Quantcast
Channel: Vývařovna
Viewing all 347 articles
Browse latest View live

STREET FOOD FESTIVAL: OPĚT JSME O NĚCO VÍC JAKO NA ZÁPADĚ

$
0
0
I další příspěvek se bohužel ponese ve sluníčkovém, pozitivním, dospěláckém duchu. Takže se takhle proberete po domácí party, popojedete pár zastávek tramvají na Nákladové nádraží Žižkov a tam je ultimátní foodmarket (proběhl v neděli 5.7.) se spoustou stánků, a přestanete mít kocovinu už jen z pohledu na ně. Opravdu se tohle v Praze děje? Je to jak ve snu. Už tu pomalu není nic, na co by se dalo nadávat. 

A vlastně není ani moc, co o tom psát, a to je taky dobře. Už není, co rozebírat - některé věci v Praze před pár lety nebyly a teď už jsou. A je to jen o tom na ně chodit a užívat si je. I have so much Dallas in my life!

We Are Burgers jsou naši all-time favoriti. Do budoucna s nimi chystáme spolupráci, pokud to vyjde, bude to fajn. Ambiciózní spolupráce na zbavování Hannah celodenní kocoviny zatím vychází velmi dobře. 



Skvělý je i Luke a jeho Prague Jerk Chicken inspirované Jamajkou. Doteďka nevěřím, že sendvič s Pulled Jack Fruit (do češtiny se, tuším, překládá jako chlebovník) a omáčkami vlastní výroby v sobě neměl žádné maso (I have so much Jessice Simpson attitude, too).




Autentická africká kuchyně jako street food? Já jsem snad v Londýně nebo co.



Na novinku mezi novinkama, truck Salt'n'Pepa, mi už nezbylo místo, ale prý teď budou parkovat před Bio Okem. V Londýně už brzy budou chtít mít věci jako v Praze.


Když už jsme opět u toho Londýna, během cesty jsem stihla tři škopky (škopek = plechovka Strongbow), a v Sue Ellen  odpolední módu jsem potkala Míru Valeše. Koupil mi kardamonově-švestkovou limoWostok. 



Tohle bych globálně čekala tak v roce 2027:


Jak řikám, jediný způsob, jak ze mě dostat něco vtipnýho, je přijít na jednu z takových akcí a řikat si vtipy IRL.




KUTNÁ HORA, CREEPY TEEPEE A KUŘE S BROSKVÍ 2.0

$
0
0
Tak jde čas s Vývařovnou. Náš letní čas se pravidelně už několik let neomylně řídí v rytmu festivalu Creepy Teepee.
V roce 2011 recenzovala kutnohorský podniky Karol- tady a tady, za rok jsme se zhulily tak mocně, že post Hannah napsala až po měsíci, ale je pořád fantasticky aktuální a směju se ještě po třech letech- tady se můžete zasmát se mnou.
Před dvěma lety jsme z hulení přesedlaly spíš na alkohol a Kutná hora byla opět hodně o burgrech, Twin Peaks a Sandokanovi- tady.
Loni jsme jely s Danielou jen na závěrečnou neděli, bez hotelu a bez jídla, vystačilo nám jenom pití (ten smutnej příběh, když ve 2 ráno dojde na baru Becherovka, to by se ve Varech nestalo, takže přesedláte na vodku, au), proto nebylo co recenzovat ačkoli na recenzích kocovin bych si mohla postavit živobytí.
Letošní (pro mě 4.) Creepko jsme se vydaly pro změnu jen na pátek, tedy první den festivalu.
Jsou věci, které se nemění- už minimálně dva roky je občerstvení v areálu podle přesvědčení rodiny Hoškových jen a pouze vege (pamatuju si kdysi na kebab a na grilovaný klobásy) a afterparties mají po hlavním programu velkej prostoj a celý osazenstvo festivalu se jako jeden muž snaží telepaticky přesvědčit pořadatele, že teď už všichni chceme jen tancovat a že party prostě bude. Většinou se to povede, nakonec, bohudík, i letos. K tomu všemu přidejte neformálnost, nápoj lásky a vykulený oči obyvatel Kutný hory a luštění programu jako oblíbená kratochvíle místo sudoku. I se všema negativama, který k tomu už taky patří a vlastně bych si přišla ochuzená, kdyby to bylo jinak. Creepy je srdcovka.
Ale hezky od začátku. Když dostanu produkční rapl umím zařídit nemožný. Takhle se mi povedlo 3 dny před festivalem sehnat ubytování na bytě necelých 10 minut od areálu. Pan bytný pro nás přijel až na nádraží, nabídnul nám snídani z vlastního, uvařil kafe a pohostil štrůdlem. Mimojiný měl včely, čínský prasátka, ovce a kozlíky, kteří byli jako psi. Taky třešně obtěžkaný ovocem, meruňky, domácí vejce, plachou kočku a letitýho psa, kterej vypadal jako vyčazenej pohodář nad hrobem. Byli jsme nadšení. Sedli si pod třešen, pili jsme prosecco a chvíli byl svět báječný. Z areálu už byly slyšet první kapely.
vyčazenej pohodář
Půlroční kozlíci- velká starost pana bytného byla jak jen to udělá až je za pár bude muset podříznout, přece jen, jsou jako pejsci. Celej tenhle rurální cirkus za náma běhal jako cvičený opičky. Mě bavila představa, že by s náma šli na festival. Myslím, že Creepy by to sneslo.

Hotel Kréta naproti areálu patřil k našim stálicím- prý změnil kuchaře. To jsme se zjišťovat neodvážili po našich minulých zkušenostech (protože zkazit smažák pokládám za důmyslný vrchol nechtěného gastro-trollingu a pokládám to skoro za konceptuální zvrhlost), ale rozhodně si pořídil nový propagační materiály. Totální. Ale nepřesvědčili nás. Když narozeninovou oslavu, tak jedině v Mekáči.
V areálu letos v okýnku vařil KLUB AVU - příjemná změna. Jejich vege-kari už jsem ochutnala na blešáku v Meetfactory a patří k tomu nej co jejich kuchyň exportuje na výjezdy. Bavilo mě, že nabídka byla nejen pestrá, ale taky se točila 
během dne- přes den kari, hummus a další, večer pak nastoupilo grilování (vege) burgerů (portobello burger například). Nechyběl stánek s výborným kafem a pivovar Kocour, taky stálice festivalu.
Oproti velkým festivalům si vždycky užívám fakt, že během dne můžu jen tak sedět opodál, spokojeně jíst a pít a u toho poslouchat hudbu a z povzdálí pozorovat lidi a kapely. To je nezaplacení. Takhle jsme si spokojeně poslechli třeba Vicenu. S kari, pivem a sluníčkem v zádech.
Vrcholem dne byla Holly Herndon, kalifornská hudební experimentátorka. Předsedkyně fesťáku komunikovala s publikem live-chatem a byla jsem příjemně překvapená z toho jak její hudba může fungovat naživo.

A ačkoli mi to Daniela nevěří, hodně jsem si užila český India (další Kopáčkovo zmrtvýchvstání), dunělo mi to v břiše ještě dobrou hodinu (mezi sendvičem a proseccem). Mezitím Daniela stačila prozkoumat bar- letos bez dredatýho týpka (nikdy by mě nenapadlo, že budem cítit nostalgii po týpkovi s DREDAMA), ale s gin-tonicem za 55 kč. Pak přišla povinná návštěva Billy vedle areálu, kde nám paní v úseku uzenin odmítla deset minut před zavíračkou nakrájet prémiovou šunku (myslím, že Daniela to ustála asi jen díky proseccu v krvi), protože "kolegyňka právě vydezinfikovala kráječ" a úderem osmý odmítli vpustit poslední dva, kteří právě přišli. Mladá pokladní nezapomněla fakt, že do supermarketu chodí lidi komentovat před zákazníky a přes půl obchodu zavolala na kolegyni něco o tom, že "ty lidi jsou jak ovce". Kdybychom neměli Kutnou horu tak bychom si jí snad museli vymyslet. Mimochodem- opravdu tamní Billa zavírá všední den v osm.
O afterparty se postarali iPod djs: Mykado a dj Kurátor, kteří přežili i moje holčičí prosby o holčičí hudbu. Mimochodem- kterej hudební a uměleckej dramaturg pustil s úderem půlnoci tohle má u mě drink za nečekaný plot-twist:
Druhý den nás Kutná Hora opět nezklamala denní dávkou gastro-úletů. Chtěli jsme si totiž dát KUŘECÍ STEJK HAVAJ neboli KUŘECÍ PLÁTEK S BROSKVÍ. No a kde jinde než tady, že. Kupodivu najív centru hospodu s českou havají nebylo tak snadný jak jsme si mysleli. Ale cítili jsme, že TO TU JE. A bylo. U Žlutého kola. Kromě variací na českou restaurační devadesátkovou klasiku nabídlo Kolo i přednasranou obsluhu (jejich šéf vypadal jako šéf všech kutnohorských veklskáků), která nám hned oznámila, že na jídlo budeme dlouho čekat, protože restaurace je plná a všichni chtějí minutky. Aha, lidi chodí na sobotní oběd do restaurace, na Kutnou asi nečekaný twist.
Mimochodem, u Žlutýho kola už jsem byla v roce 2013 a jak v našem tehdejším shrnutí vzpomíná Hannah, tak mi to moc nesedlo. Aha, dobrý důvod se po dvou letech vrátit, samozřejmě.
S každou další minutou na restaurační zahrádce přibývalo neuvěřitelností: smažák v předkrmech, bláznivý alergeny, hádky v kuchyni, rozepře mezi obsluhou a kuchyní. A pak už jen hodování jako v roce 1996:
Jean se netváří nadšeně, ale s Danielou se shodli, že krokety byly to nejlepší co si mohli dát jako přílohu (smažák byl z těch rozhodně horších), Radek se sice směje, ale jeho hranolky vypadaly, že mají to nejlepší za sebou. Ovšem to nejlepší nás teprve čekalo:
KUŘECÍ KOKTEJL! Chutnal přesně tak jak vypadal. A jsem moc ráda, že nebyl krevetový. Stejně jako západně-exotické fúze na kterých postavilo meníčko spoustu restauračních zařízení (ano, to je ta "havaj" neboli kombinace masa, ovoce a smažený přílohy) po revoluci se tyhle předkrmový "koktejly" staly důležitou součástí naší polistopadový gastro-identity. Florida, Waikiki, Havaj, Havana- je to jedno. Stejně jako v barový- nebo spíš hospodský- kultuře lidi odhazovali becherovky  a zelenou s pivem jako Eva Adamová svojí důstojnost kvůli piňakoládě nebo čemukoli s curacaem a barevným deštníčem. Ještě fototapeta s exotickým ostrovem a iluze bývala dokonalá, jenže vším tím jsme si prostě museli projít. Dneska, aby člověk kuře s broskví pohledal. Můj názor na něj vystihuje Joey:
Takže co jsem si objednala já? Kuře s broskví, sýrovou omáčkou, Uhem a smaženýma bramborama. Volba snů. Teda, záleží co máte za sny.
Tady mám ještě náznak úsměvu. Rozhodně překvapivé bylo, že broskev jsem hledala mikroskopem- ano, byla tam, nakrájená na kousíčky v sýrový omáčce. Vytrolení jídlem dostalo nový rozměr. Zato Radek zažíval pravé devadesátky se zapečeným sýrem a plátkem šunky.
Trávení nám zpříjemňovala obsluha a pozorování cizích jídel- k mým vrcholům patřila variace na salát (okurka, paprika a nevím, dál) s obrovským kopcem strouhanýho eidamu. Na dezert nedošlo. A když jsme plní nových zážitků (eufemismus jídla) odcházeli (nikdo nám neopětoval pozdrav) všimli jsme si, že před vchodem na tabuli oznamují, že restaurace je zavřená "pro soukromou akci". Takže se tímto omlouváme a příště přijdeme zase, to se ví.
P.S. přijímám tipy na ten nej kuřecí stejk s broskví, hezky celou půlkou trůnící nahoře na sýru. Ať žije havaj. Život je havaj.

OSTRAVA!!!

$
0
0
ideální svačina na šestihodinovku: oříšky na mozek, Metaxa na dobrou náladu
Ostrava!!! (ano, rozhodla jsem se, že budu využívat ostravský logotyp, vystihuje podle mě Ostravu!!! dokonale) byla neuvěřitelná. Ve všech slova smyslech, které v tomhle konstatování chcete hledat.
Otevřete sI Braníka nebo si nalejte skleničku vychlazenýho prosecca- bude to na dýl, ale nebudete litovat.

