
2) odkládač na tácy
Nechtěně DIY působí interiér, který si zachoval prvky pizzerie a sfúzoval je s prvky asijský lidovky, vtipný mi přijde i zachování původního štítu s cedulí "Mercato". Připadala jsem si jako při prohibici. Oběhla jsem celou budovu ve snaze najít vchod nebo nějakej popisek, našla jsem až zepředu (d-doing!) a byl to ten původní, ve skleněný vitrínce byl jen vytištěný rozvrh otvírací doby. Už o poznání méně punkový je systém "pípáků", který znám z indickýho chainu na Flóře. Objednáte si a dostanete pípák, který začne vibrovat, pískat a vůbec se tak nepříjemně mrcasit ve chvíli kdy je vaše objednávka ready. Nenutím, chápu, ale o kolik by bylo roztomilejší zkusit třeba v bufíku "starbucksovou" metodu, která používá jména? Přineslo by to mraky legračních příhod. Ale možná lidi nechtějí v životě tolik legrace? Nevím. Já bych k obědu humor uvítala. Asi vás to nepřekvapí.
Když je jídlo ready zajdete si pro tác k druhýmu baru kde je asijská slečna, která vám podle instrukcí polívku okoření, olimetuje. Nevýhodný mi to přijde u mojí oblíbený Srirachy, kterou prostě chci mít na stole a postupně polívku ostřit a ostřit. Mám prostě svoje návyky a metodiku a starýho psa (kočku) novým kouskům nenaučíš. Nevím jestli to mají v rámci šetření, ale já jsem si v nestřežený chvíli pro lahev omáčky došla. V celý jídelně byla totiž volně jen jedna a byl o ní značký boj. Uzmula jsme si jí pro sebe, ale když jsem si odskočila jen za roh z dohledu pro rychlej závitek do ruky, pár co vypadal jako od stánků na levnou krásu (Holešovická tržnice diktuje bokovky a kšiltovky) mi ji pohotově čmajzla pro sebe. Sorry, ale tohle je vážný! Moje Sriracha je moje! Rozumíme si?
Házela jsem po nich hodně ošklivý pohledy a pak jsem si řekla "a dost" a šla si vzít další na pult k číšnici. A bylo.

 Ok, uznávám, že někdy ten o pár pixelů lepší foťák, kterej umí i - omg- OSTŘIT není na škodu.
Když nemůžu ostřit objektivem, tak aspoň o to víc ostřím omáčkou, život je sriracha...

Skvělý je, že Pho je tu pořád skvělý. Mistrovský. Jediný co chybí jsou čerstvý bylinky navrch, ale je to jídelna s odkladačem, takže na to sere pes (kočka). Důležitý je si umět vybojovat omáčku. Protože jestli o něco v životě fakt jde, tak to není funkční mobil, dluhy nebo splátky co vám utíkaj jak mládí po třicítce ani kluk do kterýho jste zabouchlá, ale, probůh, je to Sriracha
HOT SAUCE IN MY BAG, SWAG

SPOKOJENÁ MÁMA

$
0
0
Poslední dobou tady vládne tvrdou rukou Pakočka a dobře tak, píše jak divá a píše skvěle. Já přispěji svojí troškou jedině protože jde o velmi závažné téma, které trápí mnoho lidí a zaslouží si pozornost. Kam vzít mámu (snad i tátu, ale my častěji řešíme ty mámy...) na oběd. Nejen, že často váhám i já sama, ale obrací se na mě i přátelé s dotazy, jak tuhle situaci vyřešit. A pokaždé, když někdo zmíní návštěvu rodiny v Praze, okamžitě se zvědavě ptám, kde budou obědvat. Ať už máme k rodičům vztah jakýkoliv, nikdo nechce řešit to trapno, když se oběd nepovede a je to VAŠE vina. I když je výčitka nevyřčená, je to tak...VY jste vybrali místo, VY jste to navrhli, VY jste zklamali maminku. 
Abychom předešli takovým situacím, sestavila jsem několik tipů podle možné klasifikace matek.


Začnu nejhorší variantou:
MÁMA Z MORAVY
Taková varianta je totiž nejhorší oříšek a sama váhám, co v takové situaci poradit. Pražské restaurace z takového boje vyjdou vždy jako předražené, drzé a neštědré "nóbl" přetvářky, kde se moravská pohostinnost a dobrota ani neotřela. Najít místo, které by splnilo tři nejdůležitější kvality vyžadované od moravských maminek - tedy nejnižší cena / nejmíň Prahy / nejvíc vřelosti - je totiž dost náročné. Na rozdíl od hodných maminek, které rozebereme později, drahota v tomto případě vyvolává vztek namířený nejčastěji na personál. 
Volila bych lišáckou taktiku - pokud se vám podaří odlákat pozornost od ceníku, zkusila bych lepší italské restaurace, velká obliba pizzerií je na Moravě známá. jelikož se mi ale takový úskok zdá skoro nemožný, navrhuji průměrnou i když hezkou pizošku v nějaké milé pražské čtvrti, například na Letné, Břevnově nebo Dejvicích. Velmi dobrá volba je třeba Coloselum. 

HODNÁ MÁMA
Tady se setkáme s několika podskupinami. Hodná máma je určitě super věc, vždycky lepší varianta než zlá máma, co si budeme povídat...Bohužel ale v některých případech se u nás - dětí - setkává taková povaha s agresivitou. Taková máma si totiž o nic neřekne, nevysloví žádné přání ani preference, neprojeví nespokojenost a sní i podrážku za 250Kč a bude se usmívat. Chcete přeci, aby si konečně doopravdy něco užila a nemáte jistotu, že to tak bude, protože to ani sami nepoznáte. Je hodná příliš. Současně ji nechcete moc stát (v životě jste ji už tak stále příliš) a  když vás nechá zaplatit, stejně vám pak strčí do kapsy peníze. Můžeme se setkat i s takovou formou skromnosti, kterou jakýkoli náznak honosnosti uvádí do rozpaků. V lepších restauracích se stydí a je nesvá. 
Nejlepší volbou se mi zdají bud poctivé české hospody, oblíbený je Vodouch na Vinohradech nebo U Veverky v Dejvicích. Pokud chcete mámu rozmazlit a přitom si být jistý dobrou, milou a citlivou obsluhou, vezměte ji do Louvru. Tak mají s maminkami letitou zkušenost. 

NÁROČNÁ MÁMA

Chce vidět z Prahy to nejlepší, evidentně. Restaurace tedy musí být v centru a nejlépe s výhledem na Hradčany. Jídlo musí být něco, co doma nemají, o čem bude vyprávět. Současně to ale nesmí být moc velká exotika, je to stále přeci jen česká máma. Někdy může být takový oběd hodně stresující, cítím s vámi a pokusím se poradit něco, co je podle dobrý zážitek pro přespolní a současně s nádechem exkluzivity. Sice falešné, ale to máma neví. 
Marina Grosseto, jasný jak facka. Kavárna Slávie hezky k výloze (tady ale pokulhává jídelníček a někdy až moc vekslácká obsluha...ale výhled TOP). Pro světoběžkyně a čtenářky víkendových lidovek bych se nebála ani Esky v Karlíně, i když bych za tím viděla lehkou zlomyslnost nedospělého puberťáka. Oběd ve Fish and Chips v Dlouhé může být taky fajn, když máte maminku třeba soudkyni na okresním soudu nebo má zubařskou ordinaci. Jinak její náročnost ukojte třeba trendy párkem v rohlíku a buďte u toho vtipní. 


VOŽRALÁ MÁMA 
I to se může stát a musíme se s tím nějak poprat. Tady je prioritou soukromí a třeba výskyt dalších opilých osob. Extrémy se tím zjemní. I když takový tip může působit kontraproduktivně, tedy situaci spíš zhoršující, asi vám nezbude jiná možnost než pivnice. Co třeba zapadlejší koutek Na Mělníku na Letné? Hmm? Nebo U Houbaře v rohu? 
Pokud mámu přesvědčíte na lehčí oběd, napětí by možná uvolnil turek s chlebíčkem a věnečkem v cukrárně v pasáži na Karlově náměstí. 

BIO-EZO MÁMA
Takové tedy neznám a moji kamarádi se s nimi nechlubí. Osobně si myslím, že takové mámy teprve vodí svoje děti do školky, ale prý ne, mají i dospělé jedince. Komu každou neděli volá Květa Fialová? A kam ji berete na oběd, když vás navštíví? 
Je otázkou, na kolik už esoterika zvítězila nad dobrem. Jestli se to více kloní ke zdravé výživě a nevadí vám cesta až za Meet Factory, v létě by mohla být fajn restaurace Jelica. Na Letné svoji práci dobře zvládne Creperie U Slepé kočičky. Ano, ano, množství uměleckých děl pochybné kvality spolu s pohankovou palačinkou naladí tu správnou atmosféru a na mámu bude působit ta správná energie. 