ZASTAVENÍ PRVNÍ- CESTA Z PRAHY DO OSTRAVY
Jet autem se zdálo jako báječněj plán, když na vás zbyde místo a nemusíte řešit nic kromě sbalení (ne)vhodnýho oblečení a vlhčenejch ubrousků. Po jejím absolvování apeluju na Ředitelství silnic a dálnic: probůh, proč? Proč jsme nestihli Bjork, ale místo toho si dali v autě slušnou šestihodinovou dávku humoru na hraně únosnoti včetně pikniku Billa oříšků na dálnici a prolejzání otvorem autosedačky? Neprskám, jen si říkám, že šest hodin v autě s Metaxou a oříškama na vás může zanechat trvalý následky. Naštěstí jsem já i ostatní báječní spolucestovatelé ze železa. Ať se oslím můstkem dostanu do Ostravy, modří už vědí, žlutí tápou. Fakt je ten, že místo Bjork jsme seděli na odpočivadle jednoho hodně lynchovskýho motorestu kdesi před Brnem. Život je bláznivej.

ZASTAVENÍ DRUHÝ- BÝT ZA PRAŽSKOU PIČU
Bylo jasný, že tohle se stane. A stalo se to přesně v 6.00 ráno v pátek ostravskýho času, když jsme místo zavřenýho (lituju doteď) hladovýho okýnka v Dubině-Venuši navštívili pekárnu v podchodu, která právě otvírala. Samozřejmě, že byla plná fachmanů, kteří jeli ráno do práce a samozřejmě, že jsem se nezdržela nadšenýho pištění "jéé, tyjo, obložená houska za devět? Jé, ten vdolek, jé, takovej velkej rohlík za korunu osumdesát!". Samozřejmě, že mě můj ostravskej kamarád dloubal do žeber a napůl pusy syčel "ticho, ticho, ježíš, budeš za piču" a byla jsem, chudák, možná se za nás doteď stydí. Omlouvám se všem ostravákům, přišlo to dřív než jsem čekala, ale přijít to muselo, svůj kříž si nesu dál.
Ale co je důležitý- ostravský pečivo bylo nejen levný (pro rozmazlený pražský piči), ale hlavně vážně moc dobrý. Obzvlášť čerstvý vdolečky a rohlíky.

ZASTAVENÍ TŘETÍ- LEGENDA JMÉNEM CHACHAR
První věc co mi po probuzení dal kamarád Lumír do ruky byl letáček, který má na ledničce magnetkou v Ostravě připnutý snad každá rodina- rozvozový letáček ostravskýho pizza-velikána Chachara.
Chachar má pobočky ve všech ostravských čtvrtích a snapfoto meníčka mluví za vše.
Ten den odpoledne jsme si objednali Baníček, kuřecí salát a těstovinovej salát. Během hodiny a půl čekání jsem stihla toho dne podruhý být za pražskou piču a a po hodině marnýho čekání na Baníčka vypičovat pána na objednávkové lince. Volala jsem mu ještě dvakrát. Jeho ostravský stoický klid, který spočíval v konstatování toho co jsem si objednala a toho, že "to tam každou chvíli musí byt" jsem mu záviděla. To, že netušil, kterej z poslíčků nám veze objednávku a tím pádem je jeho poloha nedohledatelná, jsem mu odpustila ve chvíli, kdy jsem čekajíc na lince zaslechla z jeho kanclu TOHLE- Ostrava!!! udává trendy!
Mimochodem- Chacharova pizza je opravdu bizarní gastro-zážitek.
Kromě rozvozu jídla má Chachar i okýnka- tohle je z Dubiny a dokazuje, že co se týče bizarních gastrotrendů je Ostrava!!! na vrcholu, podle mě už líp nebude:
Chacha-r fárá celý den!
Chacharův top- jsem odvážný děvče, ale ve třicetistupňovým vedru kousek od vysokých pecí jsem to nedala, slibuju, že příště se obětuju a otestuju.

ZASTAVENÍ ČTVRTÝ- LAHŮDKY DELIKATES
Moje velký přání bylo navštívit teplý pult nebo lahůdky. Vyhrála to pozdní snídaně v Lahůdkách Delikates (klikněte si na stránky a obdivujte jejich poctivou studenou homepage, je to symfonie barev a aspiku). Teplý úsek byl zavřený, ale chlebíčky byly moc dobrý (vedro to prověří nejlíp) a já si za deset korun dala ve fólii zabalený chleba s rybičkovou pomazánkou. Dýchl z toho na mě takový ten puberťácký pel školního výletu. Mimochodem- naposledy jsem měla chleba s rybičkovou v Café Muzeum a následně jsem prozvracela dva dny. Jemná rybičková z Delikatesu byla naprosto nezávadná. Některé věci nejsou tím čím se zdají být, ale jsou tím čím jsou.
Stejně jako post-mix Fantička a koňaková dezinfekce z vlastních zdrojů. Pro sichr. Jinak ta věž v odrazu vedle mě před lahůdkářstvím je krásná Nová radnice. Tak vidíte, můžete mít chlebíček a ještě architektonický zážitek, je to jen pár metrů. Na radniční věž můžete vyjet výtahem a podívat se na Ostravu z nadhledu. Boží.

ZASTAVENÍ PÁTÝ- MOMENTKY Z OSTRAVSKÝ GASTRO-REALITY
Můj kamarád a student dokumentární tvorby Lumír K. je nejen rodilý ostravák, ale zároveň spolu sdílíme jistý cit a něhu k místům a momentům, který by leckomu přišli banální. Tohle je pár drobností, který mi přišli neuvěřitelně výstižný. Děkuju, Lumíre.
Herna Baník, denní menu, přijmeme servírku a vpravo to tipuju na tvrdý jádro. #životjebaník
Menza na Reální ulici- gastro purismus, náhodné seskupení rostlin (které nesmí chybět v žádné opravdové menze a jídelně) a praktičnost:
Čínská restaurace x móda a Plzeň x Radegast:
Ostrava 3 v 1: Vegetariánská Burfi s logem pro který nemám slov, Staročeskej výčep s malým za čtrnáct a makronky, kombinace, která dává smysl jedině v Ostravě:

ZASTAVENÍ ŠESTÝ- STARÁ ARÉNA
Kolem čtvrté odpoledne mi přišla zpráva "Kontušovka za 35- a jedeš". Byl to Ondra neboli Aid Kid, který nás takle lapidárně nalákal do Starý Arény. Kavárny nad hlavním ostravským náměstím v prvním patře domu kde v devadesátkách bylo divadlo a teď je tam ta nejvíc příjemná kavárna. Příjemný kafe (espresso na led umím ocenit), milá obsluha a interiér poslepovanej ze všeho možnýho. Vydržíte tam sedět několik hodin, koukat po náměsti, pracovat nebo prostě nic nedělat.


ZASTAVENÍ SEDMÝ- GASTRO-COLOURS OF OSTRAVA
Festivalový jídlo je kapitola sama pro sebe- neřekla bych, že Colours je něčím vyloženě výjimečný oproti jiným větším hudebním festivalům:
smažený čínský nudle, velkej výběr burgerů (my měli od Jacka Danielse a nebyla to žádná hitparáda), palačinky, langoše, vafle, párky v rohlíku (my měly Babišovy Parkys a světe div se- byly hnusný) a další a další položky do tohohle festivalu gastro-marnosti. Proč někdo prodává ve třicetistupňovým vedru v Ostravě MOŘSKÝ PLODY? Kdo si je dá? Proč tam není ani jeden stánek se smažákem?
Osobně jako nejvhodnější vyhodnocuju smažený vietnamský závitky s dostatečnou dávkou Srirachy. Jediný co stojí za zmínku je tahle lolba (ve skutečnosti prostě palačinka s "oholenou"čokoládou):
Samostatnou kapitolou gastro-marnosti byla VIP zóna kde to výzdobou i osazenstvem vypadalo jako na svatbě v Havířově. Včetně jídla, polstrovaných židlí a květinový výzdoby na stolech. Slovní spojení "navoněná bída" dostalo zase další rozměr. Gastrozóna nabízela grilovaný žebra (vysušený), lilkovou parmigianu, luxusně pojmenované těstoviny a další a další věci opravdu připomínající svatební menu. Žebra nám nesedly a tak jsme zůstaly u prosecca, který rozhodně nic nezkazí (naopak) a koukaly jsme se na pestrobarevný osazenstvo VIP zóny. Tuhle zábavu bych chtěla mít každý rok. Bylo to lepší než Prostřeno a 4 svatby v jednom.

ZASTAVENÍ OSMÝ- OSTRAVSKÁ ŽIVOTNÍ MOUDROST
Ostrava je plná odkazů. Tak například v Hrabové kde jsme bydlely byly potraviny "Budoucnost". V potravinách Veronika na Hrabůvce-Kostel jsme zase dostaly jako nevyžádaný bonus deset deka lakonické životní filozofie:
Nejdřív jsme si přály šroubovací víno. Nebylo. pak vychlazený sekt. Byl jen teplý. Pak malou vychlazenou vodu. Byla jen dvoulitrovka.

Daniela s úsměvem a konejšivě: " My vám to dneska ale děláme těžký, co?"
Paní prodavačka: "Děláte to těžký hlavně samy sobě."

A bylo hotovo. Pražský piči na druhou.

My jsme ovšem nakonec i tak ve Veronice udělaly nákup století za 41 kč- tady.

Úplně jinou životní filozofii má personál Starý Arény, kde se nás usměvavá servírka zeptala jestli "máme všechno po čem jsme kdy toužili".
"Ne, ale vy mi to bohužel nezařídíte." Opáčila jsem s hořkosladkým úsměvem za který by mě měl Hřebejk obsadit do dalšího filmu a dala si pivo.
Život v Ostravě je svérázný a já se těším až se tam vrátím.

Jinak děkujeme organizátorům Pecha Kucha Ostrava za skvělou Pechu na Colours, rády se vrátíme zase (ovšem očekáváme pompézní aspikový raut a čokoládovou fontánu) a tady ještě dvě momentky z naší performance s whisky v jedné a mikrofonem v druhé ruce.
Díky patří: Filipovi M. a Braňovi, Lumírovi K., Marii,  Ondrovi M., Honzovi, Radkovi taky a celýmu komparzu z VIP zóny. A taky tomu taxikáři, kterej kouřil a bůhví jestli měl řidičák, ale dovezl nás do Hrabové jen za stošede. Ostravo, bylas báječná.

NAJ LETO EVER

$
0
0
Někdo tu má očividně #najletoever. Hahaha, správně, uhodli jste, já. V Praze. Nebo teda v Praze a okolí - tím myslím Karlovy Vary, Berlín a tak. Můj život je najednou jedno velké tak určitě.

Karlovy Vary se po roční přestávce zvládly i bez rautů a hotelů a partošek, ale zase jsem viděla hodně filmů a s mym (v podstatě stále ještě novym klukem) je zábava i tak. Ondřej byl ve Varech poprvý (ale z nějakýho důvodu nemá rád, když to všem vykládám jako naprostou senzaci). Nicméně, i já zažila během tohodle zájezdu spoustu premiér.

Poprvý v životě jsem měla Sklepmistra.



Poprvý v životě jsem měla gothaj.

Poprvý v životě jsem byla v 90's bistru Sluníčko.

...určitě musím doporučit. To teď skoro zní, jakože Sklepmistra a gothaj nedoporučuju, co?


Dala jsem si smažené trio, (jiné, než si dávám U Vodoucha) - hlívu, květák a celer. Já nevim. Mám rozepisovat, jaký to bylo? Asi si to všichni dovedeme představit, ne?


Kuřecí steak s broskví, ve skutečnosti s ananasem a brusinkama, jsem ale měla, doufám, naposledy.

Doufala jsem, že poprvý v životě uvidim ve Šimona ve frontě, ale muselo stačit zběžný střetnutí v Thermalu.


Jak vidíte, Vary byly docela low-budget, protože vzápětí jsme jeli do Berlína.

(Mimochodem - během krátkého mezipřistání v Praze jsem byla pozvaná do pořadu Českého rozhlasu Trendy - můžete si poslechnout TADY.)

Silke je můj role-model. Zimní posty z Berlína jsou fantabulózní právě její zásluhou. Spoiler, jak znám Silke, teprve přijde - seznámily jsme se totiž skrze práci na jednom velkém projektu. Je to zatím největší gastro-věc, co jsem kdy dělala, takže se těším, až to bude venku na americkym internetu (fakt, bude to hodně velký).

Se Silke a její kamarádkou Miri jsme šli na vyhlášený brunch v Mitte (obě tam zároveň nepřekvapivě bydlí). Miri nám naprosto zázračně zabookovala table! V sobotu večer na nedělní ráno, nechápu. Vy jo?






A po brunchi pak konečně následoval Ples Naftařů. A víte co? Jedna američanka to na záchodě shrnula moc přesně: with Marcels here, you can't go wrong! Marcel Fengler je snad stejně dobrej jako Marcel Dettmann.



Když jsme v pondělí večer přišli k sobě, Silke nám uvařila večeři.





Miri nám vyprávěla veganský vtip spočívající v tom, že kunda se německy řekne podobně jako zelenina, ale už jsem ho zapomněla.

Když jsem doma, většinou jedu v Sue Ellen módu. Braník je módní doplněk tohoto léta!


Módní doplněk tohoto léta by mohla být i medová Metaxa, ale už není :-(

Na bytě se pak objevili nějací Švýcaři a vypili ji.

Veliký smutek! RIP METAXA.

RIP JÁ.

Když si uděláte s někým líbací fotku, dáte ji na internet a k tomu přidáte hashtag #kissyourhoney, můžete dopadnout stejně jako já!

Více info TADY.

A pak jsem ještě jela na komorní festival na stromový dům Jakuba Nepraše. S mým spolubydlícím Markem jsme tam měli 70m2 party stan, který vypadal asi stejně jako náš obývák. Líbí se mi představa, že ráno na festivalu dostanete omeletu servírovanou na čínském porcelánu, a ještě víc mě baví ty omelety dělat. 


Menší partoška v pátek, větší v sobotu, v neděli jsme se šli projít do lesa, ztratila jsem se, přivezla mě Policie, všechno dobře dopadlo, někdy to tak prostě vyjde.  

Stan bereme i na festival Povaleč - bereme, to jakože i Pakočka a Daniela, doufám, že to bude ještě záživnější. Aby bylo, ukrátím tuhle vzájemnou agonii (post) a jdu balit a připravovat.

KDYŽ VÁM KOLEMJDOUCÍ ZÁVIDÍ

$
0
0
  
Rády bychom vám ukázaly, že naše hashtagy nejsou jen potisk vizitek, ale naše životní filozofie lemující každý náš krok. Kde jinde si to dokázat než u jídla a tentokrát konkrétně v Pizza Coloseum.  

                                                    HANNAH
Karpáčo - tisková chyba není na vašich přijímačích
 
#ineedmoredallasinmylife

"Stále nechápu, proč nemohla tahle schůzka proběhnout u tebe v kanceláři,"říká J.R. 
Také stále nechápete, proč nemohla tahle schůzka proběhnout v naší kanceláři? Uplně jednoduše. Žádnou totiž nemáme.
Vývařovna reunion- volání humra k nám doneslo i naší Karol!
Ale i tak potřebujeme více Dallasu. Minimálně já. Jak dále J.R. vysvětluje Bobbymu u švédskostolní snídaně na Southforku, kde se i jejich děti baví o akciích, proč si dávat toast, když si můžete dát vajíčka a slaninu? Mně to dává smysl asi jako už si nedávat želé po tom, co ochutnáte crème brûlée. A proč si dávat fish and chips, když si můžete dát humra? S hranolkama? Hm?
Humr a hrany¨


Nikdy by mě nenapadlo řešit, kde si v Praze dát affordable humra do chvíle, než jsem ho měla před sebou na stole. Musím říct, že jsem byla vážně nadšená. Jednak byl humr super, ale mně vlastně přijde super i tím, jak se k němu musí člověk propracovat.
Přes humra jsem úplně zapomněla na karpáčo, co jsem si dala jako předkrm. Taky bylo výborný. Karpáčo je podle mě vizitkou každý picérie. Jsem popletená úplně stejně jako ten večer - měly jsme na stole prosecca jako pro opravdovou bývalou Miss Texas 1968. Začínám trochu panikařit - co když jsem si vyplácala všechen Dallas faktor na půl roku dopředu? Ale třeba ne. Třeba konečně došla kaše a zbyly řízky <3
                                                          DANIELA
deky v barvě humra ladily s...ano, hádáte správě, s humry!
#mámseráda

Nápad zajít do pizzérky není úplně ten, který bych přivítala s nadšením. Pizza je pro mě synonymem zahozené lidské důstojnosti. Navrch šlo o podnik, který míjím většinou s přesvědčením, že jde o turistickou past ve stylu české Itálie devadesátých let. No nerada se mýlím, většinou se mi rozjede tik v levém oku a musím jít někam do soukromí utrhat štěnátku pacičky...no ale mýlila jsem se. Jako správné recenzentky jsme tam byly dvakrát a pokaždé se moje #mámseráda srdíčko tetelilo.
No ráda si nosík někdy postrčím trochu nahoru a dámu za střízliva hraju docela přirozeně. Tentokrát jsem ustála i focení s humrem, focení klepeta na zemi i focení selfie s pohárem. Danielo, dávám sama sobě za jedna.

Zatímco holky si nejvíc pochvalovaly předkrmy, ty první i druhý, a hlavní chody (já si dala tunákový steak - fotka u Hannah), mě nejvíc bavilo zajíždět vidličkama a lžičkama do dezertů. Všechny jsme si daly ochutnat navzájem, aby se celý stůl shodl, že se nejvíc závidí mně - čokoládovo-mascarponový pohár byl spoko itself.


No jo no...tiramisu taky muselo být!


A kdyby jste náhodou chtěli zasmečovat --->



                                                         PAKOČKA

#gastrobizár

Pizza Coloseum - nebály jsme se je vzít za slovo a jely jsme YOLO ve stylu starořímských hostin jedna báseň. Příště snad příjdem v tógách, začnem vejcem a skončíme jablkem (to jsou mimochodem snad jediný dvě věci co jsme ten večer nestihly sežrat).
Vzaly jsme to hezky po italsku - od předkrmových sýrů a uzenin, přes malé těstoviny jako primo přímo k hlavnímu chodu (secondo) až k dezertu. Nemusím ani zmiňovat, že tahle hostina byla lemovaná proseccem.
Jako samozvaná expertka na Itošku a gastrobizár jsem neváhala prolnout obě moje vášně - v pizzerii Coloseum se průsečík nachází v jídelníčku u těstovin: Vaří Michal David.
Gastrobizár!
Když jsme se laškovně ptaly obsluhy zda je tam opravdu přikovaný k plotně a vyváří bylo nám řečeno, že "líp dělá muziku než kuchyni". To nevymyslíš - ale obsluha s takovým smyslem pro humor u mě stoupla hned v ceně.
Celý večer jsem nemohla nemyslet na Prostřeno a jeden častý leithmotif: češky žijící v Itálii. Scénář bývá zhruba tento: mladá slovanská krasava (vlastně to ani nemusí být úplná krasava) odjede do Itálie, provdá se za Itala, aby se po pár letech vrátila zpět, rozvedená s dítětem ve střídavý péči. Tyhle slečny a jejich příběhy si moc dobře pamatuju ze svých letních cest v devadesátkách přímýma linkama Eurolines. Bylo jich fakt hodně. A tyhle holčičí novodobý verze "Honzy co jde do světa" nám teď prostřednictvím Prostřena vzkazujou: ano, druhý předkrm nebo chcete-li první chod jsou v Itálii těstoviny nebo rizoto. Přestaňte se divit. A hodujte. Jako my. Ab ovo usque ad mala.

ALPROFEST 2015: VÍTEJTE NA FLUFF FESTU!

$
0
0
Moje léto (a vlastně můj život) je jeden velký plot-twist. Kdo by ještě před pár týdny čekal, že pojedu na Fluff Fest? Jestli vy jo, tak já teda ne. Že se perfektně pobavím ve stanu kde hardcoreaři tancujou do půl těla na Britney jsem nečekala už vůbec. A že zvládnu den a půl jíst jenom vegansky taky ne. Tolik zvratů, že jeden život nestačí, co?

Fluff je srdíčková záležitost. Už pravidelně se tu na víkend sjíždí metaláci, screamo, hard-core a další spíš potetovaní lidé všemožných národností a tvrdších hudebních vyznání. Spojuje je povětšinou (krom těch kérek) taky veganství. Od straigh edge festu se už maličko ustoupilo- v malým areálu na rokycanským letišti mají totiž pivo a letos dokonce i panáky (obojí podstaně levnější než na klasickým komerčním festivalu).
Krom toho se nadohled nachází legendáení benzínka kde prý po půlnoci dochází nejen Golf bagety, ale i tvrdej.
Frflalové by se ale i tak neopili, ale Pakočka se skvadry: tuzemák, zelená, vodka a Balantinka nebála. Starej dobrej tuzemák v kombinaci s kolou v akci byl návrat do puberty. Školní výlet jak má být. Ale s dobrým koncem: bez bolehlavu. Jsme dospělý lidi, ne?
Neobyčejně chválím celou organizaci- stan s jídlem jel jako pásová výroba, stejně tak rychlí byli i u piva a panáků (dle libosti "mixérů"), musím říct, že tihle vegani si to tedy umí zorganizovat, klobouk dolů.
I na Fluffu je fronta na pivo dobrým místem k seznamování- potkala jsem tady asi nejnečekanějšího fanouška Vývařovny, velkej typan na mě potutelně volal "hele, moje Vývařovna je tady". Nojo, to byla.
Veganská zmrzka byl spíš šejk
Další překvápko u jídla byly ceny- rozhodně bych čekala, že si za veganský potraviny připlatím víc. Nejsem si jistá do jaké míry je určující, že nejde o komerční fest, ale tipuju, že minimálně nějaký vliv to má. Jediný co v tomhle vybočovalo byla veganská vanilková točená zmrzka od Svobody zvířat, která stála 30 nebo 40 kč a na to, že kelímek byl fakt maličkej a ještě jim zmrzlinovač moc nefungoval a zmrzka byla spíš šejk (na což jsem přistoupila) mi cena přišla trochu mimo. Nojo, nechci slevu zadarmo, žejo.

VEGAN MENU ALA CARTE:

VEGANSKEJ GULÁŠ
Za mě top toho co jsem si na Fluffu dala. Jestli veganský kuchaři něco zvládaj (ti co za to stojej) pak je to kořenění. Nejsem velkej fanda sejtanu, je trochu slizskej, ale houby jím, takže nebudu pokrytec (poznámka pro ztracený: seitan může konzistencí připomínat houbu). Celý to bylo s těstovinama, takže naprostá reminiscence školní jídelny byla dokonalá. Za šedesát korun bych to snědla i s talířem. Můžou vegani jíst plastový talířky?

VEGANSKEJ KARABNÁTEK S KAŠÍ
Další reminiscence lidový jídelny (chápejte, že za tohle se u mě sbíraj body) měla dvě fáze: nejdřív mi to moc nejelo, pak najednou hodně a ve třetí etapě jsme usilovně přemýšlela co v tom všechno je (proszradíte?). Karboš byl fakt velkej. Kaše byla bez mlíka, másla a smetany a to je pro mě prostě bohužel. Bohužel. Nicméně celkový dojem jídelny byl skvělej. Možná i právě díky tomu, že ta kaše byla- takový readymade (ježíš vegani mě sežerou zaživa).

VEGANSKÁ PALAČINKA
Super snídaně za dvacet pět s moc dobrýma domácíma marmeládama- jablečným pyré nebo višňovou. Marmelády byly top, palačinka za mě už míň. Na mě byla taková nijaká, ale ta verva a radost se kterou jí ten kluk dělal byla zlatá. Achjo, budou mě teď vegani na ulici kamenovat vajíčkama?

ZMRZLINA (VANILKOVÁ)
Nebyla můj šálek gusta, promiňte mi to foajé. Ráda někdy ochutnám jinou, tahle byla hodně sladká a zvláštně umělá.

Ale je třeba poznamenat, že jsme snědla všechno, takže žádný plýtvání jídlem. A hlavně- až na ty mušky, který jsou spíš o mých chutích než o kvalitě veganský festivalový vývařovny to všechno bylo nad rámec očekávání fajn.

Na příště mám resty: Veganskou tortillu, veganburger. Zase jako nejsem bezedná.

Veganskej guláš- top of the Vývařovna
Další specifikum Fluffu je veganský sojový mlíko> AlproSoya kam se podíváš. Každý v areálu žmoulal svojí kabičku s brčkem. Při procházce Rokycanama jste návštěvníky rozeznali taky podle krabiček sojovýho mlíka (no dobře, i podle vizáže). Životní postoj vyjádřený jedním tetrapackem.

Vegan karboš a brkaše
A co kromě jídla? No přece konzerty a párty stan. Rozhodně největší zábava od jedenácti dál byla ve stanu Fluff Queer Noises- párty jako blázen- od techna po remixy Beyoncé. Krása střídala nádheru. Metaláci tancovali jako o život. O druhej život pak tancovali v dalším stanu, kterej jsme si pracovně pojmenovala "Termix pro heteráky". Nikdy v životě jsme neviděla tělo na tělo hrozit pokérovaný týpky do půl těla na Britney a Rickyho Martina. La vida je na Fluffu prostě nečekaně loca.