Dál jsem ve svém výzkumu zatím nedošla, musím v něm ale pokračovat. Na závěr by se hodilo dodat něco pozitivního. Třeba, že ať už jsou naše maminky jakékoliv, chceme jen, aby byly spokojené. 

ZLATÁ PECKA: RAKOVINA HUMORU A CHLEBÍČKY ZA PĚT

$
0
0
naštěstí nikoho šlag netrefil...ale teda málem...
Zlatá pecka, ceny český reklamy, který zajímají jen lidi, kteří pracují v reklamě a jejich klienty. Mě zajímal raut, samozřejmě. Ceny si nechte, chlebíčkem ovšem nepohrdnu.
A chlebíčky byly. Ihned u vstupního baru na velkém tácu ještě před zahájením ceremoniálu se tlačila šunková a sýrová klasika na stříbrným podnosu. za lidových 5 korun (nejdřív jsem si myslela, že to je chyba, ale ono ne, dva nám skutečně namarkovali na 10 korun). Hned vedle tácu s chlebíčkama stála asi ta největší sprejová šlehačka co jsem kdy viděla. Ok, Koháku, sorry not sorry, ale moje místo dneska večer bude tady, na baru někde mezi chlebíčky, šlehajdou a trvalým přísunem Becherovky.

Když jsem po dvou Becherech skutečně dorazila do sálu musela jsem v duchu poděkovat Janu Becherovi za dodanou kuráž. Chci říct...co je to vlastně humor? Protože Jakub Kohák oblečený jako mušketýr mi ho nijak nedefinoval, spíš mi ho v přímém přenosu pomalu, bolestivě ve vydýchaném sále pohřbil. Musela jsem vydržet (na baru) a pokorně čekat na raut.
Myslím, že příští zastávka by mohla být snad už jen premiéra kameňáku 10. Nebo nevím.
Nicméně- raut byl! A byl zatraceně narvaný. Davová psychóza podpořená notnou dávkou alkoholu dostala svět český reklamy do varu a do nekonečný fronty. Jestli byly řízky nevím- na mě nezbyly.(


Zbyl na mě POSLEDNÍ hermelínový chlebíček (nejen, že byl opravdu poslední, ale také tak vypadal, smutnej, okoralej, chudej příbuznej ve středních letech) a kuřecí paličky (wtf). Zarazilo mě, že u snědeného krámu zůstal tác PLNÝ nakrájených syrových rajčat, tipuju caprese po dekonstrukci (podle rautového pravidla "neber pečivo, je to plnidlo" by to znamenalo brát si z caprese pouze mozzarellu) a samozřejmě obligátní rautový pohrobek TÁC S OVOCEM.
Zdržela jsem se konzumace lehkého alkoholu zdarma v rámci rautu (jen výjimečně rautové víno překoná implicitní kategorii bílé/červené) a pokračovala jsem placenými Becherovkami, který jsme zapíjela rautovou kolou, která nebyla vskutku z nejlepších (tipuju to na sugar-full Freeway colu). Doufám, že někdy někoho od rautů konečně napadne ušetřit na efektních tácech s ovocem a ušetřený peníz dát třeba do vodky nebo tuzemáku. Nechte si poradit, jo?
K okoralýmu chlebíčku, pohrobku český reklamy, jsme objevili v další místnosti členitýho klubu Lávka fotošůt- fotograf se zábleskem fotil nějakou neznámou sexici v černým prádle. Proč? To vůbec nevím, žádný vysvětlení mě nenapadlo doteď.(
Hned vedle nahotinky jsme pak našli latexový gauč s Ikea dekou. Vkusné. A jak já ráda říkám "a tak je to se vším." Dobrou chuť.
Cizí rautové štěstí a devadesátkový umčo
 P.S. příští rok bychom měli splnit plán, koupit tác chlebíčků za pět a vyrazit je prodávat Na Zábradlí nebo turistům na Karlův most. Jediný byznys plán ve kterém vidím smysl.
(Za fotky děkuju svýmu artdirectorovi. A jsem moc ráda, že jsem laťku jeho estetického cítění zase mohla posunout o kousek dál. Níž.)


(KLUCI JSOU JAK) PÁRKY

$
0
0
Jo, tohle zní jako nejdebilnější facebookovej post s nějakým ezo obrázkem západu slunce. Nebo možná ne, západu slunce nad nádražkou v Hradci. Asi.
Ale je to tak. Tahle analogie není zas až tak složitá, ale dojdete k ní teprve po sladký Bohemce (protože máte jen tři kila a na dvě láhve brutu to prostě nestačí), Spritzu a obligátních pár Becherovkách.
Hlava vám pomaličku padá nad svíčkou, která mihotavě osvicuje hlavu vaší nejlepší kamarádky, ale vy už dokážete myslet jen na ty debrecínský párky, který na vás čekaj doma v ledničce.
Nejdřív neuroticky odmyju nádobí a přemyju ještě neurotičtěji pár skleniček, jar je pro mě základ státu. Hlavně ten ekologickej (po výplatě). Dám si vařit párky a vím, že je to dobrý, půlnoc je ještě relativně daleko a já budu moct přemýtat nad párkem a poslední Becherovkou nad svojí kongeniální analogií.
Párky jsou skvělá věc. Schováš do nich v podstatě cokoli a většinou po reálným obsahu nikdo nepátrá. Občas tušíš, že to nebude uplně vono, ale stejně si je dáš. Ideální je pak kombinace vobčejná/kremžská. Když je křen, můžeš si gratulovat. Občas je to slavnostní a dojde i na dijon. To máš pak pocit, že jsi nejmíň monacká princezna. Ale hlavně, hlavně mají dvě nožičky.
Občas ke štěstí stačí fakt málo.



ALKOHOLKA X: JARNÍ DETOX VE FUNBIKES

$
0
0

Po třech měsících si v Berlíně nedovedu představit lepší uvítání než partošku ve Funbikes. Z nádraží rovnou za bar. Když jsem na dálku vymýšlela, co budu dělat za koktejly, rozhodla jsem se, že bych chtěla vyzkoušet zase něco nového. A jednoduššího. Abych o tom mohla napsat a aby si takové drinky dostalo chuť vyzkoušet co nejvíc z vás, co si tenhle článek přečtou. Dobře dobře, ztratila jsem při stěhování shaker. A nejsem schopná si koupit nový. Takže si musím vystačit jen s muddlerem a barmanskou lžičkou, ne počkat, tu už zase taky nemám, ale i polívková lžíce je v pohodě, fakt. 


Nakoupili jsme vodku, rum, vzadu v kanceláři se našel ještě gin, a když vše došlo, tak se někde objevila tequila, kterou jsem, hahaha, nalejvala lidem, co už byli dost přiopilí na to, že jim nevadilo, že si jí dají - a tohle dělat s tequilou je hodně neetický, protože po všem jinym jste prostě opilí, ale po tequile vám regulérně přeskočí. Jako alternativu k tvrdýmu jsme měli i všemi oblíbené stáčené prosecco do petky. No a pak jsem objednala spoustu ovoce. Titbit, to je spousta Dallasu v mém životě, vždycky si naporoučím spoustu věcí, dostanu je – hned, udělám z toho drinky a všichni jsme jak Sue Ellen. Ovocné drinky jsou bez viny. Naopak - s každým dalším děláte něco víc pro své zdraví. A jak můžete vidět na fotce, mít něco takového nachystané v 18:55 dělá vaši Alkoholkuvelmi, velmi šťastnou. 


Jahody: s bazalkou a rumem, tímhle drinkem jsem vykopávala a všichni byli nadmíru spoko.

Ananas: trošku náročnější ve smyslu tvrdší, haha, ale k rumíčku ideál.

Mango: Smoothie s chilli, ginem a zázvorem je můj signature drink. Ale v kombinaci třeba s ananasem je skvělý i rumem a vodkou.

Meloun:  = léto. A vždy ho bývá hodně. Z jednoho melounu uděláte spoustu drinků. Za mě nejlepší s vodkou.

Červený pomeranč: trochu víc fancy než normální pomeranč, že. A mnohem šťavnatější. Hodí se k ginu, vodce, tequile, a v podstatě i do Aperol nebo Campari Spritzu.

Růžový grep: Vodka lime and soda je trochu nuda, grep dodá šmrnc. S tequilou a trochou soli, a dostatečným množstvím limetku a cukru je to naprostý sen.

Maracuja: Vylepší caipirinhu, mojito, když s něčím kombinovat, tak s mangem.