U VAŠKŮ: JÍDLO, KTERÝ SI ZASLOUŽÍM

$
0
0
Dneska začneme pravdou, tekutou. Ne, není to vodka kamuflovaná do lahvičky od parfému (tzv. toaletní vodka, aka díky Hani). Jenže tuhle voňavou pravdu si taky zasloužíte, když jdete na večeři, vrátíte se domů ve dvě ráno (plus beef wellington, plus pár litrů prosecca, plus tuzemák a jeden braník) a zjistíte, že nemáte klíče. Happy times na Korunní u přátel kde jsem zvonila v půl 3. Naštěstí otevřeli a poskytli mi gauč. Tahle PRAVDA byla ta, že mám skvělý kamarády (kteří tohle mají jako vůni na wc). To je pravda.
Abych tu kocovinu obohacenou o hledání klíčů a cizí byt neměla i tak moc jednoduchou rozhodli jsme se zajít do jídelny U Vašků. Respektive nám jídelnu postavila do cesty snad sama prozřetelnost poté co jsme ohrnuli nos nad nabídkou instantních kocovinových zázraků z foodcourtu Palladia a zjistili, že veganskou restauraci o ulici vedle zrušili. U Vašků byla oáza uprostřed pouště.

Oáza gastro-normcoreu v centru města měla ten den několik meníček (menu je s polívkou nebo salátem a hlavním jídlem a vejde od 80 do 99 korun- lidovka) a další hotovky. Ondřej neváhal a dal si jemný sekaný řízek (nahatej, ne holandskej) s kaší (ach) a bez polívky. Za to já jsem se rozhodla se vytrestat a dala jsem si dost zdravě vypadající zapečený těstoviny s cuketou (wtf). Tak nějak jsem doufala, že v meníčku se zelňačkou za 79 mi to přinese víc gurmánský zážitek ála šunkofleky. No a ani ne. Pravidlo jídleny je, že do zapečených těstovin (a brambor) schováš leccos, kuchařův smutek a zoufalství lehce zapečeš, stejně jako zbytky cukety. Já to beru a přistupuju na tuhle hru, ostatně je to jako dát si v cukrárně punčák nebo v teplém úseku masny frankfurtskou. A právě U Vašků jsem si byla jistá, že za ty dva tuzemáky s Toptopicem si tenhle oběd zasloužím, jen do toho!
U Vašků mě to jinak samozřejmě nadchlo-plastový tácy, jídelna redesignovaná na takové "zahradní" devadesátky s fotkama jídla na stěnách a velkým magněťákem na ještě větší lednici. A tím "zahradní" myslím, že v jedné části mají lavice a stoly ve stylu masivního zahradního nábytku. Obsluha rychlá a vstřícná, chladící pult se plnil během dne i čerstvým štrůdlem, palačinkami (kus za 20 ve verzi tvaroh nebo džem), ovoce mají za 8 kč/100 g.
Negativum? NEMAJÍ KEČUP. Chápete? Ještě to řeknu jednou pro nedoslýchavé: NEMAJÍ KEČUP. Ani mono-porcovaný, ani v lahvi, ani lacinej ani drahej- ŽÁDNEJ.
Je to jako v jídelně v Londýnský kde se mi stala podobná věc, teda prostě megafail pakliže někde podáváte zapečený těstoviny tak nemít kečup je...nevim, jak kostel bez svěcený vody. I tady se mi paní pokusila vnutit tatarku, i tady jsem musela opáčit, že zapečený těstoviny nejsou smažák. No, v Londýnský jsem to tehdy vyřešila lacinou chilli omáčkou, tady jsem všechno brala jako součást svýho kocovinovýho pokání.
Oblou¨kový lampy nad pultem!
Sladká tečka mezi oči- palačinka:
No a skončíme v podobném duchu jako jsme začali- v laciný drogerii, protože po obědě u Vašku si zasloužíte Brut. I ty, Brute.

Martin´s bistro, diazepan prosím

$
0
0

V minulém měsíci jsem dvakrát navštívila Martin´s bistro a v obou případech to bylo jedno velké ultimátní WTF?! Hned na začátek zdůrazním, že jídlo bylo skvělý, bezchybný a objednala bych si ho znovu, Jen kdyby mi ho přinesl někdo jiný... Takže ano, tohle bude hejt na jeden z nejčastějších nešvarů českých restauračních zařízení- hejt na obsluhu. Jasně, slýcháváte to denodenně, obsluha u nás stojí za starou p*ču. Ale pardon, tohle musí ven a bude to bez fotek. 
Paní vypadala mile. V obou případech se usmívala, jak jen mohla, ale prostě celý podnik běhá sama. Co naplat, že za barem se tlemí dokonce až tři jakoby sympatičtí klučinové, paní kmitá sem tam. Má na sobě poloprůhlednou cheap hrůzu. Ok, nemusí to být zrovna bílá košile a černé kalhoty...ale topík pod zadek s krajkovou průhlednou aplikací a květovaným vzorem k černým legínám nás transportuje do Klatov, odkud pocházím a kam se nerada vracím. Takže znovu, je milá, vlastně je mi dost sympatická...ale.


"dáme si láhev prosecca""nemáme""prosim?""nemáme...máme jen tamto na tabuli, to mazano ___, to je jediný šumivý" nic neříkám, přemýšlím. odběhne "tak máme" přinese nalitou skleničku. "chtěla jsem láhev" usměje se, dalších 15 minut se nic neděje. přijde klučina, bouchne láhev prosecca, vyteče, utrousí "jáj", to se ještě zasmějeme, přeci jen "jáj" je naše oblíbená hláška. Nalije, nechá láhev na stole a odejde. Žádný kyblík s ledem. Slečna přinese vodu v lahvi. Je teplá. Poprosím o led. Přinese ve skleničce...bez lžičky. Jídlo flákne se znatelným drnčivým zvukem na stůl. Nazdar, najez se a buď spoko. 
Jako nechci být za píču, i když za ni jsem často. Ale tohle prostě ne. Obě návštěvy se nesly ve stylu vysoko povytaženého obočí a snahy strávit nejen výborné jídlo, ale i ten strašný servis. Jenou byly nepovedené koktejly, přehnané množství ledu v negroni a naprosto příšerný martini koktejl. V obou případech proběhl naprosto identický rozhovor při obědnávce dezertu: "jaké máte dezerty?""cheesecake" ticho... "no a jaký?""takový s teplou omáčkou" ticho. "nojo, s jahodovou""dobře" za pět minut "vlastně máme ještě dvě porce makového takového vláčného, a ten cheesecake je malinový" v závěru přinese cheesecake s malinovou zálivkou a nakrájenými jahodami. NE, prostě, NE NE NE. Nemám ani měsíčky a ani za sebou blbý den v práci a ani mě nikdo cestou do Martin´s bistra análně neznásilnil, přesto jsem nenechala ani korunu dýško a obsluze jsem to ke všemu slušně vysvětlila. Je fatální rozdíl mezi přátelskou atmosférou a partičkou rádoby pohodářů s usměvavou, roztržitou a splašenou servírkou. Takový ten rozdíl, co stojí za 0 Kč příplatku a jeden hejt. 

KEMP PAŘEZ A ŠAMANA ZTRÁTA ANEB SMAŽÁK S VŮNÍ WANASTOVEK A TISÍCOVKY V JUKEBOXU

$
0
0
Tušila jsem, že víkend bude hodně gastronomicky náročnej, takže jsem se cestou připravila...
Tak mě kamarádka Markéta zase vyvezla. Musím říct, že festivaly na který mě letos vzala stály za to. Nejdřív Fluff aka Alpro fest (víc tady) a teď maličkej festival v Českým ráji- Šamana Ztráta. Festival se koná v Prachovských skalách a je opravdu magickej, nejen proto, že letošní hlavní festivalovej den vycházel na úplněk měsíce (v rybách pro milovníky ezoteriky), ale protože samotnej kemp v sobě snoubí mysteriózní nádech Twin Peaks atmošky a šmrnclý českým tábornictvím. Jedinečný kombo, hledání ztracenýho času může začít.
V kempu je možnost spát v chatičkách klasicky disponovaných po stráni kolem dokola nebo na tzv. motelu jehož architektura by se dala definovat jako jakýsi Brusel chudých (další moje otázka je proč motel? Ubytovna je u kempu u rybníka a ne u silnice a už vůbec ne u dálnice). Případně se dá bydlet i v samotným srdci Pařezu, tedy v centrálním hotýlku. To se nám nepoštěstilo. Bodrá paní majitelka nás na naši žádost šoupla na pokojíček v motelu. Nekompromisně si nás sjela a pohled jí zůstal viset na kamarádovi Honzovi: "No vás já si pamatuju, loni, nojo!" Pronesla rošťácky a na naší otázku do kolika že letos bude otevřená hospůdka odpověděla rozverně, že samozřejmě letos pojede až do rána nonstop. Zapsala jsem všechny na svojí zodpovědnost na svojí občanku a šli jsme se ubytovat.
Brusel chudých a bohatých duchem
Ponuře venkovská atmosféra zapadlé rekreace ROH potuněné devadesátými léty byla všude. Nemohla jsem ujít krok aniž bych si nepřipadala jako v nějakým filmu o hodně divným školním výletu.

Dětský koutek vedle jukeboxu neboli naše druhá stage
Festival se konal od sobotního odpoledne deset minut chůze přes ústí Prachovských skal uprostřed lesa nad malebným žabincovým jezírkem u dřevěného čajového stánku a noční část programu pak přímo v kempu, v opuštěnám nefunkčním bazénu, který se proměnil na snový taneční parket. Druhá stage (naše improvizovaná diskotéka) a bar pak přímo v hospodě kempu s jukeboxem a laciným alkoholem (mimochodem, opravdu jsme jim vypili celou zásobu laciný whisky, auvajs).
Bar, teda výčep
Co hospoda naznačuje interiérem rozhodně potvrzuje v kuchyni- devadesátky v rozpuku. Lepší a upřímnější jídelák jsem už dlouho neviděla (jídelák upřímný jako hlášky paní majitelky).
Král kuchyně byl samozřejmě jako v jiných a lepších časech friťák. Paní domácí na ten nával zavedla tzv. lístečkový systém jako na poště a neopomněla nás (hlavně tedy v neděli po pár hodinách spánku) vždycky ještě počastovat nějkým bodrým moudrem. Třeba jsme se dozvěděly, že proti Honzíkovi vypadáme my děvčata o dost hůř, ale bůhví co jsme dělaly, žejo (tytyty)!


Kemp Pařez- hospoda
A co jsme o víkendu jedli? Bylo to celé jako jedna dlouhá dojemná labutí píseň našich jater, která zněla jako Wanastovky z jukeboxu (protože co jinýho si k tomuhle pustit?). Vzpomínky na talíři, vzpomínky v reprácích na plný pecky.
Hitovka devadesátek o který si můžete přečíst podrobný eleborát v novým časopisu 360 je kuře s broskví, v podání kempu Pařez náležitě politý hnědou omáčkou z preparátu, která byla slaná jak Makarská riviéra. Ale ani to nebolelo.
Víkendová specialita byly kuřecí stehna. Opět v ceně hnědá omáčka. Mimochodem- jak velký bylo tohle kuře?! Něco mi tam nesedí...
Variace na salát se zálivkou. Nevím, dál. Radši proložte pivem.
Všichni ve spolek jsme si ujeli na palačinkách- zmrzka, šlehačka, Granko a kompotovaný ovoce, kterýmu strašně fandím, nejvíc mandarinkám (kromě jahod, samozřejmě). Palačinky byly instantní radost snad všech kdo si je dali, nepřeháním. Dokonce na vyžádání byly i s Nutellou, ale to paní majitelka poslala malou domu pro jejich vlastní, zlatý srdíčko!
Nejděsivější a velice tematizovaná položka víkendových bakchanálií v kempu byly smažený krevety. Nebyla bych to já kdybych se nerozhodla zjistit jak to teda s těma krevetama je. A hele! Surimi tyčinky v trojobalu vytvarovaný do opravdocých krevet, za tuhle invenci bych udělila opravdovou Nobelovku v kategorii gastro-trollingu. Dodnes řešíme jak tohle sakra udělali? Jak tohle někoho napadlo? Proč? Verdikt: k pivu a kocovině velice elegantní a směšný snack.
Na highlight jídelního lístku bohužel nedošlo- prý nebylo maso. O co šlo? Tzv. mrakodrat aneb masová věž. Ježišmarjá- taky už se při tý představě nemůžete dočkat dalšího ročníku Šamana Ztráty? Já doufám, že maso bude!

V opuštěnám bazénu se konzertovalo a tančilo, v napuštěném pak samozřejmě plavalo, nejlíp v šest ráno.
A hele, nechyběl ani řízek (smažák samozřejmě taky nechyběl, ale v rámci mapování opravdocých lokálních specialit jsme si dovolila vynechat).
Objekt. Na terase před "motelem" bylo tohle. A není to popelnice. Mo(u)dří už vědí- je to gril. Tahle óda na receptář a kombinace zlatých českých ručiček mě úplně dostala do kolen. Vystavila bych to v muzeu, no fakt.
Motel s výhledem (na bazén) aneb Brusel chudých (velmi)
Automaty všeho druhu (možná tam mají i ten s hopíkama)


Malebný pohled na chatičky

Vítá vás Pařez!
Tak co myslíte? Dá se tohle vůbec zhodnotit? Existují na tohle kategorie? Prostě ne. Kemp Pařez žije ve svým časoprostoru a jeho kuchyně jakbysmet. Místo, kde vám majitelka po celou noc točí pivo a leje hruškovici a tancuje na to na Michaela Jacksona nebo vám neváhá vyrobit domácí bankomat tím, že jí zaplatíte kartou přes platební terminál a ona vám částku vysolí cash je natolik sui generis, že nemůže nepoužít latinskej termín. Jediné co mi upřímně chybělo byly mýdla v síťce jinak byla iluze školního výletu dokonalá. Tohle prostě nedá hodnotit, ale musí se to žít. Zkuste to.
P.S. festival byl skvělej a příroda kolem je krásná. Když si tohle všechno dáte dohromady s kempem "Twin Peaks Českýho ráje" máte nejkrásnější a nejšílenější víkend ve vesmíru.

GASTRO-OBLOMOV.

$
0
0

     Tenhle vtip mě vystihuje tak moc, že už to ani neni vtipný. Poslední dobou neuvěřitelně posouvám definici lenosti. Pro představu, tenhle článek jsem rozepsala v létě. Měl být o tom, jak pomocí našeho nového, společného Vývařovna mixéru RONIC RYTMO (to zní jak Philip K. Dick a něco s technem dohromady, což se mi líbí) z obchodu www.znackovenadobi.cz dělám alkosmoothies - meloun a okurka, to je teď začátkem října hodně aktuální, co?

Přitom v létě jsem si z alkosmoothies udělala dost lukrativní byznys. Alkoholka už prostě nemá kapacitu na to dělat každej drink zvlášť. Naštěstí to chutná tak dobře, že byli všichni úplně nadšení, napití a plný energie dál mrdat bedny - a to úplně zamaskovalo tak vysokej stupeň lenosti, při kterym sebou třeba radši vědomě praštim o futra dveří pokaždý, když jdu k sobě do pokoje, jen abych nemusela udělat o JEDEN krok navíc. 

Dokonce! Jsem si k tomu udělala i fotky! Chcete vidět, jak jsem rozmixovávala manga, melouny a ananasy v létě?



Dobrý, co? Chcete vidět i výsledný drinky? A co myslíte, zdokumentovala jsem to pak? Ehm...jakže jsem se to popsala hned v úvodu článku?

Možná ale, že všechno musí uzrát...protože tenhle článek teď právě teď, k mému překvapení, dostane zajímavou pointu. Našla jsem totiž ještě další fotky. Dávali jsme si takhle jednou v létě ovocnou přesnídávku...

(vypadá to docela hezky, co? Muj kluk totiž, když viděl, že to jdu fotit, tak ten stůl utřel a vše mi naaranžoval...)

...a pak jsme si měli vařit oběd. Napadlo mě uvařit risotto s červenou řepou. Kdysi jsem řepu strouhala. To ale teď už nemusím!

(Kdybych měla chuť a sílu obrátit fotku naležato, určitě to udělám.)

...takže, jsem ji prostě rozmixovala! Blender, to je uplně jinej level než tyčovej mixér. A to nejen proto, že ho nemusíte po celou dobu mixování držet.

Výsledek, ve smyslu jak vypadá rozblenderovaná řepa, vypadá takhle. Jak vypadá výsledek-výsledek si snad domyslíte, ne?



Stejně takhle lze zprocesovat i mrkev nebo dýni. A to je najednou úplně nová, nečekaná, sezónní záležitost, kterou takový multifunknčí mixér do vašeho života přinese. V létě alkosmoothies, na podzim risotta a další. O polívkách ani nemluvím. 

Pojďme ještě dál - taková pohodlnost mi jednoduše nestačí. Během jídla zjišťuju, že jíst lžící kašovitou stravu je mnohem pohodlnější než krájení, napichování na vidličku a následný přežvykování. Nemůžu se dočkat, až si takhle připravím řízek s brkaší a okurkovym salátem. Bude to vypadat nejspíš nějak takhle:

ilustrační foto, zdroj: internet

Můj oblíbený historik John Lukacs dokazuje v podstatě už nastalý konec naší civilizace na paradoxních dualismech - od určitého bodu vše, co mělo vést k pokroku, vede k degeneraci - jediný, co na to můžu říct je, že někdy to tak prostě vyjde a v tomhle případě mi to ani neva. Tohle myslel Zygmunt Baumann tou tekutou modernitou?

Nemůžu se dočkat, až vás obšťastním dalším článkem na tohle téma. Do léta bych to mohla stihnout.


JÍDELNA S PULTEM NA LETENSKÝM NÁMĚSTÍ

$
0
0
 Pracuju na Letný. Jako vinohradská tak trávím většinu dne na tomhle rezidenčním kopečku. Je to tu příjemný a malebný, ale pár věcí z Vinohrad mi tu chybí- na Vinohradech máme víc řeznictví s pultem (jitrničky U Sůsů s teplým zelím do čtyřiceti korun), vietnamskej fastfood a tofu v rajčatový omáčce plněný vepřovým a nudlema za 35 a jídelna Apetit (prostě všechno místa kde se za pajdu nebo šedesát korun najím). Ale letenský místa pro správnou Pakočku teprve objevuju a navíc je tu pár perliček, který opravdu stojí za to: čtyřka U Antoníčka s hotovkama do stovky a strejcema na výčepu co od božího rána dávají pivečka a panáky, legendární noční pekárna na rohu U Studánky kde mají párky v rohlíku za hubičku, a moc dobrý nebo řeznictví s pultovovou jídelnou, která je v podstatě středobodem Letenskýho náměstí.
Mají krásnou tabuli s denní a stálou nabídkou - co je ještě k mání je na tabuli rozsvícený. Pokud máte chuť na něco z venkovní tabule a zrovna to nesvítí na tabuli za pultem ani se neptejte- prostě to není. Obsluha je klasická: pani v letech (asi rozhodně ne nejlepších a podle jejich výrazů kdoví jestli nějaký takový zažily), který vám nevahají prodat cokoli z nabídky s výrazem absolutního zhnusení životem. Když nejste dostatečně pohotoví rozhodně se vás nebojí popohnat břitkým pokynem. Na turka do skla ovšem mezi "jednou kofolou do čtyřky pro pána" je čas vždycky. Stejně jako na lamentování nad životem a lidma (zákazníky navyjímaje). Jejich prázdný a životem nasraný pohledy mě vrací do reality všedních dní, úplnej podzim promarněnýho života.
Samozřejmě, že nechybí cedulky s pokyny. Odkládejte nádobí sem, nechávejte zbytky na talíři. A vy to milerádi budete dodržovat.

Jejich nabídka je ovšem bezchybná. Do šedesáti korun si můžete každý všední den vybrat rovnou ze 3 gulášů: zabíjačkovej, maďar a segedín (můj favorit). Nechybí další denní hotovky a smažená sekce kde mají i takové skvosty jako smažený játra. Občas mají i kompoty (náš kamarád Hugo by si měl zapsat do notýsku) a klasiku jako rajčatovej a okurkovej salát. A jako bonus občas vyjde ze zázemí celou situaci na place překontrolovat jejich kuchař, potetovanej týpek spíše sparťanskýho než straight-edge vizuálu. Vsadím se, s tou Spartičkou zlatou železnou jsem se nesekla.
Je to ideální místo na rande se seniory: nikde jinde si takhle hezky u jednoho pultíku nepopovídáte s děděčkem, který se vám svěří, že sem chodí už tolik měsíců a vždycky si dává to samý: maďara. Proč? Protože je prostě dobrej. Někdy je život ve svých stereotypech fajn. Nicméně jsme tu měla i bezva interakci s mladým asiatem, kterej se odvážil dát si "ptáčkovou" (ne Petru, ale variaci na španělskýho ptáčka) a ač zprvu nebypadal přesvědčeně odcházel nadšenej.
Jedno z mála míst starý Letný, kterou si pamatuju z dětství, když jsem tu bydlela a v mámině občance jsem byla psaná jako echtovní leteňanka. Místo, který vás vytrhne z letenský party do letenskýho bezčasí kdy na našem činžáku bylo lešení, na Miladě Horákový perfektní mlíčňák kde jsem pila růžový post-soc pseudo šejk, který pěnil matný pevný bublinky, záchod jsme měli přes pavlač a maminka vyprávěla, že na rohu jsme měli hospodu kam se neodvážil pro pivo ani táta a hrálo se tam na tajňačku plátýnko. Ale to je už dávno a Milada byla ještě Belcredka...Letná je krásný místo na život. A bohudík, že k ní patří i takovýhle místa. Mimochodem- pamatujete si ten mlíčňák?
Ptáčková (variace na ptáčka)


Segedín
A příště vás vezmu na dezert. Třeba k Palmě (kdo měl v ruce poslední číslo časopisu "Rajon" jistě našel můj text o indiáncích a místech kam na ně) nebo K Veletrhům (turek do skla za dvacku a domácí indián za 16).


SONDA DO JÍDELNÍČKU EKONOMICKÉHO MIGRANTA. NATVRDO, BEZ PŘÍKRAS A DOCHUCOVADEL!

$
0
0
I když se to tak z médií může zdát, uprchlíci Německo ještě úplně nevyžrali. A pokud jo, tak düsseldorfská menza je poslední oázou německosti v rozbouřenejch vodách halal kebabu. Můj půlroční studijní pobyt má sice pořád spoustu otazníků, ale kde budu jíst, jsem věděl rychle.
Kartičku do menzy vystaví i bez studentský karty každýmu, kdo se tváří dostatečně zmateně a pod třicet. Promiň, Danielo.
A ta se vyplatí, protože ceny jídel začínají na lidových 2 eurech a pokud se člověk rozhodne se odvázat, může se dostat na závratných pět euro. Což je mimochodem místní cena za krabičku cigaret. Kvalita jídla se pohybuje od ucházející po překvapivé dobrou. Vybrat si můžete z více jídel, který se každý den na cedulích před vchodem mění.


Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. S tímhle heslem na perách jsem si objednal první jídlo, klobásky se zelím a francouzskýma bramborama. A rozhodně jsem neudělal chybu. I když se to těm starším a konzervativnějším z nás nemusí zdát, u tohohle jídla prostě nezáleží na food stylingu. Kombinace kořeněnejch wurstů, sladkýho zelí a brambor mě naplnila správným pocitem němectví. Tohle jídlo je něco jako Volkswagen. Německá klasika, o který víte, že by to Američani neskousli.

Svoji německou linii jsem držel i další den. A není nic lepšího než pořádný koule (HAHA) s hnědou omáčkou. Pokud jste někdy byli v Ikei, tak víte. Dalším plusem jídelny jsou dezerty. Vybrat si můžete z různých druhů pěn a pudinků, který udělají z obědů v menze malou slavnost. Na obrázku je vanilkovo-čokoládový pudink se šlehačkou a třešničkou (bez pecky!).

Další kapitolou samo o sobě je personál. Liší se od zapocených bab tím, že se usměje a poradí. Dokonce i občas něco ochotně vysvětlí. Jako důkaz jejich žoviálnosti slouží nástěnná plachta, která visí v jedné z výdejen menzy. Sranda v kuchyni nabrala najednou úplně jinej, gigantickej rozměr. Skvělá inspirace pro všechny zaměstnance z menz v Praze.

Stravování a život v Německu je prostě bájo. Určitě přijeďte. Místa je tu prej dost a Angela pořád ještě přijímá.

KAMARÁD DO DEŠTĚ 2: MÍT PODNIK BEFORE IT WAS COOL

$
0
0
Nebudete mi to věřit, ale včera jsem poprvý viděla tenhle film. Sama nevím jestli je to dobře nebo špatně, nicméně jsem zjistila báječnou věc- celý to můžete číst velice současně. Sagi a Luky byli v roce 92 pionýři trendů roku 2015. Nevěříte? Dám vám pár příkladů.
Sandra Pogodová before it was cool x Ošklivka Katka(Betty) 
Otevřít si podnik chce koule vždycky. Nekompromisní product placement pak nazanačil trendovou linii, velice blízkou roku 2015: LOKÁLNÍ. Ano, v Brooklynu tekla proudem Bohemka (k ní se ještě vrátíme), Gambáč (ne v buranskejch basách, ale cool kartonech, hipsters friendly) a Becherovka. Že k tomu všemu vyhrával diskžokej z Evropy dvě ani nemusím zmiňovat. Taková porce zábavy a českých lokálních značek, že by dneska nejeden marketingovej specialista pohledal. Myslím, že Soukup vytvořil fiktivní předlohu jakýhosi Kobzy ve vakuu roku 92. Jen místo kavárny byla diskoška a místo pián na ulici byly na ulici tak možná holky (ovšem s vizáží Simony Krainový).