POSTUP:

Do kelímku/skleničky dejte na dno ovoce. Přidejte citronovou/limetkovou šťávu a trochu cukru - buď cukrového sirupu, nebo sypaného, třtinového. Množství záleží na tom, jaké ovoce používáte, jak bude koktejl silný, a samozřejmě na vašich chuťových preferencích. Pokud máte raději kyselé koktejly, i tak přimíchejte trochu cukru, který nechá kyselou chuť správně vyniknout. Ta trochu cukru je v podstatě rozdíl mezi nepříjemnou kyselostí a kyselostí, kterou si užíváte. Rozmačkejte hmoždířem. Pokud do koktejlu chcete přidat bylinky, tak až teď. Ovoce potřebuje mnohem větší tlak, bylinkám stačí trochu. Promněte je v ruce, tím se uvolní jejich vůně, a hmoždířem je jen zlehla je přimáčkněte. Jinak by byly uplně nasrač a měli byste je mezi zubama. To chcete? Zamíchejte lžičkou, přidejte led, přilejte alkohol, znovu zamíchejte, dolijte sodou, zamíchejte, ozdoba, brčko, hotovo. 

Dorazila i Vendula z H&M, chtěla jsem jí udělat něco spešl. Dinah (to je moje sestra) mi řekla, že od určitý ranní hodiny ve Vlkovce používají prosecco místo sody. Vlkovka approved, takže proč ne. Později říkala, že jí to sedlo.


Při takovém postupu nelze vyloučit, že se vám kousky ovoce budou zasekávat v brčku. Někdy to tak prostě vyjde, zvlášť, když děláte koktejl z čerstvého ovoce. Nemyslím si, že je to mínus. Chutná to docela dobře, a vybírání zbytků ze dva je velmi zábavná činnost navíc k povídání si s lidma. Mně osobně jedna činnost naráz nikdy nestačí a potřebuju ještě dodatečně zabavit. Na doma s kamarádkama přímo ideální. Rejpete se současně ve skleničce i ve vašich životech.

www.funbikes.cz / FB
www.titbit.cz / FB

POSLEDNÍ DĚLNICKÝ ALCRON: KDYŽ KILO STAČÍ

$
0
0
Že se bude jednat o pajzl výjimečných kvalit, dal tušit už název podniku hodný kreativce vybaveného vskutku bezbřehou fantazií - Na Zastávce. Hospoda se totiž nachází.. na zastávce. Další nesporným přísliblem kvality byla dělnická lokalita par excelence - ul. Kolbenova. Třetí faktor, který nás zlomil a potažmo přiměl k návštěvě byla v součtu jedna jediná položka teplé kuchyně na menu. Možnost volby se ostatně poslední dobou strašně přeceňuje!


Bezprostředně po vstupu do podniku vidíte jenom dým. Taky cítíte jenom dým. Po pěti minutách v podniku stále vidíte jenom dým. Pokud máte dostatečně velkou představivost nebo vlezle silnej blesk u foťáku na mobilu možná se po patnácti minutách dopracujete k obrysům interiéru a sympatického pana vrchního. Ovšem pozor - cítit ze sebe vůni tohohle podniku budete i několik dní..a sprch (!!!) po jeho opuštění. Jsou zkrátka suvenýry..a suvenýry.





Pak se čeknete na FourSquare a moc vás nepřekvapí, že starostou tohohle podniku je Johann Ukrutný ani to, že "nikdo z vašich přátel toto místo dosud  nenavštívil." Sice se zdá málo pravděpodobné, že by kdokoliv ze štamgastů vlastnil smartphone (stejně jako kompletní chrup, čistý trestní rejstřík nebo výplatní pásku s vyšší než minimální mzdou.), ale to je nepodstatnej detail.


Jelikož mají jenom frankfurt a bůček s knedlíkem a zelím (v menu za 79,-, s malým pivem za 15,- se i s dýškem vejdete do stovky) obědnávka u kultivovaného pana vrchního se vzhledem Honzy Nedvěda proběhne bleskově (dáme si frankfurt a bůček s knedlíkem...). Příbor zabalenej v ubrousku, tukovej rohlík, co už něco zažil...všechno je jak má bejt. Průměrnou polívku ale naprosto sráží ze stolu báječnej bůček. Takhle dobrej jsme už dlouho neměli!


Pro ubrus to taky rozhodně nebylo "tenkrát poprvé"...


Po dvou desítkách vyvstavala nutnost návštěvy sociálního zařízení. Jelikož jsem se na informačí ceduli dočetla, že klíčky od dámských se vyzvedávají na baru, zamířila jsem právě tam. To už mi ale vysočanský Honza Nedvěd (jeho pravé jméno je Rudolf F.) vyšel v ústrety. S klíčkama.

"Jak víte že potřebuju na..?"
"Já to, milá slečno, bezpečně poznám podle chůze.

Tak jo.


Proč je nad vstupem na záchod opička s opičkou na zádech znásilňující houpacího soba...s plyšovým sobem na zádech NEBO proč mají na toaletě štafle jsem nepochopila. Zkrátka..Kolbenova, 2016.


Jo a abych nezapomněla. Pivnice na zastávce je domovem DC Výsost Vysočany. Pánové (vč. pana vrchního) v šipkách hrají třetí ligu (céčka) a mezi jejich protivníky patří Ostré hroty Svémyslice (ale v lize jsou i Pacienti Sobín, Stará promiň ŠK nebo Sons of Žižkoff). Hospoda je výkladní skříní jejich  šipkové pýchy. To by ani Hrabal nevyhrabal.


DÁMA S HERMELÍNEM 2: ZVEDNI HLAVU (K VYŠŠÍMU REGÁLU)

$
0
0
Nazvat tohle prostě jen "zvedni hlavu" by bylo až příliš lyrický. Přece jen život může být fajn, ale zase taková sonáta to úplně ještě není.
V rámci přicházejícího jara a s heslem, že hůř už snad, probůh, bylo, jsem se prostě prakticky rozhodla ošoupat platební kartu co to jde a ignorovat spodní regály s vínem (a nezaplacený složenky, prostě velice dospělej přístup).
Kroků ke spokojenýmu životu devětadvacetiletý dámy je samozřejmě víc, ale u mě většinou všechno začíná v supermarketu. Stojím jako obvykle před regálem s víny a v duchu hodnotím jako Hospodin u posledního soud(k)u: J-P.Chenet? Ok, víno pro čerstvý dvacátníky, kteří poprvé bydlí sami doma a chtějí si aspoň na chvíli připadat, že koupili opravdický francouzský víno. No go. Templář? Když nemáte ve večerce na výběr. Frankovka? Nah, ta ze supermarketu je taková vinařská normalizace. Sovín má dobrý standard, ale já chci od života ještě trošku víc...chvíli mám pocit, že se snad začnu nahlas modlit ať do mě uhodí blesk a vyřeší to jednou pro vždycky za mně, ale pak mě osvítí a já zahlédnu lahev zweigeltrebe.

Červený vína mi nikdy moc nešly, ale zweigeltrebe od Michlovskýho to je prostě sázka na jistotu. Bývá kořeněné s tóny červených plodů (nemám ponětí co to právě píšu), každopádně je neskonale skvělé jako doplněk k hermelínu. Protože pravá dáma aspoň jednou týdně večeří hermelín a dobrý červený. Nějaká studie prý říká, že po sýru před spaním bývají noční můry, ale sýrová etiketa o tom mlčí a já osobně podobný stavy připisuju spíš noční konzumaci kyblíků v KFC nebo salámový pizzy (všichni jsme tam byli, všichni víme o čem je řeč a kdo říká, že ne, tak právě sedí v rohu a tlačí do sebe zingera).
Obojí výše zmíněný odnesu k pokladně a kámen ze srdce mi padá tak hlasitě, že mám pocit, že to musí být slyšet až na Václavák. Uf.
Doma si k adekvátnímu sýru a vínu nezapomeňte pustit navíc ještě něco opravdu classy- Maria Callas je naprosto adekvátní volbou. Není nad to párovat nejen sýr a víno, ale navíc ještě operu.
Jestli ani teď nezvednete hlavu, jako já, pak už nevím. Ale zkusím něco vymyslet, fakt.

WWW.SYROVAETIKETA.CZ

GOOD OLD VS. NOVÝ ŠPATNÝ.

$
0
0

Víte, co je podle mě na Anglii špatně? Nový zákon o tom, že imigranti ze zemí mimo EU s příjmem pod 35K ročně musí opustit zemi, Londýn, domy, co jsou jak krabice a předražený nájmy v nich, kluby, ve kterých ve tři ráno rozsvítí a vykopnou vás, lidi, hodně lidí je tam špatně, londýnské rozevírající se nůžky – za pár let bude město vlastnit pět lidí, a zbylých deset milionů jim bude sloužit, aniž by si mohli dovolit tam žít, a tak.