 Filmovej Brooklyn pak stojí na místě dnešní Erhartovy cukrárny. Náhoda? Nemyslím si!
Gambáč v kartonech. Club Maté anyone?
Kluci myslej i na cofee-nazis. Když vejde Simona poprvý do Brooklynu Sagy jí galantně nabízí kávu: preso nebo turka. Simona volí Vývařovna friendly cestu: dá si stovkový cigáro.
Romantika level holešovická marína aneb pojď na Polygon
Jak už jsem řekla- Bohemka. Snad v každým záběru. Není to moc? Není! Naše posedlost proseccem a bohemkou a vším šumivým dostává v tomhle filmu až děsivě živý předobraz. Vaculíkovo květnatý "dem na bubliny" předbehlo dobu o desetiletí.
O módě ani nemluvím- Vaculíkovy baloňáky a kabáty versus Sagiho roztrhaný džíny, křivák, tepláky a tílko s potiskem? Simona a její mikrošatičky s oversized sakem? Současnějsí než současné.
Zároveň tahle parta trenduje cool místa. Než byl v holešovickým přístavu Polygon courali se tam na rande Simona a Luky. Romantika roku devadesát dva v kulisách roku 2015.
Jako bonus je tu Sandra Pogodová daleko dřív než byly Velmi křehké vztahy a Standa Majer devadesátek (Marek Vašut) v další uber-bizarní roli zhrzelýho herce se sklonem k chlastání a mluvení špatnou angličtinou.
Jako bonus číslo dva legrační představa drogovýho světa a zásadní gastroscéna s řízkem a citronem.
Alko-tip pro všechny mileniály. A teď mě omluvte, jdu tzv.na bubliny.

ALKOHOLKA IX: BRUNCH S ALFREDEM COINTREAU

$
0
0
Piju tak dlouho a intenzivně, až mě to dovedlo k míchání drinků. A to mě zase dovedlo k psaní o drincích. A to mě dovedlo k tomu, že dostávám pozvánky na akce, kde můžu potkat lidi z bysnysu, jejichž produkty podle mě dělají svět lepším - naposledy to byl velmi příjemný brunch s Alfredem Cointreau, nejmladším následovníkem stejnojmené likérky v baru Public Interest na Starém Městě. Brunch byl příjemný i tím, že jsem hned ve dveřích dostala do ruky skleničku - v 11 ráno. Nejen, že mi ani nestihla naběhnout kocovina, ale i mě v ten moment přestalo trápit, že jsem si nestihla dát sprchu.

Vzápětí jsem uviděla banket - prezentace, kde je roastbeef, řízečky a losos naráz působí velmi seriózně. Na tohle rozhodně slyším a v takový moment jsem ochotná se naprosto dospělácky.




Při míchání Cointreau používám moc ráda - doteď to byla prostě srdcovka a na brunchi jsem si teprve potvrdila, proč. Likér se vyrábí stejně už od 19. století. Netradiční lahev se čtyřmi rohy (který jsem v ten moment odpustila, proč se tak špatně drží) - značí čtyři základní a jediné suroviny. Alkohol, voda, pomerančová kůra a cukr. 

Na Cointreau oceňuju to, že i přes to, že má 40% alkoholu, má neuvěřitelně jemnou chuť. Margarita s ním je prostě zabijácká. Přimíchávat do ni jakékoliv ovoce je nejen zbytečné, ale v podstatě prznění. Z Triple Secu tenhle pocit nemám.

Alfred nicméně předváděl míchání jiného koktejlu. Cointreau Fizz, který je tak jednoduchý, že si ho každý zvládne namíchat doma - a navíc bez větších nákupů.

Potřeboval k ruce jednoho dobrovolníka, kdo myslíte, že se, tou dobou už lehce nasrač, přihlásil?

Šlo mi to prý tak hezky, jak kdybych byla opravdový barman. Tak určitě.
Jak se míchá? Panák Cointreau, vymačkaná limeta a zalít perlivou vodou. A navíc si ho můžete dochutit i ještě něčím navíc. Třeba okurkou nebo malinami - ale za mě jednoznačně vyhrál sypaný černý čaj (ideálně Earl Grey) - sítko na čaj se nechá na chvíli vylouhovat a i přes led ve sklenici do drinku subtilně prostoupí jeho chuť. Stejně tak bych vyzkoušela i levanduli.

Působí to tak jednoduše, že to ani nezní jako koktejl, co? Ale je. A přesně takové by měly být koktejly na doma, tak, jak se je snaží vnímat i Alkoholka. Nic překomplikovaného, co by vás odradilo od toho, abyste si jej vyzkoušeli.






KRABÍ SALÁT

$
0
0

Myslím, že už dozrál čas na článek o krabím salátu. Společenská hysterie, politická scéna a fakt, že už i lidé, kteří by to rozhodně dělat neměli, píší hluboká zamyšlení, u kterých máte chuť vyprsknout smíchy... prostě tohle všechno mě poslední dobou čím dál častěji žene na to jedno místo v Bille s popraskanýma kachličkama na zemi, tedy přímo tváří v tvář sekci rybích salátů. 
ilustrační foto
Možná za to může moje máma, co mi vždycky odmalička básnila o naloženém krabím mase, co bejvávalo kdysi a už není. Našly jsme ho jednou na společných nákupech v M&S a já se teda těšila, co to bude za zázrak (už tehdy jsem totiž propadla kouzlu krabího salátu). No a ne, děkuju, nesoudím, ale naložené PRAVÉ krabí maso nemůžu ani vidět.
nedávno se to spustilo na kolbence
To ale neznamená, že jakákoliv zmínka o krabu ve mě nevyvolává jasný podmíněný reflex nekontrolovatelný chuti na majonézovou lahůdku. Nepopírám, že součástí mojí lásky je i taková  ta zlomyslná radost z bizarního faktu, že v krabím salátu není krab. Vás to nebaví?
V poslední době se ale něco změnilo. Nerada bych to dávala do větších geopolitických souvislostí...ale v Bille ho přestali prodávat na váhu. Přesněji, nahradili ho odlehčenou jogurtovou verzí. Na tu se taky nemůžu ani podívat. Bramborový salát sice pravidelně "šidim" jogurtem, ale u krabího salátu očekávám akutní žaludeční křeče, pálení žáhy a kyselý rozežraný krkání...něco jako probublávání teplý majonézy smíchané s kečupem a hořčicí a kuřecím masem na pánvičce maminky z Vysočiny v Prostřenu. Krabí salát si musíte odžít. 


Díky tomuhle faktu jsem se musela odhodlat k prozkoumání sortimentu v chladícím pultu, kde pode mnou už popraskaly dlaždičky. Bylo to docela strastiplný a dlouhý hledání. Tyhle smutný a většinou i vzhledově dost nevábný krabičky s rybíma salátama už jakoby samy o sobě křičely"nekup si nás a uteč". Ustála jsem to a v poslední době jsem ukotvila u dvou značek. Obě splňujou všechny atributy, který si já žádám. Jsou hodně tučný a majonézový, lehce nakyslý a mají velký kusy krabích tyčinek. Nejsou přesolený a naopak jsou nasládlý. Přesně jako v Chlebíčky Letná, kam teď ráda chodím postávat u pultu a pozorovat lidi na ulici. 

Jo a krabí salát je bez palmového oleje! Thumbs up! 



BUDE KONEC GASTRO-ROKU (BOHEMKA, CHLEBÍČKY A BIZÁR JAKO ŽIVOTNÍ STYL)

$
0
0
Blíží se konec roku, kterej utekl až nečekaně rychle. Nevím jak váš, ale můj (a troufám si říct, že náš) byl fakt jízda temnými i třpytivými zákoutími toho nejbizarnějšího co nám tenhle život může nabídnout: Povaleč, dredy, labradoři, bláto a nechtěný kouzlou pohraničí. Nebo třeba bleskový rozhodnutí odjet na víkend do Benátek. Prosecco. Bohemka. Nový práce. Nový školní jídelny. Starý bufáče. Ani jeden žaludeční vřed. Občas zácpa. Hodně kocovin. Ještě víc morálních kocovin. Hodně rautů. Ještě víc blbýho bílýho vína. Celá série Hříchů pro pátera Knoxe.Luxusní bary i exkluzivní pajzly. Objevení Antoníčka. Krokety. Umění a chipsy. Přemýtání nad životem. Gejzíry Becherovek. Naše Vývařovna narozeniny. Ztracený vejce i ztracený kluci. Zatracený vejce, zatracený kluci. Zkusila jsem si život kuchařky. Několikrát ztratila nervy, důstojnost i rozum. A pak je zase našla. Články pro pani v Glancu i pro děcka internetu v třistašedesátce. Nový kamarádi. Nejlepší kamarádi. Pizza a seriály v posteli. Braník. Nový tetování. Instagram. Vožralá ženská. Bláznová ženská. Dlouhá řada indiánků. Norma je novej Lidl. Recenze restaurací. Hodně smažáků. Život jako rautové víno: poezie bílá.
Asi už jsem tak stará, že normálně bilancuju?
Možná.
A co jako?
Do konce roku ještě zbývá měsíc. Nebudu si dávat předsevzetí do novýho roku, ale dám si je do konce toho stávajícího. A hezky popořadě:

Ať je ten poslední měsíc tohohle roku jako jedna velká reklama na Bohemku:


Ať mě i nadále provází Eva Adamová:
(Ať pokud možno ani na jednom vánočním večírku nezpívám)



Ať je ten měsíc spíš víc rybí prsty než piko:

Ať mi KKRD Boys laskavě pošlou tohle tričko:

Ať jsme i ten poslední měsíc v roce šumivý jak prosecco:
2012

2015

Ať objevím ještě aspoň jednu příslovečnou "Nudli":


A HLAVNĚ:

PŘI PITÍ BUDU OTVÍRAT PUSU

PŘI CHŮZI SE POKUSÍM ZVEDAT NOHY

NEBUDU UŽ SAMA SEBE PŘESVĚDČOVAT, ŽE OD ZÍTŘKA ZAČNU JÍST PRAVIDELNĚ

PŘESVĚDČÍM SVĚT, ŽE STÁNEK S GRILOVANÝMA KUŘATAMA JE NOVEJ STÁNEK S KEBABEM

NEVYPIJU COKOLI MI PŘIJDE POD RUKU

A KDYŽ BUDU V KOCÍCH TAK SI VŽDYCKY, VŽDYCKY VZPOMENU NA TO,
ŽE ŽIVOT JE RAUT!

PAKOČKA #29OK


DÁMA S HERMELÍNEM

$
0
0
Promiň, Hannah, ale hranostaj na šířku nic moc!
Už od gymnaziálních let je miluju. Hermelíny. Sýry s plísní. Camemberty, falešný camemberty. Krále sýrů i ty poslední fejkový trhany mezi hermelíny. Svýho času jsem jich do sebe byla schopná při chuti natlačit dost. Na posezení. Nelžu slova půl, kamarádky z gymplu u "Tří géček" (to je prosím opravdu gympl a ne čtyřková knajpa, toho času jsme chodili "Na Růžek") vám to potvrdí. Dokonce mi říkaly "Dáma s hermelínem" (a to je fakt hranostaj).
Nakládanej hermelín bylo taky moje nejoblíbenější studentský jídlo, když pražská kavárna byla ještě v plenkách- Krásný ztráty a další podniky jsme tehdy hodnotili nejen levným pivem a vínem, ale taky kolísající kvalitou nakláďáku.
Pak nastala doba hermelínového temna. Objevila jsem jiný věci, třeba utopence, hummus a Becherovku. Hermelín mě na nějakých pár let přešel.
Jenže v životě ženy nastanou chvíle kdy kvalitní víno ustupuje kvalitnímu hermelínu. S čím a za jakých okolností můžete skoro ve třiceti párovat Poezii bílou?


KDYŽ NEMÁ CHARAKTER

Pozve vás na večírek, vernisáž (který prostě k smrti nesnášíte) nebo jinou podobnou společensky náročnou akci. Vy se dvě hodiny převlíkáte, malujete a na baru se za jeho galantní asistence cinknete jenom tak decentně, abyste byla přijatelně roztomilá a nebyla z celý tak trošku debilní situace nervozní. Dělá na vás oči a pak se omluví a odejde s kamarádama. To jsou večery kdy cestou domů ve večerce za poslední zbytky výplaty koupíte lahev vína a hermelín. S charakterem. Protože když už ho nemá vaše rande, ať ho má vaše večeře.