Víte, co je na Anglii špatně podle Morisseyho?

1. Jamie Oliver
2. Jamie Oliver
3. Jamie Fucking Oliver

Kolem-Paříže-ruce-rozhazující frontman The Smiths nejí maso a Jamie ho vaří, navíc i v televizi, není jediný na světě, ale zrovna on za všechno může, je horší než Mekáč a měl by být zplynován, asistovat by měla Princess Anne, na Vývařovna.com (ODKAZ ZDE) víme, že takový přístup nepatří mezi nejdospělejší, ale samy ho občas aplikujeme, někdy to tak prostě vyjde, možná mají mezi sebou i něco jinýho, nevim, neřešme to. Já mám Jamieho Olivera ráda, spíš víc, hlavně po tom, co jsem objevila recept na pečený celer s houbami a kroupami, protože miluju celer, houby a kroupy, a navíc se to celé jmenujeZombie Brain

Jsem nemocná, na internetu jsem se už dneska vytočila u dvou dílů Ano, šéfe, kde by novým režisérům někdo mohl vysvětlit, že držení se zadání je nejvyšší ctnost a že pořad o provozu restaurací by měl být primárně o provozu restaurací (navíc, svůj Dokumentaristický sen si můžete žít, aniž byste ostatním tahali do života peklo), a Zdeňkovi zase, že říkat lidem, že by jim bodl nůž do břicha, je trochu za hranou, i když to jsou třeba zastupitelé za KSČM, to jsem teda hodně odběhla, pak novou sérii Munchies o pizze a Hercula Poirota, abych nakonec skončila u Jamieho Olivera.

Spousta lidí kolem mě teď řeší novou Ditu P, protože je pro ně především fascinující, jak trefně shrnuli na Aktuálně.cz. Já jsems vydržela minutu a půl, fascinující to pro mě nebylo. Vzápětí jsem objevila Jamie's 15 Minute Meals a to mě tak udivilo, že ani nevím, jestli mě to fascinuje nebo mi to dělá něco, co nevím, co je. Ale rozhodně jsem u anglické cooking show byla takhle zmatená naposledy v roce 2011, kdy moje gastro-láska, Marco-Pierre White, vše potíral Knorr bujonem a já nechápala proč. Zpětně si uvědomuju, že i Marco-Pierre má tělo a nebojí se oblíknout, a to si vyžaduje určitá opatření. Ale o co jde přesně Jamiemu? Aby lidi vařili doma a nebáli se, že jim to zabere hodně času. OK. Ale tohle je prostě...no, asi byste se měli podívat na pár dílů.

Tady je výčet věcí, které mě na sérii dráždí - tak, že způsobují závislost.

1. SO BRITISH! GORGEOUS! BEAUTIFUL!
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že Angličani takhle fakt mluví. Použijte nice cibuli, nakrájejte jí beautifly ostrým nožem, na gorgeous fine kostičky. Je to pro případ, že britská populace hloupne, a kdyby jim někdo neřekl, ať použijí hezkou cibuli, použijí plesnivou? Nebo si tím jen potřebují doplnit to obrovské prázdno, co v sobě mají, protože jsou tak studení a bezcitní?

Obzvlášť vysazená jsem jsem na "good old" - i když jsem vařila v Hatchi s Holly polívku, říkala, že tam dáme good old cider vinegar. Je zvláštní, kolik takové fráze vypovídají o národní mentalitě, nemyslíte? Jako by nic nového nemohlo být dobré. Nebo mohlo? Ale "good new" jsem od žádného Angličana nikdy neslyšela.


2. OVEREXPLAINING.

Má přehnané vysvětlování co dělat s tím, že - opět - kdybyste neřekli, že na vytáhnutí pekáče z trouby musíte použít chňapku, polovina diváků to neudělá a spálí se? Dobře, jde o bezpečnost, ale třeba tady - Jamie si jde pro tymián a oznámí vám, že si na to bere nůžky (7:20 dál)? Každý díl je takovými informacemi protkaný, stačí, když pořádně posloucháte. Posloucháte pořádně? Poslouchá tohle někdo pořádně? Přemýšlí Jamie, když to říká? Je nutné to říkat? Mluví tak rychle, že se jeho slova mění ve zvukovou kulisu, zní jako celý Londýn, čím víc je toho řečeno, tím míň je toho řečeno, až nakonec neslyšíte vůbec nic, protože vám hučí v hlavě.





3. NENÍ ČAS ZTRÁCET ČAS.
Jamie se pohybuje a mluví opravdu rychle. Vypadá to fakt nepřirozeně. Osobně pro to mám dvě vysvětlení - za prvé, ve skutečnosti vařil hodinu, ale ve střižně ho zrychlili, za druhé, je na koksu. Eventuelně to může být obojí. Anebo víte co, že to tak vypadá, jenže neznamená, že to tak je. Já jsem velmi otevřená vysvětlení. Můžete mi to někdo objasnit?

4. HLAVNĚ SE S TÍM NESRAT, ŽE.
Hlavně, abychom to uvařili za 15 minut. To nevadí, že uděláme takový bordel, který budeme uklízet tři hodiny. Neni čas loupat česnek! Mrdněte ho do lisu i se šlupkou, čau! Jestli takhle neumíte podrtit avokádo, nedělejte guacamole. Nevadí, že je si tím zaserete celou kuchyň. HAPPY DAYS! TAK URČITĚ!




Jamie začíná plakat (12:40). To je tou cibulí. Určitě to nebude ničím jiným. To jídlo je totiž velmi emotivní. Někdy je jídlo to jediné, co má emoce.

Co jsem tím chtěla říct? Nic. Naopak, doufám, že mi k tomu něco řeknete vy, že mi to celé vysvětlíte.

Vysvětlete mi to, prosím.




GOOD OLD VS. EVEN WORSE NEW

$
0
0
Vzpomínáte na good old pomeranče? Který jste si museli loupat, a to byl trochu voser, a tím pádem jste je nikdy nejedli, a jen se o nich bavili jako o starých dobrých pomerančích?

No prob. HAPPY DAYS!



Kamarádi to na mém FB nesdíleli úplně přesně - tohle se nestalo v Anglii. Ale mohlo se stát. 
Řetezec Whole Foods, tvářící se ekologicky a zeleně, má pobočky i v USA. Fotka předloupaných pomerančů pochází z Californie. Dělala jsem si menší průzkum. Podle všecho se Whole Foods rozhodli po skandálu pomeranče stáhnout z prodeje a opět nabízet jen ty "v původním obalu", rozumějte ve šlupce. 

"Definitely our mistake. These have been pulled. We hear you, and we will leave them in their natural packaging: the peel."


Stane se. V Anglii se třeba ani vůbec neprodávaly. Pořád se tam ale prodává hodně vyloupaných granátových jablek, ananasů, otrhaných hroznů a dalšího ovoce a zeleniny. I s tím je teď nejspíš konec. Ne snad kvůli ochraně přírody, nýbrž kvůli ochraně elit. Všechny Indy, Pakistánce a Afričany, co je omývají a loupou, brzy deportují, jelikož s 6.50 za hodinu nevydělavají 35 tisíc liber ročně, potřebných k tomu, aby mohli zůstat v zemi, spolu s učiteli z USA a Austrálie, jejíž formálním představitelem je mimochodem Anglická královna, jak pikantní. Osobně si myslím, že kdyby se chtěly elity chránit prozíravěji, nechají si je tam, protože si bez nich ani neoloupou pomeranč, natož svých 5-A-DAY, ale já koneckonců žiju v Praze a tohle není můj bussiness, možná jen malinko, protože antropologii mám snad ještě radši než rauty.

Řešení je několik. Ovoce se může posílat na vyloupání do Asie a pak poletí zpět. Jablka ze Skotska se taky posílají naleštit do JAR a nikomu to nevadí. Anebo tenhle odlifrovaný dav můžou nahradit další Poláci, Polsko je totiž v EU. V Novém Prostoru jsem se dočetla, že z Polska vzešlo celkem 22 milionů ekonomických emigrantů. V Anglii jich je přes milion, odjíždí tam dělat takové práce, volit na dálku Právo a Spravedlnost, a ačkoliv dělají stejnou práci, cítí se privilegovaněji než Indové, protože jsou konec konců bílý. Další milion Poláků o emigraci uvažuje. Pozor, aby se to nezvrhlo tolik, že se do země se silně křesťanskou tradicí a 22 miliony ekonomických emigrantů, která nechce přijmout jediného válečného uprchlíka, brzy budou muset dovážet lidi, aby jim tam vůbec někdo chodil do kostela. Ale to jsem zase odběhla, sorry, my bad.