Než si úplně rozmažete oční linky, vypijete poslední kapku poezie bílé a dojíte poslední kousek Charakteru, svět bude zase zpátky o trošku lepší. Nebo taky ne. Aspoň si ráno nebudete nadávat jaká jste kráva, že jste pila laciný víno na hladovej žaludek. A hlavně, sice to víno hrozně vypadá a ještě hůř chutná, ale pro tu hodinku kdy funguje jako lexaurin a xanax zároveň (ráno se dokáže proměnit i v Gutalax) je důležitý soustředit se na tu romatiku ve jméně. Romatický kluci vymřeli, ať žije Poezie, pozvedněme Zámeckou číši!

Doporučené zoufalé párování:

PAN VÝRAZNÝ (KRÁL KRETÉNŮ)
Další večer ve společnosti Hermelínu. Tentokrát to bude chtít pořádně silnýho krále a opravdu hodně šílený víno. Je to takovej ten typ večera kdy i život Bridget Jones vám přijde jako sen. Takový ten večer kdy jste si roztrhla už pátý punčochy během šesti dnů, kocour vám pozvracel postel a ještě se dozvíte, že těch bývalých holek ve vašem okolí není málo. A třeba nejsou bývalý. Takže jestli jste si myslely, že ta ušlechtilá plíseň je jen na povrchu, tak ono ne. Uvnitř je totiž hodně uleželý a docela to smrdí. A třeba jste těhotná. Taky vám v kadeřnictví prostřihali ofinu a vypadáte jako oficiální sponzor televizních novin na TV Nova v roce devadesátpět. Jediný co je v takový večer důležitý je stihnout včas před zavíračkou Lidl.

Doporučené zoufalé párování:
KDYŽ MÁTE POCIT, ŽE CHCETE OD ŽIVOTA NĚCO VÍC (NEBESKÝ)
Už vám není patnáct a Sex ve městě ve vás vyvolává spíš nostalgii a "pan Božský" vám spíš brnká na nervy. Někdy nemusí být vyloženě božský, stačí, když je chvíli nebeský. Nebo se tak aspoň tváří. Je to sice zmrdeček a vy to víte, ale neuděláte nic. Ideální večeře před rande tak bude slavnostní "Nebeský". S příslibem alespoň trošku decentního večera vám ujede euforicky ruka a vy si koupíte úplně mimoňský polosladký víno. Z Bulharska. Taky se vám to stalo? Gratuluju a vítejte ve spolku schizofrenních singl holek. Může za to snad to jméno? Nebo fakt, že vám máma tolikrát vyprávěla o svojí svatební cestě do Bulharska rozvrzaným ruským letadlem?

Doporučené zoufalé párování:


Kombinací a životních situací, který vyřeší ten správný hermelín a to správný laciný víno je mnoho. Nepodceňte to. Další tipy a triky a nudný zátiší s hermelínama a ještě nudnější selfíčka s hermelínama (selfie level: zoufalost) najdete na našem INSTAGRAMU. JO, TADY JE LINK.


Pokud chcete od života něco víc nebo prostě a jendoduše máte po výplatě- tak zkuste tzv.dospělácký párování Krále sýrů. Tady.

MILOVNICE SMAŽÁKU VS. JÍDLO V JAPONSKU

$
0
0
Moje nejoblíbenější jídlo je smažák. Úplně nejlíp chutná, když přijedete z nějaké hodně exotické země jako je třeba Japonsko. Po návštěvě těchto končin mi Thajsko připadá zhruba tolik cizokrajiné jako jižní Morava. Zde je návod chuťových buněk českého burana pro přežití v rodné zemi Tomia Okamury.

Zdroj: facebook.com, osobní archiv
Dnešní témata:
# cementová zmrzlina
# nej rybí trhy
# tříchodové menu z automatu
# země hranaté pizzy
# nonstop (party) večerky
# UHO 
# bar ze Ztraceno v překladu

1/ ZA PRVÉ. Smiřte se z pocitem, že více než polovina vašich nákupů potravin/objednávek v restauraci dopadne jako kdybyste ji provozovali poslepu (a bude i chutnat jako kdyby kuchař vařil poslepu). Někdy se trefíte skvěle, někdy míň skvěle a někdy budete s láskou vzpomínat na nejhorší zážitek ze školní jídelny. Ten o svou příčku vašeho nejhoršího gastronomického traumatu totiž právě přišel. 


Japonci si totiž libují v bizarních chuťových kombinacích. A taky se stali zhruba druhou nejvyspělejší zemí světa, aniž by kdy překládali jídelní lístky do angličtiny. Kromě chipsů se zmrzlinou a čokoládou jsme ochutnali třeba i zmrzlinový pohár s příchutí zeleného čaje s fazolemi, sladkou "bábovku" s rybí pomazánkou, sezamovou zmrzlinu nebo nám k pivu přinesli marshmellows s čokoládovou fontánkou k namáčení.



Jak se teda najíst? Řiďte se plastovými modely jídla vysvatenými před restaurací, odhadujte podle obrázků, objednejte si to, co stůl vedle vás, mějte odvahu a trpělivost (cestou na letiště už budete vědět co si dát naprosto přesně..) a když vám dojde, běžte - tak jako my - do Burger Kingu. Nebo do japonského "meka", kde vám sice dají výtečný teryiaki burger s melounovou Fantou, ale pro level zakouřenosti ala horší čtyřka ho nejspíš ani neuvidíte.



2/ Za druhé: Smiřte se s tím, že Japonci propašují RYBU do všeho (do předkrmu, dezertu, ubrusu..maltě ve zdi restaurace) a potom, co tuto zkušenost přijmete, okamžitě vyrazte na Tokijský rybí trh v Tsukiji. Je to jeden z mých nejzajímavějších zážitků z této země, ne-li nejzajímavější kulinářsko-cestovatelský zážitek vůbec.



Na ploše velké asi jako SAPA prodávají všechny aspoň zdánlivě jedlé mořské tvory co znáte a pak ještě zhruba třikrát tolik těch, co neznáte. O transport vyhlášených tuňáků a spol. se tu starají stovky "ještěrek"řízených zuřivými Japonci, kteří si z šichty dělají rallye. Pomocí posunků a neprůstřelného charizma televizních hvězd země bývalého východní bloku jsme jednoho z nich přemluvili, aby nás svezl. To si za peníze jednoduše nekoupíte.


Na místě je i několik maličkých autenticky zaplivaných rybích restaurací, které se liší cenou i kvalitou, do nejvyhlášenějších je několikahodinová fronta. Trh po lidi z lidu otvírá od 9 hod.

3/ AUTOMATY. Jediný co si v Japonsku z automatu nejde koupit je dítě (proto jim tak stárne populace). Co se týče jídla zdejší automaty nenabízej snad jenom svíčkovou se šesti.


Automat na salát a točený, zdroj: Buzzfeed.com
V Tokiu najdete často celé "uličky" vyskládané z automatů. Kromě studených nápojů (nuda) si v nich koupíte i třeba teplý jasmínový čaj s mlíkem v lahvi (doporučuji!), polívku nebo celý oběd. V hodně restauracích totiž automat supluje placení obsluze a prostě vám po vložení obnosu vydá lísteček na oběd.



4/ Za čtvrté: Japonci mimořádně dokonale ovládají PRZNĚNÍ libovolné zahraniční kuchyně. To zní sice od národa vydávajícího špagety s kečupem a eidamem za "Itálii" troufale, ale v Tokiu byla pizza povětšinou hranatá a takové "typické indické jídlo" obsahovalo pesto a gorgonzolu. Nenechte se ale zmást - chutnalo to skvěle!




Za mimořádně sympatický jsem považovala japonský fetiš na tatarku (a majolku) a bramborový salát. Opět platí, že jednou ze zlatých zásad gastronomie země vycházejícího slunce je propašovat tyto dvě zdomácnělé potraviny do každého chodu. Bramborový salát jsme tak například dostali k vajíčkům při snídani nebo k prosecu. A tatarce je jak známo nejlíp, když jí přidáte do omáčky. No, tady si středoevropské čuně rozhodně nestěžuje.


Make it DOUBLE !!!@#$~^&*
5/ (Nonstop) VEČERKY. V Japonsku je ovládá několik řetězců s 7 Eleven v čele. Pro západního návštěvníka jsou klíčové protože v nich takřka vždy najdete bankomat, který hovoří aspoň lámanou angličtinou a bere západní karty, což se dá považovat za něco jako zázrak. Hodí se i k nákupu svačin. My jsme si oblíbili "sushi to go" trojúhelníčky. Mají různé náplně a za 20-40 korun se docela najíte.


"NINJA" LAGER.
K zajímavostem patří stojan s energeťáky a různými medicínami proti kocovině a sekce pro kravaťáky, kteří potřebují do práce rovnou po tahu - za dvě stovky se tu dá pořídit třeba kravata nebo bílá košile. Věřím, že na podobný koncept západ teprve (netrpělivě..) čeká.

Zapomněli jste si svůj zánovní model roušky? I pro tyto situace má japonská večerka řešení!
6/ UHO, základ česko japonského přátelství! První týden jsme chodili ulicema Tokia a nepřestávalo nás fascinovat, kolik restaurací nabízí NĚCO (řízek z kuřete, řízek z prasete, rybu, zeleninu...doplň dalších zhruba 60 potravin) plavajícího v lavoru husté tmavě hnědé omáčky. Z pokrmu jsme měli nejdřív (oprávněné!) obavy, ale když jsme konečně ochutnali, nestačili jsme se divit.

Chybět samozřejmě nemohl ani bramborový salát a ..RYBÍ vývárek.
I když textura vám bude povědomá, chuť je naprosto bezkonkurenční - jedná se o japonské curry a dle mého jedno z nejlepších tamějších jídel. Chuťově bych to přirovnala k UHO obohacenému o mírně pálivé indické koření.

Průměrná UHÁRNA v Tokiu. Bez saka jsme v ní byli jediní.
7/  Bar ze ZTRACENO V PŘEKLADU. Pokud jedete do Japonska, je velká pravděpodobnost, že jste tenhle legendární film viděli a do tohoto místa se budete chtít podívat. Nachází se ve 52. patře Park Hyatt Hotelu v Shinjuku poblíž stejnomené stanice metra a vlaku v nepříliš přívětivé byznys čtvrti plné mrakodrapů.


Za vstup po osmé hodině zaplatíte 2,200 jenů (500 Kč) a drinky stojí zhruba stejně. I přesto to za to stojí (už proto, že můžete všem říkat, že jste tam byli, samozřejmě!) a to i kvůli výhledu na noční Tokio a zvláštní, těžko popsatelnou atmosféru. Už proto, že kdy jindy se v jedné místnosti sejde (ex)členka Vývařovny, gangster z Yakuzy, jeho patnáctiletá zaplacená přítelkyně a barová zpěvačka z New Orleans...že!

A KOLIK ZA TOHLE VŠECHNO ZAPLATÍTE?

Krátká odpověď: Mírně dražší než Česko, zdaleka ne na úrovni konto drásající západní Evropy, nicméně nejde (!) o levnou asijskou zemi ala Thajsko.

Dlouhá odpověď: Najdete na nepostradatelném cestovatelském webu Numbeo.com, ukázka tu...


Tenhle článek samozřejmě není všeobsažný (ani omylem!). Další hodnotné informace od menších buranů než jsem já například tady:
Pohled holky

Tak zase někdy! Vynadat mi můžete v komentářích. Vaše Karol

HANNAH V LONDÝNĚ XIII: LAST CHRISTMAS

$
0
0

Vánoce 2014 jsem strávila v Londýně. Většinu času jsem strávila sama, v úplně tichém domě, a koukala se na filmy - až na 25.12., kdy jsem pomáhala v útulku pro lidi bez domova ve čtvrti Islington. Poprvé jsem měla tradiční anglickou vánoční večeři. Hodně zvláštní příležitost, řekla bych. Ještě hlubší dojem než celá tahle zkušenost na mě udělala zakladatelka Shelter From The Storm, Sheila, se kterou jsem se rozhodla udělat rozhovor původně pro Nový Prostor. Protože jsem ale většinu roku 2015 nebyla schopná nic a napsat a odevzdat včas, z publikování sešlo. 

Dost mě to mrzelo, především z úcty k Sheile, času, co věnovala nahrání rozhovoru i její úžasné práci obecně.

Takže tady to je:

Ubrus na jednom ze stolů v jídelně/obývacím pokoji.

Chcete­li z energické Sheily Scott, zakladatelky útulku Shelter From The Storm (Úkryt před bouří) dostat lítostivé skuhrání nad klíčovými sociálně­ekonomickými problémy současného Londýna, neuspějete. Odpoví stručně, rázně, nenechá se rozházet a neztrácí čas – svou pozornost, energii i pochopení totiž směřuje ke každému jednotlivci bez domova, který měl to štěstí, že na něj vyšlo místo. Útulek s kapacitou 44 lidí založila před sedmi lety z čistého popudu. „Velká témata“ přechází, ale malý úspěch každého, kdo přišel do Shelteru pro pomoc, vyzdvihuje s neuvěřitelným nadšením. A zdá se, že ví, co dělá – její „attitude“ vrátila do normálního života přes stovku lidí. 