WELCOME TO FIFTEEN MINUTE MEALS MINDSET!
Nic, co se stane za víc než čtvrhodinu, vás nemusí zajímat.
HAPPY DAYS!

Udělejte si třeba marocký masový koule a k tomu stew z cizrny. Přidejte šafrán, lidi ho sbírají ručně, what a job! A taky stonky koriandru, listy nevyhazujte, budou se hodit, některý lidi si koriandr dokonce kupujou jen kvůli nim. Jsou plný chuti. Beautiful, beautiful taste! Přidejte prolisovaný česnek, neloupejte ho, to nevadí, že lisem nic neprojede, máme snad mindset patnáctiminutových jídel, nebo ne? Cítete tu vůni? Absolutely mindblowing. Promíchejte koule, dejte jim trochu lásky, ne moc, ale pořád víc než vašim známostem z Tinderu, jinak by se nedaly jíst. Nakonec salát, máme před sebou pár krásných pár věcí, randomly je posekejte, úplně šíleně bláznivě randomly,  ale zase až tak randomly ne, snažte se nevychýlit z prkýnka a z kuchyně, pak to končí spoustou pobodaných teenagerů na předměstích, jak jinak si ty incidenty vysvětlit, 3-2-1-happy days!

GASTRO VRAŽDA, NAPSALA

$
0
0
Ahoj, dneska si zase neodpustím odvést pozornost od globálních problémů lidstva, které tak brilantně shrnuje Hannah. Svět je jeden velkej obraz od Hieronyma Bosche a já jsem vzhůru nohama zavřená v nějakým obrovským červivým jablku, který plave v močálu a celý se to děje nohama vzhůru. Prostě jsem čím dál tím víc tzv. v systému a jako každá správná bílá středoevropanka, která ještě zatím má na jídlo (stravenky FTW), ale nikdy neví kdy se tohle celý naprosto posere (a s důchodem samozřejmě nepočítá) ŘEŠÍM PŘEVÁŽNĚ SEBE (a někdy i svojí kočku).
No a co. Stejně jako se nikdo tak dobře nezasměje vašemu vtipu jako vy sami i řešení sebe sama je nejlepší tzv. z první ruky. A tak to tentokrát bude o takovým gastro-loučení. Ať už někdo dává sbohem a šáteček (povidlovej) vám nebo vy důsledkem neřešitelných problémů prvního světa dojdete k závěru, že jediná možná cesta momentálně je plánovaná sebevražda gothajem.
Poslední dobou mi dochází, že uplatit mě jídlem je vlastně strašně snadná taktika. Donýst mi na poslední schůzku čokoládu nebo sklenici burákovýho másla se zdá jako win-win situace. Když zaklapnou dveře, bulim, ale aspoň se moje hysterický hýkání dá zmírnit přesně tímhle. Dobrej pokus.
Kdybych byla prozíravější mohlo mě napadnout blogovat o něčem co mám minimálně tak ráda jako jídlo, třeba, co já vím, o pěnezích? Z dramatických rozchodů bych tudíž vycházela ve finále pomalu jako milionářka.
Ale samozřejmě, jsem pozitivní a proto jsem si sestavila ze seznamu nezdarů aspoň takový žebříček tipů. Tipů na zatím nevydařené sebevraždy skrz jídlo.
(Rakovina tlustého střeva likes this)

1) GOTHAJ A TAVEŇÁK Z ALBERTA (Z ŘADY PRO SOCKY)
Myslím, že tohle je něco jako noční můra Dity P. nebo lidí z Ambiente. Velká žranice na který jste nuceni ujíst se k smrti laciným gothajem diskutabilního původu z nejnuznějšího Alberta celý Prahy (ano, ten na Muzeu) a přikusovat k tomu taveňák. Samozřejmě z řady Basic. Nejen, že je tohle naprostý podjídlo (a bohužel realita mnoha českých domácností), ale navíc TO ANI TROCHU NEVYPADÁ COOL NA INSTÁČI. A natož na kameře. Já jsem zvládla k večeři jednu krabičku výrobního salámu a jednu velkou kostku taveňáku. Bez pečiva, gluten free, samozřejmě. Jsem snad sebevrah, abych tohle ještě zajídala tukovým rohlíkem?!



2) TŘI KOBLIHY PRO POPELKU
Od střední školy nedám dopustit na pekařství Ječmínek. Pekařský řetězec pro socky ze sídliště (mluvím o sobě). Už na střední bylo vyhlášený pro svoje laciný koblihy. Postupem let "zmodernizovali" logo a prodejny, ale jejich core-business zůstal stejnej: laciný koblihy. Dneska jim marketing funguje klasickým "čím víc sníš, tím míň zaplatíš" a při koupi 3 a více koblížků se cena dostává na magických pět korun za koblihu (normálně stojí 8). A vůbec nevadí, že ty koblihy jsou často celkem tvrdý a vůbec nejsou nadýchaný. Pokud prostě chcete začít den adekvátně blbě nemůžu než doporučit!
(Ano, obsahují lepek, smažený lepek, hodně lepku.)


3) MRAŽENÁ PIZZA FTW a WTF
Pokud to se sebevraždou myslíte opravdu upřímně, tak nesmí chybět mraženka! V merku mám tu s výrobním salámem a pohrobkem eidamu třicítky z mražáku kde jinde než z Alberta. Stojí tuším 18,90 a je to přesně ten typ laciný potraviny u který předstíráte, že nemá etiketu, protože nevědomost je v tomhle případě sladká. Sladká jako bílej rafinovanej cukr. A minimálně stejně opojná.
Než se odhodlám vydat  na tuhle poslední gastro křížovou cestu zkouším to nanečisto s pizzama, který se tváří italsky (a italský jsou asi stejně jako ty devadesátkový jugošský pizzérky na sídláku), ale italský nemaj bohužel ani jméno. Nikdy mi hlava nevzala jak je možný, že devět z deseti pokusů pojmenovat mraženou pizzu po italsku tak fatálně zfailuje. A přitom by stačilo otevřít slovník nebo Google. Jediný co se Dr-Oetkerovi povedlo nezvorat je Pizza Ristorante. Gratuluju, musela to tedy být safra fuška!
ilistrační fotka laciný pizzy v sáčku.

KÁZA DI MÁMA HAVAJ

GUZEPE SUPER FÚZE
DOBROU CHUŤ. MOŽNÁ BUDE POSLEDNÍ.

ŽIVOT JE RAUT: KARMA VRACÍ ÚDER ANEB FEBIOFEST A GOOGLE

$
0
0
Uvítací jednohubky Googlu. nejlepší appka? Jednoznačně chlebíček a vyhledávač rautů!

Že je život občas au a občas raut všichni víme. Je teprve středa, končí březen, Magnesia litera za dvěřma, daňový přiznání vám dejchá za krk jako smrt a navíc zjišťujete, že vám nějak podezřele roste zadek. Ovšem na to, jak by všechno mohlo být absolutně hrozný a já bejt hysteričtější než Bridget Jones před rozvodem a s PMS, je mi vlastně blaze. Proč? Tak za prvý nejsem Dita Pé (jakože mi neleží v posteli Marek Prchal, bohudíky) a hlavně, protože chci žít raut a ne au. Je to jako cvičení z motivační příručky (možná je načase založit vlastní kult a stát se vůdkyní sekty uctívačů chlebíčků).
A raut, ten já tedy neváhám pořádně vytahat za pačesy. A obzlášť mě blaží, že laťka je nastavená docela vysoko!

FEBIO FEST: PREMIÉRA MEANANDROS ET THAIS

Není nad to, když přijde nečekaná pozvánka na premiéru. Jo a mimochodem pak je asi raut. Ale vypadá to, že to bude na hovno, možná víno a nějakej chlebíček. Podobně kusý informace jsem dostávala v průběhu celýho dne. No, film překvapil podobně jako raut a já jsem strašně ráda, že se tyhle překvápka dějou.

Menandros a Thais je vlastně taková crazy komedie na motivy antickýho dramatu. Což zní určitě jako jednovětá synopse, po který se nejspíš tvůrci půjdou zastřelit. Ale vtip je v tom, že to myslím naprosto vážně a naprosto pozitivně. Je dost s podivem, že u nás vzniklo (tedy v rakouský koprodukci) něco tak nepopsatelnýho jako je tohle. A nejspíš už ani dlouho nevznikne, jak podokl můj nejlepší a nejmilejší student režie a hudebník, Šimon Holý. Hodila bych vám sem trailer, ale bohužel trailer za mě naprosto neodpovídá celku a naopak si myslím, že by dost lidí mohl odradit, Meandros a Thais je totiž celkem dlouhá surreálná jízda, která má nestutečný humor, vizuálno a teatrálno. Musíte to vzít a prostě ujíždět. Při pár scénách jsem si málem učůrla. A jak mám poslední dobou problém, že se mi filmy zdají neúnosně dlouhé u Menadros a Thais jsem tohle neměla. Jak řekl moudrý Šimon: je to skvělým střihem.
Po takovýhle dada jízdě jsem samozřejmě chtěla jediný- RAUT!
Cestou z kina jsme potkali Standu Majera, vychválili Modrý stíny a sdělili mu, že jdem na raut, ať se přidá.
"Kde to má bejt?"
Šimon loví pozvánku.
"Nějakej bar Propagenda."
"Fakt jo? No tyjo...tam je to dobrej..."
"Bizár? Je to bizár, Stando?"
"Jo!"
Prý je to místo kam chodí blonďaté rusandy na dobrý drinky. Asi jediný dobrý drinky na Smíchově. No potěš pánbuh. Zasvítí mi oči, protože bizár po bizarním filmu-neznám lepší digestiv! To už se táhneme od Cinestaru Andělem až k baru, celý svítí, u hořáku pro kuřáky před vchodem stojí vyhazovač v plášti a cylindru, úplnej model "Svatba upírů".
Rusandy za prosklenými okny a dveřmi nevidím, ale vidím prázdný bar, lahve se třpytí a obsluha je nastoupená jak orchestr v Rudolfinu před abonentským konzertem. Nakonec musíme Standu nechat osudu, nemá pozvánku a ani tvář českýho DiCapria na vyhazovače ze Svatby upírů nezabírá, je nekompromisní. Standa nás tedy opouští a jako modrej stín mizí kamsi do Jardy Majera. Před námi se mezitím otevřou prosklený dveře a náruč rautu a obsluhy. Doslova.
Jsme tu jedni z prvních a ač jsem po celým dni trošku rozvrkočená a v ruce mám kromě obrovský kabelky taky igelitku obsluha nás uctívá jako egyptský božstvo. Posadíme se na nejlepší místo a jdeme rautovat. tenhle raut splnil moje velká 3 plus: nebylo pečivo (bezúčelný plnidlo), byl tatarák (takže jediné pečivo byly topinky k němu) a byly krevety. Navíc oceňuju variantu "spíš méně než více" a jen jeden dezert, za to hodně výborných oliv, sýru a ano, budu se opakovat KREVET. Všechno co chcete k dobrýmu vínu (pls rauty s červeným a bílým, vzpamatujte se...). Každopádně mi přijde příznačný, že film na ktreje se evientně taky sháněly peníze po všech čertech a točil se snad 3 roky a určitě ten rozpočet nebyl žádná hitparáda, měl bezvadnej elegantní raut s vínem po kterým si druhý den nemusíte vzít dovolenou a dva ibáče. Narozdíl třeba od tý nvoněný bídy Lídy Baarový. Jak příznačný, co? #sorrynotsorry...

Mě i Šimonovi svítily oči, jemu možná o trošku víc, protože druhej den ráno šel na trhání osmiček a věděl, že se hned tak nenají. Působilo to až biblicky, jako Poslední večeře páně. Navíc výběr z dobrýho vína (barman mě zahltil nějakými cizími jmény kterým jsem nerozumněla, ale jedno z toho bylo určitě malbec), který se nám číšnice nezdráhaly co chvíli dolívat, měnit ubrousky pod skleničkama a nosit luxusní vodu ve skleněné lahvi jak z termálních lázní za první republiky. Bar se začal pomalu zaplňovat filmaři. Tomáš Pavlíček mi přinesl další topinku s tatarákem, zabodla jsem si do ní ještě krevetu. Fero Fenič se taky stavil, ale ten mi nic nedal :( Nicméně i tak jsme všichni ten večer dostali od života určitě o kapku víc než jsme si zasloužili. Děkujeme.


GOOGLE RAUT

Google je něco jako novodobej kult. Kolikrát jsem sem v záchvatu lenosti místo hyperlinku nebo nedejbože vkládání napsala něco ve smyslu "máš internety tak googluj"? Minimálně jednou jo! Google je pro mě synonymem internetu. Je to tak. Mám ráda jejich doodly na hlavní stránce (naposledy ten s thereministkou Clarou Rockmore byl vážně zlatej):


Márm ráda Google mapy, i když se podle navigace absolutně neumim orientovat, ale připadám si s nima v telefonu jako opravdová Civilisovaná žena. Taky jsem hrdá majitelka Gmailu (a na všechny co jejich mail končí na seznam nebo OMG Centrum koukám hodně znechuceně, panebože, jakej máme rok? Snad 2016, ne? Nebo to je ironickej mail?) a i Vývařovna je na Gmailu, jasně. Jejich překladač je zdrojem nevyčerpatelný zábavy v jakoukoli denní a noční hodinu. S některýma lidma bych komunikovala snad jen pomocí automatizovanýho hlasu jejich překladače. Jo a mimochodem, i tohle do čeho tu teď bouchám tenhle text je Googlu. Jak říkám, je to úplný nábožko, který nemá papeže, ale papežku, Taťánu s dlouhýma vlasama.
No a Google krom jinýho taky dělá rauty. A rozhodně ne virtuální! Čumíte? Taky jsem čuměla.
Google se rozhodl formou zábavných kvízů a předváděček ukázat nám co všechno jeho appky umí. Přirozeně jsem přišla pozdě a ze všeho nejvíc mě zajímalo a fascinivalo welcome prosecco o kterém hosteska prohlásila "nebojte slečno, vono je takový červený, ale to je nabarvený". Tvářila se u  toho triumfálně jako antickej vojevůdce. Obarvený- pořád prosecco, brala jsem to, samozřejmě. Následovala série jednohubek, poprvý jsem pociťovala, že nejsem ve formě, jelikož mi dělo problém si nonšalantně vzít aspoň dvě, skleničku, utáhnout svojí kabelku, neuškrtit se na šále a nezakopnout o svojí vlastní nohu. Story of my life, pořád...
Rautové modern classics: uzený losos, řepa s kozím sýrem (krémem), chips&dips a paštika
Je tohle skutečný život? nebo nějaká appka?
Losos, postní král rautu.
Raut opět nastavoval laťku: BYLO NĚKOLIK TEPLÝCH CHODŮ A NEBYLO KUŘECÍ SOTÉ. Naopak bylo kuřecí po thajsku (ať už to znamená cokoli skutečně to nebylo KUŘECÍ SOTÉ) s kuskusem, dýňový rizoto (lahodný nápad na raut), pečený losos s kaparovou omáčkou a nějaká pečínka, kterou jsem v rámci aspoň kapky decentnosti vynechala (ale lituju toho).
Upřímně řečeno, opravdu jsem se nestyděla nažrat a ještě vtipkovat s obsluhou.
Vrcholem večera byla appka z masa a kostí  a kartonu (humorný obrat, ne est-ce pas?), tzv. dezertomat. Prostě jsi zabouchal a nahlásil jako u výdejního okýnka co bys rád(a) a po chviličce se to objevilo.
virtual meets real
Ten večer jsem to zazdila dalším proseccem a creme brulee a to jsem ještě netušila, že v press-kitu najdu fantabulózní kafíčko a keep-cup (pro třicítky co začaly používat "kafíčko" bez uzardění a gramu ironie, ahoj) a Google telefon Nexus. Bůh existuje? Bůh vidí moje utrpení a rozhodl se hodit mi drobeček svýho milosrdenství skrze moderní technologie? Bůh byl před dvěma týdny ve Vodafonu, když jsem před sebe ve frontě pustila pána (a sakra se mi nechtělo dělat dobrý skutky)? A když jsem se tam rozbulela jako malý dítě, protože jsem během jednoho měsíce jeden telefon sešrotovala a druhej poprvé v životě prostě ztratila (s poslední špetkou lidské důstojnosti)?
ODPOVĚDI NA OTÁZKY VÝŠE BOHUŽEL NEMÁM.(
Ale nejspíš tam byl Google. Protože jak říkám, Google je nový náboženství. A férový kafe z mamacoffee je nový mešní víno.
Takže víte co? Je dost dobře možný, že začnu fotit NEROZMAZANÝ FOTKY. Ale to už bych byla teda hodně dospělá, takže začnu pozvolna. Aktualizuju si youtube a budu se dívat na videa s kočičkama a k tomu si otevřu jeden Braník (Hannah, budu ti sbírat vícka, jo?) Protože o tom je život, ne? Nebo by teda rozhodně být měl!

(Ta podprsenka není součástí press-kitu).