Sheilo, hned z kraje se zeptám, jak Shelter vznikl. 
 Začali jsme v roce 2007, jednou nocí v kryptě kostela. Víte, zaráželo mě, že Islington je v zásadě prosperující čtvrť, ve které se však vyskytují velmi chudé oázy. Najdete tu krásná gregoriánská náměstí, ale při vstupu do supermarketu přeskakujete spící lidi bez domova. 

Nyní fungujete téměř osm let. Během té doby jste více než sto lidem pomohli najít stálé bydlení či zaměstnání... 
To je a bude naším hlavním záměrem. 

Začněme tedy od začátku. Jak u vás může někdo požádat o pomoc, jak celý proces funguje? 
Nelze se u nás jen tak objevit. Vždy musí jít o osobu bez domova, která má alespoň nějakou referenci. Přijímáme na základě doporučení z nemocnic, policejních stanic, denních center a velkých charitativních organizací. Najdete u nás mnoho obětí domácího násilí či obchodu s bílým masem, ale i ty musí být bez domova. 

Z bezpečnostních důvodů? 
Ano, potřebujeme se alespoň nějak pojistit proti možným rizikům. 

Máte zde něco jako čekací listinu? 
Nic takového nemáme. Jakmile se uvolní lůžko, ihned se obsadí. Máme nějakých 20 telefonů denně, zda nemáme volno. 

...a něco jako průměrnou délku pobytu? 
Řekněme 28 dní. Lidé tu zůstávají, dokud potřebují. Dokud si nenaspoří na nájem a kauci a nenajdou si stálé zaměstnání. 

Pokud tedy u vás člověk bez domova dostane lůžko, co následuje? V čem konkrétně spočívá vaše pomoc? 
Když přijde, prověříme ho a zjistíme, co vlastně potřebuje. Pomůžeme mu dát dohromady životopis a najít práci, poté i bydlení. Potřebuje­li právní pomoc, zprostředkujeme ji přes právnické poradny fungující pro bono, případně zprostředkujeme kontakt s dětmi, které skončily v náhradní péči. Má­li zdravotní problém, obstaráme komunikaci s NHS (National Health System, Národní Zdravotní Systém, pozn. red) a lékaře. Pokud má potenciální zaměstnavatel problém přijmout osobu bez domova, zaručíme se za ni. Poradíme, jak se prezentovat u přijímacího pohovoru, dáme mu vhodné oblečení, dokonce i dohlížíme na to, aby se do práce vypravil včas. A v neposlední řadě poskytujeme korespondenční adresu, díky které dosáhnou na příspěvky a která je z byrokratického hlediska nezbytná. 

O jakou práci se většinou jedná? 
Na stavbě, jako ochranka anebo v pohostinství. Například spolupracujeme s řetězci Pret-a-­Manger a Costa. 

Jsou nadnárodní řetězce působící v Británii skutečně takto společensky odpovědné? 
Ne všechny, kéž by jich bylo víc. A upřímně řečeno, většinou jde stejně o zaměstnání za minimální mzdu, ze které je v Londýně mimořádně těžké vyžít. 

Jak funguje Shelter z ekonomického hlediska? 
Deset liber na osobu a den. Z toho platíme jídlo, nájem – ano, prostory si regulérně pronajímáme, pojištění, energie, dodávku, plat pro mě a mého asistenta Matta, vše se vejde do téhle částky. Musím říct, že je to senzační. Vybíráme příspěvky a vše z nich hradíme. Vždy hledáme co nejekonomičtější řešení. Vedle mě a Matta tu nejsou žádní další zaměstnanci – pomáhají nám naši úžasní dobrovolníci. Rosteme, měníme se, jsme otevření změnám a kreativnímu růstu. U charitativní organizace by tohle mělo být běžné. 

Jsem vážně ohromená. Lze na tak malé ploše zorganizovat 44 lidí? 
Je to těžké, ale není to nereálné. Někteří mají práci, a tak sem chodí v podstatě jen přespat do doby, než si našetří na kauci a nájem. Někteří však mají v životě velký chaos, potýkají se se závislostmi, mají předepsaný metadon a potřebují větší monitorování, ale vše s pomocí dobrovolníků zvládáme. 

Na jaké překážky narážíte? Co vás nejvíce rozčiluje? 
Někteří zaměstnavatelé odmítají přijímat osoby bez domova. S tím nenaděláte nic. Ale ta všudypřítomná nespravedlnost, ta je skutečně velmi depresivní. Tím myslím právě platy v pohostinství či na stavbě. Není důvod, proč by měli lidé za práci dostávat tak málo. Není důvod, až na hamižnost zaměstnavatelů, kteří je odírají. 

Neúměrnost minimální mzdy jste zmínila již několikrát... 
Po třiceti hodinách práce týdně si odnesete domů 190 až 200 liber. Minimálně sto liber dáte za pokoj, a to ještě v lepším případě, dalších deset za energie. Třicet za dopravu. Deset liber padne na telefon, bez kterého v zaměstnání, ve kterém se neustále prohazují směny, nemůžete fungovat. Jsme na stopadesáti librách. Zbývá pouhých čtyřicet až padesát na jídlo, oblečení a další výdaje. Rok 2015 by měl být rokem boje za levnější nájmy a living wage (minimal wage, minimální mzda stanovená zákonem činí 6,50 liber na hodinu, living wage, neboli mzda odpovídající důstojnému životu je celostátně vypočítána na 7,85 a na území Londýna dokonce na 9,15 liber, pozn. red.) 

Londýn se mění rychleji než jakékoliv jiné místo v Evropě. Zaznamenala jste za oněch sedm let nějakou změnu napříč těmi, co vaši pomoc potřebují? 
Zkraje tu byli především muži ve středním věku trpící alkoholismem a jinými závislostmi. Teď se více a více objevují případy mužů ze střední Evropy, kteří načerno pracovali na stavbě a s narůstajícím věkem už na práci nestačí. Od legislativní změny z dubna 2014 občané EU nemají nárok na podporu, tudíž musí pracovat. Jejich rodina o ně přestane stát ve chvíli, kdy nemůžou domů posílat peníze a to jejich život velmi komplikuje. Dále pak narůstající fenomén working poor, lidé odsud, kteří celý život pracovali za minimální mzdu – před sedmi lety byste je u nás ještě nenašla. Stejně jako studenty, které jejich rodiny už nezvládají živit. 

Dělají vám vaši hosté radost? 
Nekonečnou. A neustále. Spousta z nich se za život setkala s neuvěřitelnými krutostmi. Třeba týrané, obřezané ženy, které utekly ze své země a nemůžou se vrátit. A stejně se všichni drží. Stejně ráno vstanou, sejdou se s právníkem, dávají si dohromady životopis, ucházejí se o práci. Jejich odhodlání znovu se prosadit ve světě, který je odsunul na úplný okraj, je inspirativní a prostě úžasné. 

Poslední otázka. Máte nějaké předsevzetí do budoucna? 
Na nic takového nehraju, stejně jako na čísla, která máme přitom velice příznivá. I nadále chceme zastávat naši úlohu – poskytnout místo, kam můžou přijít pro pomoc lidé v podstatě z celého světa. Vždy pro nás byli důležití jedinci a jejich problémy. A každý povedený návrat do život je pro nás zázrak. To je to, co tu děláme. Naše charita. To jsme my.

Sheila a její chráněnci.

BILANCE 2K15 A TIPY DO NOVÝHO ROKU

$
0
0
A je po všem. Kapří hlavy vyvařený, tuny bramborových salátů zahučely ve vortexu našich trávicích traktů a vy jen sedíte s cukrovím (který jste neupekli vy) u stromečku a marně přemítáte nad tím jak je možný, že pokaždý je ten nejlepší záměr totální fiasko.

Ano, letošní rok, kterej bohudíky uplynul poměrně rychle bych charakterizovala každoročním sysifofským snažením mojí maminky o to dát mi skvělej dárek. Jak se jí to od mojí puberty nedaří je až komický, letos jsem dostala bezvadný prostěradlo (česká kvalita, značka "šťastný domov", koťátko v logu, všechno hrálo do karet) kupříkladu, žel bohu maminku ani ve snu nenapadlo, že ta moje nová postel je dvakrát tak větší než studentský singl lůžko. A tak je to se vším.

Ale v roce 2015 se stalo i spousta dobrého:
Třeba náš instagram.

Přijetí faktu, že život je Braník.

Přijetí statusu vožralý ženský.

Žít jako meme.
Pokořily jsme smažený čtyřboj U Houmra, vykradly tombolu na mysliveckým bálu, Daniela se snažila pokořit vaječnou metu, já jsem objevila Automat Svět (skoro), a zamilovala se do Vršovic, dokonce několikrát: v Drahokamu a v Kohinorce. Vršovická jídelna fungující továrny na patentky mě dokonce inspirovala k výstavě.

Hannah začala žít Berlín i mimo zdi Berlína, Daniela nám všem ukázala porozchodovou gatsropravdu a Pakočka (teda já) zažila nejvíc glamraut ve městě. Díky Hannah teď všichni víme, že v životě je jediná konstantní hodnota: Dallas.

I v roce 2015 jsme byly věrný Ikee a já jsem se odvážila dokonce až na Valašsko (s odskočením do YOLOmouce), abych tam v nejlepší společnosti jako čestný host z Prahy koštovala domácí slivovici. Daniela pokořila chlebovou metu a lásku k LIDLu s námi a s vámi sdílel brněnský Belmondo, aka Robin Kvapil.

Naše pití se nám v roce 2015 stalo takřka profesí a dotáhly jsme to dokonce do luxusních barů v centru a Hannah přispěla svýma alko-smoothies do dějin lokální mixologie jako neúnavná barová Bar-barella. 


Zažily jsme spoustu cestovatelských bizárů: v Ostravě (kde jsme prezentovaly náš upřímný životní styl na Pecha Kucha) nebo jako každoročně v Kutné Hoře. Daniela dokonce mimo republiku zažila na vlastní kůži jaký by to asi bylo soutěžit v Prostřenu.

Naštěstí život není Prostřeno a je to moc dobře, ujišťuje nás Hannah a Streetfood Festival a já zas vyzkoušela jaký to je být veganem en-plain-air. No a pakliže přemýšlíte nad silvestrovským občerstvením Daniela ví co je jasná volba.
Jo a taky jsme vařily- v Zenitu, Neustadtu, v Klubu AVU a pro PE-PO.

A uspořádaly jsme párty roku na Cargu kde proběhla dobročinná tombola, kterou nikdo nerozkradl. Uff!


Foto kredity: Yoshimi Yokoyama, Valentýna Janů, Štěpán Petr, webky, mobily a zrcadlovky Daniely, Jany a Hannah.

A co v roce 2K16?

VAŘIT A PÍT S KONOPÍM
Protože když vás život připomíná scrollování Nihilist Meme je rozhodně lepší tohle než tohle.
BEDEKR NÁDRAŽEK DÍL DRUHÝ

Protože kde jinde získáte víc životní moudrosti? A internet se nepočítá. Zkuste to radši tištěně s Vágusem- tady.

NOHY V TEPLE A ZUBY V CAJKU
Protože nechceme zít ve lži a víme, že na nový zuby si v novým roce sotva vyděláme a že nastydlej močák je noční můra. Radši si za zbylý drobný koupíme festovní fusky tady.

BECHEROVKA
První pomoc, poslední pomazání, aperitiv, digestiv, nápoj lásky, elixír nesmrtelnosti, zapíjení smutku, kolik třešní tolik višní, český zlato, olympijská medaile kategorie "Vožralá ženská", všelék a bylinná moudrost. I v roce 2016 budeme žít jako Jan. V mým případě teda jako Jana.

GRILOVANÝ KUŘE
Je novej burger.

BOJACK HORSEMAN
Protože v únoru bude nová série!

A CO SILVESTR?
Pakliže vám "život chutí ako nám" nebo nás chcete zhejtovat živě a nebojíte se našeho bublinama vytříbenýho sarkasmu stavte se za náma na lodi cargo gallery. Možná budou i chlebíčky! Víc info tady. A třeba dojde i na trošku tý silvestrovský restaurační zábavy:

A HLAVNĚ, AŤ JE ŽIVOT POŘÁD RAUT!

(a trochu česká crazy komedie, což už vlastně je)
VAŠE PAKOČKA (názory a tipy se až na pár výjimek nemusí shodovat s názory redakce)

P.S. Kdo by měl zájem o fungl nový fialový prostěradlo 90x200 vyměním za lahev Becherovky.
Viewing all 347 articles
Browse latest View live