KOCOUR MISKEŠ

$
0
0


Před pár hodinami umřel můj kocour Mikeš. Bylo mu asi 18 let a svých posledních deset strávil jako moje všechno. Měl silnou povahu, jak už to u velkých černých kocourů bývá a nebylo to s ním vždycky nejsnazší. Ale já jsem nikdy nebyla pejskař, a že kočičí láska bolí, to není žádný tajemství.

Mikeš se mnou překonal za dekádu několik rozchodů (s muži) a měl na kontě zničení nejen koženého gauče u mojí matky, ale také rok starého drahého gauče u mě doma, který jsem doplatila poslední splátkou až měsíc po jeho vyhození. Ráda bych těmto sabotážím zpětně přiznala vyšší cíl, princip…buď projevení jeho vkusu, nebo naopak morální problém s půjčkami. Píšu si za uši, Mikeši.

Kdysi jsem četla na blogu 1000 věcí, co mě serou krásné rozloučení s kocourem, které ted nemám sílu hledat, a dnes večer jsem si při vzpomínce na tento příspěvek rozhodla vám o něm něco napsat. Řekly jsme ted několikrát v různých rozhovorech, že Vývařovna je hlavně blog o nás a o tom, jak v našich životech taky jíme. No i s Mikešem jsme jedli a gurmánsky nás pojila především láska k balkánu.

Ano, balkánu s malým b. Žiju podle rovnice jídlo s balkánským sýrem = dobré jídlo. Vlastně pokaždé (i ted) naleznete v mojí lednici balkánský sýr, neotevřený, načatý nebo prošlý. Dávám ho na všechno, na steak, do salátu (do každého) i do polévky a dávala jsem ho i kocourovi. Zbožňoval ho. Jiný sýr vlastně ani nejedl. Já si prostě musela před deseti lety v útulku vybrat právě kocoura, co se mnou bude sdílet lásku k přesolenému českému sýru.

Můj kluk během čekání na veterináře šel nakoupit do Billy a přinesl rajčata a balkán. Udělali jsme si šopák, abych si naší oblíbenou klasikou aspoň trochu uklidnili nervy. Bylo to naprosto nevědomky, ta souvislost mi došla, až když jsem dostala chuť vám o Mikešovi napsat a styděla jsem se napsat jen „umřel mi kocour, jsem z toho úplně v prdeli, protože byl spíš jako můj táta s mým dítětem dohromady“. Ten kocour měl prostě rád balkán a to se sem už hodí.


RestInCatsHeaven, Mikeši <
z tisíce našich společných fotek jsem vybrala tuhle, Vánoce 2009 s mojí spící mámou v pozadí

GRAND JE VŽDYCKY VÍC

$
0
0

Někdy nejsou věci tím, čím se zdají být, ale tím, čím jsou. Tenhle příspěvek si ani jiný úvod nezaslouží. Měly jsme spolu s holkama možnost zažít a užít krásný večer v The Grand Mark restauraci . Celou večeři nám v hlavách bujely konspirativní teorie. Zaplatil tento večer Prígl? Chce, abychom se večer před předáváním cen Magnesia Litera opily, znemožnily a v nejlepším případě ani nedorazily? Chce. aby naše aura povadla vlivem kocoviny z množství vypitých aperitivů a degustivů? No...well played, šance byla vysoká! Nemálo pravděpodobné bylo i to, že nás potajmu sledují ilumináti a jak Hannah geniálně podotkla - užívají si Prostřeno s lepšími lidmi.
Ať už to dneska zařídil kdokoliv, my mu děkujeme. Osud k nám bývá spíš krutý a když už se rozhodne opačně, nebráníme se.


The Grand Mark přejdete hodněkrát při běhání po centru a fakt, že se uvnitř skrývá neskutečně dobrá restaurace vás stopro nenapadne. Upřímně, já bych tam taky nevešla. Ode dnešního večera ale budu okolo vždy procházet se zamáčknutou slzou dojetí. Náš krásný společný holčičí večer plný výborného jídla a ještě lepšího alkoholu byl neskutečně dojemný a takový éterický. Něco jako scéna ze Sexu ve městě. A ano, je to tak! Všechno bylo přesně jako ze života krásných úspěšných žen žijících ve velkoměstě a dopřávajících si ty nejlepší dary života. OK, jsme stále v Praze a jsme Vývařovna. Ale znamená to, že bychom měly automaticky chtít méně? Raději jsme si během čekání na odpověď objednaly druhý dezert.

 Náš číšník Mario (který se jmenuje Adam) se z našeho setkání hned tak nevzpamatuje a určitě si do života odnese slušnou lekci z drsného údělu mladých úspěšných žen. Naše výkřiky během dolévání vína ve stylu "je to prostě čurák""chápeš, že tohle řekla moje máma?!""menstruační kalíšek, co senzorama snímá míru naplnění" atd. Ano prosím, pozvěte nás a my určitě neuděláme ostudu <3
Těším se, že až budu konečně pravidelně vydělávat aspoň třetinu toho, co vydělávají všichni Babišovi nohsledi, vezmu svoji mámu na pořádný dream oběd v nádherné zahradě a během dezertu ji s dojetím sdělím, že tentokrát je to na mě. Spiklenecky se pak při odchodu zavěsíme a budeme se šourat na 26 zpátky domů na Letnou. A tohle mi ted odpustíte, protože jsem se Mariem nechala přemluvit ke dvěma Sambucám a jsem sentimentální.

A co se konkrétně jídla týče, (protože o tom přeci píšeme) za sebe bych ráda zmínila dvě velké hvězdy dnešní večeře. Zaprvé to byl kukuřičný mousse jako amuse bouche s chipsy ze sladkých batátů. Další byl pstruh s celou variací jarních příloh od hráškového pyré, nových brambor až po kedlubnu a quinou. TOP! Tohle by nehodila do koše ani Alexis z Dynastie.

K zahození nebyla ani terina z králíka. Tady vyhrávala i estetická stránka jídla. Až mi byla škoda to celý zničit :-(

Na závěr by bylo fajn dodat, že to nebylo tak drahý, jak se vám to z fotek zdá. Věřte mi, bála jsem se toho. Ale abychom to zakončili ve stejném duchu, jakým bylo vše načnuto - není se třeba bát pozlátka a slečny, co vám chce mermomocí vzít kabát. Je fajn se mít rád, nebát se dát 500 Kč za celou večeři a nechat o sebe pečovat Maria. Dallas i s Dynastií dohromady si na tomhle světě užijeme jen jednou. A v tomhle má Hannah sakra pravdu!

NA TOHLE JSEM VÍČKA SBÍRALA.

$
0
0
Dnes je slavností vyhlášení cen Magnesia Litera. Jak možná víte, byly jsme nominované v kategorii Blog roku. Sbírali jste na nás víčka? Díky moc, to je tak milý, škoda jen, že se hlasovalo na internetu. Tak asi nevyhrajem, no. 

Kdybych psala tenhle článek na zákazku pro nějakou PR agenturu na nějaký firemní blog na tohle téma, abych si mohla následně nafakturovat, asi bych ho začala vy stylu: "Známe to všichni – ..." a následoval by výčet věcí, co se lidem běžně dějí a vytáčejí je, to prý mají rádi, familiaritu a spiklenecký tón, stejně jako pocit sounáležitosti. Naštěstí takový článek psát nemusím, naštěstí, já totiž vůbec nevím, co se lidem děje. Nicméně jsem zpozorovala, že jejich neutěšené životy jsou v podstatě mozaikou fuck-upů, na které rozhodně víčka nesbírali. 

Na jednu stranu, sbíráte víčka jak kretén, a doufáte, že se něco změní, a ono nic.  Chápu. To nasere. Pořád je tu korupce a imigranti a Kalousek. Mohli byste na tom ale být i hůř, jen si to představte – mohli byste třeba trpět nevyléčitelnou nemocí, zuby nehty se držet v hnusnym nemocničnim pokoji a do toho by vám banda kreténů přinesla tři pytle víček. No dovedete si to představit? Uf.



Poprvý v životě víčka sbírám, konečně v tom vidím smysl. Ne všechny, jen ty od oranžový, od Braníka. Pokud jich nasbírám 80 a pošlu je do 30.4., dostanu prý 5 klobás. Možná. Možná na mě nezbydou. A pokud jo, s mym štěstí budou určitě od Babiše. Jestli jo, fakt se budu smát. A pro ty, co nevyhrají, je tu stále nějaká útěcha - jak slibuje zadní strana etikety. Buď potrollí mě nebo potřebné. 



Možná bych nemusela utrácet za Braníky a za ušetřené peníze bych si mohla koupit klobás mnohem víc. To je scénář z ideálního světa, ideálního proto, že jsme v něm k sobě upřímní. Pohnul s vámi tenhle článek? Chcete taky sbírat víčka? Na mě je nesbírejte (jen pro pořádek - absolutně si nedělám iluze, že byste je na mě sbírali). Já si svý víčka sesbírám sama. A vy je taky sbírejte na sebe. Třeba taky dostanete klobásy, nebylo by to skvělý?
Nedávno jsem šla v noci po Míráku, pila Braníka (musim, deadline tlačí) a nostalgicky poslouchala Sto Zvířat a Vypsanou Fixu. Stejně jako před deseti lety, když jsem tudy chodila na střední. Literární gymnázium. Byla jsem divná vyhublá holka s předkusem, co kouká do zdi a jí u toho svý vlasy a ptá se na divný otázky a proto se s ní nikdo nebaví. Byla jsem tzv. MOC. Nechávala jsem to být,  spíš si tak jako pro zábavu psala, a nechávám to být i teď, i když mě tahle klasifikace fascinuje víc a víc. 

Kde se bere v lidech ten pocit arbiterství, to nezpochybnitelné vědomí o vlastní ideální míře? Protože já bez diskuze byla/jsem moc. Aha. Tak jo. Není třeba možný, že by oni byli málo? Vůbec si nedovedu představit, že bych k někomu jen tak přišla a řekla: hele víš co, ty jsi prostě...fakt málo. WTF? 

Takže jsem byla moc, jsem, a jiná asi nebudu. A díky tomu máme s holkama nominaci na Magnesii Literu, dodělala jsem svůj první short-film (ODKAZ), plánuju druhý, Munchies a spoustu dalších projektů. Být tzv. moc mě dostalo, kde jsem. Na tohle jsem víčka rozhodně sbírala, yes. 

Ubírat neplánuju, naopak. Ať dneska dopadneme jakkoliv. Třeba vyhrajeme 50 tisíc a vydáme knížku. A třeba ne a vydáme ji stejně. A třeba vyhraju i těch 5 klobás. A třeba taky ne a koupim si je sama. Připadám si jako vítěz, co víc, připadám si jak Carrie v posledním dílu Sexu ve městě. Ne kvůli víčkám, ale kvůli tomu, že jsem sama sebou, a promítám to do všeho, co dělám, a je to neuvěřitelný pocit. 

Díky za vaši přízeň. Díky za vaše hlasy. Jste super. 
Díky za vaši nepřízeň. Jste fakt málo, přidejte. 
Neděkuju za vaše víčka. Jsou na hovno, co si má člověk kurva počít se zátkama? 
ALE - díky za všechny piva, co jste vypili a vypijete. Kvůli sobě. Fandim vám. 

P.S.: A fandim i nám <3

ŽIVOT JE RAUT: RAUT NA KTERÝ TĚ NIKDO NEPOZVAL

$
0
0
život je taky hodně o smažení ať už to pro vás znamená cokoli

Mantru o tom, že život je raut už jsme se všichni naučili. O hlubším významu týhle metafory jsem schopná mluvit až po půlnoci s krví podlitou Becherovkou, ledem a tonikem. Dá se ovšem říct, že se tak jako spousty životních pravd a filosofií posouvá dál a dál. Stárne se mnou nebo zraje, podle nálady a úhlu pohledu.
Minulý týden jsem se infiltrovala na raut. Jako zkušená rautérka, samozřejmě. V ranní kocovině, kterou teď zažívám prakticky pořád, ale naučila jsem se s tím žít (prostě radši nevystupuju, občas maximálně přibrzdim jako mašinka v Hošticích), mi pomalu došlo, že takhle je to vlastně se vším. Život je raut na kterej vás nikdo nezval. Ale vy se s tím musíte poprat i tak. Prodrat se přes všechny ty sračky symbolizovaný kuřecím soté, abyste si sem tam mohli užít řízky a tatarák (když je hodně dobře). A řeknemě, že moje stadium je teď u těch řízků, s čekačkou na tatarák.
Před pár lety jsem dělala chůvu v jedný dost jebnutý rodině (a jebnutý nemusí nutně znamenat naprostou negaci, jebnutý ve smyslu dost odjinud), matka rodu, stárnoucí, ale stále kvetoucí  krásná žena co měla v jídelně nad stolem portrét sebe jako madony od Jadrana Šetlíka (what is here not to love, oh, my sweet 90s) a jednu dobu bláznila do ezoteriky a asijských jídel, aby za nějakou dobu přešla na český vyvařování ovšem se stejně dávkovaným ezem a špetkou tý new-age východní mystiky. V týhle rodině jsem poprvý jedna sushi, dostala nejbatikovanější příručku životní pohody ever (klik pro otrlé) a poprvý slyšela o teorii toho, že si sami vybíráme kde, jak a jako co se narodíme. Sami si vybíráme sociální statut a rodiče do kterých se rozhodneme nastěhovat. Je to tzv. na nás. Jako děvče s křesťanskou výchovou, který jako malej špunt prožilo u oltáře jako ministrant hezký chvíle (tohle není ironie) a přes všechny životní vosery holčičky vyrůstající s cejchem tý "od matky samoživitelky" se mělo vlastně hezky mi tohle prostě nesedělo. Moje sedmnáctiletá odbarvená hlava zmítaná hormony tomu nerozumněla. A světe div se, ani moje skoro třicetiletá hlava s mikádem a přirozenou barvou vlasů se tomuhle snadnýmu determinismu brání. Tak to není. A odpověď už známe. Život je totiž raut na kterej nás nikdo nepozval. Ale přesto jsme tady, bohužel, bohudík.
DO POSLEDNÍ KŮRKY





No a kam, že jsem se to nezvaná vecpala? Na raut k novým básníkům. To je totiž přesně ten typ rautu kam by ses ani pozvat nechtěla.
Původně jsem měla jít do kina na krásnej lesbickej epos Carol (teda já si to představuju jako lesbickej epos a děkuju moc Mezipatrům, že nás zvou, díky), ale ve chvíli kdy se otevřely dveře Lucerny a z jedné strany to bylo jako pekelná tlama všeho českého co jsi schválně zapomněla, že existuje a z druhé strany fronta lidí z "té druhé strany" a vy sedíte vyděšeně na ostrůvku svobody, tedy na baru uprostřed a hlava vám vůbec nebere co se to tady děje za bizár a jediný záchytný bod téhle pozorovatelny je studená sklenička Becherovky. Tak. V šoku jsme prostě zůstali na baru. Promísení dvou natolik odlišných situací mě posunulo od filmové nálady do nálady objevitelské a když jsem si uvědomila, že při cigaretě na schodech Lucerny se kolem Mramoráku něco chystalo, dala jsem si dvě a dvě dohromady a bylo to jasný- raut.
Lucerna catering je srdcovka, ačkoli už básníci mezitím to nejlepší nejspíš vyjedli čekaly na nás kádě oliv a náruče plné kanapek (pro nás obyčejňáky jednohubek), který jsme neváhali dojíždět po dvou najednou (styl ke kterému se jednou musíš dopracovat).
Tahat raut za pačesy umím, ale guláš jsem tentokrát vynechala a opulentní patrové ošatky na pečivo (toho času už bez pečiva) napovídaly, že se lidi, kterým se podle pár zachycených reakcí film moc líbil (radno zmínit, že nemálo jich bylo z hlavní sponzorské firmy Hartman, takže je možné, že to celý mohla být jen jedna velká dlouhometrážní reklama na vatový tampony, kdoví) určitě nenechali dvakrát pobízet. Což je báječný, protože jak říkám, Lucerna catering mají takovou tu rautovou úroveň, kterou byste rádi jako životní paralelu (ale rautový víno nepočítám, to je kapitola sama pro sebe).
Nicméně o nejparádnější zakončení rautu se postaral sám režisér Dušan Klein (potvrzuji nomen omen), který svolil a pod tíhou mého obdivu k pramáti všech vožralejch ženskejch generace Y jako jsem já sama se se mnou vyfotil. Na prosbu, aby natočil další Hříchy pro pátera Knoxe jen pokýval hlavou "No to byl tehdy takovej můj hřích, tak to tam někomu v tý televizi řekněte."Řeknu. A díky za Zlatu, dámu, která je taková česká verze Sexu ve měste s pelem divokých devadesátek, reklamních slunečníků Marlboro a stále stejnejch holek, který milenci opouští, takže musí spát vedle lahve Becherovky a italský bonboniéry.
Není on ten život nakonec stejně spíš jako bonboniera? ne, sorry, Forreste, ale neni. já vím totiž stopro, že život je raut. raut na kterej vás nikdo nezval, ale stejně tady jste...



Viewing all 347 articles
Browse latest View live